Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisikler ile Bacak Uzamasi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında kdrmtl tarafından paylaşıldı.

1. kdrmtl

kdrmtl Yeni Üye

Bir yerde, bisikletin selesini yukselterek bacaklarin uzayacagi hakkinda bilgi okumustum. Bu dogru mu ve dogruysa tam olarak ne gerekiyor? Okudugun bilgi ise su:
    ''Bisiklet, bacak kaslarının gelişimi ve bacak kemiklerinin uzamasında etkilidir. Bisikletin
    selesini mümkün olduğunca yüksek pozisyonda ayarlayın. İlk başlarda bisikleti kullanırken zorlanabilirsiniz. Ancak zamanla
    alışacaksınız. Bu hareket bacak kemiklerinizin
    uzamasına ve dizleriniz üzerinde oluşan
    basıncın azalmasına yardımcı olacaktır.''

2. Merih Demirkol

Merih Demirkol Aktif Üye

Seviye:
    Sele boyunu mümkün olduğunca yükseltin diye bir şey duymadım onun kişiye has bir ayarı vardır... Herkesin boyuna göre ayarlanır... Kemiklerin uzamasını bilemem ama hatalı sele boyu ile yolculuk yapmak ertesi gün ızdırap çekmemize neden olduğunu biliyorum... İdeal sele boyu daha az yorar insanı.

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  3. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selenin yüksek ayarlanması mantığı saçmadır. Eğer kadro boyu uyumu doğru olan bisiklet almışsanız sele yüksekliğini ayarlamak için seleye oturduğunuzda sağ veya sol ayağınızın topuğu pedalın orta-arka kısmına tam yerleşip bacağın da kırılmadan dümdüz olduğu yükseklik baz alınır. Yani 1.90 boyundaki adam 16" kadro alıp seleyi en yüksek seviyeye getirirse bacağı uzamayacağı gibi ciddi bel, boyun ve diz rahatsızlıkları ile de karşı karşıya gelmiş olur. Bu mantığı kim hangi şartlar altında söyledi bilemiyorum ama benim bildiğim, gördüğüm ve fiziki olarak mantıklı gelen budur. Kim ne yorum ekler bilemem...

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  4. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sele yüksek olunca bacağın fazla gerilcek esniycek zorlancak boy uzuycak tıpkı zıplamak gibi

5. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sele boyu olması gerekenden yüksek olursa her pedal çevirişte kalça seleden sağa sola sarkacak bu bir süre sonra özellikle bel, diz ağrılarına ve devam edilirse sakatlıklara yol açacaktır.
    Bisiklet çok faydalı bir spor olduğu kadar eğer kadro boyu, sele, gidon ayarlarınız doğru değilse ciddi sakatlıklar yapabilecek bir spordur. Lütfen kulaktan dolma veya bilimselliği kanıtlanmamış bilgilere kulak asmayınız.

Ayrıca kasların esnemesi boy uzatan belirleyici etmen değildir. Boyunuzun uzamasını istiyorsanız öncelikle beslenmenize dikkat ediniz.

6. kdrmtl

kdrmtl Yeni Üye

Aslinda bu okuduklarim bana da sacma geldi ve ben de tam ogrenmek icin bu konuyu actim. En iyisi boyumuza, bacagimiza gore ayarlamalar yapmak. Tesekkurler.

7. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Sele ayarı boya göre olursa da boy uzaması gerçekleşir.Burdaki mantık her pedal çevirişte eklemler arasındaki boşluğun artması heralde kasların esnemesi değil.