Bisiklet aldım ve yardımınıza ihtiyacım var

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Cem Seker tarafından paylaşıldı.

1. Cem Seker

Cem Seker Yeni Üye

Bisiklet:
    Marin
    Arkadaşlar selam.

Uzun süredir bii şehir bisikleti almayı düşünüyordum ve şu ürün mağazaya girince, buradaki konular ve kullanıcı yorumlarını da okuyarak 5 gün önce bu bisikleti sipariş ettim ve 3. gün önce de elime ulaştı:

http://tinyurl.com/pleldo6

Bisikletten inanılmaz memnunum, hem görüntü hem de performans olarak ama tek bi sorun var benim için de çok önemli bi sorun; yokuşları çıkamıyorum arkadaşlar!

Bilmiyorum belki kilolu olduğum için belki de bisikletin performansı yetersiz olduğu için ama oturduğum yer itibari ile olan yokuşu alamıyorum.

Şimdi soruma gelirsek, bu bisiklete ekstra bi vites ekleme şansımız var mıdır? Bir kaç yerde okuduğum üzere " pedal dişlisini küçültmek " ten bahsedilmiş. Bu sayede bisiklet hafifliyormuş ve bu tür yokuşlar daha kolay çıkılıyormuş.

Bisikleti görüntü olarak gerçekten çok sevdiğim için kesinlikle satıp başka bi bisiklet almayı düşünmüyorum. Yani bu sorunu, eğer çözebilirsem bu bisiklet üzerinden çözücem.

Sizce yokuşu alamamamın sebebi fazla kilolarımla ve ham olmamla ilgili olabilir mi? Nerden baksanız bi 10 senedir binmemiştim bisiklete ve bu daha 3. günüm. Belli bi süre sonra çıkamadığım yokuşları çıkabilir miyim?

Yoksa üsstte de belirttiğim gibi donanımsal, ekstra çözümlere mi gitmeliyim?

Arkadaşlar cevaplarınız benim için çok ama çok önemli.

Öneri ve görüşlerinizi eksik etmeyin lütfen, teşekkürler.

Soner Közen bunu beğendi.
  2. Oğuzhan Kabaçalı

Oğuzhan Kabaçalı Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kilonuz ne kadar bilmiyorum ancak 90 kilo üzeriyseniz ve üstüne birde yeni sürmeye başladıysanız kesinlikle kondisyon düşüklüğü olacaktır. Ben performans düşüklüğünüzü buna bağlıyorum. Ben Ankaradayım. Kızılaydan Tunalıya yaklaşık 2 - 3 kilometrelik bir yol var heralde. Kızılaya gidişim çok kolay ancak gidişim çok zor geliyordu bana işlk başladığım zamanlar. Dik değil ancak sürekli ve hafif bir yokuş var. Ancak artık hiç yorulmuyorum. (1 aydır sürüyorum bisiklet.) Biraz zamana yayın bence. Sabredin. :) Hayırlı pedallamalar. Kask ve eldiven takmayı unutmayın. :)

Cem Seker ve kadir karademir bunu beğendi.
  3. Cem Seker

Cem Seker Yeni Üye

Bisiklet:
    Marin
    92 kiloyum :utn:

Ve dediğim gibi inanılmaz hamım şu anda. Umarım kondisyonla bu sorunu aşabilirim. Cevap için çok teşekkür ederim.

4. Oğuzhan Kabaçalı

Oğuzhan Kabaçalı Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Emin olun 2 haftada kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ancak bisiklette çok efor sarfettikten sonra vitamin almaya bakın. Çünkü sürekli terlediğiniz için vücuttan bazı itamin değerleri eksiliyor.

Cem Seker bunu beğendi.
  5. kadir karademir

kadir karademir Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bence biraz daha kullanın bisikletinizi, bisiklete alışın ve kondisyonunuz artsın. Bacak kaslarınızı da geliştirmek için şu linkteki hareketleri ufak ufak yapın .( http://www.bodytr.com/2009/08/comelme-squat-hareketine-bir-bakis.html ) Eğer vites sisteminizi değiştirecekseniz harcayacağınız paraya bence yazık olacaktır. Bisikletiniz bence donanım yükselt için uygun bir bisiklet değil. Bir iki ay sonra 2. el hoşunuza giden bir bisiklet almanız daha uygun olacaktır.

Cem Seker bunu beğendi.
  6. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Cem Bey bisikletiniz hayırlı uğurlu olsun.Güle güle kullanın.İlk zamanlar neler hissettiğinizi anlayabiliyorum.Ben de ilk aldığım gün yaklaşık 30 km yol yaptım ve yarısı rampa tırmanışı idi neredeyse.Ertesi gün ise sanki baldırlarıma bıçak saplıyorlardı.Feci acı çekiyordum.Ama hayatımın her aşamasında spor yaptığım için fazla sürmedi.Sizin yapacağınız bisiklet sürmeye ya da bir tura çıkmadan önce esneme hareketleri yapmak ve yavaş yavaş başlamak.Forumda bulunan mevcut konularda ısınma ve soğuma hareketlerini bulabilirsiniz.Şimdilik kondisyonunuzu geliştirin.Fazla kilolarınızdan kurtulun.Ondan sonrası çok basit:)

Cem Seker bunu beğendi.
  7. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Bisikletiniz güzel bir bisiklet yokus nekadar dik bilemiyorum fakat pedallı cevirdiginiz dişli yani aynakol tek dişten olusuyor . Sadece kullanabiliceginiz arka vites var arka vitesi en üst büyük dişliye cıkararak yani en düşük viteste cıkmayı deneyebilirsiniz fakat kondisyon büyük ölcüde önemlidir.

Önce kısa düz yollarda turlar yapınız ve mümkün oldukca bacaklarınızı yormaya calısınız kadans( devir) i sabit tutarak yani sürekli aynı tempoda sürmeye calısın zaten bi süre sonra hem kondistonunuz artar eger düzenli sürerseniz hemde kilo kaybınız olur bayırlarıda şimdiye nazaran daha rahat cıkarısnız.

Tabi bunda bisikletin donanımınında ve kadronun agırlıgınında rolu var ama kadirin de dedigi gibi donanıma para vermeye degicek bişe deil.
    Ha derseniz iille harcıcam ozaman yine bu donanımlara yakın 20-30 tl ye 2-3 dişli bir aynakol ve ona uygun vites kolu taktırırsınız bölelikle en ufak dişli ile bayırlarda daha rahat edebilrisniz. Ama aynakol üzerindeki koruma kapagını cıkarmak zorunda kalabilrisniz .

Cem Seker bunu beğendi.
  8. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bisikletinize ve kendinize biraz daha sans taniyin. Yokus tirmanma tekniklerini arastirin. Size birkac tavsiyede bulunmaya calisayim:
    Yokus sizi cok zorluyorsa en bastan en dusuk vitese gecin yani on en kucuk disli + arka en buyuk disli alin. Pedal devir hizinizi dakikada 60 tam devir (saniyede 1 devir yapar) civari tutmaya calisin. Bu viteste deli gibi pedal cevirmeniz hizinizi etkilemez sizi kisa surede yuksek kalp ritmi ve nefes yetersizligi ile keser. Duzenli olarak tek nefes alip tek nefes verin yani nefes kontrolu yapin.
    Kisacasi uygun viteste, uygun pedal cevirme ritmi ve nefes kontrolu yapin.
    Bu arada selede biraz geri kayarak agirlik noktanizi arkaya cekin ve gidonu dik bir aciyla tutmaya calisin. Kendinizi kasarak gidonu sikica kavrayarak gereksiz efor harcamayin rahat olmaya calisin.
    Trafik musaitse ve cok zorlaniyorsaniz tum bunlari yaparken zigzaglar cizerek tirmanisinizi surdurun ve yokusun egimini bir parca olsun hafifletmeye calisin.

Tum bunlara ragmen birkac hafta sonra fark yaratamiyorsaniz arka rubleyi degistirmeyi veya sisteminize uygun mega range arka disli taktirmayi dusunebilirsiniz.

Cem Seker bunu beğendi.
  9. Cem Seker

Cem Seker Yeni Üye

Bisiklet:
    Marin
    Arkadaşalar hepinize zaman ayırıp, yardımcı olmaya çalıştığınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

Ortak kanı olarak kendime 1 ay şans vericem. Bu sürede fiziksel ve kondüsyon olarak bi değişiklik farkedersem yine burada sizlerle paylaşıcam.

Bugün ilk defa ayakta sürerek yokuşu çıkmaya çalıştım ve oturarak çıktığımdan yaklaşık bi 10-15 metre daha fazla çıktım yokuşu. Ki daha 3. günümdü, sanırım zamanla aşıcam bu sorunu.

1 ay sonunda bu yokuşu çıkma konusuunda bi değişiklik olmazsa, sizlere bu sefer kadro konusuunda nasıl bi değişiklik yapmam gerekliliği hakkında tekrar akıl danışıcam.

Tekrar çok teşekkür ederim tüm cevaplarınız için :).

Tahir Keskin ve suat akman bunu beğendi.
  10. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sabır sizi başarılı ve mutlu kılacak, eminim.Kendinizi zorlamaya devam :)

Cem Seker bunu beğendi.
  11. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    tamamen hamlık ve kiloyla alakalı
    ilk defa bisikletim oldu 5-6 ay önce
    ben senden daha kiloluyum ilk uzun tura bisklet grubuyla çıktım ve adamları bezdirdim resmen tabi turu tamamlıyamadık
    şu anda düşük vitestede olsa çıkabiliyoruz rampaları inmeden
    pes etme suçuda bisiklete atma :D

12. A.Tahsin

A.Tahsin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

Kaliteli vites aralıklarını inceleyin bence de internette çok kaynak var ama genel olarak. ön 1 deyken arka 1234 - ön ikideyken 2 - 456 ön üçteyken 3 - 5678 gibi. kolay gelsin