Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir Okulda Bu kadar Bisiklet ! Hem Türkiye'de, Hem de Meslek Lisesinde !

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Piskiletci tarafından paylaşıldı.

1. Piskiletci

Piskiletci Onursal Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Helal olsun:

Burası Samsun'un Tekkeköy ilçesindeki Ali-Emine Kahvecioğlu Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi. Hayırsever işadamı Turgut Kahvecioğlu'nun, 15 bin metrekarelik arsası üzerine babası ve annesinin adına yaptırdığı okul, 1999 yılında eğitime başlamış. Mobilya-dekorasyon, elektrik ve elektronik bölümleriyle eğitime başlayan okul, metal işleri, bilgisayar ve Anadolu Teknik Lisesi bünyesinde de bilgisayarlı nümerik kontrol bölümlerinin açılmasıyla 6 alanda eğitim veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nca yürütülen proje yarışmalarında elde ettiği başarılarıyla adından söz ettiren okul, bölgede daha çok bisikletli öğrencileriyle biliniyor. Kurulduğu günden itibaren eğitimin gün boyu sürmesi, öğle tatilinin 1,5 saati bulması ve ekonomik olması açısından araç olarak bisikleti benimseyen 580 öğrenciden 300'ü, ilçeye 2 km uzaklıkta bulunan okula yetişebilmek için hızla pedal çeviriyor. Bu nedenle özel servislere ihtiyaç duyulmuyor.

Öğrencilerin bu alışkanlığına zamanla okul yönetimi de ayak uydurmuş. Bu kadar çok bisikletin karmaşaya sebep olmaması için bahçenin bir bölümü bisiklet park yeri olarak düzenlenmiş. Yüzlerce bisiklet arasında öğrenciler ilk zamanlar kendisine ait olanı bulmakta zorluk çekse de zamanla bu sıkıntı, sürekli aynı yere park edilerek aşılmış. Okul yöneticileri önümüzdeki yıl bisikletlerin yağmur ve kardan zarar görmemesi için kapalı park alanı yapmayı da düşünüyor. İlçede oturan bazı öğretmenler de öğrencilerden özenerek güzel havalarda okula bisikletle geliyor.

Her sabah ve akşam sokakları bir anda dolduran yüzlerce bisikletli öğrencinin kalabalık görüntüsü, Çin sokaklarını andırıyor. Farklı modellerdeki rengarenk bisikletlerle cadde ve sokakları dolduran öğrenciler, ilginç bir görüntü oluşturuyor. Öğrenciler, bu sayede hem spor yapıyor hem de okulu daha eğlenceli hale getiriyor. Onların bu bisikletli ulaşımı Tekkeköylüler için sıradan hale gelirken, ilçeye dışarıdan gelenleri şaşkına çeviriyor. Yağışlı havalarda yağmurluk giyerek bisikletlerinden vazgeçmeyen öğrenciler, hallerinden oldukça memnun. Bisikleti olmayan arkadaşlarını da selelerinde ücretsiz taşıyorlar. Ancak öğrencilerin, en büyük problemi bisiklet yollarının olmaması. Yolun dar ve çukurlu olması sebebiyle bazen küçük kazalar yaşayan öğrenciler, bisikletlerinin kolay bozulmasından yakınıyor ve kendileri için ayrı bir bisiklet yolu yapılmasını istiyor.

Elektrik Bölümü 11. sınıf öğrencisi Ahmet Turoğlu, okulla ev arasındaki 5 kilometre yolu bisikletiyle kat ediyor. Okula bisikletle daha rahat geldiğini ifade eden Turoğlu, "Bisiklet yürümekten daha iyi. Yürüyerek gelip gidenlerin sayısı çok az. Önceki müdürümüz servis getirebiliriz, dedi; ama biz istemedik. Çünkü bisiklet daha ekonomik. Bu sayede spor da yapmış oluyoruz. Bisikleti olmayanlar bazen rica ediyor, selemize bindiriyoruz. Ücret almıyorum ama yorulunca değiş tokuş yapıyoruz. Bütün günümü bisikletin üzerinde geçiriyorum. Çarşı işlerini de bisikletle görüyorum. Bisikletimi her zaman aynı yere koyduğum için bulmak daha kolay oluyor. Yağmurlu havalarda üzerimizi sıkı giyinerek yine bisikleti kullanıyoruz. Herkes bu duruma alıştı." diyor.

Bilgisayar bölümü 10. sınıf öğrencisi Halil Serttaş da ulaşım için bisikleti tercih ediyor. Bisiklet kullanmayı sevdiğini söyleyen Serttaş, "Okula geç kalmamak için bisiklet kullanıyorum. Temiz havayı koklaya koklaya pedal çevirerek okula geliyorum. Hem servise veya minibüse para ödememiş oluyorum, hem de istediğim gibi hareket ediyorum. 90 kiloyum, bu sayede spor yapmış sayılıyorum." şeklinde konuşuyor. Park yerindeki yüzlercesi arasından 'gözü gibi baktığı' bisikletini bulmakta hiç zorlanmadığını ifade eden Serttaş, "Bisikletler arasında en parlak olanı benimki. Ehliyet alınca motosikletle geleceğim. Ama önce güzel bir yol yapılması lazım." şeklinde isteğini dile getiriyor.
    :winkenlux

2. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    süper ya keşke bizdede böyle bir ortam yaşansa :(

Piskiletci bunu beğendi.
  3. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok başarılı bir olay işte böyle olmalı..

Piskiletci bunu beğendi.
  4. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Abi ortam süper... Ama yine de orada kask taksak mahalle baskısı olur. :D Taktırmazlar. :D

Piskiletci bunu beğendi.
  5. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Helel olsun. Bu bisikletleri görünce aklıma Sarayköy geldi. Denizli'nin bu ilçesinde yaşlı çoçuk demeden bisiklet sürüyor. Her yere ulaşımını bisikletle sağlıyor.Böyle manzaralar görmek ne güzel. Teşekkürler Ali.

Piskiletci bunu beğendi.
  6. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    kask konusunda mahalle baskısı olacağını sanmam ama ekonomik baskı olabilir. o gençler ve aileleri için 50-100lira kask ücreti dokunabilir. bende ortaokul ve lise yıllarına gittim bu konuyu okuyunca. kayseri de . bizim ortaokulun kapalı bisiklet parkı vardı ve sabah - akşam son derste nöbetçi öğrenci olurdu bu parkta. arada kitlenirdi kapısı , bisikleti almak için mdyrd izin alır nöbetçi öğrenci ile gider bisikletimizi alırdık. 25 kilodan ağırdı sanırım bisikletler, bisan marka vitessiz bisikletlerimiz. 2 ay kadar önce gördüm yine kayseride aile boyu ulaşım aracı haline getirilmişti. 2 çocuk, anne baba 4 kişi biniyorlardı bir bisiklete yurdum insanı.

Piskiletci ve Mustafa Tufan bunu beğendi.
  7. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Bu çocuklar zaten bizim bindiğimiz amaçla bisiklet binmiyorlar. Baksana çocuk motor alcakmış yaşı gelince. :D Muhtemelen onda da kask takmayacak...

Piskiletci bunu beğendi.
  8. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    bu manzara bana çok tanıdık geldi.çünkü bizim okulun bisikletler için ayrılmış bölümüde farksız.çok kalabalık bir park alanı kullanıyoruz.

Piskiletci bunu beğendi.
  9. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Müthiş bir paylaşım olmuş...Zevkle okudum ve memleketim adına çok sevindim.

10. Emirhan Atasöz

Emirhan Atasöz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Biz Daha Okulda Kitliyecek Yer Bulamıyoruz Ki.
    Birde Arkadaşlarımıza Sizde Bisikletle Gelin Diyelim.
    Aslında Okullarda Bisiklet Yarışları Dzenlense İlgi Bayağı Artar Ama
    Burası Türkiye.

11. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bizim okulun mevcudu 450 kişi ama bundan daha çokm bisiklet var bence olay abartılıyor !

12. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Ceyhun koy sende resimleri kararı biz verelim :in: ;) :D

13. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese güzel hafta sonları diliyorum.

Adaş sabah sabah açıkcası bir yönde bisiklet severlerin bu kadar çok olması beni sevindirdi.Okul olmasıda ayrı bir güzel..

Resimlerde çok güzell.Eline sağlık..

Piskiletci bunu beğendi.
  14. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:
    tamam hasna cekerım bır ara

15. Furkan DURU

Furkan DURU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Paylaşım güzel , ellerine sağlık.

16. Alper Temircan

Alper Temircan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Piskiletci

Piskiletci Onursal Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Zaten haber için değil fotoğrafları için açtım :) Boş kalmasın diye de altına haberleri koydum.

Hasan Kuru bunu beğendi.
  18. Yasin Kukur

Yasin Kukur Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet; Tekkeköy ilçemizde öğrenciler Ali-Emine Hahvecioğlu EML ye bisikletleriyle gidiyorlar. Bunun yanı sıra Çarşamba ilçemizde, Engizde vb. ilçelerde bisikletli sayısı hayli arttı. Samsun- Merkezde de biz MTBciler olarak bisikletli sayısını arttırıyoruz. Fakat İlimizdeki en büyük eksiklik Prof. bisiklet ve parça satışının olmamasıdır.
    Saygılar...

19. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bizim denizlide olsa hergün 1-2 derken bütün bisikletler çalınırdı :D paylaşım güzel ama

Piskiletci

Piskiletci Onursal Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ben okula bi giriyorum girdiğime pişman oluyorum :) Daha hala ayaklık ve arka süspansiyonu anlatamadığım kendini bisikletci sanan gençler var :) Çalınma konusunda da şeflerin, müdürün ve güvenlik kamerasının bulunduğu bölüme yakın koyuyorum, kısa boylu ağaçlarla kamufle ediyorum ve kilitliyorum :)