Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

...bir kayıp adam ve şampiyon (yüreği ile pedal basanlara)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında nivbiye tarafından paylaşıldı.

1. nivbiye

nivbiye Yeni Üye

Pazar sabahı keyifli bir kahvaltının ardından Damla ile beraber Sariyer'e pedal basmaya karar verdik...Evden çıkalı henüz (Besiktaş) bir kaç yüz metre olmuştu ki, karşımdan gelmekte olani yaşlı bir amcanın el-kol hareketleriyle durmak zorunda kaldım...Gözleri yaşlı, 65-70 yaşlarındaki bir amca bana doğru seyirtti, sanki öz oğlu/torunuymuşumcasına hasretle boynuma sarıldı, boğazına hıçkırıklar düğümlenerek bu yazıya konu olacak hikayesini anlatmaya başladı;

"eski bir bisikletçiymis...şampiyonmuş..."

Titrek elleriyle cebinden bir tomar fotoğraf çıkardı...fotoğrafların hepsinde genç ve yakışıklı bir delikanlının açık ara önde götürdüğü bisiklet yarışlarından sararmış kareler vardi. Legnano'ymuş Muharrem Amca'nin bisikleti..Makedonya/Üsküp'te birinci oldugu yerel yarışmanın rekoru ise o gün bugündür kırılamamış...

Yaklaşık 15 dakikalik Türk Kahvesi tadındaki sohbetimizin ardindan, "Allah tekerinize taş değdirmesin çocuklar, benim için de pedal basın diyerek başını öne eğdi zira kalça kemiği kırıldıktan sonra binemez olmuş bisiklete şampiyon... Son bir kez tebessümle yüzümüze ve onun zamanının çok ötesi donanımlara sahip bisikletlerimize özlemle baktı...Tam vedalaşmak üzereyken hafifçe omuzuma dokundu ve titrek bir sesle "bekle" dedi...O koca fotoğraf tomarından en değerli parçayı yani Üsküp'teki şampiyonluğunu ölümsüzleştiren belki de tek belge olan sararmış fotoğrafını bana uzatti...ve kendinden emin fakat kısık bir sesle "al bunu" dedi...Arkasını dönüp yavaş yavaş uzaklaşırken, ilk karşılaşmamızdaki bastonuna dayanarak zor ayakta durabilen ihtiyar gitmiş, yerine her türlü sonucu olgunlukla karşılayabilen bir sporcu mağrurluğuna sahip gerçek bir şampiyon gelmişti...sessiz ve yavaş adımlarla kabalığa karışarak kayboldu...

...sadece yollara sevdalandık biz, pedalımıza yüreğimizle bastık...yıllar geçti...yollar geçti...ne sevdamız bitti...ne yollar.(bir kayıp adam)

NOT-1
    Eve dönünce yaptigim ilk şey internette ve wikipedia'da ismini aramak oldu. Muharrem Saray diye tarattım bir şey bulamadim, elimden bir sey gelmemesine canım sıkıldı. Muharrem Amca'nin pek de bilinmedigi aşikar olan hikayesini , çalakalem de olsa "okumayı seven" bir kitle ile paylaşmak istedim.

NOT-2
    Bu yazı kesinlikle copy-paste değildir, başka bir site için hazırlamıştım fakat sizlerle de paylaşmak istedim..O sitede nick'im farklı olduğu için bu açıklamayı yapmak zorunda hissettim kendimi

2. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok teşekkürler paylaşımınız için. Gerçekten duygulu anlar......... Allah bizi pedal basmaktan alıkoymasın.....

nivbiye bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu yazdıklarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır. Çok duygulandım. O değerli insanla tanışabilmeyi şimdi her şeyden çok isterdim.

Bu sayede bir kez daha anlıyoruz ki, bisiklet zamandan ve mekândan bağımsız bambaşka bir dünya, bambaşka bir tutku. Bisiklet kullanabilen sağlıklı insanlar olduğumuz için şükretmeliyiz. İnsana bahşedilen en özel ayrıcalıklardan biri olmalı bu...:in:

nivbiye, msd_57 ve soneryen bunu beğendi.
  4. nivbiye

nivbiye Yeni Üye

arkadaşlar muharrem amcanın telefonu mevcut bende...beşiktaş civarında oturduğunu da biliyorum...ramazandan sonra kendisiyle ortaköyde bir kahvaltı yapıp ona adanmış bir boğaz turu yapmaya ne dersiniz...

brol, msd_57, Aydın ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  5. dorukkotan

dorukkotan Üye

Seviye:
    :( bende tanışmak isterdim

nivbiye bunu beğendi.
  6. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    masaüstü resmi yaptım ben bu fotoyu , çok güzel oldu :)

nivbiye bunu beğendi.
  7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:

Harika bir fikir!...Bu unutulmaz ve çok güzel bir jest olur. Organizasyonu yapalım, ben de varım.

nivbiye bunu beğendi.
  8. nivbiye

nivbiye Yeni Üye

masaüstü yapmak isteyenler icin biraz daha yüksek çözünürlükle taranmış ve üzerinde yazılar bulunmayan hali;

9. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    böyle bir şampiyon için pedal sever için bende varım organizasyona sizlerleyim.benide listeye ekleyebilirsiniz.

nivbiye bunu beğendi.
  10. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Çok haklısınız.Geçenlerde TV'de bir haber vardı hatırlarsınız belki de..Bir çocuğa kan nakli hastahanenin otoparkında yapılıyordu bayağı olay olmuştu..İşte o çocuk, kısa röpörtaj sırasında, bisiklete binmek istediğini ve doktorların bisiklete yasak koyduğunu söyledi, ve çocuğun iyileşmesi için ilik nakli gerekiyormuş..

Şanslıyız ki bisiklet sürebiliyoruz..

nivbiye bunu beğendi.
  11. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler,masaüstümde kullanıyorum fotoğrafı :)

nivbiye bunu beğendi.
  12. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Paylaşım için çok teşekkürler. Okurken tüylerim diken diken oldu. Muharrem Amca ile tanışmamız için bu tur güzel bir fırsat olur. Keşke oda bisiklete binip bizimle turlama imkanı olsa. Başlığı takipteyim. Çok güzel bir tur düşünmüşsünüz. Kendisi kim bilir ne kadar memnun olacaktır.

nivbiye bunu beğendi.
  13. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    arkadaşlar en kısa zamanda muharrem amca icin anlamlı bir organizazyon yapalım cok güzel olur unutmayınki tüm bisikletciler kardeştir yedisinden yetmişine kadar

nivbiye bunu beğendi.
  14. Pelin

Pelin Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    İçim bi tuhaf oldu:(
    Bende tanışmak isterim bisikleti böylesine seven biriyle.
    Turda bende varım.

nivbiye bunu beğendi.
  15. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Vallahi benim de gözlerim doldu... Acaba ben de mi böyle olacağım ileride dedim... :(

Çok güzel bir anı olarak kaldı eminim onunla tanışmak senin için...

Arkadaşlar Veli Efendi koşusu oluyor da neden Muharrem SARAY koşusu yapılmasın... Hem de rekoru kırılamayan böyle bir şampiyonumuz varken... Neden bunu duyurmuyoruz?

nivbiye bunu beğendi.
  16. cheddar

cheddar Yeni Üye

Seviye:
    Gerçekten bende duygulandim .Hayat acimasiz oluyor bazen böyle işte.Paylaşım için Teşşekkürler...

nivbiye bunu beğendi.
  17. PhysX

PhysX Aktif Üye

Seviye:
    Ahh keşke istanbulda olup bende gelebilsem :eek:

tüylerim benimde diken diken oldu :(

Eğer bir organizasyon olursa gelemeyenler içinde mutlaka selam söyleyin :River-102

nivbiye bunu beğendi.
  18. SerdarAktas90

SerdarAktas90 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gerçekten herkes gibi bende okurken duygulandım o resime bakınca bittim zaten...Muharrem SARAY'a burdan sevgilerimi iletiyorum...

nivbiye bunu beğendi.
  19. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    Boyle Bir organizasyona bende varım ( cidden bizim ve muharrem amca icin unutulmayan bir gun olur )

Bu islemi vakit gecirmeden gerceklestirelim derim

nivbiye bunu beğendi.
  20. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    paylaşımın için çok saol yane inş bu pedallamayı bizde olagan üstü bi şekilde yaparıs ve yaşlanmamak üzere:D

nivbiye bunu beğendi.