bir şeyin fiyatı 1,50 lira'dan 1,65 lira'ya çıkarsa

Taylan A.

Aktif Üye
Tepki
215
Bir şeyin fiyatı 1,50 lira'dan 1,65 lira'ya çıkarsa fiyat artışı yüzde (%) kaç olur?:D

doğru cevap: %5

ankara belediyesi ulaşıma % 5 zam yaptığını açıkladı..
hayırlı olsun..

Scudo

can ayan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.791
matematikçi değilim ama buna rağmen bir yanlışlık varmış gibi geliyor bana bu hesapta.

• Beğen
Tepkiler: Taylan A.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Enflasyonla mücadele politikalarından biri de halka yalan söyleyerek bekleyişleri kırmaktır. Ancak sadece akaryakıta yıl bzında ortalama %20 zam gelip de enflasyon rakamlarının özellikle de memura zam farkı ödeneceği belirtildiğinde tek haneli çıkması insana o ha dedirtiyor. Yalan da nereye kadar, nasılsa halk yiyor.

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Kisi basi yillik geliri 16000 dolar'i asmis bir memleket icin sorun degil bu ufak artislar. Dert etmeyin...

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
1,5 TL=150 kuruşun %1'i=1,5 kuruş
5 ile çarparsak 7,5 kuruş yapıyor.
150+7,5=157,5 kuruş yani %5 artsa 1,575 TL yapması lazım.

Orkun ÖZDEN

Forum Demirbaşı
Tepki
285
hakkaten geçen benim de kafama takıldı bu durum,heralde haber eksikti diye düşündüm.
hatta 31 aralık günü yada 1 ocak haberin internette gördüm "amaaan 5 kuruş bolcak sanki" diye geçirdim içimden,sonra bi baktım 15 kuruş zam...:S

hayır sonuçta 15 kuruş tamam yine çok cuzi miktar,ama işin içinde halkı resmen salak yerine koyma var.fakat 15 kuruşun hatrına kimse sesini çıkarmıyo yine.

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taylan A.

Sizin belirttiğiniz eksi çıkma olayını, onlar kurnazlığıyla kapamaya çalışıyor. Aslında olay şu; enflasyon artışında bir azalma var, enflasyonda değil. Yani artışın azalması :) Basit cümle oyunlarıyla uyutuyorlar işte.

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Bir de bu %5i 1.10TL den 1.25TL ye cıkan indirimli bilet fiyatından hesaplayın.. %5 = %13,7 cıkacaktır...

Tamam petrol fiyatı artar calısan maası artar vs ve bu nedenle zaman zaman zamlanma söz konusu olabilir buna karsı degilim FAKAT Ankara'da ulaşımın zamlanmanasının sebebi farklı... Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO aracılıgıyla yaptıgı kazancı başka alan kaynaklı eski borçlarını kapatmakta kullanıyor ve secimler yaklasırken kendine daha fazla kaynak ayırıp daha fazla cicek böcek yetistirmek icin de bu zammı uyguluyor... Eğer Ankara BB, EGO Genel Müdürlüğünün bütcesine karısmasa ve EGO kendi kazancını kendi icinde cark ettirse tahminimce Ankara'da ulasım indirimli 0.80TL tam 1.00TL 1.10TL civarında olacaktı...

Yani canımı sıkan ulaşımın zamlanması degil, zamla elde edilenin ulaşım dısında kullanılması...

Bir de EGO, EGO diyoruz ama düsününce ne komiktir ki geriye sadece "O" kalmıs... E'si G'si coktan özellesmis... Eee özsermayesini kaybedince tek kazanc kaynagı halk oluyor devletin iste, zamlardır vergilerdir gidiyor...

2010 yılında Otomobil sektörüne zam gelmemis, yani ocak 2010 ve aralık2010 arac fiyatları neredeyse aynı... Fakat ne komiktir ki MTV, benzin, sigorta, trafik cezaları bunlar misli misli zamlanmıs... Önce "araba al" diye tesvik ediyor sonra da arabaya cıkan yollardan halkı sömürüyor...

Sakın ola siyasi bir amacla yazdıgım dusunulmesin, sadece gercekleri görmek paylaşmak lazım... sonucta bu hükümet degil de baska bir hükümet de olsaydı 3 asagı 5 yukarı aynı politikaları izleyecekti... Kısa vadeligine secilen bir hükümet kısa vadede güzel gözükecek işler yapar, uzun vade kimsenin değildir umurunda =)

• Beğen
Tepkiler: Taylan A.

aslan asker

Aktif Üye
Tepki
64
@Taylan A. Şimdi devletle bir sözleşme yapıyorsunuz her türlü ihlal ediyor siz bir şey yapamıyorsunuz misal elektrik idaresi ile yapılan sözleşmede son ödeme tarihini 5 gün geçtinmi ihtar gönderilir sonraki 5 gün ödenmezse kesilir diyor uygulamada ise bazen 3. ft da kesiliyor bazen 7 veya 8 gün geçtimi ihbar göndermeden kesiliyor.Bir örnek daha yalan reklam yasak deniyor tlf reklamları ve banka reklamları eksik ve aldatmalarla dolu her şeyi vatandaşı aldatarak yapmak artık gündelik işlerden hayati maddelere yüzde 10 dan aşağı zam yapılmazken ücretlerde yüzde 4 ü geçmiyor.Emeklilere verilecek zammı bile büyük reklamla duyurdular elimize geçen yüzde 4 idi artık hiçbir zaman doğruları duymayacağımızı bilmemiz lazım diye düşünüyorum. Ayrıca bu ülkenin yüzde 70 i ortak pazara girdiğimizi söyledikten ve milli marşımızın adını ve yazarını bilemedikten sonra iyi birşeyler beklemek safdillikten öte birşey değil.

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Bizi idare ettiğini sanan bu insanlar, halkımıza hemen her konuda sürekli yalan söylüyor ve her türlü veriyi işlerine geldiği gibi çarpıtarak milletin önüne koyuyorlar.Bu yaşıma geldim;Bunlar kadar yalancısını görmedim.Nasıl rahat uyuyabiliyor ve yalan söyledikleri halkın yüzüne nasıl bakabiliyorlar?Bu nasıl bir insanlıktır?Anlamak mümkün değil.

alper öztürk

Aktif Üye
Tepki
79
Devletimiz aşırı oranda bir iflas tutkunu! Ceylan derisi koltuklarda oturup halkı resmen salak yerine koymak bunun göstergesidir. Buna rağmen ülkemizin geliştiğini söylemeleride tuhaf!

can ayan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.791
seçimlerdeki oy hesabını da böyle yapmışlardır belkide. ki bana kalsa zaten ne verdiğimiz oy yerine gidiyor. nede doğru sayılıyor. bi elektrik kesintisi, ve tamamdır.