Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biri sponsor olsaydı eğer, bir yarışa nasıl hazırlanır nelere yatırım yapardınız?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Diyelim ki hali vakti yerinde birisi, bisiklet yarışları yoluyla şirketinin reklamını yapmak istiyor. En az bir yarışa katılmanız için size 10 bin lira destekle sponsor olmayı düşündü. Böyle bir fırsat durumunda bu parayı yarışa hazırlık için nasıl harcardınız?

Diyelim ki bu yarış ilkbaharda yapılacak. Önümüzde de 6 ay vakit var. Bu durumda bu parayla ne yaparsak yarışlara en iyi hazırlığı yapardık? Mutlaka kuruş kuruş hesaba gerek yok; parayı nelere harcayacağımızı yüzdeyle de yazabiliriz.

Açıkçası bu soruyu sorma nedenim; fırsatlar pek çıkmıyor ama bir kez yakalayınca da kaçan balık büyük olmasın. Sponsor olmayı düşünen birisiyle karşılaşırsanız 'beş dakikada onu ikna edecek' ön hazırlığa sahip olmak lazım.

2. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    işi ve okulu bırakırdım, pro takımlar gibi hayatım antrenman-fitness-dinleme-beslenme den ibaret olurdu.
    çok karışık değil gayet basit :) atomu parçalamaya gerek yok. vakti olan herkes bu sporda başarılı olabilir.

3. Hamit.Ç

Hamit.Ç Onursal Üye

Adı:
    :)
    Seviye:
    Şekil ben yaş 48 15 yaşından sonra bisiklet sürmedim spor yapmadım ama şu 5 ay içindeki performansımla çok genç ense traşımı seyrediyor:) benimde yağlarım eriyor:)

tek cevap olsa,derim ki...İstikrar,istikrar,istikrar.

emrah9700 ve Bahadır Gürel bunu beğendi.
  4. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sırf bir yarış için bu imkan ve şartları hiç kimse sağlamaz. Dünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyatlara ; tarihte ilk defa sıfatıyla gitmiş olmama rağmen kimse kafasını çevirip bakmaya tenezzül bile etmedi.

Gelelim sorunuza ; planlı programlı ama boş vaktiniz çok olduktan sonra ; varınızı yoğunuzu elinizden geleni yaparak birşeyler yapabilirsiniz ama bisiklet sporunda bir yere gelmek ve istikrar için yaş çok önemli , içindeki azim ve ateşin çok önemli. Bizim toplumumuz destek olmadığı yetmezmiş gibi ağzına dolayıp eleştirmeye bayılır. Eleştirilere kulak tıkayıp işine bakmak her babayiğidin harcı değil. Ama deneyimlerimden de şunu öğrendim. Kesinlikle imkansız diye birşey yoktur.

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
    Hedefe varmayan mızrak utansın!
    Hey gidi Küheylan, koşmana bak sen!
    Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
    Eski çınar şimdi Noel ağacı;
    Dallarda iğreti yaprak utansın!
    Ustada kalırsa bu öksüz yapı,
    Onu sürdürmeyen çırak utansın!
    Ölümden ilerde varış dediğin,
    Geride ne varsa bırak utansın!
    Ey binbir tanede solmayan tek renk;
    Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın!
    Necip Fazıl Kısakürek

5. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bahadır hocam 10000 tl 6 aylık bir süreç için çok az bir para. İlk anda kulağa hoş gelebilir ama malzemeyi saymasak bile aylık 1500 tl civarına geliyor ki asgari ücret civarında bir miktar bu. Vergi, ssk primi ve diğer masrafları çıkarsak net gelir olarak cebinize fazla birşey kalmaz. Yani işi gücü bırakmaya ancak aynı işi kesinlikle geri alabilecekseniz ve asgari ücret kazanıyorsanız değer. Okulu bırakmaya değecek miktarı ise hesaplamak zor ama yarım milyon ve üstü olduğuna eminim.

Demek ki işe veya okula devam ederken hazırlanmak zorundayız. Ciddi malzeme eksiği yoksa ben en az iki defa antrenman kampına gitme taraftarıyım.

6. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Okulumu bırakmayacağım kesin :) Türkiye'de var mı yok mu bilmiyorum ama bir antrenörle çalışmaya başlardım.
    6 aylık bir çalışma ile profesyonel bir yarışta şansımız 0.

İbrahim A. ve Bahadır Gürel bunu beğendi.
  7. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Paranın azlığını çokluğunu bir kenara bırakalım çünkü 6 ay için 10.000 gerçekten az.

İlk yapacağım şey beni sürekli izleyip farkında olmadan yaptığım doğru ve yanlışları yakalayacak ve bana yön verecek bir antrenör bulmak..

Azim, imkân ve fiziki yatkınlık olsa bile yarış tecrübesi ve taktik davranmak farklı bir kıvraklık gerektiriyor. İnsana en cok zamanı da doğru bildiği yanlışlar kaybettiriyor. Zamanı verimli kullanabilmek için tecrübeli bir antrenörun faydası yüksek olacaktır.

8. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bir antrenman programı hazırlardım. Antrenman programının gerektirdiği şeylerden birisi fiziksel durumumu bilmek diğeri de fizyolojik durumumu bilmek ve bunları geliştirmeyi hedeflemek.

(a) Fiziksel durumla ilgili check-up ve fiziksel teşhis için para ayırmak gerekir. Bir de buna bike-fit parası ayırmak lazım.

(b) Fizyolojik durumla ilgili de 2-3 ayda bir kilo/yağ/kas vb. ölçümü, aerobik kapasite, laktat eşiği, aerobik eşik, nabız aralığı bölgesi ölçümleri için para ayırmak gerekir. Buna ek olarak yine 2-3 ayda bir powermetre'li spin bike'ta power testleri yaptırmak için para ayırmak gerekir (Computrainer vb.).

(c) En önemlisi bisiklet için power metre almak gerekir. Eğer bütçe yeterse bir de buna ek olarak ev için powermetre'li spin bike veya trainer almak gerekir.

(d) Kış döneminde 2-3 ay spor salonunda kuvvet ve dayanıklılığı arttırmak, patlayıcı gücü geliştirmek için ağırlık çalışmalarına para ayırmak gerekir.

(e) En önemlisi zayıf yönleri geliştirmek için nokta atışı antrenmanlar yapmak gerekir. Bunun için de, her antrenman öncesi bisikleti antrenman yerine ulaştırmak için ulaşım parası ayırmak gerekir.

(f) Ocak-Şubat döneminde bir veya iki hafta Antalya'da kamp yapabilmek için para ayırmak gerekir.

(g) Yarış döneminde ilgili şehre yolculuk, konaklama ve diğer masraflar için para ayırmak gerekir. Hatta bu nedenle birkaç gün öncesinden giderek yol şartlarının test edilmesi gerekir.

Geçen yıl bunlardan bazılarını yapmış bazılarının da fiyatlarını almıştım. Kabaca oranlarsam:

(c) %25

(f) %20

(a) %20

(b) %15

(g) %10

(d) %5

(e) %5

Ancak gerçek fiyatlarına bakınca 10 bin TL yeterli değil ama bu para olacaksa eğer öncelik sıralamadaki kalemlere olacaktır.

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    1-powermetre(hatta 2 tane hem yola hem mtb ye) yaklaşık 5bin
    2-Powermetreli spin bike (oda yaklaşık 5 bin )
    para bitti abi :) eğer 3-5 kuruş artarsa bir kaç set dış lastik ayna yaprakları ve zincir :)

İbrahim A. ve Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
  10. İbrahim A.

İbrahim A. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Bahadır Gürel meraktan soruyorum. Neden listenizde antrenör ile çalışmak yok?

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  11. fatih acar

fatih acar Üye

Adı:
    Fatih ACAR
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yarışlara kıt kanaat dahi girebilmek için 10 bin TL yetmez.
    Yarışları ikiye ayırmak lazım
    1. Yarış öncesi
    2. Yarış esnası
    Sponsor olmak istiyorsa kesenin ağzının açılması lazım. 2 adet antrenman 2 adet yarış için bisiklet. Antrenman bisiklet indeki özellikleri az çok tahmin edersiniz. Yaşamınızı yarışlara göre hazırlamak gerekecektir. Yiyeceklerden içeceklerden antrenmanlardan sorumlu olabilmek için bir ve ya bir kaç işinin ehli insan gerekir. Antrenmanlarınızı kas yoğunlunuzu verdiğiniz enerjiyi aldığınız enerjiyi hepsini kontrol ederek hareket edilmesi gerekli. Bu da yılın 12 ayı geçerli bir durum. Yarışlara 3 ay kala ben çalışmaya başlayayım falan değil.
    Yarış esnasında da yedek bisiklet jant takımları takım aracı falan derken yıllık gider 500 bin liraları bulur.
    Ucuz olsun diyorsan zaten yarışı tamamlayamayacağın için sorun yok. Yarış esnasında bisikletine birşey olursa benzin döküp yakarsın üzerinde ki formanın reklamı tüm dünyaya reklam olur....

12. Bahadır Gürel

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Aslında antrenör olsa en iyisi ama antrenör yazdığım şeylere harcamayı azaltmayacak. Kendimi en iyi tanıyan ben olduğumdan tarafsız ölçebilirsem kendi antrenörüm olmak.

13. mutlu07

mutlu07 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hocam en baştan disiplinli bir parter lazim şart gibide gözüküyor tek başına idman yapmak ciden cok zor bir durum.ben 4 gündür çıkıyorum ama insan sıkılıyor

14. VEYSEL UZAK

VEYSEL UZAK Yeni Üye

Adı:
    YARİŞÇI PEDALPEREST
    Bisiklet:
    Mosso
    arkadaşlar meraba ben diyarbakırda yaşıyorum 3 yıllık lisanslı sporcuyum 4 yaşından beri bisiklet sürüyorum . kondısyonum gayet iyi . her türlü aerobik testlere girmeye hazırım . 2016 sezonundaki yarışlarda daha ıyı başarı elde ettiim . gaziantep uluslararası yarişta ilk 10 na girdim . ankara çamlıdere uluslararsı yarişta ise 4. oldum . il faaliyetınde şampiyon oldum . türkiye şampiyonası katıldım 5. oldum daha sonra bi kaza gecirdim bıraktım .( lastııgm patladı ön ve arka ) şimdi saglam bir sponsor arıyorum . her hafta türkiyedeki yarışlara katılmak istiyorum ögrenci oldugum için fazla imkanım yok her hafta bana 350-450 tl verip . yol parası yemek ve otel parasını karşılıyacagı kadar ödeme yaparsa yeter . sponsor olan kişinin formasını giyer onun reklamını en iyi şekılde yapacagımdır .. saygılarımla lütfen iletime geçin benımle ... saygılarımla tekrardan

15. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @VEYSEL UZAK İmkanlarınız yettiğince yarışlara gitmeye devam edin. Geçmiş yıllardaki tecrübemden dolayı söylüyorum. İmkanı iyi olan ve bisiklet camiasında iyi tanınan birisi bana şunu demişti. Bisiklet federasyonun 5 yarışında ilk 5te derece getir sana sponsor bulayım demişti. Bu grafiğinizi sürdürün ve yapabilirseniz yükseltmeye çalışın. Bence siz yolu yarılamışsınız. Bu çabanızı bırakmayın. Önümüzdeki sezon 3 yarış daha koşup bunlarda ilk 5te bişeyler yapabilirseniz emin olun ki sponsorlar ayağınıza gelecektir. Ben bu hayati tecrübeyi bizzat yaşadım ama hiç sponsorum olmadı. Çünkü 5 yarışta ilk 5 te derece yapamadım. 5 yarışa katılma şansım olmadı.

VEYSEL UZAK bunu beğendi.
  16. VEYSEL UZAK

VEYSEL UZAK Yeni Üye

Adı:
    YARİŞÇI PEDALPEREST
    Bisiklet:
    Mosso
    @boşgezeninboşkalfası abicim meraba verdigin bilgiler için cok teseekuur ederim . şuan bile çalışmaya devam ediyorum . dün akşam diyarbakırdan batmana bisikletlle gittim geldım hatta güneydogunun en yüksek daglarından bırı olan raman dagına yükseklık 1280 metreye rampaya bisiklet ile tırmandım kondısyonummu yukselteecem hedefım 09.10.2016 da istanbul arnavut köydeki yarışta cok guzel bir derece yapmaktır inşallah calışmaya devam edecem yapacam ve sponsorda ayagıma gelır ..

boşgezeninboşkalfası bunu beğendi.