Bisiklet alındıktan sonra olması gerekenler/gerekebilecekler

Tepki
4
Bisiklet
Mosso
Aşağıdaki hususlarda görüşleriniz veya önerecekleriniz, tespitler doğru mu, eksik mi?

*şifreli kilit tercihi nasıl olmalı?
(hangi boy ve özellikte olmalı? Mesela şifreli ve uzun olsun kadroyu ve tekeri dolaşsınki klipsinden tekerini sökemesinler deniyor....)

* aksam surusleri icin on/arka ışıklar
(çok çeşitleri var, mesela benim arka ışık; laserle kırmızı yol çizgisi oluşturduğu gibi ledleriyle de yanıp sönüyor, her iki özelliği de 3 farklı şekilde, ön ışık nasıl olmalı?)

*Kullanılabilecek çantalar?
(Yorumlarda "at sırt çantana" denildiği gibi, "kendine değil bisiklete yüklemelisin, bisikletin her kıvrımına bir mini çanta monte etmeye bak" da deniyor...
Diğer yandan bisiklet binmeye başlayınca en önemli gereksinimin cep telinin muhafazası/kullanımı olduğu da ortaya çıkmaya başladı)

* tamir/bakim ekipmanlari
(Neler olmalı/olmamalı? alyan anahtar seti-yedek iç lastik pompa,levye...)

* kask - eldiven - gozluk
(hiç kullanmayan alırken nelere dikkat etmesini hangi özelliklerin gerekli hangilerinin görsel olduğunu nasıl bilsin?)

* Uygun kiyafetler....

-Çok terlemeye müsait bir sporda sık sık giysi değişimi zor olduğuna göre, teri dışarı atacak ama mola da veya seyirde vücudu hasta etmeyecek ürünler nelerdir?

-Hamamda peştemal giyemeyip şortla tellağa teslim olanlar gibi, tayt giyemeyenler için bisikletçi (gel) şortu icad edilmemiş mi?)

Mesela bir tecrübeli arkadaşım yeni aldığım şehir/tur bisikletimin tamamen amatörce aldığım aksesuarlı fotosuna bakarak;

".... decathlon mağazasından hepsini deneyerek alabilirsin

alınacaklar;
kask
kask aynası zefal (ne ki?)
eldiven
barent

değişecekler;
fren pabucu (baradine)
lastik schwalbe maraton olucak, tanesi 100 lira civarında
selle italia gel sele sele geniş olmayacak, dar da olmayacak, prostat için yarığı olacak
(sele ve üzerindeki ucube gel ilavesi atılacak)" Yazmış.

Mühendis olduğundan ancak gerekçelendirmemiş, nedenine niçinine bazı noktalarda hiç girmemiş :)

FORUMDA BENZER SAYFALAR VAR ANCAK hep teorik...
kask olmalı, iç lastik şart değil tarzında...
Oysa .... tip kasklara bulaşmayın almışken olmuşken ... özellikli olsun;
iç lastiği alacağım diyen levye almayı unutmasın vs. tarzı,

"testi kırılmadan yol gösterme" veya "doğru testiyi alabilmeyi sağlama" içerikli konu FORUMDA HİÇ YOK MAALESEF...

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Telefon için şunu söyleyebilirim; kadronun üst borusuna takılan çantalar mevcut. Hem telefonun ekranını kontrol edebiliyorsunuz, hem müzik dinlemek için uzatma mevcut. Reklam olmasın, linki size isterseniz atarım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bilimsel araştırmalara göre ortası yarık seleler kan dolaşımına olumsuz etkileri yüzünden tavsiye edilmemektedir

Arka kısmı geniş, jel, ortakısmı yarık olmayan selelere bakın

Telefon tutucu almayın
Bir tebefon kılıfı İki plastik kelepçe, bir yoğurt kabı kapağı ve20 cm çift taraflı bantla kendi tutucunuzu yapabilirsiniz

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@koray kalay

Butun sorularina cevap olmaz belki ama aşağıdaki linkteki konu iyi kötü açıklamalar getiriyor sorularinin bir kismina:
(link)

En ekonomik bisiklet şortları şu anda decathlon'da. "bisiklet giyim ürünleri" başlığında decathlon sitesine bakarsan 49 - 99 TL aralığında şortlar var. Ben 49 TL'lik modelini kullaniyorum rahat ve saglam. En azindan 3 aydir haftanin en az 4 gunu giymeme ragmen bi sorun olmadi.

Bu arada herkes surekli bir sey soyler ama senin tarzina, surusune, surdugun yere, bisikletine, butcene gore ne alacagin sana kalir. Ben schwalbe'ye o kadar para gomemem mesela. Barend ile arazide hakimiyetimi rahat hissetmiyorum fakat kisisel ve psikoljik birsey. Jel selelere hic isinamadim ancak biraz da kalcaniza ve alistiginiz sele tarzina bagli. Yarık sele ile ilgili bilimsel icerikli bir makalede pelvise giden sinir ve damarlara baski yaptigi yazarken, bir suru anti tezde var. Sele sizde uyusma, agri vb. yapmiyorsa size uygundur kisacasi. Kimisi 300 TL Brooks selede rahat edemedim diyor, kimisi 40 TL lik bir sele ile hayatinin rahatligini yakaladigini soyluyor. Fisiksel ozellik ve surus aliskanliklari ile goreceli bir konu sele de.
Cantalari bisiklete monte etmek guzel fikir ancak ulasim icin kullaniyor, sehirde saga sola surekli parkediyorsaniz akliniz cantalarda kalabilir. Tur yapiyorsaniz sorun degil elbette.
Kilit kadar kilitlediginiz yerde onemli. Sifreli kilit yerine anahtarli olmasi kurcalanmasi riskini azaltir. Gece icin kalin kablolu anahtarli kilit, gunduz icin kisa sureli birakmalara hafif spiral ince kablo sifreli kilit kullaniyorum ben. Ama dedigim gibi yasadiginiz yer ve park ettiginiz yerlere gore guvenlik onlemleri degisebilir.
Kisacasi bolca arastirip tavsiye alip kendi dogrunuzu bulacaksiniz.
Bisiklete dair her detayin "en dogrusu bu" durumu olsaydi, bu kadar urun cesitliligine ve kafa karistiran celiskili tartismalara gerek kalmazdi :)

• Beğen
Tepkiler: ebayusuff

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@halil ibrahim duran

Aslında böyle söylemek pek doğru değil. "Bazı bilimsel araştırmalara göre ortası yarık seleler kan dolaşımına olumsuz etkileri yüzünden tavsiye edilmemektedir" demek daha doğru olur.
Sele alırken oldukça araştırma yapmıştım, kan dolaşımına pozitif etkisi olduğunu söyleyen bilimsel araştırmaların da sayısı az değildi, hatta %50-%50 ayrılmış diyebilirim.
Sele doğru seçildiğinde kan dolaşımına pozitif etkisi olduğunu düşünen taraftayım ben :).

Tamir konusunda da fikrimi belirteyim;
Yanınızda iç lastik, levye, yama seti (mümkünse kendinden yapışkanlı) ve pompa olsun.
Yedek iç lastik olması yararınıza olur, gün gelir hiç yamayla uğraşmak istemezsiniz, takarsınız yedek iç lastiği yolunuza devam edersiniz :).