Biri bana bu alüminyum kadro olayını anlatsın lütfen...

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
Alüminyum kadroların da birden fazla çeşidi var.7005, 6060 gibi falan.bir de hidroform olayı var galiba.nedir bunlar? arasındaki farklar nelerdir? özellikle 7005 hakkında bilgi verirseniz çok makbule geçer.teşekkürler herkese...

Scudo

ApQ

Aktif Üye
Tepki
41
bende kompozit diye bişey duymuştum bunların hepsini açıklayacak birisi varsa iyi olur bende çok merak ediyorum

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
7005, 6066, 6061 ve benzeri duyduğunuz kodlar aluminyum kadroların alaşım kodları. Aralarında alaşım detaylarındaki farklılıklardan kaynaklanan farklar var. Örneğin aynı işlemlerden geçmiş 6066 daha hafif olurken daha esnek oluyor vs. Bunun detayları daha önce forumda konuşulmuştu.

Hidroform kadro borularına üretimden önce verilen şekillerle ilgili bir durum. Bakınız bazı kadrolarda alt boru, alın borusu bağlantısında dikey olarak oval iken, ayna kol bağlantısının oraya geldikçe ortalara doğru yuvarlaklarşık, aşağıda yatay bir oval şeklini alır. Burada amaç esnemeyi azaltmak, dayanımı artırmaktır. Boruya bu şekli veren işleme hidroform denir. Üreticiler farklı tekniklerle benzer sonuçlara ulaşıp bunlara yine farklı isimler verebiliyorlar.

Kompozit? Bu apayrı bir konu. Ancak "kompozit" kavramını duyduysanız anlayın ki o kadro karbon kompozittir...

Forumun arama motoru yine bu konuda oldukça detaylı bilgiyi size sunacaktır ;)

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
6000 serisi aluminyumlar genelde magnezyum ve silikon alaşımlı olurlar. 6000 serisine cok fazla ısıl işlem uygulanması gerekir.

7000 serisi aluminyumlar ise çinko alaşımlarıdır. 6000 serisine gore işlemesi daha kolaydır.

Her iki seride de çeşitli kalitelerde iyi veya kötü tubing kullanılıyor. önemli olan bence kadroda kullanılan tubing malzemesinin kalitesi (bu columbus olabilir reynolds olabilirvs.) ve uygun kadro geometrisi .

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Benim bildiğim kadarıyla, bu iki değer alimünyumun alaşım farklarına ve teknolojilerine verilen değerler.
Mesela 7005 alaşım 6061 e göre daha sert bir aliminyum tipi. Bunun nedenide alimünyumun içindeki madde tipleri ve oranlarındaki farklar. Bu farklılıklar sertlik, daha az paslanma ve kaynatma kolaylığı gibi durumları değiştiren durumlar. Birde bu koldarın yanlarında bazen T ile başlayan değerler olabiliyor. Bu T ile başlayan değerlerde ısı işlemine verilen değerler. Isı işlemiyle aliminyumun molekuler yapısını değiştirerek direncini arttırıyorlar. İçlerindeki madde ayrımlarını bilmiyorum ama bizim kullandığımız kadroların genelinin 7005 olmasının sebebi bu. Dipçikleme tiplerini yazmıyorum çünkü forumda bu konu ile ilgili çok güzel bilgiler var.
Aynı zamanda 7005 aliminyum uçak endüstrisinde de tercih edilen bir teknoloji; bu da küçük bir bilgi :)

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
İçlerindeki madde ayrımlarını bilmiyordum dedim Tuonela arkadaşımız yazmış. bilgi için teşekkür...

• Beğen
Tepkiler: Atila Filmer

bicycle16

Forum Demirbaşı
Tepki
332
bu faydalı bilgiler için yanıt veren herkeze teşekkürler ben scott scale 40 alıcam..

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Ben genelde kullandığım kadrolarda 70xx serisi alaşım tercih ediyorum, tercih etmemin nedeni 60xx serisine göre daha sert ve esnemez dolayısıyla pedal tepkisine daha iyi yanıt vermesi, 60xx serisi ise daha konforlu olabiliyor şok emme açısından.

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
@Hakan Yazman

ben de 7005 kullanıyorum ama arka şok olduğu için her pedal basışımda farklı tepkiler alıyorum:( :D :D :D

donkishot

Üye
Tepki
6
bisikletimi alalı 3 hafta kadar oldu ve diğer parçaların aksine 2 alakasız kadro arasındaki farkları anlamıyorum.. koca koca aliminyum kadroların nasıl esnediğini ve bu esnemenin kimi ne kadar etkileyebileceğini çözemiyorum.. şaşkınım, umarım zamanla taşlar yerine oturur..

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
@Tuonela

Burada bir yanlış anlaşılma olmasın diye bir açıklama getireyim.İngilizcede
silicone=silikon [TR]
silicon=silisyum [TR]

Yani 6061 in başlıca alaşımları magnezyum ve silisyumdur.Bizim bildiğimiz silikonun,alüminyumla bir alakası yoktur.

Hydroforming ise Halil'in anlattığına ek olarak adından da anlaşılacağı gibi basınçlı suyla formlama işlemidir.İşlenecek borular bir kalıbın içine konduktan sonra içine basınçlı su gönderilerek kalıbın şeklini alması sağlanır.

bicycle16

Forum Demirbaşı
Tepki
332
arkadaşlar mesafe kat etme hız performansı en iyi olan alow 7005 mi yani.?
cevaplarınız için teşekkürler saygılar