bir soru daha ???

kurmedia

Aktif Üye
Tepki
128
bi prenses ve fakir ama gururlu bi genç varmış.birbirlerini çok seviyorlarmış ve evlenmeye karar vermişler.ama kral bunu gururuna yedirememiş.(çocuğun fakir olmasını)halkına da kötü bi insan gibi gözükmemek için kral iki tane kağıda birine ölüm birine yaşam yazıp birini seçmesini isticekmiş herkesin ortasında.ama kral uyanıklık yapıp iki kağıda da ölüm yazmış ve bunu kızına söylemiş.hiç kimseye söyleme demiş.ama kız dayanamayıp sevgilisine söylemiş ve vazgeçmesini istemiş.genç de uyanıklık yapmış,bir kağıdı seçmiş.yaşamayı başarmış ve prensesle evlenmiş..Sonsuza dek mutlu yaşamışlar.

Peki nasıl olmuş bu iş??

Scudo

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@kurmedia

Çok güzel olmuş. Ne güzel, sonsuza dek mutlu ve mesut yaşamışlar.

:D

• Beğen
Tepkiler: kurmedia

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Buldum bence en mantıklısı bu:
"şimdi kralın elimde iki var ve ikisinde de ölüm yazıyor. Gencin yaptığı uyanıklık şu 'ölüm yazan kağıtlardan birini alıyor ve kaybediyor(denize atıyor, yakıyor... V.b.). Kralın elinde ölüm yazan kağıt kalıyor, gencin seçtiği kağıt ortada olmayınca herkes onun yaşam yazan kağıdı seçtiğini zannediyor. Kral "olmaz öyle şey ikisinde de ölüm yazıyordu" diyemiyor, çünkü o zaman hile yaptığı anlaşılırdı. Böylece genç ölmüyor. Doğrumu?...

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
iyide olayda genç,kralın elinden kağıdı alıp hemen göstermiyor mu? O zaman ne manası kaldı.Alayım kağıdı ben diyeyim "Kralım ben bi su dökmeye gidiom." Sonra da başka kağıda onun yazısına benzeterek yaşam yazayım.

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
2 tane kagıttada ölum yazıyor.genç 1 tanesını alıp yıyor.gerıye olum kalıyor.herkes de gencın yaşamı seçtiğini sanıyor.kralda itiraz edemıyor cunku yaptıgı hıle anlaşılacak.Doğru mu?

• Beğen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Gencin yemesine gerek yok, "Fakir bir koyluye mi inanirsiniz yoksa Kral'iniza mi? Kralim elindeki kagidi gostersin ve benim neyi sectigim ortaya ciksin!" dese yeterli.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@HaliliOzturk

evet heralde en mantıklısı bu olurdu.

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
bence iki kağıdıda elinden kapıp ikisindede ölüm yazdığını gösterince durum açığa çıkar

veya kızı kralı katakulleye getirip ikisinede yaşam yazmış olabilir(biraz saçma ama)

• Beğen

kurmedia

Aktif Üye
Tepki
128
evet arkadaşlar asıl cevabı veriyorum,M.T.B arkadaşımız cevaba çok yaklaştı.
adam kralın sunduğu kağıttan birini alır ve yutar,diğeri ise kralın elindedir,adam uyanıklık yapıp kralın elindeki zarfı açmasını ister her iki zarfta da ölüm yazdığından,halk adamın yutuğu zarfı ''yaşam'' sanır ve adamla prens evlenirler...
mutlu sonlara bayılırım :):)

• Beğen
Tepkiler: ADSL ve Piskiletci

bebeto_6149

Forum Demirbaşı
Tepki
110
bir soruda ben sorayım size o zaman şimdi 8 tane aynı boyutta aynı şekilde top var ama bu toplardan biri diğerlerinden daha hafif ve birde terazi var terazide 2 defa tartma şansınız var elle veya gölze ayrılamıyor hafif topu nasıl bulursunuz

• Beğen

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@kurmedia
Tüh be keşki parantez içine "yutar" 'ı da yazsaydım(aklıma da geldiydi):)

• Beğen

bebeto_6149

Forum Demirbaşı
Tepki
110
zor bi soru bizede okulda sormuşlardı 100 sözlü notu vardı ama bizde bilemedik :) ben biliyorum tabi şimdi düşünün bakalım biraz:)

• Beğen

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
Terazinin kefelerine 3 er top koyarız. Eşit gelirse kalan 2 taneyi terazide tartıp hafif olanı buluruz. Eger ilk tartışta eşit gelmezsee... ki muhtemelen gelmez..
Agır olan taraftan bir top alırız. İçinde hafif topun da bulundugu 3 top, ve agır 2 top kalır. Ama zaten 2 hakkımızı kullanmış oluruz, sonuca ulaşamadıım!

• Beğen