Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bİr Tur Versene :)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Yusuf Z. Şipal tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şimdi forumu okurken çocukluk yıllarım aklıma geldi. O zamanlar (75 doğumluyum) bisiklet çocuklar için kelimelerle anlatılamayacak kadar büyük bir rüyaydı. Bir kıza aşık oldun mu, onu tavlamak için arkadaşının bisikletini bir tur ödünç alır kızın evinin önünden fiyakalı bir geçiş yapardın. İşte o jenerasyon bu cümleyi iyi bilir "Bir tur versene :)"
    8-9 yaşlarında babamdan sürekli bisiklet istiyorum, tamam diyor diyor ama bisiklet bir türlü gelmiyor. Sonunda bir gün sokaktan eve geldiğimde babamın sürprizi ile karşılaştım. Evde 28 jant çift demirli koca bir bisan beni bekliyor. Tabi hayallerim başıma yıkıldı :)
    Sonra bir pinokyo aldı bana, mahalle bakkalının oğluna bir tur bindirir (bir kıza aşıktı hava atmak için isterdi), ben de karşılığında bütün arkadaşlarımla bedavadan gazoz içerdim :) Ne günlerdi, düşündükçe aklıma neler geliyor daha :)

sonEr´´ bunu beğendi.
  2. Harun Salcı

Harun Salcı Bisikletkolik

Seviye:
    Hepimiz az demedik. :)

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  3. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ahhh keşke herkes bir tur versene dese :( alan gidiyor :D :) , benim ilk bisikletim sünnet hediyem idi :D:D:D Babama bana bisiklet alırsan işte o zaman sunnet olurum demıstım :D:D Kucukken abilerimin bisanları vardı onların pedallarıyla oynardım ısıklarını fılan kurcalardım..Ordan bulasan bir virus sonucu bisiklet istedim babamdan ... :) Herkes futbol oynardı maçları ligleri takip ederdi bende bisikletçiden çıkmazdım :D:D:D Hergün bır tarafını yaptırırdım artık gide gele çogu seyı ogrenmıstım :D:D:D:D vay be bazen gunler saatler gecmezken aylar yıllar nasılda geçiyor :)

4. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    :) hani yukarıda anlattığım babamın bana aldığı ilk çift demirli, yaşıma ve boyuma hiç uymayan Bisan var ya, o zamanlar boyumuz yetmediğinden kadronun arasından bir bacağımızı öbür tarafa geçirir öyle sürmeye çalışırdık at gibi bisikleti. O aletin ağırlığı herhalde, hiçyoksa 25 kg falandır:) düşünün benim yaşım daha 8 :)
    Mahallede Almanyada teyzeleri olan iki çocuk vardı, bunlara iki tane BMX getirdiler Almanyadan. Akşamları okulun bahçesine giderler orada birbirlerinin arkasından tur atarladı. Ben se daha fazla sinir olmak için onları izlemeye giderdim ve içimden "ahhh şu aletler bende olacak nasıl önünü kaldırır giderdim" derdim, ama bizimkiler yavaş yavaş birbirlerinin arkasından tura devam ederlerdi.
    Bu sırada babam bana Pinokyo bisikletimi almıştı. Aslında Sinderella istemiştim çünkü kontra pedaldı, pedalı geri vurdurup kaydırmayı spin atmayı hayal ederdim, pinokyonun arka freni kaydıracak kadar sıktığında ÇAAATT diye kopardı:), sonra toprakta fren yapmadan aleti yana yatırıp arka tekeri kaydırmayı öğrendik. Derken tek tekerde 10 pedal 15 pedal rekor denemeleri.
    İşte bisiklete dair anılar hiç silinmez, onları sabit diske kaydetmişizdir çünkü, ölene kadar bizimle. O zamanlar BMX lere nasıl özenip bakıyorsam şimdi yaş 35 bir Colnago' ya, bir Canondale' e aynı gözlerle bakıyorum ve biraz daha hayatın tadına varıp iyiki yaşıyorum diyorum. Bisiklet bir tutku, bir sevda gerçekten :)

mstdrsn ve sonEr´´ bunu beğendi.
  5. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aynen bende abımın bısanına dadanmıstım :D ust boru ıle akraba olmustuk :D:D

6. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    oraya sünger sararlardı Soner :) ne iğrenç görünüyormuşuz o zamanlar meğer :D

sonEr´´ bunu beğendi.
  7. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Evet arkadaşlar bizim zamanımızda pinokyo,bisanlar çift kadro demirli olanlar ve U demirli iç jant demirlerinden tutanlar,Hatta ben direk ön lastiğin üzerinde lastiğe temasla durmak için fren sistemlerini kullandım ve arka frende kontra pedaldı.Eskiden kaliteli lastik dendi mi irc vardı bilirsiniz hatta sarı yanaklı olanları.Daha sonra mountain bike marka bisikletler,royal,sarda,castello, ve ismini unutmadı isem jonhson bisikletlerle vardı.18 vites dedikmi wawww vitese bak denirdi.Nerde eski günler.Artık sistemler teknolojiler öyle bir ilerlediki neler çıkacak neler.
    Sevgi ve saygılarımla.

8. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

bende sunger fılan yoktu :D:D:D Sele oturarakta suruyodum yıne bacagım bırazcık kurtarıyordu ama durunca saga veya sola devrılıyodum bısıkletın ustunden :D:D:D

9. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    aslında bu bisiklet anıları oldukça keyiflidir. Eminim her birimizin unutamadığımız böyle çocukluk anıları vardır. Paylaşmak isteyenler buraya
    Ben de kaldığım yerden devam edeyim.
    Babam pinokyo aldı sonunda, o zamanlar gözde bisikletti, hakikaten fiyakası olurdu insanın mahallede. Tabi biz gazoz karşılığı bir tur kiraya verirken alet de yıpranmaya başladı. Bu pinokyo ile yaptığım akrobatik hareketleri şimdi BMX de zor yapıyorlar :)
    Sonra Beldesan kırmızı beyaz, Plastik jantlı BMX leri çıkardı. Herkesin aklı bu bisikletlerdeydi, ama bababmı bir türlü ikna edemedim. Ona göre bunu alanlar kazıklanıyorlardı, çünkü jantlar plastik, çamurluk yok vs, yani tabi o zaman babama BMX in ne menem bir şey olduğunu, amacını, jantlarının zaten olmaması gerektiğini anlatamadım :)
    Ancak aradan yıllar geçti, ben 13-14 lü yaşlarıma geldiğimde babam kardeşime bir BMX aldı. Tabi bir anda benim içimde ukte kalmış olan BMX hevesim hortladı. Zavallı kardeşim doğru dürüst binemedi BMX ine. O bisikletle yaptığım hareketlere hala hayret ederim, tümsek yapardık özel olarak, oralardan uçardık, tek tekerde giderken dönerdik vs vs. Ama bu macera da bir gün bisikletin önünü kaldırdığımda sadece gidonun elime gelmesiyle son buldu. Maşayı halletmiştim. Sonra da suçu biraderime yıkıp tüymüştüm ortamdan :) Ne güzel günlerdi, çocukluğumuz, gençliğimizin ilk zamanları :)
    Aynı ruhu şimdi kendi bisikletlerimle yakalıyorum, ne mutlu bize, iyi ki varsın Bisikletim :)

sonEr´´ ve Niyazi ALTUN bunu beğendi.
  10. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Slmlar Bmx lerin birde değişik modeli bmx cross vardı arkası uzun sele gibi birde havalı bir çamurluk takardık ki bizden iyisi yoktu o zamanlar.
    Eskiden bisikletle hava atmak ön kaldırmak ve kazık fren yaparak teker kaydırmaktı.Nerde eskiden downhill tekniş inil rampage ler :))
    Zaten maşa sistemleri izin vermez diki bi keresinde hiç unutmuyorum uzun yola gidecektir ilk vites li bisikletlerimizle bisikleti çıkardım yola daha üstüne bile binmeden maşa kağıt gibi kırıldı valla iyide oldu kırılacaksa şimdi kırılsın ya yolda kırılsa idi ne yapardık Allah muhafaza.
    Birde nerde aliminyum carbon bisiklet halis mulis çelik bisikletler unutmuyorum birde benim arka teller kalın motor teli idi 25 kg geliyordu benim baysıkıl :)) ya
    ananemde derdi vermeyin bunların eline velesbidi düşe kaka paalanır kafası şerbeti akıveri derdi:)) kulakları çınlasın maşallah hala sağ sağlık sıhhat versin Allah.Bütün anane dedelerimize.
    Şimdilik bendende bu kadar aklıma gelenler.

Yusuf Z. Şipal ve sonEr´´ bunu beğendi.
  11. pınar kacakkiz

pınar kacakkiz Forum Bağımlısı

Seviye:
    ilk okul da abime bisiklet alındı biraz onu kullandım 4 teker sonra 3 teker sonra teker artık bisikleti sürebliyirodum
    abimle çok kavga ederdik
    sonra orta okuldayken baba lütfennnnnnn ama ayşenin bisikleti var benim yok dedim çok olmuştur
    cevap olmazzzzzzz
    Sonra lisedeyken patenlere taktım kafayı çok istedim
    yine alınmadı
    babama söylediğimde
    kızım tozlu yolda bile yürüyemiyorsunuz takılıp bi yerlere düşünoyorsunuz bide patenmi süreceksin
    buda olmadı
    :(
    şimdi 24 yaşındayım 3 senedir bisikletim var balkonda dekor niyetine kullandık
    bir kez bile binemedim.
    Babamını bana bişey olur korkusu önüme geçerler sarhoşlar laf atar arabalar kızımı sıkıştırır vs.
    eee dedim baba benim hevesim hep içimdemi kalacak
    sonunda
    bisikletime binmeye başladım:)

gözümde dağcılık paraşütle atlama vs. tarzında sporlarda var ama bisiklete bile zor binebildiğim bu zamanda bunlar mümkün değil.
    ama herşey zamanla:):):)

Yusuf Z. Şipal ve sonEr´´ bunu beğendi.
  12. Yusuf Z. Şipal

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Pınar hayallerini erteleme, bence paten de al ve kullan mutlaka.
    Ablam da benzer nedenlerle bisikletten uzak kalmıştır a.a onun ayrıca bir nedeni de vardı :)
    Kendileri bizim çift demirli bisanla yokuş aşağı hızla gidip (bisikleti sürmeyi öğretiyorduk babamla) duramadı ve önce kaldırıma bindirip arkasından da pastaneye uçmuştu. Ben gülmekten yerlere yatarken babam kızcağızı pastaneden çıkarmaya uğraşıyordu :) Ablamın bisiklet macerası biraz da bu yüzden uzun sürmedi yani

13. pınar kacakkiz

pınar kacakkiz Forum Bağımlısı

Seviye:
    ben ailemi üzemem
    belki diyorum evlendiğimde kafa dengi biri çıkar onunla yaparım bu istediklerimi yada öküzün biri çıkar ve hayatımın içine eder afadersiniz