Bisiklet alırken hangi ölçüye bakılmalı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@İsa İhsan Akdoğan

ali ihsan bey,

hatırlatayım. verdiğiniz örnekler dünya tarihine isimlerini altın harflerle yazdırmış dünya rekortmeni insanlar. :D
oysa biz standart insanlarız.

michael jordan ın bu kadar uzun zıplamasını fizik profesörleri bile açıklayamadı zamanında :D

uzun boyluların yolda, kısa boyluların mtb de daha başarılı olmaları zaten benim söylediğimle paralel; çelişmiyor. kısa boylular daha kıvraklar. uzun boylular tabiri caiz ise daha güçlü uzun bacakları sayesinde bir açıldı mı kopup gidiyorlar.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kudret abi sen hep diyorsun ya ayakda durun boru ile bacak aranızda en az 3 cm fark olsun boşluk bende hiç kalmıyor mesela malum yerlerim tam boruda kalıyor boşluk asla yok.ama genede hakimim bisiklete:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Oğuz kurt

dostum mustafa,
sorunun olup olmadığını , bolca 200 km ler devrilince ortaya çıkarmı ona bakacağız tabi,
tabi benim gibi, fanatik bir uzun yol meraklısı değil isen, sorun yok, kısa mesafelerde pek durum açığa çıkmayabilir çok fazlada kullanmıyor isen, ama kısa mola anlayışı ve tempolu sürüş ve etaplar 200 km olursa bir çok kez bu yapılırsa metabolizma, yalnış kadroda isyan edebilir ,

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
benim kullanmadığım bir bisikletimin 51 cm kadrosu var ayakta durunca kadro ile bacak arasında 5 cm mesafe kalıyor

bir de 43 cm bir kadrolu bisiklet var ona zaten gidona dik dururken bile rahat tutunuyorum

boy 1.85 cm şöyle bir boyuma göre bir kadro denk getirsem hiç bırakmayacam

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@İsa İhsan Akdoğan

isa dostum,
boy 1.85 ise benim boydan fazla sayılırsın ,11 cm ki epey fazla tabi mtb kadroda 20 inç bence sana normal gelir ,zati deneyleme yaparak anlayabilirsin , sele ayarı yapman lazım tabi sağ pedalı aşağı alıyorsun ve sağ ayağını koyuyorsun ,sağ diz kırık olmayacak sele ayarı olduktan sonra 20 ve 21 inçleri sürerek anlayabilirsin illaki büyük geleni hissedersin ya da küçük ,

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
@İsa İhsan Akdoğan

bisiklet, koşu gibi sporlarda hızdan(hızdan kasıt atiklik olmalı) ziyade kas gücü önemlidir. Çünkü yapılan hareketler periyodik tekrarlanıyor, ama basketbol, futbol gibi sporlarda daha kombine kas grubu çalışması ve doğal olarak hepsinin birden efektif kullanılması gerekli ve atiklik ön planda oluyor.

verilen örneklerden Air Jordan için en hızlısıydı denilemez hızından değil yeteneği ve sıçrama kabiliyetinden kimse tutamıyordu onu ve aynı zamanda Bulls un çok iyi kadrosu vardı o yüzden aşırı ön plana çıktı şu anda Messi nin Barcelana da rekor kırıp Arjantin milli takımında hayal kırıklığı olması gibi, Jordan zamanında hız konusunda Gary Payton ve Isiah Thomas gibi adamlar vardı çok daha hızlıydılar, Spud Webb vardı mesela 170 boyla smaç yarışması kazanan. Koşu konusunda Bolt un çokta fark atamadığı Michael Duane Johnson vardı Bolt tan önce 185 boyla, Ve şöyle bir şey var zencilerin anatomik olarak al bacak kasları daha uzun ve güçlüdür beyaz ırka göre o yüzden koşmaya dayalı sporlarda yüksek oranda başarılılar, kaç tane yüzmede başarılı zenci gördünüz

sonuçta bisiklet konusunda boy uzun olması bacak kaslarının daha uzun ve güçlü olması anlamına gelir ama nispeten daha kısa boylu olanlar uzunlardan daha fazla kaslarını güçlendirp arayı kapayabilirler, ilk önce anatomi sonra çalışma belirler en iyiyi.

• Beğen
Tepkiler: Cem Ç

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Oğuz kurt

hay allah doğru ,
oğuz dostum kafa karıştı yaşlılık,,:eek:ha:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kudret Kurtcebe

Estağfirullah abi sende yaşlıysan bizlere nal toplatırsın yollarda abi:))

Tepki
0
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar 1.90 boyunda bir abimiz var. Kadro seçiminde doğru seçim yapmak istiyor haklı olarak. Sizce kaç kadro olması gerekir. Bende çok bilmediğim için sizlere soruyorum. Bilenler veya tecrübesi olanlar paylaşım yaparsa çok memnun olurum.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Ayağından apış arasına kadar kaç santim olduğunu ve hangi tarz bisiklet süreceğini de yazarsa daha rahat cevap verirler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yol bisikletinde=190 - 195 62 - 64 cm kadro ,mtb =190 - 195 53 - 56 cm kadro ,city bike=190 - 195 63 - 66 cm kadro.

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.920
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Boyum 1 82 ve iç bacak boyum 80. Sanırsam boyuma göre vücudum bacaklarımdan daha uzun. Salcano XRS030 almayı düşünüyorum. Ancak 54 kadro mu 57 kadro mu almalıyım işin içinden çıkamadım. Boy hesabına bakınca en az 57 kadro almalısın diyor, iç bacak boyu hesabı 53,5 (54) almalısın diyor. Yol bisikleti kullanan tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
@denizbaklaci

aynı bısıkleti bended üşünüyorum boyum 171 bacak iç boyum 80cm bana 54 kadro dıyor ama denemeden almamak lazım

Tepki
0
Merida speeder t1 almaya karar verdim ama bulunduğum şehirde merida bayisi yok. Mecburen internetten alacağım. Hangi kadro boyunu seçmem gerekir?
Yaş 16
Boy 183 cm
Bacak boyu 88 cm
Bisiklete en az 3-4 sene bineceğimi ve bu süre zarfında boyumun 4-5 cm uzayacağını düşünürsek 52,54,56 cm den hangisini seçmeliyim?
Siparişi yarın vereceğim.

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
55 veya 57. Ben 181 boyundayım 81 cm bacak boyu galiba 55 oluyordu bana yol bisikletinde. Tam emin değilimde sana en az 55 gitmekle beraber 57 iyi olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: uğur çalık

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
En güzeli bisikletçi eşliğinde selesine oturup bakmak :in: :alkis:

• Beğen