Bisiklet aksesuarlarına ucuz alternatifler

xarismas

Üye
Tepki
47
İsim
Furkan Türer
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar öncelikle bu fikirler ve kararlar şahsım adınadır, tabiki doğruluğu, güvenilirliği kişiden kişiye göre değişir, teşekkürler..

1- Kask: Bisiklet piyasasında çeşitli fiyat aralıklarında bir çok kask var. Pahalı olan iyi mi derseniz, tabiki bu tartışılır. Ama bence 75-40 liraya alabileceğimiz kask gerekli korumayı durum esnasında tecrübelerimle kat'iyen yapmakta, bence bir fark yok. Bu konuda yapılmış araştırmalarda mevcut durumda. Araştırırsanız bulabilirsiniz. Ama şu var 40 liraya kask alırsınız düşersiniz çok iyi korur ama bir daha kullanamayabilirsiniz. 250 liraya kask alırsınız bir kaç düşmeye sağlam kalabilir. Ama temennim inşallah düşmemiz kanaatinde :)
2- Gözlük: Bisiklet sever arkadaşlarımız gözlüklere deli para harcıyorlar bence gereksiz. Bunlara alternatif olarak yapı marketlerinde ve alışveriş sitelerinde güvenlik gözlükleri alabilirsiniz. İstediğiniz renkte gözlükler mevcut. Ve fiyatları 3-10 TL arasında :)

3- Tayt: Kendin yap sitelerde ev yapımı tayt pedi başlığı var. Bunlardan birine erişebilirsiniz. Fiyatı sadece 2.50-5 TL.

4- Eldiven: Yapı marketlerde, alışveriş sitelerinde satılan deri koruma eldivenleri yine bisiklette bizleri fazlasıyla koruyacaktır.

5- Suluk: Al bi 1 Litre Lipton Ice Tea soğuk soğuk için şişesinide 20 günde bir değiştirmek üzere kullanın :D

6- Aydınlatma: Gidin bir 1 milyoncuya orda yüksek güçlü alın fenerleri en fazla 5 TL. 2 klipsle çapraz olarak gidona takın.

7- Anahtar, Alyan Setleri: Yapı marketlerde, toptancılarda yada İzmir Çankaya'daki gibi esnaflarda istediğiniz aletleri yaklaşık 2.5 TL'ye alın.

8- Çanta: Dikiş işi biliyorsanız yada bilmiyorsanız yakın bir bilene yaptırmak üzere alacağınız bir parça branda ile kolayca istediğiniz çeşit çanta yapabilirsiniz.

9- Reflektör: Reflektörlerin metresi yapı marketlerde 1 TL.

10-Paça Bandı: Paket Lastiği yada kız çocuğu taç tokalar.

Bu saydıklarım başlangıç seviye arkadaşlarımıza, genç arkadaşlarımıza, yada cebi dar gönlü geniş arkadaşlarımıza umarım fayda sağlar, fikir verir. Teşekkürler :)

Scudo

münferit vagon

Daimi Üye
Tepki
581
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@xarismas Teşekkürler öncelikle; sadece reflektör işini sormak istiyorum. Metrekaresi mi 1 TL ve ayrıca gerçekten 1 TL mi? :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.270
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
9 ve 10. maddeler haric hicbirine katilmiyorum. Ozellikle gozluk.3-5 liralik gozluk takilir mi arkadas? Göz bu, yedegi yok. Hem korumaz hem de kullanirken bas agrisi yapar.
Tayt konusuna gelince, Adamlar bunu insan anatomisine gore olcup bicerek yapiyorlar. Kendin yap sitesi de nedir allasen?
Digerlerinin de hepsini tek tek yorumlayamayacagim, o kadar vaktim yok. Geciniz.
Olmamis...

maiboz

Üye
Tepki
10
İsim
murat
Bisiklet
Bianchi
bence çok güzel bir paylaşım olmuş, zaten günümüz dünyamızda değil mi bir şeyi allayıp pullayıp fahiş fiyata satmak allanmamışı uygun fiyata gayet dört dörtlük paylaşım

Açkut71

Üye
Tepki
1
İsim
Ataberk Durmuş
Bisiklet
Merida
Gayet güzel bir Paylaşım bence de maiboz arkadaşıma Katılıyorum yazılarının Devamını bekliyorum takipteyim :):)

KUTAY67

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Independent
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
bulaşık sungeri + tayt dusunmustm 1 ara XD dusuncelerde kaldı...

Dedekorkut

Üye
Tepki
24
İsim
Galip D.
Bisiklet
Ümit
1-Kask konusunda bisiklet kaskının hiçbir şeye yaramadığını düşünüyorum kapalı kask taraftarıyım.2-Gözlük işinde dediğiniz gibi yapı marketlerdeki ama 3-10 tl arası çok dandik 10-20 tl arası güzel bence.4,6,7,8,9 katılıyorum.Birde alımmotor diye bir site var bisiklet yedek parça satışı da var fiyatlar uygun ekonomik başlangıç seviyesi için yeterli gibi.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
7.madde olarak alyan anahtarları kaliteli olmalı bence ucuz setler 3-5 kez vidayı sıktığımızda hemen vidanın dişlerini yiyor.ben 3 adet izeltaş marka alyan anahtarını 4,5,6 numara olanı 5 tl fiyata aldım.

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
1. madde çok yanlış, KESİNLİKLE DİKKATE ALMAYIN! hiçbir kask bikaç darbeyi kaldırmaz, kullanım kılavuzlarında da bu yazar zaten. kazadan sonra değiştirmeniz gerektiğini açıkça belirtir. pahalı kasklar daha sağlam oldukları için değil, başka özellikleri (hafiflik, aerodinamik avantaj vb.) olduğu için pahalılardır.
2. UV koruması diye bişey var, o aliexpress vb. gözlüklerinin hiçbirine güvenilmez, ne idüğü belirsiz lensler kullanıyorlar. yapı markettekiler de bu açıdan mantıklı olmaz, belki sadece şeffaf olanlar. farkında olmadan gözlerinize ciddi zarar veriyor olabilirsiniz. bu madde de yanlış yönlendirici.
3. denemekte sakınca yok ama iyi bir bisiklet taytı kadar iyi oturacağını ve rahat ettireceğini hiç sanmam. ayrıca iyi taytlarda antibakteriyel özellik de oluyor, bu özelliği eklemek mümkün olmaz.
4. deri eldiven deli gibi terletir. 3-5 kuruşun hesabını yapmaya gerek yok bu konuda, iyi kalitede jelli eldivenler yeterince ucuz.
5. üst seviye mataraların plastik kaliteleri şişelerden de dandik mataralardan da oldukça yüksek. ayrıca 15-20 liralık bir matara uzun süre kullanılabilir. ağızla açması ve içmesi de çok kolay oluyor. az bir paraya kesinlikle değer.
7. yüksek kalite olanları almak lazım, yumuşak metalden olanlar sıkı civatalarda sorun yaratıyor. ya alyan başını ya da kendini eritebiliyor. yine aynı şekilde, 3-5 lira tasarruf yapıcam diye başınıza bi dünya iş alırsınız.
8. tek askılı çantalar kayıp öne gelince çok rahatsız edebiliyor. arada kullanıyorum ama direk sırt çantamı arıyorum ben :D bisiklet için özel üretilmiş çantalara çok para bayılmaya gerek yok bence de, standart sırt çantası iyidir.
9. reflektör çoh hojdur ama benane. bence bisikletin üstünde çok kötü duruyor :) ışık almak çok daha faydalı gece sürüşlerinde.
10. biraz amele bir yöntem ama hiçbişey yoksa paçaları kıvırıyorum ben. görsel olarak hiç hoş olmuyor ama öbür türlü pantolon gidiyor ve sele borusundaki matara kafesini kırıyorum...

silvanesti

Üye
Tepki
16
İsim
Cengiz
Bisiklet
Giant
9. Ve 10. Maddeler haricinde epey yanlis tavsiyeler oldugunu dusunuyorum.....

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
gözlüğün pahalısı iyidir diye birşey yok... decathlondan 14 tl ye UV filtreli gözlüklerden alabilirsiniz... fazlasıyla iş görür.. yok eğer şık dursun yüzüme otursun gibi gereklilikleriniz varsa bilemem...

allen anahtarlarınıda karaköyden ucuza kalitelisini alabilirsiniz... illaki takım almaya gerek yok... bisiklet için zaten bir kaç boyu gerekli.. sadece onları olabilirsiniz... bi de mini bir yıldız tornavida aldınız mı setiniz tama..

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@xarismas Gözlük, suluk ve tayt dışında diğerleri mantıklı. Gözlükle şaka olmaz arkadaşlar, gücünüz yetmiyorsa almayacaksınız, herkesin herşeyi olacak diye bir durum yok. Suluk konusuna gelirsek sürekli onunla uğraşacağına suluğu aldığınız zaman zaten uzun süre kullanabiliyorsunuz her bütçeye uygun suluklar var, bu şişe çözümünden daha mantıklı bence.Ve tayt, taytın olayı başka arkadaşlar, ne yaparsanız yapın o ürünü karşılayamazsınız, bu denemelerin hepsi boşa çıkıyor, yumuşak poponuzu rahat ettiren bir ürün yapsanız bile hava almayan bir ürün olacak ve cilt problemleri yaşayacaksınız...

• Beğen
Tepkiler: Murat.Bagci

Mustafa555

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Mosso
Bende hijyen açısından 0.5 ml pet şişeleri kullanıyorum hareket halinde su içmek tam bir işkence kısa zamanda bi suluk alcam...

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
1 - Kask: Hiçbir kaskı kazadan ya da sert bir düşmeden (yüksek bir yerden sadece kask düşse dahi) sonra tekrar kullanmayın. Kaskların koruma mantığı çarpmadan gelen enerjiyi emip içeriye iletmemektir. Kaliteli kask darbelerde kırılabilen kasktır. Kırılmayıp eneriyi ileten kask sizi korumaz zarar verir.

2 - Gözlük: Adı üzerinde güvenlik gözlükleri göze batabilecek nesnelerden korunmak amacıyla( bazıları şidettli ışıktan korunma amaçlı) daha çok kısa süreli kullanımlar düşünülerek, görme ve güneşin zararlı etmenlerinden korunma amaçlanmadan hazırlanmış ürünlerdir. Asla günlük kullanılmamalı.

3 - Tayt: Kıçını seven hiçkimse kıçına bulaşık muamelesi yapmamalı :) Süngerden tayt pedi olmaz.

4 - Eldiven: Deri eldiven yapılan eforla birlikte ciddi şekilde terleme yapar bu da sürüş güvenliğini tehlikeye sokar.

5 - Suluk: 20 - 30 TL civarı bir bütçe ile alacağınız matara hem sizi güneşte beklemiş kalitesiz plastik şişe kaynaklı kanser olmaktan hem de sürekli şişe harcayıp çevreyi kirletmekten alıkoyacaktır.

6 - Aydınlatma: Katılıyorum, hatta çin sitelerinde çok uygun fiyata bisiklet için dizayn edilmiş modeller var.

7- Anahtar, Alyan Setleri: İkinci kullanımda iyi ihtimal alyanı, kötü ihtimal vida başını bozup yolda kalınca ağlamak yok ama. Hele bir de aynakol vidasıysa ciddi sorun.

8 - Çanta: Kendiniz yapabiliyorsanız çok mantıklı, başkasına yaptıracaksanız F/P ürünleri ile en azından aynı fiyatı ödemeye hazır olun.

9 - Reflektör: Katılıyorum.

10 - Paça bandı: Kız tokası 1 TL, paça bandı 2.50TL hangisini tercih edersiniz?

Tepki
28
İsim
Onur
Bisiklet
Ghost
Decathlon'dan aldığım gözlük dün geldi. İlk denememi yaptım, ancak sağlıklı olduğunu söyleyemem. Sanki takınca rahatsız etti gibi gözlerimi, sanıyorum decathlondaki en ucuz gözlük olması bunda bir etken.
Aldığım gözlük şu: (link)