Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ayakkabısına gerek var mı?

Konu, 'Giyim' kısmında zanaatkar tarafından paylaşıldı.

1. zanaatkar

zanaatkar Kıdemli Üye

Adı:
    İbrahim Ç.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir hafta boyunca günde 5 saat pedal çevireceğim. Bunun için bisiklet ayakkabısına gerek var mı? Açıkçası bez ayakkabıyla yola çıkayım diyorum hafiflik bakımından.

2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arada çok fena fark olur. Kilitli ayakkabı almayacaksan, en azından düzgün, rahat ve bez olmayan bir şey kullan hocam. Bez ayakkabı özellikle taban olarak sıkıntı yapar, acıtır bir süre sonra. Kilitli ayakkabı alırım diyorsan da, en az 100 TL ayakkabıya, 50 TL de pedala gidecek, bu da aklında olsun fakat sana getirisi de o oranda büyük olur. :)

3. zanaatkar

zanaatkar Kıdemli Üye

Adı:
    İbrahim Ç.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ahmet hocam yolda bisikletin bozulmasının hemen ardından tamire yetişen hızır acil gibisin. :)

Kilitli ayakkabının ne gibi yararları olur? Az önce şöyle bir şey gözüme çarptı da o yüzden hemen soru yönelttim. (http://www.decathlon.com.tr/Yol-Bisikleti-Ayakkabisi,PR-13415.html)

4. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yol bisikleti değil de, MTB tipi pedal ve ayakkabı sana iyi gider. Yol ayakkabısı fazla molaya, yürümeye, gezmeye müsait değil. İmkan varsa şu ikiliyi tavsiye ederim;

http://www.merlincycles.com/bike-sh...b/shimano-pedals/shimano-m324-spd-pedals.html

http://www.wiggle.com/shimano-mt33-spd-leisure-shoes/

Pedalın bir tarafı düz, diğer tarafı kilitli. İki tarafı da kilitli olsun dersen, en ekonomiği;

http://www.erdoganlarbisiklet.com/yedek-parca/pedal-mtb/shimano-pedal-pd-m520-siyah.html

Yurtdışından ayakkabıyla birlikte daha ucuza getirebilirsin tabi. :) Türkiye'de özellikle ayakkabılar ateş pahası. Bu verdiğim ayakkabıyla her türlü ortamda koşablir ve yürüyebilirsin. Gerektiğinde de pedala kilitleyip, gücünü çok daha rahat şekilde aktarabilirsin pedallara.

5. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    arkada bagaj/yük varken kilitli ayakkabı pek mantıklı gelmiyor bana..

6. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Neden hocam? :)

7. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yük ile SPD'nin ne alakası var anlayamadım. Pedal çevirmeden gitmiyor bu meret, SPD pedal çevirmeyi kolaylaştırıyor, demek ki yük varken SPD daha iyi :)

8. zanaatkar

zanaatkar Kıdemli Üye

Adı:
    İbrahim Ç.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yurtdışı olmaz şu an için, alacağım da kesin değil ama fikir alayım dedim. Çok masraf etmeye başladım yine. :)

Düşme tehlikesinde zarar görülebilir sanırım.

9. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    tabi ki herşey kişisel tercih meselesi ama bagaj/yük varken gidebileceğimiz hız sınırlı, en ufak bir dengesizlikte yere ayağımızı koymamız gerekiyor.. spd pedal daha özgür sürüşlerde daha faydalı olabilir diye düşünüyorum

10. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    http://www.decathlon.com.tr/M064-Dag-Bisikleti-Ayakkabisi,PR-28927.html

Ben SPD'ye geçerken bu ayakkabıyı aldım, yürümeyede gayet elverişli, yanlız ben SPD'yi aldığımda pek farkını görmedim, tek avantajının ayağımı sürekli aynı pozisyonda kaymadan tuttuğu, stabiliteyi arttırdığını olduğunu düşündüm, ama, ama, birkaç yüz kilometre sürüp rampa çıkarak gerekli kaslara çekme gücünü öğrettiğimde asıl etkisini anladım.. Şuan düz pedallı dağ bisikletime bindiğimde ayaklarımı boşta hissediyorum..
    Ayakkabıyı alıp, direk uzun yolculuğunuza başlayacaksanız açıkçası rampalar dışında çok güç farkı hissedeceğinizi düşünmüyorum önce bacak kaslarınızı alıştırmalısınız, kötü olan şey direk alıp yolculuğunuza başlarsanız, çekme görevi yapan kaslar alışık olmadığından 2. gün çok ağrı yapabilir :)

11. zanaatkar

zanaatkar Kıdemli Üye

Adı:
    İbrahim Ç.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Peki normal bir spor ayakkabı veya halı saha ayakkabısı ile tura çıkılabilir mi?