Bisiklet Alımı Konusunda Ciddi Bir Yardıma İhtiyacım Var. Fuji

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
Öncelikle tüm forum ahalisine selamlar, herkesin konuya bir el atıp beni bu soru işaretlerinden kurtarmasını istiyorum. Yardımlarınıza çok ihtiyacım var.

Bisiklet maceram geçen yıl Salcano NG 650 ile başladı. Arkadaşların zoruyla aldım(bisiklet falan sürmezdim) sonradan ben bisiklet bağımlısı oldum onlar bıraktı. Şimdi hedefimi çok büyüttüm ve bir şehir bisikleti almaya karar verdim.
Fiyatı : 2750 Tl. Modeli : Fuji Absolute 1.1 D
Bu fiyat aslında benim için çok fazla ama almışken beni mutlu edecek yıllarca kullanabileceğim bir bisiklet istiyorum.

Kullanım Amacım.(Bisikletten beklentilerim)

Kullanım amacım şehir içinde spor amaçlı. Şehir dediğim bizim ana yol dümdüzdür. Mersin'in d400 ana yolu. Günde 50-100 kilometre sürmek isterim yazın. Şehirde turlarım.
Önemli olan ise tur bisikleti gibi kullanabilir miyim bu bisikleti. Hedefim uzun bir tur. Özellikle yazın Sivas'a gittiğimde oradan Mersin'e ilk uzun turumu yapmayı planlıyorum. (Tura uygun bir bisiklet) Daha önce hiç kendi başıma bu kadar uzun bir tur planlamadım ama çok istiyorum bisiklet ile günlerce yolculuk yapmayı. Belki kamp kurarak belki de otelden otele konaklayarak bir Sivas-Mersin turu tamamlamak istiyorum. Tabi en önemlisi bisiklet. Bu bisikletin böyle bir yolculuğu kaldırıp kaldıramayacağı.

Günlük kullanımda benim için en önemli şey maksimum hız-rahatlık. Beni salcano ng 650 gibi hemen yormasını istemiyorum. Bir yol bisikleti gibi hızlı bir dağ bisikleti gibi rahat. Yani ikisinin melez halini istiyorum. Acaba bu bisiklette bu özellikleri bulabilir miyim ? Hız rahatlığın önüne geçebilir.
Araştırıyordum günlerdir bu fiyata specialized cirrus gördüm ama ısınamadım bilmiyorum güzel bisiklet ama elektrk alamadım. Sonra merida speed di sanırsam ona baktım yok. Sedona 350'i düşündüm. 2600 liraydı ona da içim ısınmadı. Ama bu Fuji'yi görür görmez daha parçalarına bile bakmadan dedim sanki bu benim alacağım bisiklet. Birden içim kaynadı yani gel beni al diyordu resmen.

Bisikletin parçaları hakkında sizin yardım ve görüşlerinizi bekliyorum. Teknik detaylarını pek bilemiyorum çünkü. Gerçekten bu bisiklet bana göre mi yoksa bir anlık heyecan mı benim kisi ?

Bisiklet ile ilgili detaylara gelirsek. Melsa tarafından(60 yıllık bir firma) tedarik ediliyor. Şuan Absolute 1.1 D en üst şehir bisikleti. Yabancı forumlarda az çok bir şeyler okudum. Fuji facebook sayfasından destek almaya çalıştım. Ürünün yok sattığını eğer ürünü bulabilirsem kaçırmamam gerektiğini söyledi. Fiyatının uygunluğundan Fiyat/Performans ürünü olduğundan bahsetti. Öve öve bitiremedi diyebilirim.

Gelelim ürüne
Orjinal satış sitesi(Detaylı özellikler için)
(link)
Türkiye Satış Sitesi(Melsa)

(link)
Siteye girmek istemeyenler için özellikler
http://i.gyazo.com/238848bbb558abdbe92501b01a72fbc7.png
Ürün ayrıca hepsiburada ve hızlıal gibi ünlü Türk internet alışveriş sitelerinde satışta.
Bisikletten bir resim
http://melsa.com.tr/cpanel/urun_resimleri/thumbs/681R1.JPG

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
vay tam benim konum.
500 km'dir hibrit sürüyorum (2013 merida speeder t3d)
marka ayrımı yapmadan kesinlikle şunu söyleyebilirim hepsinin kadro geometrileri mükemmel.
posizyonları çok güzel heleki kadro boyu tam vucut ile örtüşüyorsa.
mtbden sonra resmen devrim yaratıyor.
yolda akıyor ve çıt sesi çıkmıyor.
Zaten kilo farkından bunu hemen hissediceksiniz.

ama biraz bozuk yolda sabit maşa ben burdayım diyor,vibrasyonu hissediyorsunuz.
sizin baktığınız model karbon maşalı,bu modelde %5 gibi bir oranda daha az vibrasyon hissedersiniz.
ama karbon maşa +500 tl demektir. %5lik bir oran için karbon maşa ne kadar akıllıcadır tartışılır.

hep aklımda kalmıştır burdaymış paylaşması nasip olan konu :)
bide buna bakın derim (link)

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
düşündüğünüz bisiklet göze hitap eden bir bisiklet velevki biraz kompanent olarak düşük donanımlı kalıyor ona göre düşünürseniz daha çok seçenek çıkar

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu bisiklet yol bisikleti donanımlı şehir bisikleti, yol bisikletinden farkı, düz gidon olması, biraz daha geniş lastik kullanımına uygun kadro yapısı ve yol bisikletinden daha dik sürüş pozisyonu sağlaması.
Asıl amacın tur ise bu bisikleti tavsiye etmem, asıl amacım tur değil hızlı olsun diyorsan da yol bisikleti al daha iyi derim.

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Selamlar hocam,
Bende şu sıralar sehir bisikleti arayışındayım. tam kesin olmasada ( Sağlık sorunu ile alakalı)
Merida T5 düşünmekteyim.
Öncelikle FUJI'yi incelediğimizde. Kadro tasarımını beğendim üzerinde ki parçalarda güzel.
Yalnız Meridayı nakit alırsanız 2800 gibi bir fiyata bırakıyorlar.
Merida Özellikler;
VİTES SAYISI:20
MAŞA : Carbon
ARKA VİTES :Shimano Ultegra SS
ÖN VİTES Shimano Tiagra D
VİTES KOLU :Shimano Tiagra Rapidfire
FREN KOLU Avid FR5
FREN Avid Single Digit 3
AYNAKOL FSA Omega 48-34 Mega
ZİNCİR KMC X10 10s
JANT SETİ Fulcrum Racing Comp CX
KASET Sram PG1050 11-26
LASTİKLER Maxxis Detonator 28 60
GİDON BOĞAZ Merida Pro Carbon 5°
FURÇ TAKIMI EGG S-Bearing Neck
SELE BORUSU Merida Carbon 31.6 mm
SELE ProLogo Kappa Evo
PEDAL Lite Alloy
AĞIRLIK 9.30 kg
Karartarak belirttiklerim meridanın artıları.
Arka aktarıcınız, fren Kolları, Jant seti, Aynakol olarak Merida üstün.
Peki neden Fuji değilde merida,
Donanım olarak uçurumlar yok arasında ama önemli olan sizin için uzun ömürlü olması.
Merida Gidon boğazı, ve sele borusunu karbon olarak kullanmış. hem hafiflik hemde sağlamlık olarak bu bir artı.
Ayrıca, Fuji'de disk mevcut. Şehir içinde asfaltta Disk'e kesinlikle gerek yok. bakın disk kötüdür demiyorum.
ama gerek yok. Hem ekstra ağırlık olacak, hemde ufak yamulmalarda ses sizi rahatsız edecek. bakımı ağır olacak,
ve disk daha masraflı olacak.
O yüzden Avid Frenli Merida üstün.
Öte yandan Merida 9.30 KG ağırlığa sahip ki bu gerçekten güzel bir ağırlık.
Jant seti olarak Fuji üzerinde ki seti duymadım. o yüzden yorum yapamayacağım.
ama merida üzerinde ki Fulcrum Racing'lerin gerek dayanıklılığı gerek akışı tatmin edici( Yol bisikleti olan bir arkadaşım sağolsun bisikletleri değiştirdiğimizde
sürmeme izin vermişti)
( Bu arada Fulcrum'un Göbek sesi beni benden almıştı :) )

Benim görüşüm bu şekilde, umarım yardımcı olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: Umut Tekin

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
@kivilcimb

Şimdi mesajda da belirttiğim gibi teknik parçalardan pek anlayamıyorum. Sram ve tiagra sanırsam sram üst modeli oluyor. Karşılaştırmak gerekirse karbon maşa doğru. Amartisör hiç istemedim belirttiğim gibi hız benim için öncelikli olan şey. Karbon maşaya bu kadar para vermek bana da mantıklı gelmedi şimdi. Bu iki bisikleti karşılaştırmak gerekiyor şimdi. Neredeyse şekil itibari ile aynı.

@Orhanalkaya

Arkadaşlardan gelen önerilere göre diğer bisikletleri araştırıyorum. Sanırsam aynı fiyata daha iyi donanımlı bisikletler gözüküyor. Gelen yorumlara göre tur bisikleti olarak kullanmam sıkıntı çıkartırmış sanırsam.
@Eser Sevinç
Yol bisikleti düşünmüyorum. Profesyonel olarak şuan yapmayı düşünmüyorum. Bisikleti şuan dik sürmek benim için daha iyi olacaktır. Ben hem yol ben dağ bisikletinin karışımı bir şey istiyordum bunu da tur bisikleti olarak kullanabilirim diye düşündüm. Tur benim için önce geliyor. En az 500 kilometrelik bir turda beni rahat ettirecek bir bisiklet.
@Hüseyin Gündoğdu

Verdiğiniz bilgiler çok değerli. Çok teşekkür ediyorum. Hemen bisiklet ile ilgili yorumları incelemeleri araştırıyorum teşekkür ederim. 3350 Tl'ye gördüm bir sitede. Eğer 2800 lira fiyata bulabilirsem neden olmasın. Biraz araştırmam gerekiyor. Çok teşekkür ediyorum.

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
Bende MTB de 27,5 a geçmeyi düşünüyorum, ciddi bir araştırma içerisine girdim, FUJI de aslında dünya çapında ama Türkiye'de pek yaygın olmayan ihmal edilmiş markalardan birisi. Forumda farklı yorumlar yaygın yeni bisikletler konusunda, genel olarak arkadaşlar ortak bir fikir verebilir ama benim FUJI için söyleyebileceğim muadilleri arasında fiyat olarak biraz dezavantajlı. Distribütörü ile beğendiğim bisiklet için konuştum, şimdi sipariş verin 1 ay sonra teslim edelim gibisinden bir geri dönüş yaptılar. Stoklarının Almanya'da olduğunu ve bu şekilde çalıştıklarını beyan ettiler. Burada bir yetkilisi varsa tabiki aksi bir görüş veya taahhüt vererek beni de aydınlatmış olurlar. MTB içinde birazda fiyatları yüksek geldi...

Bisiklet arayışımda bu kadar araştırma yapmamın sebebi üst gruplarda S (15"-15,5") beden bisikletlerin Türkiye de revaçta olmaması, CUBE, Focus gibi alman bisiklet firmalarının da en düşük bedenleri bile bana biraz büyük geliyor (boyum 165cm) açıkcası bisikletleri görmeden de almak istemiyorum.

Netice itibari ile FUJI alacağınıza anladığım kadarıyla Fitness bisiklet modeli konusunda Türkiye'de bilinen ve ikinci elde kolay gidebilecek, Scott, Trek, Specialized, Giant gibi dünya çapında markalar veya gittikçe yükselen fiyat performans oranı daha iyi CUBE, Focus, Ghost gibi Alman teknolojisine sahip markalara yönelmeniz.

Ayrıca KTM gibi kendi halinde distribütörleri olan bisikletler en iyi fiyat performans ve cömert donanımları veriyor yaptığım fiyat analizlerinde.

Seçtiğiniz bisiklet çok ilginç, yol bisikleti donanımı ve disk fren bir arada güzel bir fitness denemesi olmuş yani güzel bence, piyasada pek muadili yok bu tip bisikletlerin o yüzden farklı firmalarla mukayese etmek yanlış...

Burada benden daha kıdemli arkadaşlar var tabiki onların görüşleri daha önemli ama, yol bisikleti donanımı sunan Fitness bisiklet tarzı yerine MTB donanımlı (XT, SLX) URBAN bisikletlere yönelmeniz Türkiye koşulları için daha uygun...

Ha kendi adıma bisikletin tipini rengini beğenmediysem asla almam en önemlisi o :p

offf, ben yazana kadar bir sürü cevap gelmiş :D

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
@Hakan Gencer
Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkürler. Gelen yorumlar beni Fuji'den büyük anlamda soğuttu özellikle tur bisikleti olarak kullanamayacağım konusu. Şuan da dediğiniz tüm markaların şehir bisikletlerini kontrol ediyorum sanırsam baya uzun sürecek. KTM hiç düşünmem sanırsam bilindik markalara yöneleceğim gibi. Şuan merida t5 gibi duruyor. Sanırım bu Fuji'nin görüntüsü beni direk etkiledi başka bisikletlere bakmaz oldum kör etti beni ) İsteğim hem çok hızlı olmak hem de tur bisikleti gibi kullanmak.

Erhan35

Üye
Tepki
8
İsim
Erhan
Bisiklet
Bianchi
Afedersiniz konuyu hortlatiyorum sanirim lakin , arkadasla ayni durumda sayilirim.Yalniz ben fuji icin iyi bir fiyat aldim.Ayrica lastik degisimi ile cok uzun olmayan tur icin uygun olabilir bence.Diger marka urunlere gore tasarim,kadro kalitesi ve marka gecmisi azimsanamaz.