Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bir soru lütfen bakın...

Konu, 'Tekerlekler' kısmında kerem sezgin tarafından paylaşıldı.

1. kerem sezgin

kerem sezgin Aktif Üye

Seviye:
    benim merak ettiğim bişey var şimdi tekerleğin büyük olması mı daha iyi küçük olması mı veya ince olması mı daha iyi kalın olması mı burda bazı arkadaşlarım diyolar ki küçük ve kalın tekerlek bayır çıkarken daha iyi ince ve büyük tekerlek hız yapmak için daha iyi diyolar daa ben bu işin aslını merak ediyorum..

cevaplayan herkese teşekkürler..

2. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu iş biraz karışık aslında ama şöyle diyelim: Dağ bisikletleri genelde yokuşlu ve bozuk yollarda kullanıldığı için daha çabuk hızlanma,kolayca hareketin sağlanması ve daha dayanıklı olması için jantlar küçük yapılıyor ve böylece daha rahat ve hızlı döndürülebiliyor.Kalın olmasına gelirsek dağ bisikletinde tutunmanın daha iyi olması için lastiğin kalın olması lazım.Yol bisikletine gelirsek: Lastiğin ince olması gerek çünkü sürtünmenin az olması ve uygulanan kuvvetin yere tam olarak aktarılabilmesi lazım. Jant büyüklüğüne gelirsek, jantın büyük olması lazım ki böylece daha az pedalla daha çok yol alınabilsin.

Bu söylediklerim bence ama farklı amaçlardan dolayıda olabilir.

kerem sezgin ve Barış Şükür bunu beğendi.
  3. cem deviren

cem deviren Kıdemli Üye

Seviye:
    hiç de karışık değil aynen dediğin gibi :)

kerem sezgin bunu beğendi.
  4. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yukarda arkadaşın dediklerine katılıyorum. Dağ bisikletinin 26" olması zorlu yollarda daha iyi hakimiyet, kolay ivmelenme gibi artıları veriyor. Kalın lastikleride aynı şekilde zorlu yollarda yol tutuşu ve çekişi arttırması aynı zamanda darbeyi az çok emmesi amacıyla tasarlıyorlar, asfaltta kalın dişli lastiğin hiç bir getirisi yok sadece daha konforlu olabilir. 28" ise 26" e göre her bir tekerlek turunu 5 cm önden bitiriyor, ayrıca hızını 26" e göre daha iyi korumakta, çap büyük olduğu için 26" e göre lastiğin yola basan kısmıda daha fazla, buda yol tutuşunu arttırmakta.

5. kerem sezgin

kerem sezgin Aktif Üye

Seviye:
    herkese cevaplarından dolayı teşekkürler de soruyu bi de şöyle sorayım bayır çıkarken en iyi tekerlek tipi nasıl olmalı

6. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Küçük jant kalın lastik :)

7. deniz anıl küçükyılmazlar

deniz anıl küçükyılmazlar Aktif Üye

Seviye:
    Bu cikacaginiz bayirin zeminine bagli. Arazi ise mecbur kucuk capli jant ve kalin lastikler. Ama asfalt ise kucuk jant ve ince lastik daha iyi olacaktir. Ama lastiklerden daha onemlisi yugun aynakol ve ruble kullanmaniz;)

8. Alican Elkatmış

Alican Elkatmış Aktif Üye

Seviye:
    Peki yeni Cıkan 29 jant xc bisikletleri gayet başarılı bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz :)
    Ve dünyada bir cok kişi kullanıyor

9. kerem sezgin

kerem sezgin Aktif Üye

Seviye:
    ya bende 22 jant düşük kadrolu (kız bisikleti,cin atı,pinokyo bisiklet derler ) bir bisiklet var 18 vites bisikletin ön dişlileri baya bir büyük yani arkadaşlarımın bisikletlerine göre ben bu bisikletle bayır çıkarken çok zorlanıyorum nedense halbuki sürekli bisiklet süren antremanlı güçlü birisiyim yani iyi bir bisikletle bayır aşağı 65 i gördüm ama benim bisikletle bayırları çıkamıyorum ya da çok yavaş çıkıyorum sele borusu düşük biraz 2 kat kullanıyorum bisikleti ondan olabilir mi çok fazla bisiklet sürüyorum güç konusunda problemim yok ta benim bisiklet ayrı bir dava ya da ben yanlış pozisyonda çıkıyorum geriye yaslanıyorum çıkarken gidonun çıktığını bilirim bisiklette dandik yaa işte kiler marketten 60 tl ye aldık zorla ilerde inş şöyle 2000 tl lik bişey alırım :D