Bir soru, bir konu ...

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
(link)
(link)

Bir ip ucu da benden (hem de cevabı bilmeden). Bunlar yukarıdaki resimlerin linkleri :D. Dosya ve özellikle klasör isimlerine dikkat ;).

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Halilcim aslında soru daki resim dosyasının adı benim arşivde "sumelamanastırı.jpg " olarak kayıtlıydı. Sana yemin olsun ki, bir süper zeki çıkıp dosyanın adından şıpbadanak anlamasın ama yine de dosyanın adına bakmayı akıl ettiyse biraz ipucu olsun diye "sumsoru.jpg" diye düzeltme yapmıştım.
Valla, sharlok holmes(adını umarım doğru yazmışımdır) gibisin.. Ruhumu okumuşsun sanki, yada ben senin ruhunu okumuşum :D

İşte cevap:
Trabzon'un güneyinde, Ziganalar'ın bir tepesinin yamacına yapışmış bir manastır harabesi vardır. Eteklerinde, ormanlar ile kaplı bir vadinin dibinde, Trabzon'a kadar uzanan Değirmen Deresi'nin kollarından biri akar. Halk buraya kısaca Meryem Ana der. Eski adı ise Sumela Manastırı'dır.

Trabzon'un Sumela Manastırı, bu adı ile tarihte ancak Trabzon Komnenos'ları döneminde ortaya çıkmaktadır. Her köşesinde irili ufaklı böyle dini binalar olan bu bölgenin, peyzaj itibarıyla en harikulade bir yerinde Sumela Manastırı kurulmuş ve Osmanlı devri Türk idaresi sırasında devamlı gelişmeler ile tam manası ile muazzam bir tesis halini almıştır. Hemen hemen 1200 metre rakımlı bir noktada ve vadinin dibinde akan suyun 300 metre kadar yükseğinde, dimdik denilebilecek kadar saip bir yamacın ortalarında oldukça geniş ve yüksek bir mağara, daha doğrusu bir kovuk bu tesisin çekirdeğini teşkil etmiştir. Bu, erişilmesi zor ve yorucu kovuk önündeki dar çıkıntı, zamanla burada büyüyen, genişleyen ve zenginleşen manastıra zemin olmuştur. Sumela, Trabzon ve çevresinde sayılan hayli çok olan eski manastırların en ünlüsüdür.

Manastırın kütüphanesinde evvelce kataloğu yapılan ve çoğunluğu XVII-XVIII. yüzyıllara ait çeşitli elyazınalardan 66 tanesi Ankara Müzesinde, içinde minyatürler olan ve Bizans eseri bin tanesi (Dört İncil=Tetraevangelium) İstanbul'da Ayasofya Müzesi'ndedir. Ayrıca 150 kadar da baskı kitap vardır. Kilise hazinesindeki değerli eşyadan, Trabzon Prensi III. Manuel'in hediye ettiği gümüş salip (stavrotek) ile elyazına bir eser ve çok sayıda belge Atina'da Bizans Eserleri Müzesi'ne, manastıra ait"Gül'lü Meryem" olarak adlandırılan ikona, İrlanda'da Dublin'de National Gallery'ye gitmiştir. Sultan Selim'in hediye ettiği gümüş şamdanlar 1877'de çalınmıştır. Manastıra ait başka bir Meryem ikonası da Oxford'da bir özel koleksiyondadır. Buradan çıkarılmış, üzerinde "Hristiyan üçlemesi" tasvir edilmiş gümüş madalyon ile 1438 tarihli işlemeli. gümüş madalyon ile 1438 tarihli işlemeli bir örtu de (epitaphios) Atina'da Benaki Müzesi'ndedir.

Al gözüm seyreyle cevabı... (Bu fotoları çekebilmek için 3 yaşındaki kızımı da sırtımda taşımak suretiyle tam 4 saat dağ tepe tırmanmıştım)

http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/sumsoru2019.jpg

• Beğen
Tepkiler: ismailofli

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134

aslında bilmiyorum :) önceden gitmişliğimde yok..sadece çıkarım yaptım.. tabelayı görünce düşündüm, böyle bir tabela karadenizde turistik ve çok ziyaretçi alan bir yerde olabilir ancak dedim.. abant geldi aklıma ama..ve ayder falan da bi an aklımdan geçti ama...yine de sümela manastırı makul cevaptıdır dedim...

teşekkürler bu güzellikleri hatırlattığınız için.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7

:) Eğer Sumela Manastırı daha önce gördüğüm bir yer olsaydı, bu dosya isimlerinden direk olarak cevbı verirdim. Ancak emin de olamadım. Keşke biraz daha kesin konuşsaymışım, sanki bilir gibi :D. Neyse hoş bir paylaşım ve hoş bir paslaşma oldu sanki... Teşekkürler.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

O güzellikleri sizlerle bu şekilde paylaşmak benim için de zevk oldu...

Yeni sorularda buluşmak üzere... :)

Efes sorumu sorarken, resimlere ilave bir de sözlü tiyo vermiştim.. Hatırlarsanız " EnFES bir ipucu" demiştim..

Buradaki tiyo da sumsoru idi.. (sumela manastırı)

Unutmayın resimler sadece oraları gören bilir. Görmeyenler ise tiyolardan boş atıp dolu tutturabilir..

Ama tekrar rica ediyorum.. bundan sonra önce bilmeyenler söylesin. (nasıl söyleyeceklerse :p , benimki de laf işte :D )

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Cevap ortaya çıkınca yazayım dedim.. Burada ipucu bezemelerde. (Yazıyı anlamasanız bile) Bezemeler tipik İon tarzında. Bu da gösteriyordu ki bu yapı İonya'da bir yerde. Yani Efes'in bulunduğu bölge.

Sumela'ya 1-2 kez gittim. Fotoyu görür görmez tanıdım.Unutulmayacak ilginçlikte bir yer..

sönmez

Daimi Üye
Tepki
217
Sevgili İronmen;ben Trabzonluyum,sumela manastırına 4-5 kez gittim.Ama burada bakmakla görmek arasındaki farkı daha iyi anladım.Bu güzel resimler ve tanıtım için teşekkürler.

Barbaros

Forum Demirbaşı
Tepki
193
Askerliğimi Trabzon Jandarma Komandoda yaptım. Söğütlüde. Haftasonrlaından birinde Sümela Manastırını gezmiştim. Gerçekten süppperrr bir yer. Trabzona gidenler mutlaka uğrayın derim.

Barb.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Bende beğendiğiniz için çok memnun oldum.
Trabzon da yaşadığınız için çok şanslısınız..

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666

Bu manastırın çatısı kiremitleri ve bacası nasılda uymuş o çağın yapısına değilmi arkadaşlar :cool: one yahu öyle :eek: birşeyi yapacağız ya işte yapmışız ne güzelde uymuş ama tarihi dokuya değilmi :( çok var bilirim böyle tarihi güzellikleri restore etmek için çalışmalar yalnız maalesef ehil ellerde değil aslına göre yapılmıyor. taşaronun bilgisine terkedilmiş. çalışma yok bilgili insan yok araştıran yok emin olun bakımı yapıldımı? yapıldı mantığı.. ama gerçeğe uygunmu böylemi olmalı? ben başka bir boyut getirdim sanırım konuya, ama içim acıdı maalesef elimde değil arkadaşlar.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Konuya kattığınız farklı ve önemli boyut için candan teşekkürler..

İyiki çatıyı ben falan böyle restore etmemişim..Valla gerçekten de sonraki ilaveler nasıl da sırıtıyo :eek: ;:p

• Beğen
Tepkiler: Derya AKYILDIZ

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Arkadaşlar sevgili İronman.1 abimize böyle bir konuyu açtığı için teşekkür ediyoruz. Ülkemizin tarihi yerlerini öğreniyoruz sayesinde. Tanıyan arkadaşlarda bilinmeyen yönlerini öğreniyorlar.
Bu konuya bende bir soru eklemek istedim. Yine ülkemizin en güzel yerlerinden birisi. Ama kaderide acaba kendisi gibi güzel mi?

(link)
(link)
Tahminlerinizi bekliyorum. Bilen bilmeyen herkese açıktır. Her türlü yorum yapılabilir üstünde.
Sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: Derya AKYILDIZ

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bir ip ucu da benden olsun;
Su hayatın kaynağıdır. Ancak bazen de yok eden olabilir...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
İpucu zamanı :
Bir zamanlar burada Keyf ehli insanlar yaşarlarmış.

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Binlerce kuşun öttüğü, tarihte çoğu beyliklere ev sahipliği yapmış bir yer. Ama kaderi 60 yıldır süren bi savaş, hala daha sürmeye devam eden. Sonucu ise meçhul.:( :( :(

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Sayın amirim, siz de hep bilemiyonuz yaa.. :p
Olurmu öyle şey, bizim mahallede bile var Hasan. Ama bizimki pek keyfine düşkün değil sanırım.. :D

T

Tuğrul

Misafir
Böyle bir güzelliğin maalesef baraj gölü içinde kalması da ayrı bir acı........