Bisiklet Algısı

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
Mesela bir olay örnek vereyim,bir araba yola çıkacak sağına soluna bakıyor beni görüyor en az 35 le gidiyorum aaa bisikletmiş diyip yola atlıyor ...Ya bu kadar mı bisikletliye saygı deli olacağım deli bunlar yüzünden.Kafalarında öyle basitleştirmişler ki bisikleti iki teker direksiyon çocuk şeyi diye [emoji35]
Onlar biter koca adam oldun bisiklete biniyosuncular başlar offf ooffff.

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benzeri 1 saat önce bana oldu ama yaya versiyonu. :)
Yaklaşık 250-300 metre mesafe var aramızda 30 ile gidiyordum bir tane türbanlı bacım beni gördüğü halde yola çıktı ve görmezden gelirmiş gibi yavaşça yürümeye başladı ben tabi hız kesmedim ayakta basmaya başladım yan gözle bana bakarken hızlı geldiğimi gördü panikledi tabi kaldırıma çıkayım derken de ayağı takıldı düştü yere gülerek yanında geçtim. Arkamdan da önüne baksana be dedi cevap vermedim. :D

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
Bunun bisiklet ile alakası yok, ehliyet almak demek sürücü olmak anlamına gelmiyor, yol adabına riayet etmeyen, aracından anlamayan, saygısız yüzbinlerce sürücü var. Biraz önce eşimle yürüyorum, yanımızda bebek arabasıda var, arkama baktım bir aracın geldiğini gördüm ve durdum, eğer ben durmasaydım sağa dönen gerizekalı neredeyse bebek arabasına çarpacaktı, biraz bekleyeyim yaya geçsin vs gibi bir düşünceye sahip değiliz, sanırım da olamayacağız.

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
@Berke Kazankaya

Anlattığım şey tamda bu, kimse kimseye yol verme düşüncesinde değil, frene basıp durmak insanlara nedense zor geliyor. Yaya trafikte önceliklidir, görmemiştir, duymamıştır, dalmıştır. Akıllı bir sürücü, kendisini-aracının içindekini-aracıını başkasının insafına bırakmaz, tehlikeye atmaz, durur yol verir, güvende kalır.

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2 gün oldu 100-150 metrelik bir yokuştaydım bayağı da yorulmuştum keyfini çıkarayım madem diye bıraktım bisikleti 45-50 km/h civarında yokuşun sonunda bebek arabasıyla biri yola atladı bağırdım işaret yaptım beni gördü ama umrunda olmadım ben de kenara çekilmek yerine yavaşlayarak düz devam ettim 10 km/h gibi frene bassam anında durabileceğim bir hızla yanına vardığımda anca çekildi önümden.
O hızda yaptığım o hareket çok matah bir şey değil ama yine de o kadının bisiklete karşı göstereceği dikkati bir nebze artırdığımı düşünüyorum. Ayrıca yaya geçidi olmayan bir yerden karşıya geçerken yayaların bir nebze hızlı davranması gerekir bana göre. Yayalara saygı duyuyorum ama ben nasıl kaldırımda sürerken yayaların önceliğini düşünüp yavaş ve dikkatli gidiyorsam o da yolda benim önceliğimi düşünmeli.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@VolkanS

Abi ben frene ne zaman basacağımı biliyorum rahat olabilirsin ama kasıtlı yapılan bir şey varsa saygı gösteremem kusura bakmasın.

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
@Batuhan Köksal

3aylık bebeği olan biri olarak konuşuyorum, aylarca o kadar cefasını-sıkıntısını çektiği bebeğini hele ki annesi kesinlikle tehlikeye atmaz, çocuğunuz varmı bilmiyorum ama başınıza gelince anlarsınız.

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
@Berke Kazankaya
Birgün o yayanın yerinde sen olur ve aynı düşüncelere sahip bir otomobil sürücüsü ile karşılaşırsan, ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@VolkanS

İnsanlar bazen caddede karşıdan karşıya geçerken 5 dakika araba trafiğinin bitmesini bekliyorken, bisikletçiye veya motorcuya yapılan artistlik benim sinir olduğum.
Ayrıca herhangi bir araç sürücüsüne kasıtlı bir hareket yapmadığım ve yapmayacağım için için öyle bir şey başıma gelmeyecektir.

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@VolkanS

Bende bebekle dışarıda çok geziyorum ve iki saniye beklediğim için hiçbir zaman başımıza birşey gelmedi çok şükür. Üstelik bisikletteki refleksi biliyorsunuz zaten istesekte istemesekte elimiz frene gider ve ve yavaşlarız. Ne kimse kimseye kasıtla çarpar ne de biri zarar görür bu durumlarda. Onun için Berke de sizde sakin olun :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Efecan UZUN

Ben zaten sakinim çarpma yaralama herhangi bir kötü amacım da yok gözünü korkuttum biraz bir daha yol kesmez. :)

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@Berke Kazankaya

Oğlum sana söylüyorum gelinim sen işit diyorum Berke :D :D

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Muhittin C.
Kendi yasadiklarimdan ornek veriyim. Eger hizli gidiyorsam ve benzinlikten veya yoldan bir arac cikiyorsa yaptigim sey el isareti yapip musade istemek veya islik otturmektir.Musade ettiyse de basimla veya elimle tesekkur etmektir.Genelde anayola cikicaksam da reflektorlu yelegimi giyerim. Saygi duymalari icn se bizm de saygi gostermemiz gerekiyor.Mesla forumda acilan cogu trafik isigi konusunda lambalarda duran neredeyse yok.Eger boyle yaparsak zaten saygi duymazlar.Herkes te kaskini takarsa ve trafikte azinlik degil de cogunluk olursak insan, ar bisikletli leri heryerde gormeye baslarsa yavas yavas zihniyet degisir. Bu da bırbırımıze dahı saygının olmadıgının gostergesı @ebubekir sözbir

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Acele etmeyin çok az kaldı.. Yaklaşık 100 yıl sonra bakın görün bisiklet en değerli olaşım aracı olacak Türkiye' de.. :)

• Beğen
Tepkiler: Quatro16

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
@Berke Kazankaya

Eyvallah sağolasın, teşekkür ediyorum