Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ambulansı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında memre tarafından paylaşıldı.

1. memre

memre Üye

Seviye:
    Londra'da böyle bir hizmet var. Bisikletli bir ilk yardım uzmanı kendisine yakın bir yerde herhangi bir olay olursa kaza yerine hemen ulaşıp ambulans gelene kadar ilk yardım yapıyor. Telsizle kazayı ve yerini haber veriyorlar. Tabii bisikleti de ona göre hazırlanmış. Süper bir hizmet bence. İstanbul'da özellikle trafik nedeniyle birçok kazaya ambulans çok geç ulaşıyor. Trafiği çok yoğun olan belli semtlerde uygulanması kesinlikle faydalı olacaktır. Fotoğraftaki arkadaş da çok cana yakın birisiydi. Ben de İstanbul'da bu hizmet yok, keşke bizde de olsa deyince isterseniz ben gelip detayları anlatabilirim dedi :)

[​IMG][/URL][/IMG]

2. Serbay Akar

Serbay Akar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Abi olsa güzel olur ama biz de bisikletten inen doktor o bisikleti bir daha göremez :D .

3. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    Mantıklı ve güzel bir düşünce, araçların ulaşması zor yerler için, fakat böyle durumlarda enduro tarzı motorların daha işlevsel olacağını düşünüyorum.

ayrıca hasta başında yorulmuş nefes nefese bir doktorda pek tercih sebebi olmasa gerek, sonuçta ellerinin titrememesi gerekiyor. yorulmuş bir kişi için ( ki yokuş varsa bence kesin yorulur) damara iğne yapmak gibi birçok şeyi yapmakta zorlanacaktır diye düşünüyorrum..

Tolga Ayla bunu beğendi.
  4. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    güzel bir hizmet umarım türkiyedede uygulanır, ayrıca turistik bölgelerde, sahil kesimindede işe yarayabilir.Buna benzer şekilde özel tasarlanmış motorsikletlerle Japonya İtfaiye Teşkilatı yangınlara daha kısa sürede ulaşıyor, örneğin otoyoldaki bir kaza yada yangına arabadan daha kısa sürede ulaşıp ilk söndürme ve kurtarmayı yapıyor ;) Sanırım İzmir itfaiyesindede böyle birşey var diye biliyorum ama emin değilim.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  5. MehmetCan TUĞAN

MehmetCan TUĞAN Aktif Üye

Seviye:
    Çok güzel düşünülmüş ama hız yönünden pek iç açıcı degıl.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  6. ScottScale

ScottScale Kıdemli Üye

Seviye:
    türkiye şartlarında olmaz bu uygulama.bisiklet yolumuz bile yok. o bisiklet ambulansı kullanan adam burada ölür hastaya yardım edeyim derken yollarda.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  7. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence de coook guzel olur mutlaka işleme koulmalı derım

Tolga Ayla bunu beğendi.
  8. Burak ÖZBEK

Burak ÖZBEK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bence de güzel bir düşünce. Motorlu taşıtların giremeyeceği yerlerde veya başka uygulama alanlarında gerçekten faydalı olabilir. Ama denildiği gibi ülkemizde tam olarak uygulanamayabilir. Gerek yolların durumu, gerekse insanların bisikletlilere bakışı, kötü niyetli insanlar gibi sebeplerden dolayı..

Tolga Ayla bunu beğendi.
  9. memre

memre Üye

Seviye:
    istanbul'da yaşıyorum. şimdiye kadar hayatımda iki kez bir yaralıya müdahale etmem gerekti. ikisi de trafik kazasıydı. 1 tanesi Çekmeköy'de, 1 tanesi de Kartal'da. malesef ambulanslar 20'dk'dan erken gelmedi. bu belki benim gördüğüm örneklerdeki ortalama olabilir ama istanbul'da ambulansın geç geldiğine dair yanlış bir kanı var. ilk yardımcıların artması ile ilgili görüşe kesinlikle katılıyorum. özellikle ilk yardım eğitimi aldıktan sonra doğru bildiğinizi sandığınız bazı uygulamaların ne kadar da tehlikeli olduğunu görüyorsunuz...

10. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Selam arkadaşım..

Ben bir İstanbul 112'ciyim..:rolleyes:

Bahsettiğin ambulans bisikleti
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=55677

adresinde Türkiye'deki uygulamayı gösteriyor..

Teknolojik gelişimini
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=79187

adresinden de açılmıştı.

Bu arada seni İstanbul 112 nin Anadolu yakasındaki kalbine götürebilirim. Kimsenin bilmediği görmediği yönetim katını sana gezdirebilirim..:eek:

Bizim ülkemizde ambulans bisikletle olay yerine gittin mi dayak yersin. İşte bizim ülkemizde bu yüzden ambulans bisiklet yok.

Şu ilk verdiğim linkteki arkadaşlarla tanıştırayım seni, hastabaşında bisikletlerinin parçalarının çalınmasından tutta, devriye sıralarında tekme tokat kovalandıklarından bahsetsinler sana.

Kısaca anlayışımız İngiltere gibi değil maalesef:(

11. SALİH TUNÇKIRAN

SALİH TUNÇKIRAN Kıdemli Üye

Seviye:
    tamamen katılıyorum. bisiklet gösterişten öte bi uygulama olamaz.

Tolga Ayla bunu beğendi.
  12. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Ben size katılmıyorum..

Ülkemizde ambulsnta görev yapanlar kamuya atanlar gibi atanıyor. Halbuki bisiklete ''atanma'' gibi bir durum olmayacağı aşikardır:D

Ancak İzmir'deki uygulama gönüllülük esasına dayanıyor tıpkı İngiltere'de olduğu gibi..

Konuyu açan arkadaşımızın resimlerindeki kişi gönüllüdür. Doktor ya da değil atanmış ya da seçilmiş değildir.

Şimdi koskaca İstabul 112'de benden başka varsa pedalşör forumda el kaldırsın tanışalım:eek:

Yani bisiklet hayat kurtarmaz üzerindeki adam hayat kurtarır.

BF Okuru_ bunu beğendi.
  13. ahmet enes kasapoglu

ahmet enes kasapoglu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Genel olarak herkez hızdan bahsediyor kısa mesafelre konuluırsa eger,hız sorunu kalmaz diye düşünüyorum... tabi türkiyede böyle bişe yok (yada ben hiç görmedim) olursa niye olmasın gayet hoş olur hız konusundada değidiğm gibi kısa mesafelere konulursa hız sorunuda çözülmüş olur

Tolga Ayla bunu beğendi.
  14. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Amaç bu zaten.. Mesafe kat etmek değil motorlu araçların giremediği yerlerde ilk müdehaleyi başlatabilecek insan gücünün ulaşım sorununu nasıl çözersin?

Bisikletle..

İstiklal Caddesi..
    Fenerbahçe Sahili..
    İzmir Kemeraltı Çarşısı..
    vb..

Aynı zamanda bisiklet afetlerde ulaşım aracıdır.. Hani araç yok yakıt yok.. Gibi.

memre bunu beğendi.
  15. SALİH TUNÇKIRAN

SALİH TUNÇKIRAN Kıdemli Üye

Seviye:
    ya dostum neden bahsediyorsun ya. normal ambulansları kaile almayan bir toplumumuz var. heleki bisikletleri.. bu gelen kimmiş yol verelim diye düşüneceklerinimi zannediyorsun. görmezler bile. ve bir motosiklet kadar atik ve hızlı olamayacağından ötürü gösterişten öte gidemez. hem ne kadar mesafeye müdahale için yeterli olabilir ki. düşünün 3 - 4 km mesafede yokuş yukarı gidip bir hastaya müdehale edecek. valla süren kalpten ölmez ise bile soluk alıp vermekten hastaya ne yapacağını şaşırır.

16. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    bu tip işlerler zaten öyle uzun mesafe yerlerde kullanılmaz, pasaj gibi yerlerde veya sahil şeridinde kullanımı uygundur ve ülkemizde kullanımı konusundada bir sorun olacağını sanmıyorum.Zaten bu işi yapacak kişiler gönüllü olduğu için pek sorun yaşamazlar öyle nefes konusunda.Ayrıca bu uygulamaya saçma diyorsanız Bisikletli Polislerede aynı şekilde düşünüyorsunuz demektir.Her ikiside faydalıdır ;) Umarım Türkiyede de gelişir bu iş :) Nefes nefese kalacak diyorsunuz, zaten her işde nefes nefese kalınıyor ayrıca unutmayınki profosyenel bir kişi bunu yapıyor olacak ;)

17. Mehmet DİRİ

Mehmet DİRİ Üye

Seviye:
    güzel bir düşünce ama türkiyede uygulanamaz :)

18. Tolga Yücel

Tolga Yücel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eğer yakın yer için olursa bisiklet süper bir ulaşım aracı.. istanbulda biri kalp krizi geçiriyor ambulansın arkasına takılmak için elalem kaza yapıyor önüne geçiyorlar gerçekten sağlık konusunda geriyiz.. ilk müdehale o kadar önemli ki.. buda bir bisikletçi tarafından yapılırsa nice hayatlar kurtarılır ama neredeee :) paylaşım için teşekkürler

memre bunu beğendi.
  19. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    Adam bayağı ekipmanlı baksanıza. Aslında yoğun insanların bulunduğu trafiğe kapalı alanlarda uygulanabilir rahatça. Şu bisikletli polisler vardı, martıydı adları sanırım, hep görürdüm kartal-maltepe sahilde ama artık yoklar, onun yerine bisikletli özel güvenlikler geziyor, güvenlik oluyorda acil yardım neden olmasın.