Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bir türlü anlam veremiyorum arkadaslar

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Genar Batur tarafından paylaşıldı.

1. Genar Batur

Genar Batur Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    arkadaslar mayıs ayında yeni bir bisiklet aldım. çok memnunum ama anlam veremediğim bir sorun var bisikleti aldığımdan beri 3 tane arka iç lastik değiştirdim. eminim aramızda çok daha sık iç lastik değiştiren arkadaslar vardır. ancak ön lastik hiç patlamamasına rağmen arka lastiğin bu kadar patlaması bana çok garip geldi(toplamda 20 kere falan). bisikleti çok fazla sertde kullanmıyorum(göreceli olarak değişebilir :D ). iki gündür coştu bu patlama olayı.
    birde patladığında birbirine çok yakın aralıklarla 2 yada 3 yerden patlıyo. her seferinde dış lastiğin içini kontrol ediyorum ama bişey çıkmıyo.
    iç lastik irc ama modelini bilmiyorum. büyük ihtimalle sorun bende gibi geliyo ama sizsinde yorumlarını almak istedim.
    saygılar

2. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Sadece şans.. Yolun çok kenarından gitmeyin. Şişe kırıkları dış lastiği bile kevgire çeviriyor ve şişeleri yol kenarına fırlatan ve kırılmasına sebep olan şahıslara kendi kendime çok güzel şeyler söylüyorum.

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Jant la iç lastik arasında koruyucu lastiğin varmı ;)

4. Genar Batur

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    koruyucu lastik var ve her seferinde onuda kontrol ediyorum. çok yolun kenarında da gitmiyorum, genellikle hep asfalt yolları kullanıyorum. ama bende artık şansa yorumluyorum. :D

5. Elman TEMEL

Elman TEMEL Bisikletkolik

Seviye:
    bi kaç yerden birden patrlamasının sebebi kesinlikle lastiğin dış lastik yanağıyla jant yanağının arasında sıkışmasıdır.ona ilavetten birde yüksek hava basıncı uyguluyorsanız kesinlikle sebebi budur.onun haricinde çemberinizi kontrol edin belki çemberde iç lastiği koruyucu bant yoktur veya bir çapaklanma mevcut olabilir(patlamaya sebep olacak).onun haricinde bence slime sıvı alıp lastiğin içine uygulayın başınız ağırmasın:D

İdris ACA bunu beğendi.
  6. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba

İç lastikten patlağın nerden alındığı belli olur. Patlak eğer iç tarafta, yani cantın iç kısmından kaynaklanıyorsa tam o kısmı çok iyi incele. Hatta iç lastiği tam çıkartmadan , yada iç lastiğin yönünü kaybetmeden patlağın tam yerini cant ve dış lastik üzerinde incele ve dış lastik ile cant üzerinde tam patlak bölgesinde yoğunlaş.

Birde 2 yakın yerden delik çıkıyor demen, iç lastiği takarken levye kullanıyorsan bu levye ile lastiği acaba kestiriyormusun.
    Birde iç lastiği takarken, biraz şişirirsen dış lastik kenarına sıkışmasını önlersin.

Bütün bunların haricinde cantın içindeki lastiği çıkarıp bu kısma 2 kat elektrik bantı geçirmende ve sonra koruyucu lastiği yeniden koymanda fayda var.
    Elektrik bantını geçirirken, sadece dış lastiğin cant çemberine oturduğu, cant kenarına bant yapma, gerisine komple yapmanda fayda var.
    Birde iç lastik ve dış lastik içini pudra ile pudralamakta fayda var.

Kolay gelsin.

Bülent ÖZER bunu beğendi.
  7. eniskaratut

eniskaratut Forum Demirbaşı

Seviye:
    jant tellerin uzunluğuna bi bak iç lastikle temas ediyorsa patlayabilir

8. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    ender abi benim yazacaklarımı yazmış aynen dediğini yap bence.

İdris ACA ve Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  9. Genar Batur

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    dediğiniz herşeye baktım arkadaslar bugün özellikle janta baktım ama lastiğe zarar verebilecek bir durum bulamadım. birtek belki ender beyin dediği levye ile ilgili sorun olabilir. ama zefalin üçlü levye setini kullanıyorum. pek fazla zarar verme olasılığı yok gibi geliyor bana.
    jant tellerini de kontrol ettim ama hepsi yerliyerinde. galiba benimki biraz şanssızlık. yorumlarınız için çok teşekkür ederim
    saygılar