Biraz acil :) Aynakol sökümü

MuhammedAAA

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Muhammed
Bisiklet
Sedona
Merhaba. Aynakol dişlisinin orta yaprağında yamuk dişli olduğu için söküp çekiçle düzeltmek istiyorum. Ama alyan anahtarını oynatamıyorum, çok sıkı. Çekiçle hafif hafif tıklatsam orta göbeğe zarar verir miyim ?

Ayrıca alyanla o vidayı söktüğüm zaman dişlinin bağlı olduğu taraf da çıkacak mı yani başka anahtara ihtiyacım olacak mı ?

https://dl.dropboxusercontent.com/u/97530699/SEDONA%20-%20771/DSC03491.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/97530699/SEDONA%20-%20771/DSC03524.JPG

Scudo

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Dişli tarafındaki vidayı sökersen dişli içeri doğru sökülür. Yani kadroya doğru çıkar. Ayna kol sabit kalır.

• Beğen
Tepkiler: MuhammedAAA

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
çekiçle değilde alyen anahtara boru takarak kuvveti artırabilirsin ama ordada yavaş yavaş abs gibi basıp bırakarak yapabilirsin ama bu şekilde göbek sökmediğim için hangi yöne döner bilemiyorum

• Beğen

MuhammedAAA

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Muhammed
Bisiklet
Sedona
@alperen_69

Bu mantıklı bulabilirsem deneyeyim. Forumdaki arkadaşlar okun tersine çevirmen lazım demişlerdi

@Levent KIRÇA

Hangi dişli kadroya doğru çıkar anlayamadım :confused:

@Emre.yıldırım

evet denedim

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
(link)

bu döküman yardımcı olur mu bilmem istersen bir incele.

Sen şimdi orta yaprağı sökmek istiyorsun ya. Sistem en büyük yaprak kola bağlı kol göbeğe bağlı. Orta ve küçük yaprakta sırayla kola bağlanıyor yani. Sen şimdi küçük veya orta yaprağı sökersen bisiklet ile en büyük yaprak arasında boşta sallanır. Senin öncelikle aynakolu komple sökmen lazım yani. Ondan sonra sorunlu olan yaprağa ulaşacaksın.

• Beğen

MuhammedAAA

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
Muhammed
Bisiklet
Sedona
@Levent KIRÇA

Sökecek anahtar da bende yok sanırım.. En kısa zamanda izmir'e gitmeye çalışacağım sağdan soldan sorunlar patlak vermeye başlayacak yoksa :)

Edit: Döküman çok iyi, teşekkür ederim

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Selam Muhammed kardes,

Vidayi okun ters tarafnina cevircegin dogru. O vidalar cok zor dönüyor, nedeni vida gevseyince yerinden cikmiyor sadece kolu geri ittiriyor ve kolu yerinden cikartiyor. Resim de görüldügü gibi alyan anahtarin ya bir numara kücük yada alyanin ucu bozuk, cünkü vidayi hafif siyirmis. Tam oraya oturan bir aliyan anahtari bulursan biraz zorlayarak gevsiyecektir.

Yalniz sen orat disliyi sökmek istiyorsan neden aynakolu yerinden sökme gergini duyuyorsun anlamadim. Dislinin üzerindeki 4 tane vidayi sökersen büyük disli yerinden cikar ve kolun üzerinden gecirerek bosa alabilirsin ve aynisini orta disli ile de yapabilirsin. Sadece Kücük disli kolun üzerinden cikmiyor. (Byük disli ve orta disli o 4 tane vidaya bagli, sadece kücük disli ic tarafdan ayri vidalar la ayna kola baglidir).

Birde disli egildiyse, cekic le tam olarak düzeltemesin. Yeni disli alman daha faydali olur senin icin.