Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biraz öneri , biraz yardım...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Yunus Demiray tarafından paylaşıldı.

1. Yunus Demiray

Yunus Demiray Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba sevgili dostlar aranıza yenı geldim :)

Yaklaşık olarak 2 aydır araştırıyorum fakat tam bir karara varamadım. Ve kendimi burada buldum.
    Öncelikle şöyle başlayayım. Ben şehir içinde, şehir dışında kısacası her yerde beni yarı yolda bırakmayacak bir bisiklet istiyorum. Araştırmalarım sonucunda sedona markası hoşuma gitti ve modelleri de beni etkiledi. Siz değerli dostlarımdan bana bir öneri yardım istemek için buradayım. Bütçemi 800-900 olarak ayarladım ve tam olarak bu fiyat aralığında bir bisiklet almak istiyorum. Belki bu kadar bütçeye fazla şeyler istiyorum. Ama bu bütçeyle alınabilinecek en iyi bisikleti almak istiyorum. 2012 model Sedona 711 benım için uygun mu?. Sizce bu bisiklet beni idare eder mi. Yorumlarınızı bekliyorum çok teşekkürler..

2. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    uygundur memnun kalırsınız :)

3. Wintherr Bulut

Wintherr Bulut Üye

Seviye:
    Bütçeniz gayet makul başlangıç için iyi, çok fazla birşey istemiyorsunuz. Bence sizi yarı yolda bırakmayacak bisiklet türü bir dağ bisikleti değil şehir veya tur bisikletidir. Ama şayet ben dağdan inmicem, sürekli asfalt yolların dışına çıkıp arazilere girecem diyorsanız bir dağ bisikleti alma kararı alın derim. O kadar yazdım ama bisiklet türü çok önemli, ondan sonra masraf ve hayal kırıklığı yaşanabilir.
    Bahsettiğiniz Sedona 711 dağ bisikleti olduğu için bence size uygun değil daha çok hibrit bisikletlere bakmanızı aşırı şiddetle öneririm...:in:
    saygılar...

4. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Tüm yazanlara imzamı atarım. Öneri olarak Sedona markası için 311 ve321 modellerini söyleyebilirim. Benim favorilerim arasında Whistle Guipago vardır, bulabilirseniz kaçırmayınsadece 2011 model var.

5. Sait Hislioğlu

Sait Hislioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben de hayırlısıyla 711v modelini hafta sonu alacağım. 2012 modelleri tip olarak hiçbir modeli benim hoşuma gitmedi. 2011 modelleri daha güzel. bisikleti gezi amaçlı kullanacaksanız şehiriçinde dağ bisikleti sürmenin bir sakıncası yok bence. günlük işe falan gitmek isityorsanız hybrid alınmalı

M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
  6. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    800-900TL bütçeye göre Sedona sizin için uygundur kanımca, modelleri de düzgün, kullanan arkadaşlar da memnun. Yol bisikleti tavsiye eden arkadaşların tavsiyeleri önemli tabiki fakat hangi şartlarda kullanacağınızı iyi belirlemeniz lazım. Yol bisikletinin yolda performansı çok iyidir ama arazide asla kullanamazsınız. Ama dağ bisikletini hem dağda, iyi-kötü yolda da kullanabilirsiniz. Bu açıdan farklı kullanım alanlarınız olacaksa dağ bisikleti, yok asfalttan çıkmam derseniz o zaman yol bisikleti...

7. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bir konuya açıklık getirmenin zamanı geldi sanıyorum. Şehir bisikletleri, hibrit bisikletler hatta yol / yarış bisikletlerinin kadroları toprağa girmekle dağılmaz, kırılmaz. En az dağ bisikletleri kadar hatta birçok giriş modelinde daha dayanıklılardır. Asfalt dışına çıkılabilir. 700* 23 lastikler yüksek basınçlı kullanıldığı için konforsuzdur (alışılınca bu ortadan kalkabilir). Şehir bisikletlerinde 700* 32 - 35 - 37 lastikler yeterli konforu sağlar çukurlarda yılan ısırığı tabir edilen patlakları daha az yaşarlar. Ağır dağ yolları haricinde ince lastikli 28" veya 26" jantlı (ki tercihim her zaman 28"tir) bisikletlerle çok daha rahat edileceğine inanıyorum.
    Zaten aksi halde forumda açılan onlarca konuda Dağ bisikletlerine yüzlerce lira masraf yapıp ince dişsiz lastikler takıp, kilitli maşalarla performans arttırılacağı paylaşılmazdı.

Eğer dağ yollarında (patikalar, toprak yollar, köy yollarını kast etmiyorum) gerçekten zaman geçirmiyorsanız MTB tavsiye etmiyorum. Toprak yollar, hafta sonları kaçamakları yapacak ve haftaiçi şehirde kullanacaksanız Amortisörlü maşalı hibrit modelleri, Şehirde ulaşım ve tur amaçlı kullanımlarda düz maşalı şehir / tur bisikletlerini, performans için asfaltta kalacaksanız yol / yarış bisikletlerini, gerçekten dağda kullanacaksanız MTBleri tavsiye ediyorum.

Biraz ondan biraz bundan diyorsanız MTB seçmeyin. Gerçekten ihtiyacınız yok. Köy yollarında, patikalarda, basit arazilerde kırılan genel kabul görmüş marka model yol, tur, şehir bisikleti kadrosu ve orta kalite ve üstü jant gösterirseniz kendi bisikletimi vereceğim.

8. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Siz de haklısınız tabi ama benim şahsi düşüncem, performans bisikletçisi olmadığımdan dolayı, yol bisikleti alıp asfaltta mükemmel arazide ise acaba çukura sert girersem jantı eğermiyim korkusu ile bisiklet sürmek yerine MTB alıp her şartta ve koşulda korkmadan sürmek daha iyisi. Ama performans bisikletçisi olsam yol bisikleti alırdım. Yol/yarış bisikletlerinin arazide en az dağ bisikleti kadar dayanıklıdır sözünüze ise katılmıyorum, ben yaz aylarını İzmir Dikili de geçiriyorum ve yollar gerçekten çok bozuk, asfalt bile araziden beter ve ben 1 tane bile yarış bisikleti kullanan görmedim. Bu kadar insan yanılıyor olamaz.

Bence burada tavsiyeler yaparken kendi kullanım şartlarımızı değil, karşımızdakinin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Bence bisiklet alacak kişi eğer benim gibi performans bisikletçisi değilse, aman aman uzun yol turlarına katılmayacaksa ve kullanım alanı çok çeşitli olacak ise kesinlikle MTB almalıdır. Bu benim şahsi fikrim, bana göre doğru olan başkasına göre yanlış olabilir, herkesşn fikirlerine saygılıyım. Sevgiler,

9. Sait Hislioğlu

Sait Hislioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    bırakın isteyen istediğini kullansın. nedir bu mtb düşmanlığı..

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  10. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Öncelikle bir konuya netlik getirelim. yol / yarış bisikleti 700*20 - 23 - 25 lastikli drop barlı bisikletlere verilen isim. Şehir bisikleti düz gidonlu, 700*32-35-37-40 lastikli bagaj çamurluk takmaya uygun bisikletlerdir. Kaldı ki yol jantlar kaliteliyse bir çukura girmekle yamulmaz.

Ben şehir tur bisikletlerinden bahsediyorum. MTB ile asfalt şartlarında sürüş yapmak en basitinden boşuna yorulmak. Üstelik bir çok MTB ile çukura sert girerseniz jant eğilir forumda örnekleri çok. Benim şehir bisikletimin jantları alexrims sub giriş seviyesi MTBlerin hemen hepsinden daha kaliteli ve sağlam bir jant. Yaşadığım yerin yolları Dikili'den farksız Dikili'yi bilirim yazlığım Bademli köyünde. Yarış bisikleti görememişsindir çünkü bisikletçilerimizin satış politikası süslü MTBleri çift amortisörlüleri daya gitsin.

Bu işin performansla alakası yok, astış politikası yoksa şehir / tur ve yol bisikletleri de MTBler kadar sağlamdır. Şehir / tur bisikleti ilave olarak hepsinden konforludur.

11. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Siz farklı bir düşünceyi düşmanlık olarak mı algılıyorsunuz?

Burada bir düşmanlık yok. Tabi ki isteyen istediğini kullanacak. Ben mesajımda kimse MTB kullanmasın demedim. Kaldı ki 4 adet bisikletim var. MTB, şehir, Cyclocross ve single speed. Yorum isteyen arkadaşlara kendi tecrübelerime dayanarak mesaj yazıyorum. Esas MTB dışında başka bisiklet kullanmadan "görmedim, bence, zannediyorum" şeklinde yorum yazanlar, Türkiye yollarında MTB'den başka bisiklet dayanmaz diyenler önyargılı davranıyor.

Bisiklet yarışlarını seyrediyorsanız Fransa turundaki bazı etapllarda asfalt o denli bozuk ki bizim yollar kaymak kalır yanında. O yollarda yarış bisikletleri ile 80 - 100 km lere varan hızlarla yarışılabiliyorsa Türkiye'nin tüm yollarında en azından Şehir / tur bisikletlerine binilebilir.

Ve bunu söylemek MTB düşmanlığı değildir.

12. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    10 yıl ara verdikten sonra dağ bisikleti aldım kendime geçtiğimiz yaz başında, yanlış seçim yaptığımı geçte olsa anladım. İnsan bir çok yanılgıya düşüyor bisiklet alırken, tam olarak ihtiyaçlarını ve başına gelecekleri bilemediği için oluyor bu ya da zaman içerisinde kullanım alışkanlığı değişebiliyor. Aldığım bu MTB yi 6 içinde değiştirdim.
    Şimdi tur bisikleti kullanıyorum, bu tur bisikletini hem düz gidonda hem de yol bisikleti gidonunda da kullandım. 700x35 ve 700x28 lastikte de kullandım, araziye de girdim çamurda, karda ve buzlu yolda da sürdüm.

Şunu iyi analiz etmek gerekir. Bisikleti her zaman arazide ve çok zorlu yollardamı süreceksiniz? Cevabınız Evet ise en az orta seviye dağ bisikleti almanız gerekir, başlangıç seviyeleri zaten dayanmaz bu kullanıma, ilk önce maşasında problem başlar. Cevabınız hayırsa bir soru daha gelir; performans mı konfor mu? Performans ise yol bisikleti, konfor ise tur bisikleti veya tamamen farklı alanda kullanılan cyclocross
    Bu bisiklet işi öyle bir şeydir ki, bir şeyi aklınıza koydunuz mu, başkalarının bu düşüncenizi değiştirmesi çok zor olur.
    Sizin aklınızda MTB sağlam, diğerleri narin diye yer etmişse, kim ne derse desin bunu değiştirmesi çok zor olur.

Bu tarz başlıklarına pek cevap yazmamaya dikkat ediyorum. İki MTB arasında farkı sorarsan hay hay. Bana göre doğru olan başkasına göre yanlış olabilir, söylediklerimle veya tavsiyelerimle ileride pişmanlık sebebi olmak istemem.

http://www.bisikletforum.com/entry.php?b=13 Blog yazımda anlattım kısaca okuman faydalı olabilir seçiminde.

13. Ahmet A.

Ahmet A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tur bisikleti kullanmadım ama o paraya tur bisikleti alırım. Ama baktığınız sedona da kötü değil.

14. Wintherr Bulut

Wintherr Bulut Üye

Seviye:
    Tüm bisiklet tutkunlarının burada toplanıp kendi deneyimlerini buraya aktarması bir mtb düşmanlığı olarak algılanıyorsa, algıda seçicilik vardır diyorum , ben de aynen zamanında ilk hevesle aldığım dağ bisikletinin hiç te alanım olmadığını zamanla fark ettim tamamen değişikliklere geçtim ve bu bana hem zamandan hem paramdan dezavantajlar sağladı, hala onu nasıl kendi tarzıma getirebilirim diye düşünmekte araştırmaktayım. Bisiklet almadan önce ilk önce kendine sormalısın ben nerede, nasıl, hangi şartlarda nasıl bir bütçeyle bu mekaniği kurabilir ve kullanabilirim. Bisikleti almak sadece bir tık ötende o basit ama geldikten sonra asıl sorun. Dikkatli olunmalı yoksa herkes kendi deneyimini yaşasın benim sorunum dahi değil...

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  15. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yoğunlukla asfaltta ve arasıra da toprak-şose tarzı yollarda olacak şekilde bisiklet kullanıyorum. Bisikletim Şehir-Tur bisikleti. Oldukça rahat ve sorunsuz bir kullanım imkanı sunuyor. Yalnız eğer bu türü tercih edecek olursanız naçizane tavsiyem, ön amortisörünün kiltlenebilir türde olmasıdır. Hatta amortisörsüz model bile düşünülebilir. Ben zaman zaman "keşke şu amortisörüm kilitlenebilir olsaydı" diyorum. Bir de mümkünse bisiklet alırken tekerleklerinin patlak önleme sistemine sahip olmasını tercih etmeniz, zaman içerisinde rahat etmenizi sağlayacaktır. Tecrübelerim bunlardır. Gerisi keyfinize kalmıştır.

Wintherr Bulut ve Tolga Günsezer bunu beğendi.