Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biri beni eski halime döndürebilir mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Veysel A. tarafından paylaşıldı.

1. Veysel A.

Veysel A. Tam yol tornistan...

Adı:
    Veysel AMCALAR
    Seviye:
    Bisiklet almaya niyetlendim. Sonra bu siteye girdim, bir sürü yeni şey öğrendim. Öğrendiklerimden sonra beklentilerim arttı. Bin liralık bir bisiklet bakarken şimdi ancak 3 bin liralık birşey beni tatmin etmeye yetiyor. Biraz daha kurcalarsam bu da kesmeyecek galiba. Ne yapacağım ben şimdi!

2. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    1500den sonraki bisikletler üst düzey olmasıyla beraber üst düzey sürücü ister yani 0-1500 arasındaki bisikletler kalitefarkıyla kendini belli eder 1500-10.000 arası bisikletlerin kalitesindeki fark üst düzey sürücüyle kendini belli eder yani sen anlayamazsın10 bin üstü de bu iş üstünden para kazananların bisikletleri

3. Hakan Beşikçi

Hakan Beşikçi Hakan

Seviye:
    Bu işler böyle bende ilk bisiklet almayı düşündüğümde 500 liraya alırım diyordum, hatta piyasayı görmeden önce 500 lira bile fazla diye düşünüyordum sonra 1900 e bisiklet aldım onu sattım şimdi 3 binlerde bisiklet bakıyorum.

4. Veysel A.

Adı:
    Veysel AMCALAR
    Seviye:
    Haklısın, tecrübe sahibi değilken çok iyi bir bisiklete sahip olmak benim için çok fazla şey ifade etmeyecek; 'Altının kıymetini sarraf bilir.' Bulunduğum şu noktada bilmem hangi maşanın diğerinden bilmem kaç gram hafif olması benim algılanıp yararlanabileceğim bir değer olmayacak...

5. Veysel A.

Adı:
    Veysel AMCALAR
    Seviye:
    Üyelik tarihini baz alırsak bisikletini yılı doldurmadan satmışsın. Ben ise iyi bir bisiklet alıp birkaç yıl kullanmayı düşünüyordum ama bir süre sonra sende oladuğu gibi tatmin etmeyecek galiba.

1900TL'lik bir bisiklet hiç de fena bir bisiklet olmamalı. Geçen bu zaman zarfında seni daha iyi bir bisiklete iten sebepler nedir? Şu anki bisikletinde olmayan ve yeni bisikletinde aradığın özellikler neler?

6. Reha Oğuz Altuğ

Reha Oğuz Altuğ Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu iş böyle, ben bir yılımı doldurmadan mtb üzerine yol bisikletine yakın bir bisiklet daha aldım.
    3000'lik tek bisiklet alacağına 1500 liralık iki farklı bisiklete sahip olmak benim açımdan daha mantıklı oldu.

7. Hakan Beşikçi

Hakan Beşikçi Hakan

Seviye:
    salcano xrs 030 um vardı ocakta almıştım ramazanda sattım, neden sattım, kadronun boya kalitesinden memnun kalmadım, hem ilk bisikletim di biraz hor kullandım tecrübe kazandım sonra sattım, satmaya niyetim yoktu da ramazan da binmiyordum koydum internete gitti, şimdide almışken iyi bişey almayı planlıyorum, amacım toplama almak, topluyorum da şu an.

8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bence ilk bisiklete o kadar yüksek miktar harcamak yanlış olur.

Ben de ilk bisikletimi alırken 600-700TL diyordum, en son "lan acaba 2000TL'ye bunu mu alsam" derken vazgeçip 900TL'ye Kron XC1000 almıştım.
    İyi ki de almamışım, çünkü 1 sene dağ bisikleti kullandıktan sonra dağ bisikletinin benim için uygun olmadığını fark ettim. İlk önce şehir bisikletine, sonra da yol bisikletine yönlendim.

9. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Benim 1995 te ilk bisikletim Beldesan Colorado idi ikincisi bir yıl sonra Bisan Montana STX-RC olmustu. Gecen seneye kadar bisikletim yoktu. Gecen sene ilk bisikletim Ümit Navigator 2D olmuştu gerek yok çok pahalı almaya dedim eski tecrubelerimi yaşamayacaktım sonuçta ve yaşadığım yer çok düzgün yollara sahip olmayan küçük bir ilçe oldu artık. Çok değil 7-8 ay sonra bisiklette 5700km dolunca göbekler dağıldı garantiden yaptırdım ve şimdiki bisikletimi 1500 TL fiyata forumdan 2. El olarak aldım. Eski bisikletimi sattım. Kendime sürekli büyütmeyi düşünme donanım çok iyi gerek yok diyorum ama birşeyler sürekli hatırlatıyor daha üst daha üst diye. Yani bu durum bisikletli de olsanız, bisikletsiz de olsanız fark etmiyor. Önemli olan burada hedef..

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İnsan nefsi hep daha iyisini, en mükemmeli arzular. Bu işin sınırı yok, sınırı kendinizi durdurarak oluşturacaksınız. Birkaç soru sorup zarar uğramaktan kendinizi alıkoymalısınız.

"Ne kadar param var?"
    "Bu bisiklete ihtiyacım var mı, yoksa onu sırf görüntüsü için mi istiyorum?"
    "Alacağım bisikleti ne kadar süreyle kullanacağım? Bir iki hafta sonra sıkılma ihtimalim var mı?" gibi...

11. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaslar da soylemis. Butcen musait veya degil. Cok rahat harcama yapabiliyorsan ne istersen al. Ama diger durumda kafandaki butceye gore istedigin isini gorecek kabul edilir bir model al bence. Mumkunse aluminyum duzgun bir kadro olsun. Zamanla lastik, aynakol, ruble vb. ile oynamaya baslarsin muhtemelen. Bisiklet deneyimin ve bilgin gelistikce mevcut bisikletinle mi, yoksa yeni bir bisikletle ve yeni bir tazla mi devam edeceksin netlesir. O zaman kac paraya nasil bir bisiklet alacagina karar vermis olursun.
    Sonucta 5 bin liralik bisiklette alsan 500 liralik bisiklette alsan gucu "1 Veysel A." olacak :)
    Tamam; dayanklilik, surus rahatligi, akicilik vb. farklari mutlaka olacaktır. Ama bu farklarin gercekten hakkini verecek duzeyde ve bilgide degilsen seni cokta etkilemeyecektir. Ilk butcen 1000 TL civarina ve artiracaksan 1500 TL civarina kadar seni pek cok yonden tatmin edecek su an icin sana cok uygun bisikletler bulabilirsin.
    Ben bisikletimi 900 TL ye mal etmistim. Arkadaslarimdan 2500 - 300 TL lik bisikletle gezenler var surekli cevrelerinde dolaniyor veya tempo dusuruyorum tur yaptigimda. Cunku onlar 2-3 haftada bir pazar gunu binerken ben mumkun oldugunca ulasimda, sabah veya aksam musait oldugunda kucuk sportif turlarda da kullaniyorum. Ilk basta abartmaya gerek yok fazla...

12. öner yıldırım

öner yıldırım Aktif Üye

Seviye:
    Bence fazla fazla uçmayın, yeteni alın, mesela maddi anlamda bu kadar rahatsanız tourney vitesli almayın, en düşük alivio olsun, olsa olsa deore olsun o zaman, vitesi düzgün değişsin, biraz çamura gelsin, frenleri de hidrolik olsun (dağ bisikleti için), gidondan maşa kilidi de olabilir, üstelik bunun kaskı, çantası, pompası, aydınlatması var. hepsi için olsa olsa 2000 tl yeterli.

13. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlarında var ise yol, şehir, dağ bisikletlerini birer gün hatta ikişer gün ödünç alıp dene; sana hangi bisikletin daha çok hitap edeceği hakkında az da olsa fikir sahibi olursun. Yol bisikletini ilk başta yadırgayacaksındır, en iyi onu analiz et...

Ben önce amortisörsüz katlanır 26" bisiklet, sonra ön amortisörlü crosscountry bisiklet, daha sonra fitness bisiklet alıp drop bar ile yol/endurance tarzına çevirdim ve şu an eminim yol bisikleti benim hep asfaltta sürmeme ve bana en uygunu...

Her bisiklet değişiminin ekstradan masrafa neden olacağını da unutma, çünkü aldığını aldığın fiyata satamayacaksın, modifiye yapsan bile çıkan parçalar ölü fiyata gidecek vs...

En önemlisi de: FORUM MANTIĞINDAN KURTUL. forum yazıları hep güzel donanımlardan falan bahseder, siz bütçenize odaklanıp optimum faydayı elde etmeye bakın...

14. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    yol bisikleti için XRS030 Tiagra,
    dağ bisikleti için mosso elite slx size yeter. pazarlıkla 2000 lira civarına alabilirsiniz. 1000 lira da size kalır.

15. Veysel A.

Adı:
    Veysel AMCALAR
    Seviye:
    Güzel bir bakış açısı, teşekkür ederim...

Şu aralar benim de kafama düşen bu; çok farklı olmayan iki bisiklet. Biri düz yollar için, diğeri dağ/bayır için. Tek bir bisiklete ne kadar yatırım yaparsak yapalım heryerde kullanamayacağız.

16. Veysel A.

Adı:
    Veysel AMCALAR
    Seviye:
    Önce tecrübe kazanmak sanıyorum çok önemli. Mesela yıllardır otomobil kullanmadım. İyi bir otomobil almak istesem önce dandik birşey alıp hunharca kullanıp alıştırma yapmayı planlıyorum. ))

17. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    veysel bey
    uzun yıllar bisiklet sürdü iseniz sonuçta insan en üst modele geçmek isteyecektir,1976 da pejo yol bisikleti bana harika geliyor idi ağır olmasına rağmen ,birçok bisiklet ala ala sonunda dedimki artık paraya kıyacağım ,ve bir cılgınlık yapıp karbon mtb 'yi 4500 liraya aldım ,ama kompenantları şimdilerde pahalı tabi, yalnız bir slx ayna kol 450 liraya gelirken bu ayna kolun eskiyen dişlileri tek tek değişmekte,3000 liralık bisikletin uzun kullanılmada parçaları eskiyecektir,ve tabi yuro 3 lira oldu,eğer karşıyabilirseniz 3000 liraya kıyın,4500 lira verdiğim mtb hibrit oldu 28 jant takdım aliminyum çatal ve 700x32 ile hız geldi.ama şunu anladım 50.000 km' yi geçen bu kadro beni acaip amorti etti, bi adet araba alsa idim hayatta amorti etmez idi.

18. Veysel A.

Adı:
    Veysel AMCALAR
    Seviye:
    Çocukluk dönemi çoktan bitti. O zamanlar dağ Dağ Bisikleti gözümüzde 'GÜÇ'ü temsil ediyordu. Şimdi aklımız biraz daha yerinde ve nokta atışı yapmak istiyoruz. Ben ihtiyacım olarak Şehir Bisikletlerini gözüme kestirdim ama buradan başlangıç yapanların Yol Bisikletine geçtiğini görüyorum. Tabi ihtiyaçlar değişitkçe düşünceler de değişiyor. İnsan sabit kalmıyor. Şu an emin olduğum tek şey hiçbir zaman tayt giymeyeceğim. ))

Yorum için teşekkürler...

19. Veysel A.

Adı:
    Veysel AMCALAR
    Seviye:

20. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sizi takibe alıyorum :).
    Bundan 2 ay sonra tayt önerisi konusu açarsanız bu mesajı size göstereceğim :)..

Açıkçası ben de sizin gibi düşünüyordum ama söyleyeyim, tayt çok büyük rahatlık...