Bisiklet alırken hangi ölçüye bakılmalı?

amateuride

Üye
Tepki
1
İsim
Erty
Merhaba. Geçen sene mart ayında bisiklet aldım. Öyle spor olarak falan ilgilendiğimden değil, konya bisiklet sürmek için çok güzel biyer bunu değerlendirmek istedim.

Bütçe sıkıntısı yaşadığım için öyle 600 700lere çıkamadım malum şehir dışında öğrenciyiz. 300tlye ümit-colorado modelini aldım. 26 jant kadro boyu 17-17.4 eğer daha büyük jant boylarına çıkılırsa fiyat 600ü zaten geçiyordu.
Kadro boyununda 26jantlar arasında yüksek olduğunu söyledi bisikletçi(ne kadar doğru)

Boyum 184 kilom 88. Benden ufak adamlarda bile 27.5 salcanolar kronlar vs var. Acaba bu bisiklet bana göre fazla mı küçük diye düşünüyorum. Dışardan çirkin göründüğünü düşünerek özgür süremiyorum. Takıntı yaptım sanırım :rolleyes:

Bi aydınlatıverecek varsa sevinirim..

Scudo
Tepki
0
İsim
Ahmet
Bisiklet
Scott
Abilerim, ablalarım 13 yaşındayım boyum 1.65. Sizce 29" benim için büyük mü? 27"5 daha mı iyi olur? Bisiklet için kadro boyunu (beden olarak söylerseniz sevinirim) ne seçmeliyim?

BOZTÜRK

Üye
Tepki
14
İsim
BÜLENT
Bisiklet
Ghost
@stickster 55 kadro crossway ile ilgili varsa deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?
Bende alma arifesindeyim boyum 1.79cm bacak boyum 79 cm
48 kadro mu almaliyim 52 mi karar veremedim bulundugum şehirde deneme şansım da yok malesef

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
@Ahmet_Biker7 senin bahsettigin yigenim jant ebati .o olcukerde kadro yok..ayrica yasin daha kucuk boyun en az 10 15 santimda uzar muhtemelen..hatta bil sut urunleri tuketirsen 190 lari gorursun gibime geliyor.
Gelelim kadro boyuna su an sana mtb 17 inch, yol istiyorsanda 50 52 cm denk..ama tabi boyun uzayacagi icin simdilik net bisey soylenemez bence..2,,3 sene sabret boyun netlessin ilerisi icin oyle dusunursun..

Murattam35

Üye
Tepki
4
İsim
Murat
Bisiklet
Trek
Crossway 40v kullandım 3 sene kadar 1.89 boy 55 kadro tam oluyordu bana, çok memnundum şehir içinde çok kullanışlı ön amörtisörüde tümsek kaldırım çıkarken baya yumuşak çıkış sağlıyordu, yokuştada yorduğunu düşünmüyorum.

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@Ahmet_Biker7
Merhaba kardeşim. Anladığım kadarıyla MTB bakıyorsun, jant ölçülerine bakınca. Şimdi sana şöyle söyleyeyim; jant ölçüsü ile kadro ölçüsü farklı şeyler. Benim sana tavsiyem şu yönde (bu yollardan biz de geçtik, belirteyim...) : sen acemiliği atmak için 3-4 sene kullanacağın bir bisiklet alırsın, sonra boyun da zaten belli olur. O zaman iyi bir makine alıp bayağı kullanırsın.

Şimdi sen 27,5 alsan daha uygun olur diye düşünüyorum. Şimdi sen gençsin, diyorsun ''29 almak varken niye 27,5 alıyım ki?''. Ancak 29'' kabiliyeti biraz daha zor olacaktır. 26'' de küçük gelir (kendimden biliyorum). Yani bana soracak olursan teker boyun 27,5''.

Gelelim kadro ölçüsüne... Senin şu anki boyun için kadro boyun 15-16'' (boyuna göre söylüyorum bunu, iç bacak boyun da etkili unutma). Ama sen 2'' büyük alsan, yaşın da küçük, iki bilemedin üç seneye 10-15 cm uzarsın. Ben senede 8-10 cm uzadığımı hatırlıyorum, ama ben tüm emsallerimden uzundum :). Yani kadro boyun da bi 17-18'' alsan ileride pişman olmazsın ben gibi. Bu arada yaşına göre uzunsun da maşallah.

Ben sana fikir verdim sadece. Sen iyice araştır da ona göre al bisikleti. Yanlış kadro boyu bisikletten soğutur, unutma.

Tepki
0
İsim
Ahmet
Bisiklet
Scott
@isocan
Fikrin için teşekkür ederim, ama ben bisikleti şimdi alsam(şimdi istiyorum zaten) sıkıntı olur mu?

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
@Ahmet_Biker7 genc kardesim, dodurgali ustat gereken seyleri soylemis, bu sekilde hareket etmen daha mantikli olacak gibi.

Tepki
3
İsim
Enes Berk K.
Bisiklet
Carraro
Herkese merhabalar, forumda yeniyim. Sportive 225 almayı düşünüyorum boyum1.75 bacak 79 cm . İkinci el M kadro buldum sizce uygun mu ? Benim baktığım tablolara vs. göre tam oluyor. Fakat kullananlar bu olculere S kadro uygun olur diyor. o_O

Tepki
0
İsim
enver duman
Bisiklet
Trek
Arkadaslar bisiklet toplayacagim ve yavaş yavaş toplayıp bunu yaklasik 9 aya yayacagim ve ilk kadro ile başlamak istiyorum ve bir trek kadro buldum 29 jant m beden şuan boyum 168 9 ay sonra binecegim ve ortalama 171 olsam sizce bu kadroya binebilirmiyim

rasmus103

Üye
Tepki
1
İsim
Çağan
boyum 1.85 ve bacak boyum 82-83 cm . Aslında dağ bisikleti bakıyordum ancak sonuçta bi şehirde yaşıyorum hani yolu olmayan yer yok dağ bisikleti hantallık yapar diye düşünüyorum ama gene de aklım hala mbt lere kayıyo hani. Diyorum şehir bisikleti alim ama lastikler ince yapılı diye endişelerim oluyor. Ön maşası amortisörlü alim diyorum bi dert almayim diyorum bi dert . 18'' kadro mu 19'' kadro mu ya da 26 jant küçük geliyor bence onu eliyorum seçenek azalıyor ama 27,5 olsun diyorum şehirde 27.5 yok 28 olsun diyorum çok mu olur vs. vs. Kullanım alanım şehir içi günde 2 saat kadar olacak. o mu bu mu bilmem ne maalesef alabileceğim bisiklet başlanngıç seviyesi olacak çünkü bütçem max. 750 ₺.
Neyse sonuç olarak ölçülerime ve yaşadığım yere bakarak şu 3 bisikletten hangisini önerirsiniz arkadaşlar lütfen fikir verin... ya da daha iyi bi tavsiyeniz varsa seve seve dinlerim :D

1. (link)[709,969]

2. (link)

3. (link)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Acaba yardımcı olur musunuz? Şimdi grand canyon al 6.9 alma alacağımda sayfasındaki verdiği ölçüleriden hangisini tercih etmeliyim? Benim ölçülerim 189cm-870mm
1- Boyu 192-204cm sele yüksekliği 734-892mm
2- Boyu 182-192cm sele yüksekliği 691-832mm
Aklımdaki seçenek ilki şayet boyum azcık kısa ona göre diğeri ise bana göre kısa geleceğini düşünüyorum lütfen yardım edin

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
HORT! Arkadaşlar doğru yer mi bilmiyorum ancak yardımınız lazım.1.77 boy 80cm bacak içi.Salcano Xrs 030 alacağım.51 mi 54 mü alsam karar veremiyorum.Lütfen bir el atın.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@I am the Uptown R.
Benimle aynı ölçülere sahipsiniz. Ben 51cm aldım. Treking bisikleti aldım. Banada ölçü olarak 54 diyordu. Bence denemeden almadım imkanınız var ise tabi

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: The UGUR

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taxonera Dikkate alacağım, mümkün olursa deneyeceğim.Çok çok teşekkür ederim.:srnsml:

Thranduil

Daimi Üye
Tepki
385
İsim
Sadık
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Brompton
@Taxonera Abi yol bisikletinde kadro boyu 177cm için 54-56 aralığında oluyor genelde. Trekking bisikletlerde dediğin gibi 51-52cm. Deneyerek almak en iyisi tabii.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Thranduil
Farketmiyor yol trekking tur hepsi aynı geometri

Mtb farklı sadece.

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
sizinle aynı olculere sahibim mtb de 20 kadro kucuk kalıyo stem riser taktım olmadı 12lik cıvatasını 15liğe cevirdim hala kucuk heralde mtb de 22 kadro falan denk gelecek

BOZTÜRK

Üye
Tepki
14
İsim
BÜLENT
Bisiklet
Ghost
Bende Amortisörlü Şehir bisikleti alma aşamasindayim sikinti buyuk buralarda deneyecegim bisiklet yok internetten alacagim mecburen boyum 1.79cm bacak boyum 79-80 cm gibi
48 kadro mu almaliyim 52 mi karar veremedim bulundugum şehirde deneme şansım da yok malesef ölçüleri yakın olan arkadaşlar yardımcı olursa minnettar olurum

legolas99353

Aktif Üye
Tepki
201
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar Merhaba

İlk önce şehir bisikletiyle başladığım bu maceraya yol bisikletiyle level atlayarak devam ettim. Yol bisikleti ile ilgili kadro hesaplama veya diğer kafamdaki sorulara bu forumda tartışarak okuyarak araştırarak çok değerli bilgiler öğrendim.
Şimdi ise her bisikletseverde olması gerektiğine inandığım dağ bisikleti almak istiyorum. Böylece dağdaki mis gibi havayı ve onun zevklerini de yaşamak istiyorum. Ama şöyle bir sorunum var.

MTB kadro boyumu bilmiyorum !!!
Yol bisikletinde 54 kadro kullabıyorum. Boyum 184 iç bacak boyum 82 cm

Bu bilgilerle dağ bisikletinin kadrosunu bulabilirmiyim. Eğer kullanma imkanım olursa hangi kriterlere göre bana uygun olup olmadığını anlarım.

Kendimi yeni başladığım zamanlarda gibi hissediyorum. MTB cahiliyim