Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bİsİklet aynasi-gİdİon aynasi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında serdar beyaz tarafından paylaşıldı.

1. serdar beyaz

serdar beyaz Üye

Seviye:
    Arkadaşlar, bisiklete aksesuarları alıyorum, herşeyi tam seçtim'de ayna konusuna takıldım. ben ayna olarak gidon aynası kullanabilirim, kask aynası hiç kullanamam rahatsız olurum gibime geliyor, bu nedenle kesin ve net olarak gidion aynası üzerine konuşalım. gidon aynasında görüş açısında sıkıntı yaşarmıyım, yaşarsın derseniz ben hiç ayna kullanmasamda olur kafam sürekli her yeri kesiyor zaten, ama ayna olsa daha rahat ederim gibime gliyor. siteden bulabildiğim en mantıklı almayı düşündüğüm ayna bu oldu ne dersiniz.

https://www.dx.com/p/inbike-adjustable-reflector-mirror-for-bicycle-black-261489

Birhan K. bunu beğendi.
  2. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Konuyu ben de takip ediyorum. Gidon aynası almayı düşünüyordum ama ne derece işe yaradığını bilmediğim için vazgeçmiştim. Şerit değiştireceğimde ya da bir yere sapacağım zaman sürekli arkama dönüp bakmak zor oluyor. Kullananlar artısını eksisini yazarsa ben de memnun olurum.

serdar beyaz bunu beğendi.
  3. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben ayna kullanmıyorum fakat aynanın şerit değiştirmekten ziyade düz yolda arkayı kontrol etmek için faydalı olacağını düşünüyorum. Şerit değiştirirken illa kafayı çevirip bakmak lazım. Aynada görünmeyen araçlar olabilir. Aman deyim...

Birhan K. ve BFOkuru bunu beğendi.
  4. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Lise yıllarımda bisiklet kullanırken gidona monte ayna kullanıyordum.
    Şu anda -son 2 senedir- kask aynası kullanıyorum ve çok alıştım. Bazen çok yakın mesafeye kasksız gidersem eksikiğini ve güvensizliği bariz hissediyorum.
    Gidon aynasında sürüş esnasında gözünüzü yoldan ayırıp aynaya bakıyorsunuz, kask aynasındaysa bu durum çok az.
    Ayrıca trafikte gidon aynası dar yerlerden geçerken sorun oluyor.
    Kask aynasıyla arkaya gayet hakim olabiliyorum. Dolayısıyla yolu gayet güven içinde kullanabiliyorum. Özellikle de mesela önümde bir mazgal varsa arkayı kontroledip, kafamı çevirmeden yol boşsa mazgala girmeden devam ediyorum.
    Kask aynasını herkese tavsiye ederim.
    Bu arada ben zefal marka kullanıyorum.

Birhan K. ve Uğur S. bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
  6. verisakeet

verisakeet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Kask aynasi kullaniyorum 1 senedir. Performans binmedigim gunlerde aynasiz cikmiyorum, hatta cikamiyorum. Olmassa olmaz benim icin. Ancak yeni bir urun buldum ve siparis ettim. Henuz ulasmadi, belki sizin de ilginizi ceker. Bilek uzerinde ayna.

http://www.aliexpress.com/snapshot/6059220327.html

Uğur S. ve Abdullah.R bunu beğendi.
  7. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kask aynası kullanmaya yeni başladım, şimdilik biraz zorlanıyorum. Arkada hangi açıyı görmek istiyorsam, başımı hafifçe aksi istikamette çevirmem lazım. En azından benim ayna öyle gerektiriyor.

Bir de arka görüntünün bulanık olma sorunu var, bunu nasıl aşacağımı bilmiyorum. Zira 1.75 derece okuma gözlüğü (hipermetrop eşdeğeri) kullanıyorum, yani yakını görmekte zorlanıyorum. Oysa kask aynasına bakarken çok yakına odaklanmak gerekiyor. Buna ilaveten ayna konveks (miyop gözlük eşdeğeri) olduğundan arka görüntü çok bulanık çıkıyor. Baktım olacak gibi değil, o zaman bağlantı çubuğu (ayna-göz mesafesi) uzun olan ve düz (konveks olmayan) bir ayna kullanıp bir de öyle deneyeceğim.

Bilek aynası da ilginçmiş hakikaten. Küçük bilek hareketleriyle aynanın istenilen açıyı göstermesi sağlanabilir. Kask aynasında da bunu küçük baş hareketleriyle yapıyorum zaten. Zamanla bilinç altı alışkanlık haline gelir sanırım.

8. verisakeet

verisakeet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Bilek aynasini alali 20 gun oldu. 5-8 gun sonra elime ulasir muhtemelen. Ozaman detayli bilgi verebilirim ise yarayip yaramadigi konusunda.
    Kask aynasini cok iyi ayarlarsaniz, normal surusunuzde kafanizin acisini degistirmeden sol arkanizi cok rahat gorebiliyorsunuz. Aynayi kasktan uzaklastirmayi deneyin, ozaman netlik biraz daha yukseliyor. Kesinlikle mukemmel bir goruntu alamassiniz ancak bariz sekilde arkada neler olup bitiyor haberiniz olabiliyor. Arkamda yaklasan araclar, ya da hizli gelen araclar farkediliyor, ona gore ben de gerekli hamleleri yapiyorum. Bir de cirtcirt ile takiliyor ancak ufak plastik kelepce ile ortasindan da ayrica kaska sabitlemistim. O sekilde sallantilar da yok oluyor. Aksi taktirde birsey anlasilmiyor goruntuden.

Abdullah.R bunu beğendi.
  9. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  10. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Zefal Spin gidon aynası almayı düşünüyorum.Bu aynayı kullanan var mı? Tavsiye eder misiniz?
    Spin - Zéfal

11. S. Uzun

S. Uzun Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kullanıyorum minik olmasına rağmen çok net görüntü alıyorsunuz. Dusmelere pek dayanıklı degil bilginize benimki kırıldı ama uyarlamayla çözdüm bi şekilde.

Ömer Ş. bunu beğendi.
  12. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Benden bir seçenek : DELTA GİDON UCUNA BAĞLANTILI IŞIKLI AYNA DX2000BF

Ancak : ayna kesin çözüm değil, her türlü aynada kör nokta olabilir, anın şartlarına göre görememe durumu oluşabilir. Her tedbir için söylenebileceği gibi : ''yokluğu bir eksikliktir ama aynaya % 100 güvenmemek gerekir''.
    Herkese kazasız ve keyifli pedallamalar dilerim.

Ömer Ş. bunu beğendi.