Biraz korku ...

Nikola.gulucan

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Carraro
Kendi önlemimi ne kadar alsam da Ankara'daki trafik canavarlarından korkmamak elde değil , özellikle dolmuşçu ve şahincilerden. Bisikleti haftaya alacam ve okuluma her gün bisikletle gitmeyi düşünüyorum ( 4-5 km ). Fakat arabaların bana çarpma olasılığından korkuyorum. Acaba boş olduğu sürece kaldırımdan gitsem daha iyi olmaz mı? :) Annem de korkuyor bana bir şey olur diye. :) Siz ne düşünüyorsunuz acaba?_-

Scudo
Tepki
3
Bisiklet
Kron
okulda benim yerime parketmedikten sonra problem olmaz :p ya ankarada gazi merkez kampüsteyim ben ve konya yolu istanbul yolu yenimahalle kavşağından geçiyorum he gün başta korku normal sonra alışacaksın :) ben otobüs artık hiç kullanmıyorum ayakta bekleme derdi ve sıkışık gitme derdim yok ;) kaldırımdan hep gidilmez sen de bıkarsın yolun sağından gidip kavşaklarda dikkat et tmm ;)

Tepki
67
Bisiklet
Specialized
Siz ne kadar dikkatlide olsanız dediğiniz gibi başkalarının (dolmuş, otobüs, kamyon, araba,vb) ne yapacağı belli olmaz. Ama bence bu bisikletten vazgeçmek anlamına gelmemeli. Motorsikletle karşılaştırırsak bisiklet hala çok daha güvenli keza motorsikletlere hala bisiklet muamelesi yapılıyor...

Ankara' yı bilmiyorum fakat dikkat edilmesi gereken bazı fiziki şartlar var. Mesela mazgallar. Bisikletle araç yolunda giderken dogal olarak yol ile kaldırımın arasında bisiklet kullanacağınız zaman çok yoğun olacak. Türkiye genelide mazgallar bisiklet düşünülerek tasarlanmadığı için ve dikkat edilmediği için ızgaraları yola paralel hizalanıyorlar. Yani bisiklet tekerleğinin sürüş esnasında mazgala takılması (arasına girmesi) söz konusu olabilir. Bu durumla ilgili bazı kötü anılar yazılmış forumda.

Özellikle dönüşlerde araçlar sizi sıkıştırabilir. Trafikteki algıda sürücülerin algısı büyük aracı (araba, vb) görmek üzerine şartlandırıldığından bisiklet ulaşım aracı olarak algılanmıyor. Trafik yasalarına göre şehir içi yollarda iki bisikletseniz eğer, sağ şeritte istediğiniz hızda seyretme hakkına sahipsiniz ama bu sadece yasada geçiyor. gerçek hayatta bir geçerliliği yok.

Normalde bisikletle kaldırımdan gitmek yasak. Ama bu yasaktan trafik polisinin bile haberi yok. Onlarda bisikleti çocuk aleti olarak görüyorlar.

Bisikletle yolda giderken bazı şeyleri dikkate alarak "dikkatli" şekilde gitmek mümkün. Sıralamak gerekirse:

- Ani duruşlardan kaçınmak gerekir. Hiçbir araba bisiklet kadar kısa fren mesafesinde duramaz.
- Dikkat çekici renkli canlı kıyafetlerle "dikkat" çekmeniz gerekir.
- Tabiki kask, herzaman kask.
- Sürüş hızınıza göre bakış açısını ayarlamak. Süratlendikçe önünüz yerine daha uzaktaki yolunuza bakmanız reaksiyon sürenizi arttırır.
- Okula gitmek derken eğer lise ise pantalon paçanızı zincire kaptırmamak lazım. eğer üniversite ise şort gitmek lazım.
- Düzgün ayakkabı can kurtarır. Ufak bir detay gibi gözüksede uygun ayakkabı, pedal seçimi yapmak gerekir.
- Dolmuş durakları, otobüs durakları gibi yerler çok ama çok tehlikeli yerlerdir. Özellikle otobüs sürücüleri dikiz aynalarında sizi duruyormuş zannedebilirler. Cevval dolmuşçularda aniden durabilirler yolcu almak için. En mantıklısı yanyana gelmemeye çalışmak.
- Bazı bisiklet sürücüleri çift şeritli yollarda ters şeridi tercih eder. Bunun gerekçesi karşıdan gelen arabanın sizi görmesi, sizinde arkadan gelen araba varmı diye bir düşünmeden bisikler kullanmanızı sağlamasıdır. Göreceli olarak güvenlidir ama eğer kaza olursa direk ölümdür sonucu.
- Yolda park etmiş arabaların yanından geçerken arabanın kapısı açılabilir. Ben böyle bir kaza yaşadım. Taksi sürücüsünü dövmüşlüğüm var. Olay sonrası davranışları ve tutumu yüzünden hak etti napiyim.
- Kutluhan arkadaşımızın dediği gibi kavşaklara, geçişlere, köprülere girerken ekstra dikkat gerekir.

Bu ve bunun gibi birçok şey sayılabilir. Tüm bunlar "çok" olarak algılabilir ama belli bir tecrübeden sonra otomatiğe bağlıyor insan. Mümkün olan tüm tedbirleri almak lazım. Bence korkmayın, tüm tedbirlerinizi alarak deneyin. Adı üstünde "kaza". Bilinerek yapılan birşey değil. Kaldırımda bisikletinizle dururken bile başınıza gelebilir......Şimdiden mutlu keyifli pedallar.

PS: Geniş lastikli bisikler (MTB) alarak mazgallardan kurtulma şansınızı arttırırsınız ama yorucu ve keyifsiz bir sürüş olur...Şimdiden hayırlı olsun bisikletiniz.

Tepki
30
İsim
muratbah
Bisiklet
Cube
Ankara'da iken ben 3 yıl boyunca bisikletimle okula ve işe gittim. İşyerim ile okulum arası mesafe 8 KM'di. (Yenimahalle ---> Gazi rektörlük kampüsü) ve okula gidene kadar 3 köprülü kavşaktan geçiyordum.

şu an Elazığ'da yaşıyorum Ankara şoförleri ile kıyasladığımda Ankara şoförlerinin daha saygılı ve kuralcı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü buradaki şoförler deyim yerindeyse gerçekten ehliyeti bildiğin mahalle bakkalından almışlar.

Ankara'daki bisiklet deneyimlerime dayanarak sana bir tüyo vereyim. Ankara'dayken Kask takınca şoförler daha saygılı davranıyor ve yol veriyorlar... Kask takmayınca pek de takmıyorlar.

Köprülü kavşaklarda ise en sağdaki araç her zaman referansım olmuştur... Sağa döneceksem sağından, düz gideceksem solundan takip ederim. Genelde referans aldığım araçla aynı hızda seyrederim.

Ankara'da dolmuş, ego ve şahin şoförleri ise tümüyle bir istisna... bu araçlarla takip mesafeni uzun tutmanı ve olabildiğince sollayıp uzak durmanı tavsiye ederim :)

ama en azından ego otobüsü durak haricinde durmuyor... bu da bir avantaj.

Nikola.gulucan

Aktif Üye
Tepki
23
Bisiklet
Carraro
Ben de bıktım artık ankaray, dolmuş ve otobüslerde sıkışmaktan . ben maltepedeki fakültedeyim Sorun yok o zaman :):)

Tepki
3
Bisiklet
Kron
maltepe benim bisikletle en çok girdiğim yer çünkü maltepede isen oraya giren her araçtan daha erken ordan çıkarsın. Tabir yerinde ise orda ne mercedesler bmvler gördüm ama hepsini geçtim o bana çok keyif veriyor :D

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
@Murat Bahçeci

bir konuda ekleme yapmak istedim Murat bey gerçekten de haklı Elazığ'da ki şoförler o kadar kötü araç kullanıyorlar ki sinyal diye birşey yok sanki bir çok defa elazığa araba ile gitmişimdir babamla ve birçokkez kaza atlattık

• Beğen
Tepkiler: Uğur Ünalır
Tepki
41
Bisiklet
Salcano
Korku oluyor ama caydırıcı bir sebep olmamalı... Korkarsak yolları korktuklarımıza bırakırız.

• Beğen
Tepkiler: emrahguclu
Tepki
30
İsim
muratbah
Bisiklet
Cube
@Kutluhan Seyhun

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: Aynen, Katılıyorum... Ankara'da Bisiklet Sürmenin En Zevkli Hali de Bu Zaten... :) Bmw, Mercedes, Lamborghini, Porshce şoförlerinin içi içini yiyor haliyle :D:D:D

• Beğen
Tepkiler: Kutluhan Seyhun
Tepki
30
İsim
muratbah
Bisiklet
Cube
@Deniz Caz

Artık ben alıştım... Ama artık şoförler de alışsın biraz... Artık kaskımı takıyorum.... Uğur Ünalır'ın dediği gibi "Korkarsak yolları korktuklarımıza bırakırız."

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yazıyı okudum da acaba Sıhhiye'ye bi deneme sürüşü mü yapsam diye düşünmeden edemiyorum :) 17 km yol, alıştırsam eğer, uygun ekipmanla okula bisiklet kullanarak gitmek istiyorum, spordan kaçmak için bahanem de kalmamış olacak.

Tepki
3
Bisiklet
Kron
@Ahmet Tarık

ya ben öyle yapıyorum günlük 30 km yola denk geliyor sonra daha uzun mesefeler polatlıya fln gidiyoruz :D

Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben de gazi merkez kampüsteyim, her gün akköprüden okula kadar trafiğe çıkmak zorunda kalıyorum, sürücüler genelde hoşgörüsüz ama dikkat ederseniz ve önleminizi alırsanız bence her şeye değer. çünkü ilk başta okula gitmek için aldığım bisiklet sonra hobim oldu.

Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kutluhan Seyhun

Hocam ben de gazi merkezdeyim, tanışmak dileğiyle :)