Bisiklet almadan önce size de danışmak istedim

Tepki
5
Bisiklet
Sedona
Herkese iyi bir pazar günü diliyorum. Yaklaşık 1 ay önce bisiklet almaya karar verdim ve o günden beri araştırmalar yapıp aynı zamanda da forumu takip ediyorum, malum bilmemek değil öğrenmemek ayıptır demişler. Bu kısa zamanda tabiki bişeyler öğrendim ama sonuçta bu konuda daha bilgili ve tecrübeli olduğunuz için danışmak istedim. Asıl amacım özellikle havanın iyi olduğu günlerde Kadıköy' deki okuluma, Bağcılar'dan Eminönü'ne pedallayıp vapur aracılığıyla Kadıköy'e geçip ardından okula kadar tekrar pedallamak suretiyle ulaşmak. Yaptığım güzergahta bisikletle yapacağım yolculuk tek yönde yaklaşık 15km. Almakta karar kıldığım bisiklet Sedona 300 ((link) ), hem bütçem için uygun hem de forumdan ve yaptığım araştırmalardan öğrendiğim kadarıyla yaygın bir servis ağı var. Yine forumdan edindiğim bilgilere göre v-fren gayet ideal. Bu bisikletin eksi yönleri sanırım vites sistemi ve kadrosunun 6061 alüminyum olması.Diğer yandan, gördüğüm kadarıyla forumda Carraro fazlasıyla tavsiye edilen bir marka ve Sedona 300' e eşdeğer modeli Sportive 224' ün vites sistemi daha üst bir model ve kilitlenebilir maşası var ama nedense yine de Sedona almak istiyorum, sizce Sedona 300 benim için yeterli mi ve önerir misiniz ? Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi bir pazar günü geçirmeniz dileğiyle.

Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sizin icinize siniyorsa guzel bir tercih sedona 300. Bisiklet amacina oldugu kadar, sizin zevkinizede uygun olursa binerken daha cok keyif alirsiniz:)
Bisiklet sizin kullanim amaciniza uygun bir tasarim. Ayrica uzerinde reflektorleri ile sehir trafiginde farkedilir, camurlugu ile kiyafetinizi temiz tutar, bagaji ile sirtinizda canta tasima kulfetinden ve fazladan terden kurtarir. Aklinizdaki mesafe ilk basta size yorucu gelse bile zamanla alisacaginiz makul bir mesafe.
Bisiklet ile birlikte kask, eldiven, gozluk almayi ihmal etmeyin. Ayrica lastik sorunu yuzunden bisikletinizi suruklememek veya bilmediginiz bir yerde kiltleyip birakmak zorunda kalmamak icin basit tamir kiti edinin (yedek ic lastik, pompa, levye, yama seti, alyan cakisi).
Lastik degisimi, yamasi, fren ayarina dair bilgi edinmenizde yarariniza olacaktir.
Bunlara zaten vakifsaniz okuyanlara hatirlatmis olalim :)

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez
Tepki
5
Bisiklet
Sedona
Çok teşekkür ederim Suat bey, insan her ne kadar bir şeyi almak için karar vermiş olsa da tecrübeli birinden tercihinin makul olduğunu duymak gerçekten bir iç rahatlığı sağlıyor :) Ayrıca tavsiyeleriniz için de çok teşekkür ederim. Kask, eldiven ve pompa aklımda olan gereçlerdi ama ne yalan söyleyeyim yedek iç lastik hiç aklıma gelmemişti :) En kısa zamanda dediğiniz konularda da bilgi edinmeye çalışıcam, tekrar çok teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Rica ederim. Herkes bildigi, dogru olduguna inandigi seyleri karsilikli paylasmadikca bir anlami olmaz :)
Alisinca yolda yama yapmak hizli ve basit ama benim usendigim bir konu oldugu icin yedek lastik bulundururum. O yuzden tavsiye ederim. Yama kitini yanimdan ayirmam ama tekrar patlama ihtimaline karsi. Yine de mumkunse yamayi evde rahat bir zamana sallarim.
Yazdiklarima dair daha genis bir aciklamayi onceden baska bir konuda yapmistim. Isterseniz onu da inceleyebilirsiniz:
(link)

Ayrıca atolye tamir bolumu icin bu forumda pek cok konu aratip bulabileceginiz gibi, su linkteki uygun makaleleride inceleyebilirsiniz:
(link)

Gorsel anlatimlar icin acabiliyorsaniz youtube en kolay ulasilabilir kaynak zaten. Hele yabanci diliniz varsa tamirci olmayi dusunecek kadar cok seye ulasabilirsiniz :p

Ne alirsaniz simdiden hayirli olsun! Trafikte herkesin birbirine saygili oldugu, kazasiz, belasiz, arizasiz, patlaksiz keyifli pedallar :)

Tepki
5
Bisiklet
Sedona
Herşey için çok teşekkürler, şu sınav haftası biter bitmez listemi elime alıp bisikletimi ve aksesuarlarımı alıcam kısmetse :) tüm bisikletseverler için iyi dileklerinizde belirttiğiniz gibi keyifli pedallar :)