Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir single speed projesi de benden :)

Konu, 'Single Speed ve Fixed Gear Bisikletler' kısmında Ahmet Onur Çakmak tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Onur Çakmak

Ahmet Onur Çakmak Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar bir süre önce çeşitli sebeplerden ötürü bisikletimi satmış, uzun zamandır şirket hayatının verdiği baskıyla bunalmıştım. Şimdi allah'a şükür bol vaktim olan rahat bir işe geçiş yaptığım için içimdeki bisiklet aşkı yine ayaklandı :) çok yakın bir arkadaşımın güzel bir kadroyu bana söylemesiyle benim kadroyu almam bir oldu :) daha sonra ufaktan araştırmaya başladım. Böyle bi kadroyu harcamak istemediğimden uzun süreceğini düşündüğüm bir grupset arayışına girdim. Fakat daha sonra önceden kullandığım fixie ve gördüğüm single speed fotoğrafları aklımı çeldi. İstanbul trafiğinde fixed gear kullanmak zor olacağından single'a yöneldim bende. Kadro, Maşa, gidon, gidon boğazı, sele borusu, sele, fren kollarını tamamladım. Geriye jant seti kalmıştı. Onu da elimde kalan eski malzemelerimin bir kaçını takas yöntemiyle elde ettim. Daha sonra yaptığım araştırmalar sonucu vertical droplarda zincir sorunu olduğunu gevşediğini okudum sheldon brown'da. Ebay ali express gibi sitelerden getirtmesi uzun süreceğinden türkiye fiyatları da gereksiz pahalı olduğundan iş başa düştü. Eski bir arka aktarıcıdan söktüğüm parçalardan kendim zincir gergisi yaptım.

Kullandığım malzemelere gelecek olursak:
    -kadro: geotech oxygen
    -jant seti: shimano r500
    -fren kolları: tektro

Geriye kaset rubleyi single'a çevirecek parça, fren bacakları, aynakol-göbek, ve zincir. Heyecanla bekliyorum bayramdan sonra inşallah güzel bir proje ortaya çıkacak. Umarım yardıma ihtiyacım olduğunda sizlerden derinlemesine yardım alabilirim. Şimdilik hepinize iyi bayramlar. Proje ilerledikçe burada olacağım :)

2. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    Bugün ofisteyken jant setim geldi elime. O kadar yoğun iş arasında birden masadan fırladım. Kargomu aldım. Jant seti alacaklara tavsiyem küçük bir koli kullansınlar. Belli bir büyüklükten sonra ağırlığa değil hacme bakıyorlar zira. Hatırı sayılır bir miktar para ödedikten sonra kargoya, teslim aldım. Hemen açtım. Jant setinin ikinci el ile alakası yoktu. Tertemizdi. Sadece üst etiketlerini söktüğünü söylemişti aldığım kişi. Tam beklediğim gibi tertemiz bir jant sahibi oldum. Dürüst satıcı önemli gerçekten. Gel gelelim jant setine. Shimano'nun giriş seviyesi bir jantı. Sehir içi ulaşımda hafif performans amacıyla kullanacağım için biçilmiş kaftandı. Fotoğrafları ise şöyle:
    Bisiklet toplamanın da heycanı başka oluyor her yeni parçada bi bisiklet almış kadar seviniyorum :) bakalım proje bitince ne olacak :)

3. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    Tekrar merhabalar arkadaşlar bugün kadro temizlenip son halini aldı. Geotech oxygen kadro ve maşası. İleride rengi değişecek. Karar veremedim henüz. Ama bir an önce toplamak istiyorum çünkü sabahları oksijensiz iett otobüslerinden sıkıldım. Sahilyolundan sessiz sedasız deniz manzaralı işe gitmeyi iple çekiyorum. Bu süreçte bana çok yardım eden Kudret Özbay kardeşime çok teşekkür ediyorum. Çok nazımı çekti vallahi :) şimdi kalan eksiklerim ise; orta göbek, fren bacakları, single speed aparatı. (Muhtemelen spacer alıp kaset dişlisi kullanılacak), furş, zincir ve zincir gerdirici. Bunlar da yarın mesai bitişi halledilip muhtemelen bisiklet akşama toplanmış olacak. Şimdilik sizi kadronun son fotoğraflarıyla bırakıyorum.

4. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merakla bekliyoruz dostum :)

Ahmet Onur Çakmak bunu beğendi.
  5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    CAAD10'a ne kadar çok benziyor o kadro...

6. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    Geotech oxygen kadrosu alınıp satılamayan kadro dediler hep. Kullanıcıları çok memnunmuş. Şöyle genel bakıldığında bile açıları çok düzgün. Bakalım nasıl bişey çıkıcak ortaya. Zaman içinde sıkılırsam bi grupset düşünebilirim de. Şimdilik sadece pedal çevirip single zevkini denemek istiyorum bir de.

7. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ağırlık bilgisi var mı kadronun? Ya da tartar mısın bi zahmet. Merak ettim bu haliyle ne durumda.

8. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    koly gelsin. fikir olarak, kaynak yerlerini çelik macunu ile doldurup pürüzsüz geçiş elde edebilirsiniz

9. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    Fabrika verisi çoğu yerde 1395 gr yazıyor. Maşa dahil mi hariç mi onun hakkında bi bilgi yok. Yarın tartıp kesin bi bilgi veririm. Komple kadroset mi? Yoksa sadece kadro mu tartayım?

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kadro ve maşayı ayrı ayrı tartarsan çok sevinirim gerçekten.
    56cm gibi duruyor ayrıca, yanlış görmüyorsam?

11. deniz AYLIKCI

deniz AYLIKCI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    konuyu yeni gördüm ahmet hayırlı olsun selamlar..

12. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    Yok ya o kadar uzun değilim :) hatta baya kısayım ama iç bacak boyum uzun. Kadro 52 cm. Boyum 165 fakat 52cm kadro kullanabiliyorum.

13. deniz AYLIKCI

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bu kadro ankaradan mı?

14. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    Kadro İstanbul'dan abi. Hatır gönül işi. Biliyorsun bütçe kısıtlı :)

deniz AYLIKCI bunu beğendi.
  15. deniz AYLIKCI

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bir kadro vardı bunun aynısı ozanda biliyor ben o zannettim hatta kadroyu ben toplamaya niyetlendim ama malesef çok açıldım yol mtb falan artık başka bahara single speed için...
    hadi bitirde görelim :)

16. UtkuSener

UtkuSener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kadro sanki bana mosso kadrosu gibi geldi (kendi bisikletimden) özellikle maşanın ters ovalliği ve alt borunun kıvrımları. Merakla bekliyoruz bakalım ne çıkacak ortaya.

17. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Jantları kaça aldınız hocam ?

18. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    jantları yukarıda mesajı olan deniz aylıkçı bey ile takas yaptık.

19. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Bısıklet toplandı mı Ahmet abı ? Merak ettık Sıngle ı :D

20. Ahmet Onur Çakmak

Seviye:
    Arkadaşlar tekrardan merhaba. Bisikleti dün gece saatlerine kadar toplamaya çalıştık fakat aksilikler üst üste geldi. Önce aynakol vidasını unuttum, sonra spacerlar az geldi, sonra yanlış furş aldığımızı farkettik. Ben de sabah sırtladım kadroyu karaköye. Furş denen alında çok basit olan sistemin bu kadar çok farklı parçasının olması beni neredeyse bezdiriyordu. Öyle ya da böyle tamamladım bugün. Eve dönerken kız arkadaşımın yanına uğradım. Biraz oyalanınca fena halde yağmura yakalandım. Edirnekapı-topkapı arası nasıl geldim inanın ben de bilmiyorum :) otomobillerle yarıştım resmen. Neyse gel gelelim bisiklete. Bisiklet tahminimden büyük geldi. Daha doğrusu gidon boğazım çok uzun kaldı. Daha kısa bir boğaz bulunca seleyi muhtemelen 2-3 cm daha kaldırıp optimum pozisyona geleceğim. İlk fırsatta ise gidon boğazı ve aynakol değişecek. Bisiklet beklediğimden akıcı. Hatta baya akıcı. Şimdi de size bisikletin toplanmış halinin fotoğrafını koyayım.
    Daha detaylı fotoğraflar yarın havanın durumuna bağlı olarak sizlerle. Boya, gidon boğazı, ve aynakolun yüzünden proje hala devam ediyor. Hepinize iyi akşamlar :)