Bisiklet Alacağım,Yardım Lütfen?

Ekin C.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Merhaba.Şehir içinde kısa mesafeler ve hafta sonları arkadaşımla biraz arazi biraz şehir içi bisiklete binmek için bisiklet alacağım.Fakat iki model arasında kaldım:
Carraro 419 Grunge ve Sedona 711v
Sedona'nın kadrosunun iyi ve dayanıklı olduğunu duydum.Sorum ise Sedona 711v geliştirmeye açık mıdır?Carraro'nun kadrosunun biraz ağır olduğunu duydum.Fakat Carraronun hem fiyatı uygun.Uzun vadede (5-6 yıl) kullanabileceğim hem işime yarayacak,beni şehiriçinde yormayacak en fazla 700-850 TL arasında başka bisikletler önerir misiniz?Bu ikisi arasından hangisini tercih etmeliyim.İstanbul'da nerede bulunabilir?
Teşekkürler

Scudo

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bunlar dağ bisikleti. Şehir içinde binecem dediğine göre şehir bisikleti almalısın.

Ekin C.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Teşekkürler.Haklısınız fakat özellikle uzun vadede sadece şehir içinde kalmayacağımı düşünüyorum.Hem malum şehir yollarının çoğu yeri köy yollarından farksız.Bu yüzden maşası kilitlenebilir modeller seçtim.Zamanla geliştirme de yapacağım için tekerleri falan değişebilirim..

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu yıl yaptığımız Batum - Samsun turundan genelde bu tarz yollarda 2 şehir bisikleti kullandık. İkisinde de herhangi bir sorun yaşamadık. Eğer ki çok ağır arazi koşullarına girmeyecekseniz, köy yolları, stabilize yollar gibi yerlere de şehir bisikletiyle girebilirsiniz sıkıntı olmaz. Fakat ağır arazi koşullarına giricem derseniz o zaman dağ bisikleti almalısınız.

http://img705.imageshack.us/img705/3999/p7170289.jpg

Ekin C.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Cevabınız için teşekkür ederim.Aslında biraz da göze çok hitap ediyo :) Hep sempatim olmuştur dağ bisikletlerine.Dediğim gibi ben uzun vadeli bir bisiklet alacağım için beni çok götürsün her türlü koşulda kullanabileyim istiyorum.Bu yüzden tercihim dağ bisikleti oldu.Siz bana Sedona 711 ve Carraro 419 arasından hangisini önerirsiniz?Veya o fiyatlar civarında önerebileceğiniz başka bisikletler var mı?
Teşekkür ederim:)

Tepki
4
Henüz satın almadım ama salcano astro 212 HD modeli var kullananlar memnun isterseniz bi inceleyin...Salcano şu an piyasada adını duyurmak için fiyatları diğer markalara göre daha uygun. bu bisikletin tek kötü yanının arka aktarıcısı olduğu söyleniyor ama sedona ve ya carrarayo göre fiyatı daha düşük...(link)

Ekin C.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Bağlantı açılmadı bende.Sorum ise hidrolik fren mi 212 hd?

Ekin C.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Peki disk frenin tamiri çok masraflı olur mu?

Tepki
4
eğer çok sık biniyorsanız 1-2 yılda bir yağ değiştirirsiniz ama bu süreç size bağlı yağda herhangi bir kaçırma ve ya azalma olmaz sadece hava yapar balatalar eridikçe. bir şişe yağ 20 tl 50 ml yani 2 kullanımlık. balata fiyatlarıda 20 tl civarında o da 1-2 yılda bir değiştirilmesi yeterli...tamir dediğiniz olay çok gerekmez disklere yağ değmedikçe ve ya yağ hortumları patlamadağı sürece tamir gerektiren bir durum olmaz

• Beğen
Tepkiler: gok

Ekin C.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Başından beri hep v frenli modellere baktım ve hidrolik fren için yeniden araştırma yapmam gerekecek.Zaten hidrolik frenli ve geliştirme yapabileceğim kadrolu bisikletler bütçemin de üstünde:( Ben tekrar sormak zorundayım:Carraro 419 Grunge ve Sedona 711 veya bu ayarda başka bisikletler önerebilir misiniz? :)

Tepki
4
@Ekin C.
Siz bilirsiniz tabii ama sacanonun fiyatı bu bisikletlerin altında 750-800 tl

Ekin C.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Carraro 419 668 tl ''liste'' fiyatı peşinde çok indirim yapılıyormuş.Sedona,evet biraz üstünde ama liste fiyatı 850.Yani arada uçurum yok.Cevabınız için teşekkürler.

hyigitguney

Aktif Üye
Tepki
9
Bisiklet
Kron
Kron xc 500 aldım yaz başında 700tl ye. bisikleti yaz boyunca çok zorladım kazdağlarında sürekli toprak yollarda bindim hiç bir sorunla karşılaşmadım. geliştirme yapabileceğim derken herhalde üstünde ki vites ve firen grubunu değiştirmekten bahsediyosun. xc 500 üstünde ki vitesler alt seviye her zaman tatmin etmiyo bu yüzden ben vites sistemini xt ile değiştireceğim bahara doğru. kadrosu çok sağlam olduğu için bisikletimden memnunum dediğim gibi seni tatmin etmeyen parçaları yavaş yavaş değiştirirsin.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Disk frenler 2 çeşit.Mekanik ve hidrolik.Mekanik disk frenler elleri çok yorar.Hidrolik fren iyidir.Masraflı olabilir ama kullanımı çok iyidir.Elleri yormaz,tutuşu çok iyi,yağmurlu,çamurlu yolda en iyisidir. Tavsiye ederim.V-fren tamiri basit,hafif,kullanışlıdır.Yağmurlu,çamurlu yollarda tutuşu pek iyi değildir.Yinede mekanik frene göre iyi bir tercihtir. (link) hafif,kullanışlı bisiklet.Linkteki Salcona 212 hd 7'li sistem 21 vites olduğu için aktarıcı düşük.Hd fren sistemi için fiyatı pahalı.Sisteme göre fiyatı pahalı gibi geldi.Seçtiğim 9'lu sistem 27 vites,hidrolik fren ve hafif kadro.800 tl çıktıktan sonra 100 tl içinde sisteme verilmesi normal.Ayrıca şehir bisikletleri kullanım alanı kısıtlıdır.Dağ bisikleti yol lastik değişimiyle şehir içindede çok akıcı,zevkli sürüşü,seri,hızlı olan bisilettir.Değişimli lastik kullanarak şehir ve araziye seçimine göre bisikletimi kullanıyorum.Seçim çok iyi.Eğer sadece yol asfaltta kullanılacaksa yol yarış bisikleti en iyisidir.Şehir bisikleti size yetmez:D.Yine sevdiğin bisikleti almak dileğiyle.

Ekin C.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
@gok
Teşekkür ederim.Kron XC750 bütçemin biraz üstünde fakat xc 500 hidrolik kafama başta yatmıştı ama forumda okuduğum kronların amörtisör sorunları bende çok tedirginlik yaratttı.En son yaptığım araştırmada Whistle Miwok 1162d veya Miwok 1163v arasında bi seçim yapmak istedim bu 2 bisikletten hangisini önerirsiniz?

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Whistle 1162d .Hidrolik fren yazısı yok ama kaliperlerden hidrolik olduğu anlaşılıyor.Güzel seçim.8'li sistem 24 vites çok ideal.Yağmurlu,çamurlu yollarda disk frenler etkilenmiyor.Özellikle yokuşlarda.Yakından görme imkanım oldu.Kronun kadrosuyla benzer bir kadrosu var.Üçgen çatal kesitli,rijit,iyi derim.Zaten Bianchi,carraro,whistle İtalyan menşei kardeş bisikletler.İtalyan işçiliği kendisini araba,(Ferrari olsun),bisiklette de gösteriyor.

Ekin C.

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
Beni uzun süre götürür mü sizce kadro olarak gerektiğinde ekleme ve değiştirme olarak?

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Tabiki götürür.Kadroya ağır darbe gelmediği sürece ömürlüktür.Fakat bisikleti hor kullanmamak lazım.Her nasıl bisiklet olursa olsun ister pahalı,orta seviye.Her bisiklette deformeye maruz kalan aparatlar zincir,aynakol,rubledir.Çünkü en çok kuvvet uygulanan,çalışan bölgelerdir.Bunlarında bakım ve yağlayarak ömrü uzatılır.Mesela vitesleri yanlış kullanmamak gerekiyor.Zincir çaprazlama şekilde kullanılmayacak.Sonucunda,zincirin çabuk eskimesi,kopması,ruble ve aynakol dişlilerinede büyük zararı var.Yokuşları çıkarken vites geçişlerinde pedala birden kuvvet uygulayarak abanmamak,zorlamamak lazım.Vites geçmiyorsa,bisikletten inerek,bisikletin arka tekerini kaldırarak geçirmek lazım.Vites ayarları nadir bozulma olabilir.Ayarını yaptırırsın.Zinciri,rubleyi özellikle yağmurlu havalardan sonra pasa karşı yağlama ve temizliği gerekebilir.Disklerin ıslaklıktan pasa karşı kurulanması lazım.Bisikleti su ile temizlemek iyi olmuyor.Kadrosu ıslak bezle ,silinip kurulanabilir.Aynakollar uzun süre kullanınca aynakol vidaları veya pedalda gevşeme olabiliyor.Bunlar başıma gelmedi değil,pedalın aynakol giriş yeri gevşediği zaman,pedala kuvveti kesmek lazım.Yoksa aynakol giriş yeri yalama oluyor,yeni aynakol almaya kadar gidebilir.Aynakol vidalarının,pedalın uzun kullanımdan sonra vidalarını baktırabilirsin.Rotor disk vidalarıda gevşebiliyor.Diski sağa sola çekerek anlaşılır.İyi bir bisikletçiye bakım yaptırılırsa iyi olur.Bisiklete tamir yapılırken yanından ayrılmamak gerekiyor.Parça değişim vs dikkat:D.Hem öğretici olur.Söylediklerim hemen olucak bir durum değil.Gözünü korkutmasın.Uzun turlar gibi.Aylık bakım,kontrolde fena sayılmaz.İnternet,forumları takip et bisiklet kurdu olursun merak etme.Kendi bisikletini yaparsın,modife vs.Videolu anlatımlar,makale yazıları iyi oluyor.Tavsiye ederim.En önemlisi trafiğe çok dikkat.Kask,ayna,gözlük,ışıldak her zaman bulundur.

mhmmt111

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Salcano
Ben saraçhaneden 750 tl ye salcano ng 303 sd alıcam 2010 model gayet guzel hosuma gıttı hidrolik disk fren v-fren uyumuda var tekerlerı sonradan degıstırılebılır