Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Biraz hızlanmak için ?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Herkese iyi forumlar.

Kullandığım bianchi dağ bisikletinin fabrika çıkış olarak aynakolu 22-32-42 .
    Viteslerden ilk beşi resmen boş.
    Ben bu bisikleti şehir içi kullanıyorum.
    Dağ tepe işim olmuyor açıkcası.
    Aynakolu 30/42/52 ile değiştirsem daha iyi olurmu ?
    Bana ne gibi artıları eksileri olur?
    Diyelimki değiştirdim başka parçalarıda değiştirmem gereklimidir? (zincir, aktarıcı vs vs )

Düşündüğüm ürün bu ;
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/yedek-parca/aynakol/shimano-fc-m2303-ayna-kol-30-42-52-170-mm.html

Herkese şimdiden teşekkür ederim.

2. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sonuncu vites'i kullanmıyorsanız değiştirmenize gerek yoktur. Çünkü hala kullanmadığınız dişliler vardır. Aynakola vereceğiniz paraya fitness merkezine yazılıp bacak ağırlıklı çalışarak daha da hızlanabilirsiniz.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  3. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bu son günlerdeki fitness merkezi çılgınlığı nedir anlayamadım gitti kardeşim aynakoldan bahsediyor biz fitness merkezine git diyoruz.ayrıca biraz hızlanmak istiyorsanız
    1-)antremanlarınızı artırın bence şöyle yapın sürekli bayır cıkın cıkabildiğiniz kadar cıkın ve geri dönün her hafta 2-3 km artırsan 1-2 aya kadar baya güçlenir
    2-)bisikleti biraz daha hafifletebilirsin ama bu konuda forumda bir arkadaşın imzasındaki yazıyı tam hatırlamasamda yazıyım (daha hızlı gitmek için daha hafif bisiklete değil daha güçlü bacaklara ihtiyacın var) bu da seni 1. maddeye yönlendiriyor

aynakol konusunda bilgim yok abilerim bilgi verirler.İyi Günler

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    :) bakın bahsettiğim olay biraz farklı.
    Ben sporcu falan değilim, ben bisikleti spor olarak değil ulaşım aracı olarak kullanıyorum.
    Fitness yada bacak kasıcak ne zamanım nede halim kalıyor iş hayatımdan.

benim amacım atıyorum vites 15 iken ortalama dakikada 10 pedal çevirirken 20 km ile gitmek yerine büyük ayna kol ile bunu 8 pedalda yapmak.

5. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Fitness deyince akla ilk hacimli kaslara sahip adamlar geldiği için (yani önyargı - tek kalıba koyma) böyle düşünmeniz normal. Fitness merkezinde bütün profesyoneller çalışır, bisikletle geliştirebileceğin kas sınırlıdır öyle sadece bayır çıkmakla olmaz. Bende gidiyorum ama nasıl çalışacağımı araştırarak, hangi hareketleri çalışmalıyım vs. tarzı soruları cevaplayarak gidilmeli (konu da açtım arkadaş bakabilir). Güçlü bacaklara sadece bayır çıkarak ulaşamazsınız, sadece fitnes yaparak da ulaşamazsınız; her ikisini yaparak ulaşırsınız. Aynakol için cevabı da verdim, bırakalım da bi soruyu soran kişi bunu cevaplasın değil mi?

6. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bisiklet sadece aynakol ile hizlanmaz. Hiz elde etmek icin cok püfnoktalari vardir. Mesela bisikletin agirligi, aynakol yaparak dislisi, (Gösterdigin ürün ayrica yol bisikleti icin uyumlu MTB icin degil) Arka kasset, Göbekler, Aerodinamik. Ama biraz daha hizli olmasini istiyorsan Aynakolun 42 disli yapragini 44 yap, lastiklerini biraz ince tak ve en önemlisi bacaklarini güclendir. Böylece biraz degsiklik his edersin.

Bahadır Ulusoy bunu beğendi.
  7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    anlıyorum murat abi.
    neyse mantık olarak doğruyum o zaman.
    peki bu aynakoldan sonra ön aktarıcı ayarlarını değitirmek yada zincir değiştirmem gereklimidir?

8. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Size tavsiyem daha hızlı olmak istiyorsan yarış bisikleti satın al :) dağ bisikletiyle hız yapmanın hiçbir anlamı ve önemi yok :)

9. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Zincir degil ama ön aktarici ayari degsiyor, biraz yukariya cikmasi gerekiyor yoksa yapraga sürter.

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    anladım murat abi teşekkürler.

:) hızdan kastım daha az pedal cevirerek aynı hızlara ulaşmatık bu aynakola göre.
    genede teşekkürler

Tunakan Önen bunu beğendi.
  11. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    halim kalmıyor demişsiniz iş hayatından, ben de benzer durumdayım. yolum 52 km, tempo yapmaya kalkarsam akşamları evde sızıp kaldığım zamanlar oluyordu. büyük aynakol da güç isteyecek sizden, o nedenle kadansınızı kademe kademe yükseltmek en iyi çözüm. diğer bir çözüm ise arkadaşların dediği gibi imkanınız varsa daha ince lastikler kullanan hafif bir şehir ya da yol bisikletine geçmek.

12. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    şuan aynakolun 42 dişli yaprağını viteste çapraza kaçmadan(24 vites ise 3x6 3x7 3x8, 27 ise 3x7 3x8 3x9 kullanabiliyorsanız)
    44 ya da 48 dişli aynakola geçmeniz uygun olabilir. ama 42 dişteyken zorlanıp çapraza kaçıyorsanız ya da ön vitesi genellikle 2'de kullanıyorsanız gereksiz bir değişim olur. aynakolu büyütüp ön-arka dişli oranını değiştirmeniz aynen daha yüksek viteste kullanmak gibi etki edecek.

ayrıca daha dişli aynakol yaprağı da daha fazla ağırlık demek üst seviye modellerden almazsanız, haliyle siz bu sefer zorlandığınızdan daha düşük viteste aynı hızı aynı zorlanmayla yaparken daha fazla ağırlık taşıyor olacaksınız.

bisikletinizin son vitesi yetersiz geldiğinde aynakol büyütmeniz en mantıklısı bence de...

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Hızlanmak için dakikada 10 pedal çevirmek yani ağır viteste kullanmak aslında çok zararlı bir harekettir. Bunun yerine ortalama bir viteste yüksek kadans ile sürmek gerekir. Forumda bununla ilgili detaylı bir konu var. Dakikada 50-60 kadansın altındaki sürüşler dizlerde ve bacaklarda ağrı ve sakatlanmaya neden olabilirmiş. Mtb de ortalama 80-90 kadans ideal imiş. Bu hem daha sağlıklı bisiklet sürmenize hem de hızlanmanıza neden olacak. Aynakol dişlisini büyütmek yerine kadansınızı yükseltmeniz daha yararlı olabilir.

14. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim yanıtlar için.