Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

biraz tuhaf ama BMX mi yoksa MTB mi??

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Güvenç Terzierol tarafından paylaşıldı.

1. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evt arkadaslar bu sitede bayadır varım takib ediyorum bisikletler hakkında özellikle MTB ler hakkında bilgi sahibim bmx ler hakkında çok fazla bi bilgi sahibi deilim ama bos ta deiğilim:D:D
    nese asıl soruma geliyim bu arada bu soruyu sorma amacım kullanım kosulları yüzünden... simdi benim amacımı iki bisikletede yazıyım sizlerde görüsleriniizi bildirin yoksa işin içinden cıkamıycam...

MTB
    *doğayla iç içe olmak
    *toprak zeminde rahat olması ve zaten asıl amacı toprak
    *uzun yol kat edebilme
    *parçalarının yani kaliteli parçaların pahalı oluşu...
    BMX
    *minik oluşu
    *ordan burdan zıplayıpta mtbdeki gibi kadrom kırılcak dedi olmaması
    *harekete daha müsait oluşu
    *toprak zeminde darbeyi birebir hessetmek
    *lastik deiştirip toprak ta da kullanabilme bkz.bmx yarısları toprak zeminde yapılıyo

evt arkadaslar kullanıcağım yerde genelde beton yani şehir içi...
    DJ veya FR bi bisiklette düşündüm ama onlarda çok pahalı...
    mtb olarak 711 v düşünüyorum ileridede frenler ve aksamı LX ve XT olarak deiştirmeyi ddüşünüyorum ve bu biraz pahalı
    bmx olarak ta mirraco option düşünüyorum... sizce hangsi acaba uygun fiyata DJ veya FR alırsam rahat edermiyim??

2. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaslar bu arada forumu biraz kurcalayınca ne tarz bisi istediğimi buldum tabi akadaslar prolar galiba bu tarza yeni baslıycağağım... bu kadar süper yapamam tabikide ama istediğim bu...
    http://bisikletforum.com/newreply.php?do=newreply&p=464921
    bunu mtb yle yapabilirmiyim acba çünkü yükseklet faln atlıyolar kadro dayanmız bence BMX le yapıla bilir galiba DİRT olayı:D
    ama bu tarz bi bisiklet ne kadar dır ortalama.?? yada söyle sorıyyım sedona X11 nekedardır ben bunları yapmak istiyorum...

not:bunun içine birazda STREET eklemek lazım:D

3. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    x11 bu sene üretilmeyecek onun yerine alternatif kron dj olabilir. fiyatı 1300 civarı olacak. üzerinde gayet sağlam parçlar var uzun süre sorun çıkartmaz.

4. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    1300$ ama iste ben okadar veremem...scott voltage serilerine baktım acaba V-fren alıp sonradan benmi geçsem hidroliğe bilmiyorum bu arada bir sey daha sorıyım.
    mtbyle örneğin bi 40-50 cm den atlarsak kadro kırılırmı yada kadro buna dayanırmı yani benim yapmak istediğim öyle çok uçarı seyler deil...

5. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bence çok yanlış düşünüyorsun bmx aldıgında sen o hareketlerı yapamicaksın 1- 1.5 sene onları ögrenmek için geçecek bunlarıda düşün
    "ama diger yandan mtb alırsan hem görmedigin yerleri goreceksın hemde senle "daha büyügünü bulamadın mı " diye kötü espiri yapmicaklar :) bmx devamlı şehir içinde olcaksın aynı yerlerden mutlaka sıkılacaksın ama mtb ile istedigin yere gidebileceksin bence kesinlikle mtb al...

6. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    haklısın tabiki ama söyle söyliyim birazcıkta ekstrem olsun istiyorum anlatabildimmi? yani belki bu diyceklerim bi streetçi fR cı için bisi deil ama iste 40-50 cmden atlaya bilmek istiyorum yani karsıma bi yükseklik çıkınca öyle bisikletten inip bisikleti elime alıpta inmek istemiyorum anlatabildimmi bilmiyorum ama...:eek: :)

7. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    voltage 40-50 cmden altlamak için hayli hayli yeter. fakat snde demişsin vfren alıp sonra hidroliğemi geçsem diye. işte sonuçta bisikletin fiyatı yine 1200$a yaklaşacak. onun yerine zaten tam senin istediğin gibi toplanmış daha sağlam bir bisiklet almak daha mantıklı. şimdi sen ilk önce frenleri değiştirecek. sonra başka parçayı değiştirmek istersin oldu sana 1000$lık bisiklet. ,

neyse karar yine senin

8. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ya tabiki o fiyata gelicek ama ailemden çıkıcak para az olucak yani ben istiyorumki ailem çok sorlanmasın gerisini kendim harçlığımı faln biriktirierek yapıyım... ama kararsızım yani sizin ki bigi olmıycak yapıcağım hareketler okadar pro faln deilim yeni baslıyacağım o yüzden acaba gereksiz mi olur normal bi xc yle mi baslasam diye düşünüyorum...

9. erzanaskin

erzanaskin Forum Demirbaşı

Seviye:
    Extrem deyince biraz durmak lazım. Eğer amacın extrem ve damarlarında adranalin dolaştırmaksa kesinlikle bir arazi donanımlı bir mtb alıp orman sürüşü yapmalısın ufak tepe inişlerinde donanımlı bir mtb ile 70 -80 cm e kadar atlamalar yapabilirsin. Sıkı bir orman parkuru kadar extrem bir durum olamaz.

Tabiki yine her zaman söylediğim gibi zevkler ve renkler tartışılmaz

10. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    dediğiniz mantiklı geldi iiyi bi mtbyle ama benim ilk alıcağım mtb sedona 711d olucak d lmasının sebebi disk frene uumlu olması hidroliğe çevirirken rahat etmem...
    forum dan örnek vermek gerekirse toprakec ti sanırım yanlıs ta olabilir ama böyle bi nickli bi arkadasaımızda sd711v vardı LX aksamla oldukça rahat ediyodu benim de amacım onunki gibi bisi yapmak...
    yani ben zamanla parçaları deiştiricem ortalama bi bsiklet olucak avid veya LX-xt fren vites sistemi LX-xt karışımı gibi ben kadrodn süpheliyim... sizce yeterli olurmu?? eğer bu soruma cevap bulursam sanırım kesin kararımı vermis olucam kafamda olustu çünkü neler yapcağım...

11. erzanaskin

erzanaskin Forum Demirbaşı

Seviye:
    Alacağın compenantlar benim bahsettiğim aktiviteler için gayet yeterli zaten deore ve üstü seri başarısını kanıtlamıştır. LX ve xt karışımı bir compenant senin için gayet yeterli olacaktır. Bende devamlı size anlattığım gibi sürüşler yapıyorum, Compenantım Deore ve lx karışımı kadromda Geotech race. Gayet memnumum ( Bu arada yaklaşık 100 kg luk bir sürücü olduğum ve kullandığım parkurları göz önüne aldığımızda kadronun sağlamlığından bahsetmeme gerek yok sanırım )

12. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aslında heyecanlanmıstım kesin olarak almaya karar verince böyle bi heyecanla yazdım simdi sakin bisekilde oturup düşününce ve birkaç video izledikten sonra kaçkar bisiklet in düzenlediği yarışı gata yarışı sonra alanya yarışını faln izleyince aslında ben ne istediğimi tam olarak anladım bisikletten ne istediğimi buldum dediğim gibi 711 d alıp artık öğrenci imkanlarıyla nekadar sürerse artık companentlerimi uygn seviyeye çıkarıp bu tarz yarışlara katılmayı düşünüyorum burada herkesede tesekkür ederim bana yardımlarından dolayı fikirlerini beyan ettiklerinden dolayı...:) :)

biraz erken olucak ama yinede sorıyım söylediğim gibi sd711-d alıcam ilk önce fren sistemini mi yoksa ilk önce vites sistemini mi yukselktmek gerekir?? bana göre öncelik fren tabiki ama sizlerede sorayım dedim...

13. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    al al 6-7 ay sonra kadron kırılınca garantiden değiştirmek isteyeceksin. satıcı soracak naptında kırdın kadroyu diye sen diyecen 40-50 cmden atladım. extream sürdüm. ondan sonra hemen değiştirirler zaten.

sedona sd 711 in amacı xc sürüşüdür. atlama zıplama yaparsan kadron kırılınca kesinlikle değiştirmezler. istediğin kadar parça değiştir. kadro ve maşa kullanacağın stile uygun değilse boşuna masraf çıkartmaktan başka birşey yapmazsın