Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet antremanı ve Kilo verme,Diyet listesi planım

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında serge mersin tarafından paylaşıldı.

1. serge mersin

serge mersin Üye

Seviye:
    Ben bisiklet işinde yeniyim ama spor konusunda değil.Beslenmeyi iyi biliyorum.Body building geçmişim var.
    1 sene önce spor yaparken

Daha fazla bu işe devam etmiyorum.Şu anda da burdaki halime pek benzemiyorum.Bu durum ayda 1000tl kadar bir harcama gerektiren ve çok zaman harcanan bir olaydı bu yüzden bıraktım.

Sonuç olarak şu anda önceliğim ince-yağsız olmak.Bu yüzden bisiklet ile sıkılmadan kardiyo yapabileceğimi düşünerek bu yolu seçtim.Bisiklet üstünde 1-2 saat geçiriyorum her gün.Kaç kalori yaktığımı tam olarak söylemek zor.Off road olayı bıraz daha farklı oluyor.Ara ara duraksamalar vs, bu yüzden bunu kesin hesaplayabileceğimi düşünmüyorum.Yok antreman 1000yaktı yok 2000 yaktı gibi bi hesap durumuma uygun değil bence.

Eski bilgilerimden yola çıkarak bir beslenme programı oluşturmayı düşünüyorum.Öyle gram hesabına girmedim daha o kadar detaylı değil.Sadece yorumlarınızı almak istiyorum çünkü ben diyet listelerimi spor salonu bilgisine dayanarak çıkarıyorum.Bisiklet işi daha farklı.Yanlışlarımı düzeltmekten çekinmeyin.

Liste etkili yağ yakımına yönelik protein ağırlıklı,antreman öncesi karbonhidrat alımı var akşam 8den sonra yok.

Diyet boyunca Multi vitamin-Ester C-B12-Çinko-Mg.ca kullanımı olacak.Çünkü ne hasta olmak istiyorum ne de kaslara zarar vermek ne de kas ağrısı yaşamak potasyum eksiğinden.
    Ayrıca yağ yakıcı kullanacağım.

Sabah kahvaltı:
    Lght süt-yulaf ezmesi-protein tozu-yeşil elma

Antreman

Protein tozu (suyla) 1-2 adet form mısır patlağı ve yarım s sonra
    öğlen yemeği:
    Kepekli makarna-yağsız et-salata

İkindi:Salata ve Tavuk

Akşam 8den sonra ise
    120gr kadar tavuk,

Yatmaya yakın 150gr yağsız Lor ya da diye peynir.

Program aklımda bu şekilde.sabah protein tozu hızlı emilim ile açken hemen çekilecek yulaf ve elma antreman için enerji sağlayacak.
    Antreman bitince alınan protein tozu hızlı emilimle kaslara ulaşıcak.1-2 adet form yağ yakımı için vucuda hızlı enerji verecek.
    Antreman sonrası yemeği ise sağlam olmalı ki antreman yarasın.Protein ve karb ağırlıklı.
    İkindi ise az karb ve yuksek proteın ıcerıyor.
    Aksam ise karbonhodrat keserek vucuda yağ yakımı sağlanıyor.Protein ise kaslar ve yapı için kullalıyor depolanmıyor vucud parcalamıyor.
    Lor peyniri ise tamamen yağsız ve uzun emilimli protein gece boyu kas yıkımı oluşmamasını sağlıyacak ve vucud aç kalmıyacak.

Yorumlarınız lütfen.

yucel gulesenoglu bunu beğendi.
  2. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    iyi ve mantıklı ama protein fazla gelebilir

3. serge mersin

serge mersin Üye

Seviye:
    74 kg kütle başı 2.2 gr olarak düşününce 160 gr geliyor.Onun ince ayarını yapacam daha tam gramlı düşünmedim.Et-tavuk porsiyonları 100gr olarak ayarlıycam.Bir de body buildingten kalan alışkanlık ne kadar yesem az kalıyordu.Daha az yemek işime gelir malum et tavuk zorla yeniyor.

4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu diyet çok zararlı bir diyet. Karatay diyetini okuyun. Doğal beslenme ile beslenmenin yollarını öğrenirsiniz.

5. serge mersin

serge mersin Üye

Seviye:
    Karatay diyeti ketojenik diyete çok benziyor hatta aynısı.Daha önce ketojenik diyet uygulayarak sonuç alamamıştım.Alamayan da çok insan tanıyorum.Ayrıca doğal ürünlerden çok bahsediliyor ve ben bu ürünleri rafine gıda toplumunda bu ürünleri bulamıyorum ya da pahalı geliyor.Ketojenik beslenmenin diyet değil yaşam tarzı olduğunu düşünüyorum.
    Yaptığım diyet en çok bilinen diyetlerdendir.Size en yakın spor salonuna gitseniz antranörün yağ yakımı için uygun gördüğü benzeri bir çizelge olacaktıt.Sporcular,atletler,mankenler aynı diyeti farklı gramajlarla yapıyorlar ve sonuç alıyorlar.Neden sağlıksız olduğunu düşünüyorsunuz tüm bu kişiler bu diyetti kullanmasına rağmen?

6. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bazı uzmanlar sütü tavsiye etmiyor, çünkü günümüzde artık sadece işlem görmüş süt bulabiliyoruz bunda da vitamin kaybı oluyor ve vücut sindiremiyor diye. Bunun yerine yoğurt, kefir veya peynir altı suyu tavsiye ediliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Mehmet Ser bunu beğendi.
  7. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ben aksine daha çok süt içiyorum. piyasadaki en pahalı sütü alıyorum laktozsuzmuş felan bahane. herşey psikolojik.

8. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok bilimsel bir cevap oldu. :D

Şaka bir yana, sütü bende çok seviyorum. Nezaman dolapta bulsam yatmadan önce veya sabah içerim. Günümüzde işlem gören gıdalar çok arttı. Ama esas bozulma, üretimi hızlandırma noktasında yapılan işlemlerde oluyor sanırım. Süt içiyoruz ama, nekadar yararlı veya zararlı mı bilmiyoruz. Geçen helal market denilen biyerden, "helal gıda sertifikalı" katkısız vs vir süt aldım içemedim. Resmen inek kokuyordu. Eğer sütün "has" olanı bu ise, biz su içiyoruz demektir. :)

sedat_slave ve Mehmet Ser bunu beğendi.
  9. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ketojenik diyeti ilk defa duydum. Biraz okuyunca Karatay diyeti ile alakası olmadığını anladım. Tek benzer yanları ikisinin de bol proteinli olması. Zaten birçok diyette protein illa vardır. Zaten birtakım insanlar için zararlı ve kesinlikle yapılmaması gerektiği yazıyor. Böyle diyet olur mu?

Karatay diyetinde kötü şeker kesiliyor. Glisemik indeksi yüksek olan herşey kötü şeker sınıfına giriyor. Ya da kötü karbonhidrat diyelim. Kaliteli karbonhidrat bol bol yenilmesi gerekiyor. Kaliteli karbonhidratlar kana yavaş karışan kan şekerini aniden yükseltmeyen şekerler. Ekmek ve unlu mamül aklına ne geliyorsa kesiyorsun. İşlenmiş bütün gıdaları kesiyorsun. Light olan herşey işlenmiş gıdadır. Çukulata vs. gibi şeyleri hayatından çıkartıyorsun. Kakao bol bol içebilirsin.

Meyve miktarını da azaltmalısınız çünkü içinde şeker var. Günde en fazla bir porsiyon meyve yenebilir.

Senin listene zararlı dememin sebebi tariflerinde protein tozu, light süt, mısır patlağı, kepekli makarna vb gibi kesinlikle yenmemesi gereken işlenmiş gıdalar var.

Ekmek yoksa nasıl doyarız dediğini duyuyorum. Ekmek yerine fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişler yeniyor. Çok daha iyi doyuruyor.

10. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Biliyorum protein tozları kasların kısa sürede şişmesini sağlıyor ama o kadar şişmiş kasa gerçekten gerek var mı? Protein tozu kullanmadan düzenli ağırlık çalışarak da o kadar olmasa bile güzel kaslar elde etmek mümkün. Protein tozu denen şey iki yumurta akının içinde bulunan proteinle aynı. Protein tozu yerine iki yumurta akını pişirir yersin aynı proteini alırsın.

gok bunu beğendi.
  11. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Protein tozu, mısır patlağı, kepekli makarna,
    bunların ne zararı var anlamadım. Hadi mısır patlağını belki fazla yememek gerekebilir ama zaten her akşam da yemiyoruz, artı işlenmiş bir gıda değil.

Protein tozu bildiğimiz peynirin peynir haline gelirken bıraktığı su. Faydalı, sindirimi kolay protein ve aminoasitler içeriyor. İçinde aspartam gibi katkı maddelei olmadığı sürece onların da zararına dair birşeye rastlamadım. Biliyorsanız lütfen belirtin. Ha tabi kullanmak zorundamıyız, hayır. Yumurta ye, yoğurt ye...

Makarna da undan yapılmıyor dolayısıyla hamurişi veya ekmeğe göre çok daha masum. Hele kepekli makarna bence gayet masum. Aksini düşünüyorsanız lütfen açıklayın. Abartmamak lazım o ayrı. Yani mesela bir porsiyon makarnayı eşit porsiyon bir salatayla beraber yerseniz ben bunun sağlıklı bir besin olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler.

serge mersin bunu beğendi.
  12. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Doktor ya da beslenme uzmanı değilim. Karatay diyetini uyguladım çok faydasını gördüm. Aslında diyet dendiğinde bir süre uygulanan bir program gibi anlaşılıyor ama öyle değil. Sürekli beslenmeyi buna göre yapmak lazım.

Mısır içindeki şekerden dolayı, kepekli makarna glisemik indeksi yüksek olduğundan, protein tozu işlenmiş gıda kapsamında.

Karatay diyeti kitabını okursanız daha iyi anlayacaksınız.

Aşağıdaki linkde faydalı bir yazı var. Şekerle ilgili.

http://haber.gazetevatan.com/meyvenin-de-fazlasi-alkol-kadar-zararli/319224/4/Haber#.UGrz7rRgpoA

13. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yaklaşık 3 aydır şekerle olan ilişkimi kestim. İlk günler alışkanlıklardan dolayı epey zorlandım. Ekmeği tamamen bıraktım. Yemekleri ekmeksiz yemenin tadı bambaşka yediğiniz yemeğin aromasını tadını alıyorsunuz. Üç ay içinde 97 kilodan 86 kiloya düştüm. Açlık hissi eskisi gibi hissetmiyorum yemeklerin porsiyonları yarıdan fazla küçüldü. Şekeri hayatınızdan çıkardığınızda vücut kendini bir süre sonra düzene sokuyor herşeye atılmıyorsunuz ihtiyacı ne ise sizi onu yemeye yönlendiriyor. Şunu belirtmek isterim şeker ve ekmeği hayatımdan çıkarmak dışında hiç bir diyet uygulamadım

Mehmet Ser bunu beğendi.
  14. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İnsan oğlunun bacak kasları 2 ton basarmış fakat kemik gücü yetersizliğinden bu kiloyu kaldıramazmış. ne kadar kemikler güçlü ise bacakalrda öle. yulaf,süt,meyve,sebze alışkanlığı edinilmeli ekmek yerine kepekli ekmek yenmeli. su tüketimine dikkat edilmeli. aslında spor zor değil :) nefse ve haraketleri kontrollü yapmak gerekir

Tuncay Üner bunu beğendi.
  15. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Abimiz diyeti açıklamış zaten :)

16. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu yazıya aynen katılıyorum. Ekmek aslında hamallıktan başka bir şey değil. Ekmeği beslenmenizden çıkartırsanız yemeklerin gerçek tadını alıyorsunuz. Bende eskisi gibi açlık hissetmiyorum sadece karnımın boş olduğunu hissediyorum.

serge mersin bunu beğendi.
  17. serge mersin

serge mersin Üye

Seviye:
    Süt konusu biraz karışık.Yani ben yarar zarar olarak konuşamam.Ben o konuları aşalı çok oldu çünkü piyasada illaki bi yerden zararlı bir şey giriyor vücudumuza.İşin gerçeği spor salonlarında ve sporcuların yaptığı beslenmelerde doğallık önce gelmez.Malesef bu olay gerçektir.Çünkü zaten protein tozu amino asit kullanıyor tüm sporcular bunlar zaten rafine baştan.Ayrıca doping olaylarına giren adamlar sütün içini kurcalamıyorlar.Bunun en büyük kanıtı olarak mesela bir örnek vereyim C vitamini diyince akla portakal gelir sebze meyve gelir sporcular ise vitaminleri dışardan almayı tercih eder yani hap olarak.Bunun sebebi meyve şekeri kalorisini yakmak ile uğraşmamaktır.
    Sütün sağlık dışındaki tavsiye edilmemesi sebebi laktik asittir.Spor öncesi ve sonrası içilmesi tavsiye edilmez çünkü spor esnasında zaten kaslarda laktik asit oluşuyor,sonrasında da.Bu durumda spor öncesi ve sonrası bu laktik asidi ikiye katlamak kimse istemez.Ha şimdi benim programımda süt var antreman öncesine geliyor aslında sakat bi durum ama beni gün boyunca tok tutacak yulafı başka şekil mideme sokma şansım yok.Ama idman sonrası içtiğim protein tozunu soğuk su ile karıştırıp içerek bu durumdan kurtuluyorum.Ayrıca aklınızda olsun yogurt kefir vs de süt ayarında laktik asit üretir bu yüzden de egne idman öncesi ve sonrası tavsiye edilmez.Gece tüketimi uygundur.

18. serge mersin

serge mersin Üye

Seviye:
    Ben sağlıklı beslenmeye çalışmıyorum anlaşamadığımız nokta burada.Yani öyle köy hayatı yaşamıyorum ben yediğimiz tavuk ve eti de sorgulamamız lazım o zaman iş içinden çıkılmaz bi hal alır.Karatay diyor yogurdu kendiniz mayalayın.Benim bu olaylara giecek zamanım yok.Ayrıca ketojenik diyetin tıpkısının aynısı.Karbonhidratlar zararlı mantığı,ceviz fındık fıstık yağı yararlı olayı.kaliteli yağ kolay yanar olayı var bir de ilkel tip yeşil sebzeler öneriliyor(turp gibi)
    Ben baştan söyliyim sana yararını görürsün bu olayın ama BU BİR YAŞAM TARZIDIR.Öyle diyet gibi düşünmemek lazım bunları.İdeal kilonda olursun bu tarza geçersin ama hızlı etkili bir sporcu diyeti değildir.
    Ayrıca bazı konularda malesef yeterince bilgili olmadığını görüyorum.Mesela zararlı dediğin ve tanımladığın ürünleri ben yeniden tanımlıyayım.

Protein tozu:En hızlı emilen proteindir.İdman öncesi ve sonrası kullanılmasının sebebi budur ve kullanmayan sporcu yoktur.Asla kasları normal et ve yumurtaya göre daha fazla şişirmez.Protein tozu ile yapılan kaslar sarkma yapmaz(bu çokca duyulan bir mit)Tabi annemizin ak sütü de değildir.İşlenmiştir dayanması için maddeler vardır içinde ama baştan söylemek lazım öyle iki yumurtayla da bir tutamazsın.30-35 gr kaliteli protein içeriyor ve bu çok hızlı emiliyor.Sen eti daha yerken ben bunu sindirmiş oluyorum ve 35gr protein 100gr ette felan var. 4 yumurta beyazı takriben 12 gr protein yapar 8-9 yumurta beyazı yiyebilir misin bir anda?Ben yiyordum ama idman sonrası hemen bunu yapmak sindirimini beklemek uzar da uzar liste.Bu yüzden kötülerken artılarını da göz önünde bulunduran.
    Light süt:Bu da günümüzde ulaşabileceğimiz en normal sütün yağı alınmışı.Doğalını nasıl içiçez?Kaynatarak deme sakın sütü en temiz içme yolu vitaminlerini koruyarak pastorize ederek olur.Bu durumda da doğal süt içmek hayal oluyor.
    Mısır-pirinç patlağı ise düz yediğimiz ekmekten çok daha normal ve sağlıklı.Ülkenmizde %90 ekmek yendiğini düşünürsek onlardan daha sağlıklı bir yol izliyorum çok zararlı bir yol değil.Aynı şeyi kepekli makarna için söylemek de mümkündür.

Çok zararlı demen çok abartı ve paranoyakça oluyor benim savunduğum nokta burası.Topa vuruşuna hasta olduğun futbolcu,zıplayışına kurban olduğun basketçi,idolün bisikletçi de hep bu şekilde besleniyor(tabi oranlar farklı)
    Ayrıca meyve de 1 tane elma yiyorum ben gerisini de dışardan C vitamini olarak alıyorum.

Benim de anlamadığım kaliteli karbonhidrat diye bahsettiğin nedir?Al sana yulaf listemde var en kaliteli karb kendisi,pirinç,makarna sadece işlenmiş diye kalitesiz olmazlar.Sen ne çeşit karbonhidrat öneriyorsun kaliteli olarak ben bunu da anlamadım?

Bu arada şekerle ilgili de bazı diyaloglar olmuş.Şekeri hayatınızdan komple çıkarabilirsiniz ama acil durumlarda at gibi 1-2 kesme şeker atmışlığım oluyordu idmanlarda fenalaştığımda ki yaptığım idmanlar normal değildi.

Son olarak da şöyle söylemeliyim ki karatay diyeti ile sporcu diyetini kıyaslaman zaetn işin baştan hatası.Karatay sporcu yetiştirmiyor ya da hızlı kilo vermek istemiyor.Sağlıklı kilosunda olmak istiyor.O zaman dediği durum kabul görür ama bu iş sporcunun yapacağı bir iş değildir.Hiç bir sporcu o tarz şeyleri kabul etmez yogurda süte abanmaz,tozunu bırakmaz.

Hakan Yazman ve Berk Mercancı bunu beğendi.
  19. Onur07

Onur07 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende aynı şekilde beslenmeye başladım çok fark etti. Ekmek şeker ve yağlı şeylerden uzak durup porsiyonları da azaltınca çok fark etti. Vücudumda 20 kg yakın yağ vardı 3 ay sonunda 2.6kg yağ var.

Sporcular kullanıyor demişsiniz profesyonel olarak bisiklet yarışlarına katılacaksanız proteyin tozu kullanılabilir ama böyle bişi yapılmıcaksa proteyin tozu gereksiz gibi geliyor.

20. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Serge Mersin Karatay'ın kitabını oku. Sorularının cevabı orada.