Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir kaza ve bir fikir (Ege Pedal)

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında Yetkin Sal tarafından paylaşıldı.

1. Yetkin Sal

Yetkin Sal Üye

Seviye:
    Ben yeni bir bisikletçiyim birkaçınız beni tanıyor o yüzden lütfen söylediklerimi ukalalık olarak algılamayın.
    Bugün karşıyaka sahil'de bisiklet yolundan giderken biriyle çarpıştım kendimi sakınmak için kafamı eğdiğimde kaskım kafasına geldi, efendi bir adamdı burasının bisiklet yolu olduğunu söyledim haklısın vs. dedi.

Neyse fikrime gelince, dünyadaki bir çok gerilla reklam örneklerinden feyz aldım diyebiliriz. Büyük stickerlar yapıp bisiklet yoluna yapıştırsak nasıl olur, sticklar çeşitli tasarımlarda olabilir.

"Bisiklet yolu hemşehrim"

"Burası yürüyüş yolu değil"

veya komik esprili resimler de yapıştırılabilir veya gerekirse çizdirilebilir fosforlu renklerle,

örnek resim aşağıda

2. kedito

kedito Aktif Üye

Seviye:
    zaten çoğu bisiklet yolunda yere bisiklet logoları koyuyolar

ama insanlarımız buna neden aldırış etmiyolar... bisikletlileri takmadıklarından mı acaba.. gidip otoyolda da yürüseler ya...

3. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:

Yol almamız gereken çok önemli bir konu. Bu ülkede en zor olan basmakalıp düşüncelere sahip olan insanlara yeni bir şeyi kabul ettirebilmek sanırım. Ya bu bisiklet olayı değilde Mustafa Kemal koskaca ülkedeki zihniyeti değiştirmiş. Eh bizde gençlik olarak bisiklet yolunu kabul ettirebiliriz sanırım. Güzel düşünce destekliyorum..

UMUT ALAÇİÇEK, ZekiAlper ve d.berkay bunu beğendi.
  4. kedito

kedito Aktif Üye

Seviye:
    ohooo.. Atatürk gibi biri bu dünyaya bi kere gelir.. biz bu ülkenin değişmesi için tekrar Atatürk'ü beklersek....... :D

Orhan57 bunu beğendi.
  5. Yetkin Sal

Yetkin Sal Üye

Seviye:
    türkiye'nin en iyi graffiticileri kardeşlerim bu arada, onlardan da yararlanabiliriz. saygılar.

6. gravesbf

gravesbf Yeni Üye

Seviye:
    Ben geçenlerde Bostanlı sahil bisiklet yolunda 3 tane uçurtma düşürdüm.. Bisiklet yolundan geçen uçurtma misinaları takılınca hiç duraksamadım...

7. cihanbesyo

cihanbesyo Üye

Seviye:
    manisadayım ve manisada birtane bile bisiklet yoluyok:(

mathcup bunu beğendi.
  8. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    İzmir'e misafir geldigimde sahil yolundan özellikle güzelbahceye dogru giden tarafta (bölgenin adını unuttum kusura bakmayın =) ) cok fazla balıkcı vardımisinalar, oltalar tabureler... acaba bisiklet yolu ile deniz arasına bir de balıkcı yolu mu olusturulsa be=)

9. semeket

semeket Aktif Üye

Seviye:
    benimde başıma buna yakın bir şey gelmişti. bende o zamandan beri bisiklet yolundan giden yayalara gıcığım ve hepsini bisiklet yolundan indiriyorum bu dediğim yaklaşık 1.5 ay önceden beri, yakında sopa çekmeye başlayacam :D

N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  10. Yetkin Sal

Yetkin Sal Üye

Seviye:
    evet yorumlar olumlu olduğuna göre sıra bu işi yapmaya geldi, var mı ofsetçi tanıdığı vs. olan maliyet hesabı çıkarabilecek?

11. aytacaksoy

aytacaksoy Forum Demirbaşı

Seviye:
    iyi bir fikir olmakla birlikte bu kez yurdum insanı o yazıları,çıkartmaları vs..okumaya bisiklet yoluna gelecektir.Hem zaten belediyenin yaptırdığı bir çok tabela var.yayaların problemi bence bisiklet yolu olduğunu biliyor fakat az bisikletlinin olmasını mazeret göstererek kendisini o yolda yürümekte haklı buluyor.aynı şey otomobiller için de geçerli aslında ve bir çoğumuz yapmışızdır aynı hatayı.Anayollarda otomobillerin çokluğundan mecburen kaldırımdan ilerlerken tali yollarda otomobil geçişi az olduğu için kendimizi yolun ortasına atar ve ilk araç kornasında irkiliriz.bence sorun çoğalamamakta.çoğalırsak ve bisiklet yollarını daha sık kullanırsak yayalar da zaten o yollarda yürüyemeyecektir.

N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  12. Anıl Akalp

Anıl Akalp Kıdemli Üye

Seviye:
    Ankara'da bile bisiklet yolu yok ki malesef :mad:

13. Timukan Karaca

Timukan Karaca Aktif Üye

Seviye:
    Selam Arkadaslar,
    Biz her persembe elimizden geldigince bisiklet yolunun bize ait oldugunu anlatmaya calisiyoruz ama nafile sanki duvara konusuyoruz . Gecen gece 2 arkadas Inciralti'na giderken Karatas civarinda az daha bir bayan beni dovuyordu.Inanin niye mi ? Bisiklet yoluna birakilan bir oyuncagin burada olmamasini kibar dille soylerken uzerime yurudu ve cok cirkin hakaretlerle elini kaldirip vermaya calisti. Elini tutmasam tokati yiyecektim. Bu da benim hemcinsim.Daha buna benzer neler... Egitim ailede baslar ve kucuk yasta , nerede nasil hareket edilecegi bir insana ogretilmemisse onu sonra biz bir sekle sokamayiz.Sadece bize ya ofkeyle ya da alayla yaklasirlar.Hepimize bu yollarda kolay gelsin.

14. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben İzmir'de bisiklet yolunu hiç kullanmıyorum.Zaten İzmir'de bisiklet yolu yok, gezi yolu var.Bir arkadaşımız yazmış,Ankara'da bisiklet yolu yok diye,burada da yok.Yazılı kağnaklardan gördüğüm kadar sadece Konya'da var(mış).Gidip de görmedim. Bilmeyenler için yazıyorum, İzmir'de ki bisiklet yolu
    1-Gündoğdu meydanında ( birinci Kordon)
    2-Mustafa Kemal Sahil Bulvarında
    3-Karşıyaka-Bostanlı-Sasalı Doğal Yaşam Parkı arasında
    başka varsa ekleyiniz.
    Şimdi bunları açalım:
    1-Gündoğdu meydanında ( birinci Kordon): Buradaki bisiklet yolu değil gezi yoludur.Ayrıca Alsancak vapur iskelesin oradaki anıtta kesintiye uğrar.
    2-Mustafa Kemal Sahil Bulvarında: yaklaşık 6 km. uzunluğunda.Burada bisiklet sürerken şunlara dikkkat ediniz:balıkçı misina-olta vb. ile balıkçıların kendilerine,banklarda oturan insanlara,yürüyüş ve koşu yapanlara,yerlerde belirli aralıklarka bulunan 2-3 cm lik kesilmiş demir çıkıntılarına.
    3-Karşıyaka-Bostanlı-Sasalı Doğal Yaşam Parkı arasında:Karşıyaka-Bostanlı arası zaten kesik kesik ve yayalar çok.Bostanlı-Atakent arası yaya yolu olmuş.Atakent-Doğal yaşam parkı arası güvenli değil.birisi boğazınızı kesse cesedi bir hafta sonra bulurlar.
    şimdi hal böyle iken, yani bisiklet binme kültürünü bir avuç insan yaparken, bisiklet yollarının afedersiniz gezi yollarının durumu yukarıda izah ettiğim gibiyken,halkımızda bisiklet binme kültürü yok,bisiklet yolu bilgisi yokken,bisklet sadece ilkokul çocuğunun karne hediyesi,sünnet çocuğunun sünnet hediyesi iken,koca adam çocuk gibi bisiklete mi biner zihniyeti varken,bayanlar bayanları bisiklete biniyor diye dövme cesareti gösterirken,biz ve bizler hangi fikirlerle ortaya çıksak nafile,bir sonuç alamayacağız.bisiklete bu halkı bindirmek istiyorsak yapacak şey çok basit.Sayın Seda Sayan hanımefendiyi, kurtlar vadisinin sayın oyuncularını,şarkıcı Tarkan'ı ikna edip bisiklete bindirebilirsek,bisiklet kültürü bir anda milyonlara yayılır ve ülkemizde satın alınacak bisiklet bulunmaz diye düşünüyorum.Bu yazım, forum kurallarını aykırı ise veya forumu zor duruma düşürecekse lütfen kaldırılsın.Ben yinede yazdıklarımın arkasındayım.
    İzmir de bisiklet yolu isteyen varsa, buraya bakarak göremeyeceğimiz bisiklet yollarını kağıt üzerinde dahi olsa görsün,saygılarımla.

15. gecekusu333

gecekusu333 Kıdemli Üye

Seviye:
    Torbalı'dada tren istasyonunun olduğu civarda bisiklet yolu mevcut.ancak hem kısa hemde burada kaç kişi biniyorsa artık bilemiyorum(=

yaşar çevik bunu beğendi.
  16. Yetkin Sal

Yetkin Sal Üye

Seviye:
    sayın timurdigital,

eylemsellik birlikte olmaktan geçer o yüzden polat alemdar'dan önce bisiklet kullanıcılarının birlikte mücadele vermesi gerek, bu kadar yılgınlıkla zaten birşey elde edilmesi mümkün değil.

17. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    biz o kadar yabancılaştırıldık ve aciz hale geldik ki bisiklet yolunu kazansak da bişey değişmez. biz çok şeyi kaybettik birileri bizden alırken de seyrettik ya da floridada evler aldık. günü kurtarmanın derdine düşürüldük, çocuklarımızı eğitmeyi unuttuk zaten eğitemeyeceğimiz kadar çok çocuğumuz var

Raven_35 bunu beğendi.
  18. Racsen

Racsen Üye

Seviye:
    Arabalar bana kızmasın tüm asfaltlar benimdir vallaha, kaç kez kaza tehlikesi atlattım bisiklet yolunda o yüzden bir daha çıkasım yok. Bisiklet yolu burası diye uyarıyorum "yavaş sürsene" diyor :). Sağdan sağdan asfalttan :)

Hüseyin Gümüş bunu beğendi.
  19. Hüseyin Gümüş

Hüseyin Gümüş Kıdemli Üye

Seviye:
    Bencede asfalt yol daha güvenli :) İzmirdeki tek bisiklet yolu yayaların olmadığı sasalı doğal yaşam parkına giden yol bence :) yoksa Karşıyaka daki yolun pek bir espirisi yok, aynı şekilde Alsancaktaki yol içinde aynı şey geçerli, yayaların çok olduğu yerde bisiklete süratli binmek pek güvenli değil.

Yolun üzerine grafiti çizmek onun daha çok merak uyandıracağı kanısındayım. Bisiklet yolunda bisikletten çok yaya var ise insanlar bu yolu kullanacaklardır her zaman, Kimse tabelaya vs. dikkat etmez oysa ki o yolda sürekli bisikletler geçiyor olsa, yayalar girmeye cesaret edemez.

Aytaç'ın dediği gibi bisikletler çoğalmadığı sürece o yollarda biz zor bisiklet süreriz. Şöylede bir durum var mesela bisiklet yolu olarak yapılan yol düz sağlam zemin yürüyüş yolu engebeli çakıllı bozuk bir yol haline geldiği için insanlar bisiklet yolunda daha rahat yürüyorlar ve boş gördükleri içinde istiflerini bozmuyorlar, aynı şey Alsancaktaki Tartan pist içinde geçerli, o yolda yürümek daha rahat olduğu için herkes orayı tercih ediyor. Koşu yapmaya çıkan biriside aynı dertten yakınacaktır eminim :)

Saygılar...

20. N.Erdem TUGRAHAN

N.Erdem TUGRAHAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Biz öylelerine kısaca hayvan yavrusu diyoruz :D :boese157: