Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir Öğretmen olarak öğrencilere örnek olmak amacıyla bisiklet almak istiyorum.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Özgür Yüce tarafından paylaşıldı.

1. Özgür Yüce

Özgür Yüce Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Öncelikle herkese merhabalar. Dün bütün gün sitenizi inceledim ve çok beğenerek üye olmaya karar verdim.
    Bir Lisede çalışıyorum. Lise yerleşim biriminin yaklaşık 3-4 km dışında kalıyor. Okula ulaşım ise minübüs ve otobüslerle sağlanıyor.
    Otobüsler bir nebze olsun iyi, ( en azından ayağınızı basacak yer bulabiliyorsunuz ) Minübüsler ise biraz Hindistan'daki toplu taşıma araçlarını andırıyor.İnsanlar
    kapılardan sarkarak bir yerden bir yere gitmek zorunda kalıyorlar.Survivor gibi. Okulun başlangıç saati 09:00 ve 08:15'den itibaren tüm minibüsler böyle.
    Toplu taşımayı tercih etmeyen öğrenciler ise okula yürüyerek geliyorlar.
    Ben evden erken çıkarsam yürüyorum, geç kalma durumunda ise minübüse veya otobüse biniyorum. Bunun yerine bir bisiklet alıp, okula bisikletle gidip gelmek istiyorum. Yaz kıyafeti uygulamasıyla öyle takım elbise falan da giymeyeceğiz. Fakat genede tam spor giyinemeyeceğiz. Eğer bir bisiklet alıp okula onunla gidip gelmeye başlarsam ve okuldaki bir iki öğretmeni de bisikletle gidip gelmeye ikna edersem, öğrenciler arasında bisikletle ulaşımın yaygınlaşacağını ve öğrencilerin o üst üste tepetaklak yolculuklardan kurtulabileceğini düşünüyorum.
    Bütçem ise sınırlı. Malum memur maaşı. 600-750 lira arası bir bütçe ayırabilirim.
    İkinci olarak belirtmem gereken husus ise Bisikletle aram pek iyi değil. Önceden çok iyiydi. Fakat ortaokuldayken bisikletle arayoldan anayola bir anda fırladığımda bir kamyonet bana çarptı. Allahtan iyi fren yapmıştı. Bisiklet dağıldı. Ben de. O günden beri pek binmedim. Yalnızca üniversitedeyken çarşıya gidip gelmek için bir arkadaşımın bisikletimi kullandım. Yani biraz korku var açıkçası.
    Bisiklet seçim konusunu inceledim. Ama biraz kafam karıştı. Çok teknik bilgiler var. Benim kaza yaptığım bir BMX vardı. Ondan sonra da bir daha binmedim. Forumu inceledim. Vites konusunu anladım gibi geldi. ( Uygulama da ne olacak bakalım ) Kilitli maşa vs. bir sürü terim. (Herhalde bu en kolayı olduğundan aklımda kaldı.)
    Onun için bana belirttiğim bütçe olan 600-750 lira arası uygun bir bisiklet tavsiyesinde bulunacak dostlara ihtiyacım var.
    Saygılarımla.

Can.berk, cku, muratt35 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Emre Aslan 1981

Emre Aslan 1981 Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,
    Öncelikle öğrencilere örnek olma düşüncenizden dolayı tebrik ederim. Kullanım amacınıza şehir/tur bisikleti uyar. Bence sabit maşalı ve v frenli bir bisiklet yeterli olur. Eğer yol yer yer bozuk ve bende konfor arıyorum, bisikletin ağırlığının bir miktar artması problem değil derseniz kilitlenebilen amortisörlü bir model de bakabilirsiniz. Aradığınız fiyata da belki biraz pazarlıkla Sedona (3 ile başlayan seriler) Salcano (city sport serisi) bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Forumun 2. el kısmına da göz atmanızda fayda var. Modele karar verince boyunuza uygun kadro boyunu da belirlemeniz gerekiyor. Kadro boyu belirlerken esas olan bacak boyu olsa da, boy uzunluğunuz da uygun kadro konusunda fikir verebilir.

3. oğuz çetinkaya

oğuz çetinkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Yolunuz çok inişli çıkışlı değilse daha önce neden bisikletle gidip gelmedim diye kendinize sorarsınız. Bence de uygun olan şehir tur bisikleti. Sedona 301 , salcano city sport 40-50-60 , carraro sportive 224, kron tourer bu fiyat aralığındadırlar.

4. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence arkaya bagaj takıp içine gömlek hatta gerekirse pantolon ve ayakkabı koyabilirsiniz.
    Bisiklete de daha uygun bir spor kıyafetle binebilirsiniz.
    Tür olarak amortisöre bence gerek yok, arkadaşların tavsiye ettiği bisikletleri araştırın. Sahibinden.com'dan da temiz 2. el bakabilirsiniz.

Emre Sertkaya bunu beğendi.
  5. Özgür Yüce

Özgür Yüce Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Arkadaşlar teşekkür ederim. Dün bisiklet satıcısına gidip Emre Aslan arkadaşın tavsiye ettiği Salcano serisine baktım. 50 serisi ucuz. 730 lira liste fiyatı var dedi. İndirimle 700'e bırakırım dedi. 3-4 gün içinde teslimat yapılırmış. 12 taksit seçeneği sundu. Diğer arkadaşların da tavsiyelerine bakıp, ona göre kesin kararımı vereceğim. Teşekkürler.

6. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Özgür Bey,öncelikle bu fikriniz ve amacınız şahane. Sizi tebrik ediyorum. Umarım başarılı olursunuz. Kaza konusuna gelince, çok geçmiş olsun. Bisiklet konusuna gelince, eğer bahsettiğiniz yol aşırı dağlık değilse ve aşırı çukur yoksa amortisörlü bir şehir bisikleti işinizi görecektir. Sedona 301 size uyar diye düşünüyorum. 390$ satış fiyatı vardı en son baktığımda. Ama illa ki daha uygun bir fiyata çekebileceğiniz yerler bulunur. Alırken boyunuzla kadronun uyumuna çok dikkat edin ve kat'iyen denemeden, kısa bir sürüş yapmadan almayın. Neticede sürekli olarak, hergün işe gelip giderken kullanacağınız bir bisiklet olacak. Konfor sizin için önemli olacak. Saygılar.

7. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Hocam çok güzel bir fikir, ben de okula giderken hep bisikletle gitmek istemişimdir ama sabah bisikletle gidip akşam yürüyerek dönme ihtimali var bizim okulda :) Umarım siz bu konuda başarılı olursunuz.

8. ÖzerFurkan

ÖzerFurkan Üye

Seviye:
    çok bütçeyi zorlamadan yol bisiklet al derim hocam Kron spx 750 hd 'lere bak derim çok güzel bisiklet.

9. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Düşüncenizden dolayı sizi Tebrik ediyorum :D

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Çok güzel bir düşünce. Tebrik ediyorum.

Bisiklet olarak almanız gereken bir şehir-tur bisikleti. Sakın ama sakın dağ bisikletlerine bakmayın. Ulaşım için yol bisikleti de gereksiz olacaktır ayrıca.
    Salcano tavsiye edilmiş falan alt seviyelerde nedense ben hiç beğenmiyorum tasarımlarını. Fiyatları gayet uygun fakat görüntü olarak hiç hoşuma gitmiyor. O nedenle Sedona modellerini tavsiye edeceğim.
    Sedona 300 serisinden bütçenize uygun bir model alabilirsiniz. Nakitte iyi de indirim yapıyor bayiler, o nedenle 321 tavsiye ederim ben, eğer bütçenize uydurabilirseniz.
    Benim hala kullandığım 2010 bir 321 var ve gayet keyifli bir bisiklet.

Bisiklet yanında umarım kask almayı da unutmazsınız. Gözlük ve eldiven biraz daha opsiyonel fakat bakkala bile kasksız gitmemek gerek bisikletle.

İstanbul görünüyor bulunduğunuz şehir. Sirkeci'de Aslı bisiklete giderseniz eğer, orası Sedona'nın asıl sahibi. Oradan uygun bir fiyata alabilirsiniz. Bazen bayiler elinde kalan bisikletleri Aslı bisikletten de uygun fiyata veriyorlar. O nedenle, bence gidip bisikelti görün. Boy v.s karar verin. Daha sonra katalog alıp bütün bayileri tek tek arayın, fiyat alın.
    Bu sayede en ucuz fiyata ulaşabilirsiniz.

11. yuzuakyener

yuzuakyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de bir öğretmenim ve okula genellikle bisikletle gelip gidiyorum. Öğrencilerin de ilgisini çekiyor ve hoşuna gidiyor. Bence çok yerinde bir seçim yapmışsınız. Bisiklet hususunda ise arkadaşların çoğu aynı şeyi söylemiş zaten. Benim birincil tavsiyem Sedona 301'in çamurluklu ve bagajlı modelidir. (istemezseniz sonradan çıkarabilirsiniz ama almak daha zahmetli)

Eğer Sedona 301 istemezseniz Salcano City sportlardan alabildiğiniz en iyi v frenli modeli alın derim. Ben Salcano City Sport 27VS kullanıyorum ve oldukça da memnunum. Ama Sedona bir başkadır.

Kıyafet konusuna gelecek olursak, ben sendika serbest kıyafet eylemi başlatmadan önce takım elbiselerimi okulda bırakıyor, sivil gelip okulda giyiniyordum. (elektronik öğretmeniyim ve bölümde böyle bir avantajımız var.) Bazen takımlarla gittiğim de oluyordu. Bisikletin üzerinde takım elbisenin hoş durmaması umrumda bile olmaz. Etrafın dediklerine önem verirseniz hiçbir yere varamazsınız. Ama ben terleme olayı yüzünden sivil gelip gitmeyi tercih ediyordum.

Bölümde 4-5 arkadaşız biz. Hafta sonları da turlara çıkıyoruz 35-40km'lik. Bisiklet harikadır. Ama sakın ha kasksız binmeyin.

12. Osman Selman

Osman Selman Kıdemli Üye

Seviye:
    Bir öğretmen olarak havanın güzel olduğu her gün okuluma bisikletle gidip geliyorum. özel okulda çalıştığım ve beden eğitimi öğretmeni olduğum için duş vs sıkıntı olmuyor. düşünceniz çok güzel, umarım az da olsa öğrencilerinizi bisiklete özendirirseniz bu ülkeye faydalı olmuş olursunuz bana göre. Ben elimden geldiğince öğrencilerimi bisiklete özendirmeye çalışıyorum. hatta bisiklet kulübü kurmayı düşünüyorum önümüzde ki sene izin alabilirsem...
    Kesinlikle kask kullanın bu arada.
    Kron xc 750 HD kullnıyorum. 2012 modelleri size uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:

Böyle bir durum yok aslında. Eğer çamurluklu vs. bir şehir bisikletiniz varsa, taytlı formalı binmek komik duruyor asıl onlara.
    Bu bisikletlerin amacı ulaşım sonuçta :)

14. yuzuakyener

yuzuakyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Haklısınız Gökhan Bey fakat ne yazık ki tanıdığım bir çok öğretmen arkadaş bahsettiğim toplum önünde küçük düşme kaygısı yüzünden binemiyor bisiklete. Yanlış ama gerçek.

15. yuzuakyener

yuzuakyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu arada Sedona 301 tavsiye etmiştim ama aktarıcılar Shimano Tourney'miş. Salcano'nun aktarıcıları daha iyi.

16. Selman SİVRİ

Selman SİVRİ Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Salcano - City Sport tam sizlik

17. Özgür Yüce

Özgür Yüce Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Arkadaşlar öncelikle herkese tekrar teşekkürler.
    Aslında benim amacım, kendimden çok öğrencilerin okula bisikletle gidip gelmesiydi.Hatta bu konuda kafamda bir proje bile yapmak vardı. Öyle büyük bir şey değil. Öğrencilerle beraber bir noktada buluşup, oradan okula beraber gidecektik. Bir de bisiklet bağlama yeri koyacaktık okula. Başka bir öğretmen arkadaşımız fotoğrafımızı çekecekti. Okulda duyuru yapacaktık. Hatta kampanya başlatacaktık. Öğrencilerle Tuzla Sahile sürecektik. Ama olmadı.
    İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bisiklet yolu olmadığını, öğrencilere tır, kamyon falan çarpabileceğini söyleyerek, olmamasını söylemiş. Ha ben bisikletle tek başıma giderim ama bir faydası yok. Amacım öğrencilerin arasında yaygınlaşmasıydı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yolun bir bölümünü bisiklet yolu olarak ayırmak için Büyükşehir Belediyesine yazı yazacak hali ve vakti olmadığı için olmaması gerektiğini söylemiş.
    Öğrenciler minübüsün kapısına tutunup gittiği zaman problem çıkmıyor, bir şey olmuyor ama biz öğrencilere bisikletle gelin dediğimiz zaman olumsuz yanıt alıyoruz.
    İşin en ilginç yanlarından birisi ise, öğrencilerin yürüdüğü yolda bizim okuldan bir öğrenciye bir kamyonetin çarpması, yan okuldan ise iki öğrencinin araba çarpması sonucu ağır şekilde yaralanması.
    Herkese tekrar teşekkürler.
    Saygılarımla.