Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Birkaç Sorum Var. Yardım Edin Lütfen.

Konu, 'Street & DJ' kısmında Mr.Taner tarafından paylaşıldı.

1. Mr.Taner

Mr.Taner Yeni Üye

Arkadaşlar ben bisiklette yeni sayılırım. Çok büyük bir hevesle başladım bu işe ve kararlıyım.

Benim yakaşık 7 yıllık bir Bianch Tornadom var. biliyorum çok eski ve kötü bir alet ama elde bu var işte :(. geçen gün wheelies hareketini ne kadar denesem de olmadı. Önü çok az kaldırsam da ilerleyemiyorum. Sizce boşa mı kürek çekiyorum bu bisikletle?

Nisan ayına doğru elimde 750 tl'lik bir bütçe olacak. Sizce bu bütçeyi nasıl değerlendirmeliyim?

Ve birde merak ediyorum Street&DJ ile Trial arasındaki demel farklar nelerdir?

Saygılar :)

2. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    bisiklet tahmini kaç kg ben 22 kg lik bisiklet ile ön kaldırarak 3-4 metre gidebiliyorum geniş bir alan bul öle çalış

Mr.Taner bunu beğendi.
  3. Sinan.T

Sinan.T Yeni Üye

Seviye:
    Street için daha dayanıklı komplementler kullanılır profesyonelde olsan bisiklete çok yüksek kuvvetler biner.Trials de profesyonel kullanıcılar kadro ve maşaya ters açı ile kuvvet bindirmeden kullanabilir.(tabiki yüksek yerlerden çokça atladıkça ve iyi akort yapılmamış ya da akort yenilenmemişse, jant kırılması kaynak kopması trials bisikletlerde de görülür.)Örn:Street bisiklet için bir arka göbek 400gram civarlarında iken trials bisikletlerde 175gram 200 gram max 250gram olmalıdır. aynı şekilde street maşalar amortisörlü 1300 gram 2500 gram arası olur.(Sabit maşalı modellerde var).Trialsde 800 1200 arası sabit maşa bulunur.Uzunlukları farklı olduğundan daha hafiif.streetlerde maşa uzunluğu axle to crown 470 440 arası.trialsde max 410.Street bisikletlerin neredeyse hepsinde freehub kullanılır ve engagement noktası düşük olur max 48 ki türkiyedekilerde 15-30 falan olur.Trialsde ise fixed hub kullanılır ve ayrıyetten freewheel takılır.Trials için kullanılan freewheelslerde 60 72 108 engagement noktası bulunur.Şunuda ekleyeyim şu şudur bu şudur demek tabiki kesin değiltir.300 gram trials göbeğide olur 400 gramda fakat bisikletin hafifliği bb yüksekliğinin yere çarpmaması için yüksek olması en büyük farklardan.street bisikletlerinde bb yüksekliği 0 +10 gibi değerler iken trials bisikletlerinde +60 a kadar çıkabilir.kafa açısı street bisikletlerde 65 70 civarlarında olur.trialslerde ise 70 ile 75 arası değişir.Maşa ofseti street bisikletlerinde 60 65 gibiyken trials bisikletlerinde 30 35.Street/trials bisikletlerde ise 35 45 arası olur.Tabi bunlar bisikleti üreten firmaya ve hangi kullanım alanına hitap ettiğine göre değişir.Şuan street katagorisinde birçok bisiklet var ve hepsinin açıları az da olsa farklı.En önemli farklardan biside chainstay(çekiborusu) uzunluğu bu uzunluk street bisikletlerde 380 420 arası olurken trials bisikletlerde 350 380 arası olur.Tüm bu açılar ofsetler bisikletin kullanım dinamiğini doğrudan doğruya etkiler ve bunları kullanım sitiline ve vucüduna göre kendin belirlersen bisikleti aldığında en iyi hareketleri yapacağın bisiklet o dur.Acele ile yazdım yazım hataları varsa kusura bakmayın vaktim kısıtlı.İyi forumlar.Sinan.T

Mr.Taner bunu beğendi.
  4. Ahmet B

Ahmet B Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hocam çok iyi yazmışsın ama bi çoğunu anlamadım :D eline sağlık. "Trials için kullanılan freewheelslerde 60 72 108 engagement noktası bulunur" meali nedir acaba? bide street için öne 22T çok ufak olur dimi?

5. Sinan.T

Sinan.T Yeni Üye

Seviye:
    Önce örneklerle açıklayayım teknik detay öğrenmek istersen onuda anlatabilirim.engagement noktası 60 olsun.Bu dişlinin bir turda 60 defa kitlenmesi demek yani her an bir pedal darbesine hazır durumda olması.bu da 360 derece /60 yaparsan dişli 6 derecede bir pedal darbesine hazır demek.72 engagement noktası bulunsun bu sefer 360/72 den freewheels 5 derecede bir pedal darbesine hazır konumda.Engagement noktası sayısı arttıkça freewheels in hassasiyeti artar en ufak bir pedal hareketi bisikleti harekete geçirir.Arada 1 derece az gibi görünsede bu çok büyük bir etki oluşturuyor.108 engagement noktalı freewheelsler daha hassas olsalarda bence pek iyi bir seçim değil neden diye sorarsan bir turda 108 nokta yakalayabilmek için freewheels içindeki girintiler küçük aralıklarla işleniyor buda bir süre sonra tırnak atlatmasına neden oluyor.108 engagement noktalı freewheels alınacaksa titanyum olmalı malüm onların fiyatlarıda oldukça pahalı.Dişli konusuna gelirsek öne 22t street için küçük olur.dişli oranını deneyeceğin arkadaşın falan varsa deneyip kendin karar vermen en iyi seçim olur.Ya da 2 tane yaprak dişli (sprocket) alıp ara ara değiştirip kullanabilirsin.Zincir gergin yetersiz kalırsa zinciri kısaltıp uzatman gerekecek ama bunlar bu işin tuzu biberi bisikleti kullanmak kadar da zevkli diye düşünüyorum.İyi akşamlar.Sinan.T

6. Doğan Bekir Bilge

Doğan Bekir Bilge Aktif Üye

Seviye:
    Bisikletinin uygun olması çok önemli. Bırak hareketler yapmayı kendini ciddi anlamda sakatlarsın. Ben de pek yeni sayılmam toplam 6-7 ay sürmüşümdür ama bir çok şey öğrendim. Öncelikle gerçek bir street ve dj bisikletinde wheelie hareketi pek de geçerli bir şey değil; çünkü vites sistemi ve benzeri şeylere sahip olmadığı için kullanılmıyor. Yani şöyle açıklayayım; Wheelie yapabilmek için vites genelde 1-3 gibi bir seviyede olur fakat gerçek bir street dj bisikletinde atıyorum; ön dişli 25t arka dişli 13t falan oluyor ki bu çok fazla bir süratla wheelie gitmen demek. Sana önerim 11-14 inç arası bir kadro alıp parçalarını tamamladıktan sonra belli şeylere başla