Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Amaç mı, Araç mı?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında hsnbykkls tarafından paylaşıldı.

1. hsnbykkls

hsnbykkls Dağda Asfaltta Karda Güneşte, 4 x Derrace

Adı:
    Hasan Büyükkeleş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aktif ve Pasif Kullanıcı ( bu forumdaki herkes aktif kullanicidir. eger olmasaydi forumda olmazdi )

Biraz dikkat ettim de, bisiklet kullanicilari iki tip oluyor. Pasif ve Aktif kullanıcılar.
    Pasif olanlar, günlük stabil olaylarinda bisiklet kullananlar, yani şu Karayolları Kanunu'nda yazan "Bisiklet, motorsuz bir araçtır"* dediği gibi bisikletten bir umudu olmayanlar. Onlar icin bisiket, iki tekerli siradan bir binek.
    Aktif kullananlar ise, bisikleti hobi amaçlı, dağ-tepe-şehir vb gezmek icin kullananlar. Bisiklet sürmekten,binmekten,kullanmaktan (ne derseniz artik :) ) zevk alanlar. Bisiklet artık onların amacıdır ve onlara mutluluk verir.

Günlük Olaylara Tepkiler:
    Bir insanin psikolojisi ve kisiligi etkin rol oynar. Ancak;
    Pasif kullanicilar, trafikteki kitlesel paniğe dahil olurlar. Korna sesleriyle kavga ederler. Hele sabah saatleriyse. Güzel bir günü mahvetmeye yetecektir.
    Ancak Aktif kullanici icin (ki bu aktif dedigim bizleriz) daha farkli bir meseleye dönüyor olay. Şahit oluyorum, sabah yoğunlugunda bisiklete yol tanınmıyor.* Almış altına 4 teker, geçmiş kapalı bir odacığa, dışarıdaki havadan, guzellikten habersiz gidiyor. Kornayla etrafi yıkıyor. Ama o korna sesleri sanki müzik senfonisi :) Adam çaladursun, yapılan tek ve en iyi şey gülüp geçmek (bazen sinir bozabilir ama olsun :) )
    Genel Sonuçlar:
    Demiştim ki aktif kullanici bisikletiyle mutlu oluyor.
    Evet, doğru orantıyı düşünürsek, bisikletini seven bir insan bisikletiyle mutlu olur. Dolayısıyla hayata optimistik bakar.
    Ancak pasif kullanici icin bisikletini sevmesini gerektiren bir sebep yoktur. Olaylar karsisinda hemen kızabilir. Bu yuzden hayata pesimistik şekilde bakar. Mutlulugu elde etmesi zorlaşır. Ve sorunlarının ardı arkası kesilmez...

Aslında bunca dediklerimin tek sebebi. Bisikletinizi sevin mutlu olun :)

Not: Bir deneme yazısıdır. Bilimsel açıdan kesinlik olmamakla birlikte sadece kendi gözlem ve görüslerimi icerir. Elestiriler bana fayda saglayacaktir. Zaman ayırıp okuduğunuz icin teşekkürler. Iyi pedallamalar... :)

YüzSürKoş bunu beğendi.
  2. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    ben size naçizane tavsiyem Yaşar Kemal in kitaplarını okumanız yönünde. yazınızın örüntüsünün çok değişeceğine eminim. Üç Anadolu Efsanesi isimli kitabı ile başlamanızı öneririm.

hsnbykkls bunu beğendi.
  3. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu aslında çift yönlü bir durum.

Ben bir noktadan başka bir noktaya ulaşmak, boş zamanımı değerlendirmek, kendimi eğlendirmek, arkadaşlarımla buluşup onlarla sosyalleşmek gibi amaçlar için bisikletlerimi araç olarak kullanmayı tercih ediyorum.

Ancak bir başkası benim araç edindiğim bisikleti, amaç edinme haline dönüştürmeyecek diye bir şey de yok. Bu birazda kişilerin içerisinde bulunduğu, sosyal, kültürel, ekonomik çevreyle alakalı bir hadise.

hsnbykkls bunu beğendi.
  4. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Valla amacı aracı bilmemde o kaldırımın yollarını çıkarken inerken bile mutlu oluyom haz duyuyorum vallahi hele birde yokuştan saldınmı kendini değme keyfime..

hsnbykkls bunu beğendi.