Bisiklet alırken hangi ölçüye bakılmalı?

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Boy 178 bacak içi 81 falan bisikletim 51cm treking aldım. İlk hali ile omuzdan sırt ağrı yapıyordu 100m süremiyordum. Açılı gidon boğazı aldım bir nebze kesti ama bu seferde sele boyu aşağıda diyorlar biraz yükseltiğim zaman gene omuzlarda ağrı başlıyor. Nasıl gidon boğazı almam gerek. Anlayamadım. Açılı boğazı her açıda denedim. Açı değişince elcikler ve fren vites kolları ayarlamak gerekli oluyor böyle olunca sürekli ayar yapmak zor oluyor. Vidalar yalama olma ihtimali var. Ben biraz daha dik kullanmak istiyorum. Bu forumda bi ara richey yazayım siz anlayın o mesafe bana uzun kaldığını söylediler

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Scudo

rahman18

Üye
Tepki
3
İsim
RAHMAN KESKİN
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar boyum 1,67 bisikletin kadrosu 54 boyuma göre olmuyor tam galiba yani ama yol bisikleti sonuçta spor için kullanmıcam ayağım pedala deyse yeter :) çok istiyorum çünkü o bisikleti :acpsnr: sizce sıkıntı çıkartırmı bisiklet modeli carraro race 022 TEŞEKKÜRLER

atlasmete

Üye
Tepki
0
İsim
Metehan
Bisiklet
Carraro
Boyum 177 hangi kadro boyunu almalıyım bilenler yardımcı olabılırmı? Bisiklet Carraro Big 927

archy

Üye
Tepki
2
İsim
Batuhan
Bisiklet
Trek
Selamlar ahali,
1,86 boyum ve 85 cm iç bacak boyum var.
Dün Velespit bisiklet'e giderek Trek 1.1 modelinin kadro boyları hakkında bilgi almak istedim ve üzerine çıktığım kadro 56 boy bir kadro idi.ellerim gidona yetişiyordu ve sele üzerinde iken yere parmak uçlarım ile basabiliyordum fakat forum da biraz araştırdıktan sonra 54 kadronun bana nasıl olacağı kafamı kurcalamaya başladı. Sizce ne gibi farklılıklar olur,hangisinde daha rahat ederim,uzun kullanımlar da (80 km civarı) hangisi daha rahat ettirir ?

İlk yol bisikletim olacak ve ince dokuyup sık elemek istiyorum,sevgiler.

SerkanNamazcı

Forum Bağımlısı
Tepki
2.040
İsim
Serkan Namazcı
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Değerli arkadaşlar,
1,83 boya
Salcano ASSOS 20 29 teker 21 inç kadrolu bisiklet almak istiyorum.

Geçen dönem 27,5 A 20 kadro kullandım 19 ve 18 inç kadroya göre bel ağrısı gitmişti.

Şimdi seçeneklerde 19 ve 21 inç var.
29 tekere 21 inç kadro boyuna 1,83 boy yeter mi?

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@rahman18 Genç dostum boyum 170-175 arası bendede yol bisikleti var 58 kadro normal durumda bana büyük gelmesi lazım ama ben çok rahatım 1.67 boyuna o kadro gerçekden büyük olabilir kadro boyu hesaplama cetveline bakınca 3'cm ile kaçırıyorsun 170-175 cm arası 52-54 kadro diyor ama her zaman uymayabilir aslında ama bacak iç boyunu ölçmen lazım benim bacaklar uzun birde sele ile gidon arası mesafeye bak orası daha önemli fren kollarına ulaşmak ve rahat sürmek açısından.

@atlasmete @atlasmete sizede 46-49 cm arası çizelgede bakınca uygun geliyor.

Emre-12

Üye
Tepki
13
İsim
Yunus Emre
Bisiklet
Sedona
Sedona 640 D yol bisikleti aldım. Boy 165 kadro 53 cm acayip kafama takıldı daha ufak bir kadro almış olsaydım ne kadar güç performans farkı olurdu şu ana kadar bir problem görmedim. Belkide bilmediğim için olabilir. Fakat her bisiklete bindiğim de en az 20 km sürüyorun. Havalar düzelir düzelmez şehirler arası tur yapmak istiyorum. 53 kadronun bana avantajı ve dezavantajı neler olabilir. Bilgili ve tecrübeli abi ve kardeşlerimden cevaplarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

virisler07

Üye
Tepki
12
İsim
Mustafa
Merhabalar aşşadaki tabloda M-L ın boyları var ikinci el bir bisiklet alıcam ama bedeni M Benimde boyum 1.80 Bisikletçi seleyi geriye çekerek boyunuda daha uzun bir boyunla değiştirerek senin boyuna uyarlarız dedi bu şekilde yapsak sıkıntı yaşarmıyım?

Tablo: M-L
Screenshot_2017-01-02-00-44-05.png Screenshot_2017-01-02-00-49-16.png

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
Merhaba arkadaşlar bisikletim merida big 9 500. Bisiklet 29 ve bana büyük geliyor, arazide özellikle inişlerde 29 olmasının dezavantajlarını hissediyorum. İkinci bir konu ise alın borusu açısı çok fazla (70,5 derece)
Bisikletimi sedona 850 ile değiştirmek istiyorum, 27,5 olduğu için daha rahat kullanırım diye düşünüyorum. Sedona 850 nin alın borusu açısı acaba kaç derecedir ve benim bisikletime göre nasıldır?
yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

ERK1NG

Üye
Tepki
0
İsim
Erkan Nördal
Bisiklet
Scott
Merhaba , uzun zamandır forumda sessizce konuları takip ediyorum ve bisikletler hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum , bu süre içerisinde bir çok bisiklet aklımdan geçti fakat en sonunda Merida Speeder 200v modeli üzerinde yoğunlaştım. Bisikleti %90 oranında asfaltta kullanıcam , internetten sipariş ile almak istiyorum (link) 1.76 boy ve 90 kilo birisi için 52 kadro uygun mudur? zira sitede tek seçenek olarak 52 kadro boyu kalmış.

Teşekkürler.

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@bacobaba39

Ölçülerimiz çok yakın; benim boy 160, inseam (veya bacak boyu) 76.5

Kendinize tam olarak uygun 700c tekerli standart bir yol bisikleti bulmanız çok zor. Evet gidon uzakta kalır. Size gerekli olan üst boru uzunluğu 49-50cm. Belki 60mm'lik süper kısa bir boyun ile birlikte, 52cm üst boru uzunluğu olan bir kadro kullanabilirsiniz. 650c tekerli bisikletlere de bakabilirsiniz. Seattube Açısı'nın 72-73 derece aralığında olması lazım idealde. Uzun bacak boyunuz sebebiyle (ama standart kadrolarda küçük boyları bu açıda yapmazlar).

Ben custom kadro yapıyorum. Bu da kendime yaptığım bisiklet:
(link)
Seattube=46cm
Toptube=48cm
Seattube Açısı=72.5
Boyun=80mm

Custom geometri ile bu kadar küçük bir kadroya 700c tekerleri sığdırmak mümkün oldu.

Qualla

Üye
Tepki
0
İsim
Abdullah Büncü
168 boyunda 57 kilo bir vatandaşım bisiklet alıcam kaç jant seçmem gerekir. 29 jant 18 kadro xc150 büyükmü gelir. veya xc150 almalı mıyım. kafam çok karışık hocam xc150 ve ng750 arasında kaldım. ne yapıyım ne ediyim akıl verin.

Tepki
44
İsim
Uğur
Bisiklet
Scott
Öncelikle herkese merhaba abilerim, kardeşlerim size bir sorum olcak benim toplama bir yol bisikletim var markası drag (bulgaristan yapımı diye biliyorum) benim sorum şu şekilde bisikletimin kadrosu 54, ama benim boyum 170 iç bacak ölçümü bilmiyorum, bu kadro bana uygun mu ilk sorum bu şekilde. 2. sorum ise kadroyu değiştirirsem kadro boyu olarak forumda da birçok konuda okuduğum kadro boyu avantajı için bir boy küçük almak ve benim düşündüğüm 50 kadro almak sizce ne yapmalıyım.

Bu arada biraz uzatıyorum kusura bakmayın, ben bisikletimde seleyi en öne alıp, gidon boğazını da kısaltarak kullanıyorum, herhalde kadro değiştirmem lazım sizce ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız çok sevinirm şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.:)

Bisikletimin fotoğrafını da şuraya ekleyerek konuyu kapatalım.:)
DSC_0101.JPG

h.ustuner

Üye
Tepki
62
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar Cannondale Quick 6 model bisikleti gözüme kestirdim. Ancak kadro boyu hususunda yardımınıza ihtiyacım var. Boyum 180 cm. Medium kadro bana uyar mı? Yoksa Large mı almalıyım ? Cannondale 'in sitesinde ölçüler verilmiş ve kadro boyu medium ölçüde 45/17.7'' olarak görünüyor ve bu ölçü mtb olarak bana uygun gibi ancak bu modelde hangi boyu seçmeliyim.Şimdiden teşekkürler...

Modelin linki:
(link)

snx13

Üye
Tepki
0
Merhabalar forumu bayağıdır takip ediyordum yeni üye oldum. Almanya'dan akrabalarım gelirken bisiklet almalarını rica ettim yani bisikletimi Almanya'dan alacağım.

Şuan aklıma RADON ZR Team 27.5" 5.0 modeli var fakat sadece 18" modeli kalmış ve bayağı cazip bir fiyatı var.

Boyum 176 cm iç bacak uzunluğu 84 cm ve 15 yaşındayım 2 sene kullanacağım acaba kadro uygun mudur? (Kadronun yerden uzaklığı 77.6 cm)
Teşekkürler.

Güncel

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
Arkadaşlar acil yardım lazım. Bu bisikletten buldum fakat 58 kadro. Boyum 1.79 bacak ölçüm 82 fakat daha fazla olabilir özenerek ölçmedim. Çok sorun olur mu?

(link)

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@alcest normalde size l değil m lazım. Ama kısa boğaz ile çözülebilir gibi görünüyor.

h.ustuner

Üye
Tepki
62
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar cannondale quick 6 bisiklet için bana hangi kadro boyunu önerirsiniz. Bazı mesajlara bakıyorum aşağıda vereceğim linkte A ile verilen yere bakacaksın diyorlar orası 45 yani 17.7 '' ve tamam diyorum. Sonra 180 boyunda adamım bana kısa gelmesin elimde patlamasın diyorum. Bir el atıverin arkadaşlar boy 180 için quick 6 modelinde hangi kadro boyu almalıyım?

(link)