Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet alıyorum.. sedona vs corratec..lütfen

Konu, 'Corratec' kısmında thezerocool135 tarafından paylaşıldı.

1. thezerocool135

thezerocool135 Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba bisikletli arkadaşlar;
    Bu hafta bisiklet almayı düşünüyorum.Her şeyi araştırdım fakat tam Corratec motion da karar kılmışken, bir arkadaş Sedona 761 modelinden bahsetti. Her iki bisiklette de deore takımlar var. Fakat arada frenler, amortisör gibi bazı farklar var. Birde görünüş olarak da motion daha güzel olduğunu düşünüyorum. Herkesten tavsiye ve fikrini bekliyorum. Teşekkürler.

CORRATEC MOTION http://www.yesilbisiklet.com/pazar/...Bisikletler..&p_alt_cat_id=132&p_prod_id=1120

SEDONA 761 http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?products_id=452

Corratec X-Vert Motion
    Corratec

Model : X-Vert Motion
    Kadro : X-Vert Monobox Technologie, Aluminium 6061
    Maşa : RST Gila SL (Smart Lockout)
    Arka Vites : Shimano Deore
    Ön Vites : Shimano Deore
    Vites Kolları : Shimano Deore
    Fren Kolları : zzyzx
    Fren : zzyzx V-Brake
    Ayna Kol : Corratec
    Pedal : vp
    Jantlar : Rigida Xstar 19
    Lastikler : IRC Mythos XC
    Furş : FSA
    Sele Borusu : zzyzx
    Sele : corratec
    Gidon : zzyzx
    Dişli : Shimano LX

SEDONA 761

Kadro:6066 Triple Butted Alu kadro
    Maşa:Suntour Axon-S RL(gidondan kilitlemeli) 100 mm. travel
    Vites Kolları:Shimano Deore STI (Dual Control)
    Arka Vites:Shimano Deore
    Ön Vites:Shimano Deore
    Ayna Kol:Shimano Deore Hollowtech Octalink
    Frenler:Shimano Deore
    Göbekler:Shimano Deore
    Jantlar:Alex X-16
    Gidon:SCUD
    Gidon boğazı:SCUD
    Sele borusu: SCUD
    Sele:Selle Italia Trimatic 2
    Lastikler:Schwalbe Little Albert
    Pedal:Wellgo C17 alüminyum
    Renk:Kırmızı

2. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben sedona derim.bence en iyi tercih o.bir hafta içersinde arakadaşımda alıyoruz inşallah

3. thezerocool135

thezerocool135 Yeni Üye

Seviye:
    Daha teknik ve tatminkar cevap verebilecek arkadaşlar yok mu?

4. tansu berkay

tansu berkay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    açıkcası giriş seviyesi için corratec kesinlikle doğru bir tercih olacaktır .iki bisiklette özellik olarak birbirlerinine yakınlar ama ben hem kullanıcısı olarak kesinlikle coratec derdim oldukca sağlam bir bisiklet insana güven veriyor.

thezerocool135 bunu beğendi.
  5. thezerocool135

thezerocool135 Yeni Üye

Seviye:
    Örneğin maşalar arasındaki fark göze çarpıyor.Hangi maşa daha kaliteli acaba?

6. baltazar11

baltazar11 Aktif Üye

Seviye:
    suntour maşaların daha iyi olduğunu duymuştum ama net bir bilgim yok.. genelde sedona üzerinde suntour var ve bende kullanıyorum memnunum...

7. thezerocool135

thezerocool135 Yeni Üye

Seviye:
    Sanırım Sedona 761 modeli Corratec motion dan daha üstün gözüküyor. Şuna dikkat çekmek isitiyorum. Corratec malesef bisiklette en önemli parçalardan biri olan aynakolu deore yapmaktan çekinmiş ve kendi markasını koymuş. Daha bir kaç parçada daha deore seti bozmuş frenler dahil. Fakat Sedona 761 de Deore setin tamamı kullanımda ve fiyat farkıda yok! Yukarıda verdiğim verilerde 761 e ait olanlar scud yerine vitra olacak ve maşa S-RL değil D-RL olacak. Bu da bir çok arkadaşın gözünden kaçmış ya da yeterince bilgi sahibi değiller. İki bisiklet de aynı fiyatta. Bilgisini paylaşmayan arkadaşlara teşekkürler...

8. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:

http://kackarbisiklet.com/tr/kategori.asp?page=4&catID=1&cat=Bisiklet&subcatID=&subcat=
    Dikkat edersen 2 çeşit Sd 761 var. Mavi olan 690 usd (vitra sele borusu gidon ve axon-drl) bir sonraki sayfada kırmızı olan ise 900 usd (scud sele borusu gidon ve axon-srl)

9. thezerocool135

thezerocool135 Yeni Üye

Seviye:
    Evet haklsın, biri 2006 model kırmızı olan, diğeri turkuaz renkten olan ise 2007 model.Şu an satılan 2007 model var genelde piyasada, ayrıca kırmızı modelin de maşası axon D-RL, gidon ve sele boruları vitra olanlar da var.
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?products_id=452

Fiyat/performansta daha iyi bir bisiklet gösterebilecek var mı?
    Bence Full Deore set ile en iyisi bu model

10. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Kilolarını öğren hangisi hafifse onu al...
    Sedona daha iyi duruyor..

11. thezerocool135

thezerocool135 Yeni Üye

Seviye:
    Sedona yaklaşık olarak 1,5 kilo daha hafif olmasıyla daha ağırlıkta daha üstün.

xcangel bunu beğendi.
  12. Tugfox

Tugfox Bisikletkolik

Seviye:
    2006 Eylul'den bu yana Sedona sd771 kullaniyorum.

Alirken birsuru tereddutum vardi sonucta duymadigim bilmedigim bir markaydi. Su zamana kadar 4000km'ye yakin kullandim her kosulda.

Alirken birinci onceligim kesinlikle kadro kalitesinden yanaydi. Ki oyle de oldu kadro, amortisor ve vites sistemi haric bisikletin herseyini kullanim tarzima uygun olacak sekilde degistirdim...

Street denen tarzi benimseyip ordan burdan atlamama, 1.5metreden atlayip dusmeme, cakilmama ragmen kadrom hala sapasaglam.

Sedona'nin kadro acilari kesinlikle cok hosuma gidiyor. 2007 modellerindeki kadro acilari da 2006lari aratmayacak sekilde guzel.

Almayi dusundugunuz model 9lu sistem guzel bir bisiklet. Axon kullanip da gayet memnun olan arkadaslarim var(xc tarzi kullaniyorlar).

Kadro ve marka icinize sindiyse Sedona'yi kesinlikle oneririm. Fakat en onemli kismi gercekten icinize sinmis olmasi.

Bisiklet uzerindeki her sey degisebiliyor fakat kadro kolay kolay degismiyor. Bu yuzden hangi kadroyu begendiyseniz ona yonelmenizi tavsiye ederim.

Corratec de saglam guzel bir kadro fakat ben zzyzx parcalar yerine SCUD, deore aynakol ve deore sti kollara sahip bisikleti tercih ederim(761den bahsediyorum).

Sedona kadromdan da memnun oldugum icin rahatlikla tavsiye edebilirim.

Bu yazdiklarimin Sedona yonunde olmasi tamamen kullanip da memnun kalmis olmamdan kaynaklanmistir. Hicbir sekilde Corratec kotu bisiklet demiyorum.

Umarim yardimci olabilmisimdir :)

xcangel bunu beğendi.
  13. thezerocool135

thezerocool135 Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler, bsikletinizden memnuniyetinize sevindim.Bisikletin kadro rengi hariç sanırım herşeyi içime siniyor diyebilirim. Sedona 761 bu sene turkuaz renginde. Corratecle kadro açıları oldukça farklı olması kafamı karıştırıyor. Birde bizim alacağımız 761 scud değil fakat vitra sele borusu ve gidona sahip. Corratec te ise kafamı karıştıran neden deore yerine zzyzx parçaların kullanılmış olması oldu.

14. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    ben de bu arada kaldim ama pek de düşünmeden sedona sd 761 aldım 3 gün önce.

arkadaşimda x-vert motion 2006 var, o yüzden modeli gördüm az da olsa denedim. 2007 model olan turkuaz renkli 761 ile şöyle bir olumlu olumsuz yönleri kıyaslarsak:

olumsuz
    1) görünüşü sedona nin kötü. corratec 2007 modelin de çok kaba saba bir görüntüsü var bence hoş değil ama yine de sedona nin rengi hakkaten can sıkıcı.

olumlu
    1) sedona full deore sistem kullaniyor. ve deore parçalar hepsi seri içi parçalar, yani hollowtech aynakol ve dual sistem vites değiştiricisi var(yanılmıyorsam x-vert'in vites/fren kolu dual değil--ki dual olan ve olmayan arasinda 50 ytl fark var). tekerlek göbeklerine kadar deore. ayrica almak isteseniz sırf bu çekiş sisteminin set olarak fiyatı 450 YTL civarında.

2) sedona daha hafif, corratec in 2006 modeli için delta bisikletin verdiği ağırlık 13.5 kg(nedense siteden kaldirmişlar şu anda), 2007 modelinin kadro daha kalın saniyorum delta nın verileri doğruysa bile arada en az 1.2 kg fark var(sedona yi ben ölçtüm dijital tartida 12.3 kg yaklaşik). ki tahminim aradaki farkin aslinda 2kg ya kadar çikabileceği yönünde.

3) amortisörler olarak, axon d-rl amortisör biraz daha ağır(yaklaşık 200gr), kilitleme mekanizmaları aynı(hidrolik kilit), d-rl nin gidondan kilitleme açması var, gila sl in ise 80-120mm iken d-rl nin 80-100mm amortisör mesafesi var. en azından kağıt üzerindeki karşilaştirma böyle, bu verilere bakarak aynı sınıf eşit amortisörler olduklarini söylemek mümkün. ikisi de free ride, DH vb gibi kullanimlara tavsiye edilmiyor ve XC amortisörleri. RSL Gila sl nin tek başına satış fiyatı 135 ytl iken, Suntour Axon D-RL nin satışı 158 ytl. aşağı yukarı aynı kalitede olduklarının göstergesi ama ibre bence Axon d-rl yönünde ağır basıyor.

kısacası:

karşılaştırma yapilan nerdeyse her konuda sedona daha üstün. corratec e ödenen para fazlasi, markaya gidiyor zannımca başka hiç bir yere değil. sen de ikisini de kullanmaya fırsat bulursan, hangisinde rahatsan hangisi hoşuna gittiyse onu al derim, neticede önemli olan keyif almak bu işten.

MEVLÜT M. TUTMAZ bunu beğendi.
  15. Volkan Çağlar

Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bir corratec motion kullanıcısı ve daha önceden sedona borla kullanmış olarak size hiddetle corratec motionı öneririm.;) Güvenebilirsiniz.2007 corrateclere bakın derim ben.deltaya çok güzel 2007 corratecler gelmiş.

xcangel bunu beğendi.
  16. thezerocool135

thezerocool135 Yeni Üye

Seviye:
    yakın zamanda tabiki sedona almaya karar verdim diyebilirim.
    Gelen cevaplardan en doyurucu olanlar sedona taraftarlarınındı. Corratec tavsiye edenlerin cevabında mantık değil sanki daha duygusal yada hayranlık mesaj temaları ağırlıklıydı. Mantıklı kıyasalamara bakılırsa aynı ikilemde kalabilecek diğer arkadaşlarada forumu okuduklarında aylarca bu konuyu araştıran biri olarak Sedona 761 i tavsiye ediyorum. Herkese teşekkürler...

cruphasulie bunu beğendi.
  17. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir Motion kullanıcısı olarak doğru karar vermişsin diyorum,
    SD-761 hem kadrosunun hafifliği, hem donanımı bakımından corratecten
    üstün kalıyor. SR Axon d-rl maşa RST Gila SL'den daha hafif üstüne
    gidondan kumandası var, RST diyenler aklını karıştırmasın RST GİLA'nın
    Axona karşı pek bir avantajı yok...
    Sedona'nın uzun vadede en büyük avantajı istediğin yerinden modifiye
    etmeye başlayabilirsin, ama motion alırsan en mantıklı modifiye işlemi;
    Maşa ve kardo değişimi oluyor (kadro=bisiklet düşün artık :( )...

18. shaq

shaq Kıdemli Üye

Seviye:
    bence sedona derim kuzene aldık çok memnun kadrosu attırıcıalrı hafifliği bakımndan amortsör fln sedona derim sna şimdiden hayırlı olsun

19. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:

Böyle tarafsız insanalara bayılıyorum :)
    Sedona al..Rengini sevmiyosan ileride boyatırsın :)

20. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    sedona 761 e çok fazla bindim alıp sonunda düşüp köprücüğümü kırdım :) sen düşün artık ne kadar sevmişim. şimdi hemen iyileşsem de tekrar binsem diyorum. motocross yeleği giyicem bundan sonra :p