Bisiklet alıcam ancak

Tepki
1
Bisiklet
Bisan
Merhabalar arkadaşlar siteyi biraz inceledim gayet ciddi bir platform olmuş herkesi tebrik ederim.
Ben bisiklet almak istiyorum yapmak istediğim şey şu:

Pazar günleri vaktim oldukça evime 20km uzaklıktaki sahil kenarına bisiklet sürmek
Kondusyonumu ilerlettikten sonra 90km uzaklıktaki yazlığımıza gitme hedefim var.

Ben bu bağlamda yol bisikleti almam gerektiğini sanıyorum ama size sormak istedim açıkçası bütçm kısıtlı 350 450tl civarlarında tabi şimdilik bu fiyat bir yol bisikletine yetmicektir...bu bağlamda

Dağ bisikleti daha uygun fiyatlı kısmende olsa bu yüzden dağ bisikletine yönlendim tekerlek değişimi vs yaparak çözümleye bilir miyim ?

Boyum 1.83-4
Kilo. 87
Yaş. 25

Bisiklet önerilerinizi ve bana uygun bisiklet çeşitlerini yazmanızı rica ediyorum..

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ertürk bey,
yol için daha fazla para lazım mtb ye yada şehir bisikletine yöneleceksiniz...boy 1.83 ise bisikleti almadan önce yapılacak işler vardır ,bunlar..

Kişiden kişiye bacak uzunluğu ve kol uzunluğu değişiklik gösterir. En önemli nokta bacak uzunluğudur. Bacaklarınız boyunuzun oranına göre daha kısa kalıyorsa küçük kadro tercih etmenizi öneririz. Yada bacaklarınız boyunuzun oranına göre daha uzunsa büyük kadro tercih etmenizi öneririz. Seçiminizin doğru olup olmadığını anlamanın bir de püf noktası vardır. Seleye oturmadan bisikletin üzerine binersiniz ve kadronun üst borusu ile bacak aranıza temas noktasının mesafesine göre seçim yaparsınız. Eğer kadro üst borusu bacak aranıza çok yakınsa kadro size büyük gelmiştir. Eğer bu mesafe fazlaysa kadro size küçük gelmiştir. Mesafe ortalama 3-4 parmak genişliğinde olmalıdır.
Bazen ölçüleriniz tam arada kalır. Yani ne büyüktür ne de küçüktür. O zaman yapılacak bir kaç küçük püf noktası vardır. Selenizi biraz ileriye veya biraz geriye kaydırarak yada gidon boynunu 1 cm veya 2 cm +- değiştirerek bu sorunu giderebilirsiniz. Bu kollarınızın uzun veya kısa olması durumunda da yapılabilir.

Ölçülerin amaçlarından biri de sele borusunun kadroya giren kısmının doğru mesafede olmasıdır. Ölçü size uygun değilse sele borusunu haddinden fazla kaldırmak zorunda kalırsınız bu da bisikletinizin kadrosunun kırılmasına yada çatlamasına sebep olur. Eğer ölçü büyükse sele borusunu aşağıda tutmak zorunda kalırsınız.

kaynak..

(link)

Tepki
1
Bisiklet
Bisan
Kudret bey selam ;
Saolun cavabınız için ancak çok teknik bilgi vermişsiniz ben bu yazdıklarınız konusunda iyi bir araştırma yapayım tekrar döneyim olmadı.

Tepki
18
Bisiklet
Ghost
Merhaba,

Kudret Bey'in dedikleri çok dikkate almalısınız, bu ayrıntılar özellikle 10 km üstü sürüşlerde çok önem arz ediyor.

350-450 fiyat aralığında da Bianchi marka mtb bisiklet önerisinde bulunabilirim. Speed 1000 olabilir.

Zaten daha sonraları dediğiniz km leri yapmaya başladıktan sonra pro bir bisiklete ihtiyaç duyacaksınız..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erturk kızılören

ertürk bey
linge bakın orada detaylar verilmiş yalnız şunu belirtmek istiyorum benim boy 1.75, 19 inç bisiklet aldım aslında benim 17 inç almam gerekirdi ama kişilere göre bacak uzunluğu farkı vardır ilgili linkte bu detay yazmaktadır benim bacak uzunluğum tam 83 cm dir ..burada önemli olan bacak uzunluğu ...

Tepki
1
Bisiklet
Bisan
Kudret bey
Selamlar nasılsınız ?
Ben ölçtüm bacak boyum 103 cm buna göre değerlendirisek nasıl olur
Linki inceleme fırsatım bu gece olur tekrar yazıcam saolun

Tepki
1
Bisiklet
Bisan
Şimdi baktım da bisiklet 470tl fiyatında görünüyor ben bu bisikleti alsam üzerinde bir değişiklik yapmak zorunda kalırmıyım tekerlekleri uygun mudur acaba yol için yapmak istediklerimi yazmıştım yukarıda bakarsanız eğer.
Bütçemi arttırsam işim daha kolay tabi ama napalım başlangıç için en uygun ve ucuz bisiklet benim için en iyisi olucak mecburen hem kendimi denemek için bu bir hevesmi değil mi görmüş olucam :)

Tepki
1
Bisiklet
Bisan
Şimdi baktım da bisiklet 470tl fiyatında görünüyor ben bu bisikleti alsam üzerinde bir değişiklik yapmak zorunda kalırmıyım tekerlekleri uygun mudur acaba yol için yapmak istediklerimi yazmıştım yukarıda bakarsanız eğer.
Bütçemi arttırsam işim daha kolay tabi ama napalım başlangıç için en uygun ve ucuz bisiklet benim için en iyisi olucak mecburen hem kendimi denemek için bu bir hevesmi değil mi görmüş olucam

Tepki
2
Bisiklet
Atala
şimdi ilk olarak sefanıza ne kadar düşkünsünüz ? benim mtb ile bi seferde 50kmnin altında yol yapmayan arkadaşım var. salcano ng650 ile yapıyor bunu. evet şehir bisikleti çok daha rahat ama mtb kullanılmaz diye bi şey yok. 1 ay yorulursun sonra zaten kondisyonun artacak. o paraya şehir bisikleti zor. ben de 450tl civarına mtb alıcam yakında aynı senin gibi kullanmak için. kafam rahat çünkü çocukken mtb ile saatlerce yol gidiyoduk neden şimdi gidemiyim. varsın şehir bisikleti kadar rahat olmasın çok da dert değil.

o paraya alınabilecek en iyi mtbler salcano ng650 ve kron xc150. ben kron xc150 alıcam. çok araştırdım insanların %90ı xc150 diyor. illa şehir bisikleti olucak diye bi kural yok. ama ben en konforlusunu istiyorum dersen şehir bisikleti bak.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erturk kızılören

ertürk bey,
aynı bacak uzunluğumuz .. .benim bacak boyu 83 cm 19 inç kullanıyorum sorun olmadı
ama mtb kadro benimki...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erturk kızılören

ertürk bey ,
şimdi uzun mesafede 26 jant vakit kaybettirir 400 liralık yol bisikleti sizi bisikletten soğutabilir bütçeyi zorlayarak 600 liraya çıkarırsanız o fiata şehir bisikleti bakmak lazımda var mı 28 jant alın 90 km yi 28 ile almak var birde 26 ile nitekim kendime 50 dakika fark attım 60 km de 26 jant iken bisiklet rampalı 60 km yi 3 saatte alıyor idim ama 28 e geçince 2 saat 10 dakikada aldım fark budur ..

Tepki
18
Bisiklet
Ghost
Aslında en doğrusu bütçeyi biraz daha zorlayıp kron xc150 gibi bir bisiklette alınabilir...

Ender şeker

Forum Demirbaşı
Tepki
111
Bisiklet
Sedona
Benim tavsiyem bir şehir bisikleti almaniz yonunde olacaktir.mtb daha yorucu oluyor uzun sürüşlerde