Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir Masum Sokak Köpeği Kadar "İnsan" Olamayanlar!

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında Onur YCL tarafından paylaşıldı.

1. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Herkese merhaba geçenlerde antrenman esnasında ışıklarda geçme sıramı beklerken, arkamdan "hıaaaaa" türevinde sığır inlemesine benzeyen(köyde yetişenler bilir) bir nida duydum. Başımı sese doğru çevirdim ve aksi istikamete doğru hareket eden bir aracın, takriben 35 40 yaşlarında ve muhtemelen çocuk sahibi şoförü direksiyonu bırakmış vaziyette "hıaaaaa aklının a.... k....." diyerek bağırıyordu. (Aklımın ırzına geçti özetle) Bu olaydan yaklaşık yarım saat önce su almak için bir marketin önünde durdum ve anayolda bir sokak köpeği hızla geçen otomobilleri muhtemelen tehlike olarak görüp kendini savunmu içgüdüsüyle havlıyordu. Köpek beni gördü, kulaklarını dikti, kafasını yana yatırdı, belli ki onun için bir yabancıydım ve hızlı adımlarla yanıma geldi. Beni koklayarak tanışmak istedi, başını okşadım ve o da karşılık olarak patisiyle ayağıma dokundu ve bacağımı yaladı. Sokak köpeği dediğimiz canlı, hiç tanımadığı ve "kendi türünden olmayan" bir başka canlıya, yaradılışından gelen tepkilerle sevgi gösteriyordu... Birisi benim türümden ve kainat üzerindeki en muhteşem ve kusursuz şekilde yaratılan insan, diğeri ise içgüdüleriyle hareket eden bir hayvan... Hayat o gün bana bir insanın ,bir köpek kadar dahi merhametli, saygılı, sevgisini gösterebilen ve ahlaklı olamayacağını gösterdi... Yaşadıklarımdan sonra üzüldüğüm tek nokta işittiğim hakaret değil bu vb. canlıların(inancıma göre insan vasfını taşımıyorlar) ellerinde büyüyen çocuklar. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

ElcaSeJawS, Nyusha, 1dost ve 15 kişi daha bunu beğendi.
  2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

köpek dedinizde benim işim bu , bu garibanları beslemek,onlar insandır,

insan =medeni olandır,
    devir değişti,

insan=köpekler
    köpek=insanlar.

3. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Benim yurdum insanından ümidimi kestiğim çok oldu. O yüzden artık şaşırmıyorum.
    Kendimizden güçsüz gördüğümüz her şeye karşı güç gösterisi için can atıyoruz. Neden çünkü bisikletlisin, adam arabada olunca kendisini güçlü görüyor. Sen araba sürsen sana edecek lafı yok. Bu sefer de araba süren kadından çıkarır hıncını. Küfür taciz, haddi hesabı yok. Çünkü kadını kendisinden güçsüz görür.
    Böyle tiplere (siz yapmayın cevap vermeyin ama) okkalı küfürler ediyorum. O zaman benim bisikletli de olsam otomobil sürücüsünü rahatlıkla pataklayabileceğim düşüncesi kafalarına dank ediyor ve uzaklaşıyorlar. Hatta geçen birini fena sıkıştırdım adam beni de ezemiyor geri de kaçamıyor, özür diledi yok küfür etmemiştim yanlış anladınız ben uyarmak için korna çalmıştım vb. Bıraktım adamı. Ne yapacağım, dövecek halim yok ki. Neticede sivrisineğe el kaldırmam. Ama karşı taraf bunu bilmiyor ve bisikletliden dayak yeme ihtimali magandayı üzüyor.
    Zaten yolda ona buna laf atan adamlar ezik ve korkak insanlardır. Öyle eziklerdir ki her fırsatta etrafa çatarak biraz olsun bastırılmış üstünlük duygularını tatmin etmek isterler.
    Ama üzgünüm sevgili ezik magandam. Sen ezikliğini benden değil seni ezen insandan çıkarmak zorundasın. Çünkü ben bisikletliyim. Çoluk çocuğun daha temiz bir dünyada yaşasınlar diye havayı kirletmiyorum.

Köpeklere gelince. Onlar süperdir. Kedileri daha çok severim ama köpeklerin o bakışları beni benden alır.
    Tabi zengin arabaları pas geçip bisiklete havlamaları adice ama olsun. Her canlı güzeldir.

4. gıbıç

gıbıç Aktif Üye

Adı:
    göktuğ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bazen diyorum da keşke mitolojik bi canlı olsam da bu aklın ırzına geçen arkadaşlar gibi hoşuma gitmeyenleri ibret olsun millete diye parçalayıp atıversem sokak ortasında...

5. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    Sizin yanılgınız o yaratıkla türdeş olduğunuzu sanmanız! Zira fizyolojik bir çok özellikler benzer olsa da evrim denen bir gerçek var ortada.

6. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    İnsan maskesini takıp sokağa çıkanlar diye tasvir ediyorum artık. Kendilerinde bir defekt olduğu aşikar. Kim bilir belki de aile sevgisinden, terbiyesinden mahrum büyüdüler ya da kendilerine her zaman hakaret eden birileri oldu ancak etik, ahlak gibi bir takım yazılı kurallar üstü kavramlar insanın toplum olarak yaşamaya başladığı anlardan bu yana var ve maalesef hayatının belki de yarısını yaşamış "akıl sahibi en kusursuz canlı" bunlardan bihaber. Mesleki anlamda problemli insanlarla (adam öldüren, çocuk tecavüzcüsü, uyuşturucu taciri) sıkça karşılaşan biriyim ve stres atmak için yaptığım bir spor esnasında bu vb. davranışlara maruz kalınca yaşadığım dünyanın ya bana ya da bu canlılara fazla olduğunu düşünmeye başladım.

Kudret Kurtcebe ve Ersin Yılmaz bunu beğendi.
  7. Fat1h

Fat1h Agresif

Adı:
    Fatih ÇAKMAKCI
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisikletçi olarak saldırgan yapıya sahibim, muştayı takar kafatasını un ufak etmek için yumruklamaya başlarım.

8. salvodaze

salvodaze Aktif Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Belki de bizi yanıltan en başta bu yanılgı. Evrimde hiçbir canlı mükemmel değildir ve hiçbir canlı/gezegen/yıldız sistemi evrenin merkezinde olamaz. Bilim bizi dünyanın ve evrenin merkezi sanmayı bırakalı yüzyıllar oluyor, biz de bırakmalıyız ki insanlara yönelik beklentilerimizi buna göre dengeleyebilelim.

9. Candan Biberci

Candan Biberci GökBörü

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Köpekler evrimini tamamlamış ama insan hala evrilmekte ve dahada kötüye doğru !

Kerim A., Kudret Kurtcebe ve Ömer Murat bunu beğendi.
  10. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Onur YCL

ahlak derslerini yeniden müfredata koymak lazım,ahlak nedir ?ahlaklı olmak nedir?

sokakta yürürken insana omuz atıp geçmekten tutunda ,komşusunu rahatsız edenlere kadar ,ahlak her yerde olacak,otobüse binerken birbirinin üstüne çullanarak binmek,otobüste iki kişinin yüksek sesle konuşması,cep telefonundan bağırarak konuşmak,yüksek sesle araçtan anırarak bağırmak,vs vs örnekleri çoğaltabiliriz ,küçüklerin büyüklere saygısı büyüklerin küçüklere saygısı ,denge şart,çekirdek bozulur ise toplumda bozulur,amaç sağlam çekirdekten yetişmiş bireylerin meydana getirdiği ahlaklı erdemli bir toplumun var edilmesidir,amerikadada toplumsal sorunlar büyüktür çindede batı ve doğu toplumlarında ahlaktan yoksun erdemsizlik kitlesel olur ise,herkes birbirinin arkasından konuşur suratına başka şeyler söyler ise çöküş başlamıştır,insanlar şunu bilecek ,birbirimize yalan söyleyerek birbirimizi kullanarak hiç bi yere varamayız.insanın en büyük erdemsizliği yalan söylemesidr,insanları kullanmaktır,insan olmak istiyorsak yalanı dolanı iftirayı kini nefreti kıskançlığı vs unutacacağız,üst akıl kendi içgüdülerini kontrol edebilme yeteneğidir.

@Candan Biberci

katılmamak elde değil candan dostum,köpek sevecendir kedide tabi,1 milyon yıl önceki atamızdan farkımız yok,ne açıdan komşusunu öldürmek malını çalmak ,hala aynı hikaye,güzelim dünyayı eşitçe ve hakça paylaşmak yok.hırsız zihniyet bitmiyor,teknoloji ilerlese ne olacakki zihniyet geri...

11. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Biraz moralimiz düzelsin.

Bozkırlı ve dodurgalı_06 bunu beğendi.