Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir kavga ve sonrası

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mustafa Tufan tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Dün başıma kötü bir olay geldi. Forumla paylaşmak istedim. Haklı olup olmadığımı size sormak istiyorum.

Gaziemir Anadolu Teknik Lisesi'nde okuyorum. Dün okulumuzca AKM'de yapılan bir türkü yarışmasına götürüldük. Gaziemir Lisesi'nden bir grup, programın başlangıcında okunan İstiklal Marşı'nı protesto etmişler. Ama dediğim gibi ben duymadım. Yine aynı gruptan söz ediyoruz; program boyunca diğer okulları yuhladılar. Başlarında öğretmenleri de yoktu. Kontrolden çıkmış azgın bir kalabalıktılar. Salon çıkışında da bizim kızlardan birisine laf atmışlar. Bunu da kendi kulağımla duymadım. Çıkışta bizim okuldan bir çoğunluk, bunları bekliyordu. Onlar konuşurken biz de yanlarına gittik. Biz dediğim, bizim sınıfın çoğunluğu. Gaziemir Lisesi'ndekiler bir ara az kişiydiler. Tabii böyle olunca bizimkiler abicilik oynamaya kalktılar. Ayrıca bütün o kalabalık oradayken öğretmenler çoktan toz olmuştu. İki üç tanesi hariç. Hepsinin hakkını yemeyelim. Bizim okuldakiler onları yukarıdaki parka doğru itiyorlardı. Onlar da "konuşalım", "problem nedir" falan diyorlardı. Çıkan arbede sonucu tokatlaşmalar, yumruklaşmalar başladı. Daha sonra da taş atmalar... Gelen bir taş sonucu, pardon kaya demek daha doğru olur; Gaziemir Lisesi'nden bir öğrencinin elmacık kemiği kırılmış ve sanırım bir gözü kör olmuş. O çocuk yerde kıvranırken bunu gören arkadaşları da bu sefer iyice dellenip kemerleri çıkartıp, kemerlerle vurmaya başlıyorlar bizim çocuklara. Bizim okuldan birinin burnu kırılıyor. Yüzler desen, herkesin mosmor. Polis gelince olay sonlanıyor. Ve tam da beni ilgilendiren kısmı bu noktadan sonra başlıyor. Kavga eden sınıftan zaten küfür yiyoruz. Neden kavgaya girmemişiz? Sütmüşüz. İnekmişiz. Küfür kıyamet... Hadi ona sözümüz yok. İsteyen istediğini düşünebilir.

Bu olaydan sonra ben dershaneye gittim. Kütüphanede test çözüyorum. Yarım saat sonra hayatta en değer verdiğim, dostum dediğim insan geldi. Çantasını sinirli bir şekilde attı masaya. "Seyircisiniz siz, erkek misin?", "Korkaksın." falan demeye başladı herkesin içinde. Bağırıyor sürekli... Sonuçta onun arkadaşları; üzülmüş. Bizim sınıfın kızları ile kavga eden sınıfın erkekleri yakındır. Bizim sınıfın erkeklerinin pek muhabbeti yok onlarla. Bundan sonra derse girdik. Derste de tartıştık. Sürekli bağırıyor bana. Diyor ki; "bana laf atsaydılar, hiç bir şey yapmayacak mıydın?" O, bunu dedikten sonra dondum kaldım. Kekeledim biraz ve sustum. Artık konuşmuyorum. Konuşacağımı da sanmıyorum. Ve o ısrarla kavgaya girmem gerektiğini söylüyordu son konuşmamızda. Sizce kim haklı? Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kudret Kurtcebe ve Onur Kahraman bunu beğendi.
  2. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Gecmis olsun oncelikle.

Ben kim hakli kim degil olayina girmeyecegim, sadece arkadasini anlaman acisindan birkac sey yazmak istiyorum. Sana kizan arkadasinla ayni mizacta bir insanim buyuk ihtimalle, o nedenle onun dusundukleri (ve 3-4 yil once olsa benim de dusuneceklerim) bence sunlar:

"Istiklal marsini protesto etmek, herkesi yuhalamak, kizlara laf atmak, meydan bu eskiyalara mi kalacak, bunlara biz hadlerini bildirmezsek kim bildirecek? Yaptiklarini kendim gormedimse de eger bir dostum gordugunu soyluyorsa yapmislardir, bu kadar basit. Kavganin kotu oldugunu herkes bilir, ama konustuktan sonra tekdir ile uslanmayanin da hakki kotektir. O kadar cok okulun katildigi yarismada bu tip terbiyesizlik yapan insanlarla tartisma cikti, bir lisenin taskin grubu karsisinda herkes sustu, adamlarin agzinin payini vermemiz gereken yerde kimse bize arka cikmadi, en yakin arkadasim bile orali olmadi, adamlar agzimizi yuzumuzu dagitti."

Mustafa Tufan bunu beğendi.
  3. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    kavgaya katılmamakla akıllılık etmişsin. arkadaşının söyledikleri ve tavrı ilk başta incitici gelebilir ama zamanla o da mantıklı düşünerek olayı kapatacaktır eğer kapatmıyorsa boşver gitsin. o protestolar veya diğer kışkırtıcı hareketlere gelince, eğer ortada yasalara aykırı bir şey varsa buna engel olması gerekenler ilk başta devletin kolluk kuvvetleridir. öğretmenlerinde yapabileceği ,mevcut kanunlar ve uygulamalara bakılırsa, fazla bir şey yok. öte yandan bahsettiğin kavga sırasında " bir gözünü kaybeden" öğrenci açısından bakalım olaya. ö göze değdi mi yani. neymiş bir grup serseri istiklal marşını protesto etmiş diğerlerini yuhalamış, eeee, 2 gün sonra unutulup gider. peki giden göz veya sağlık unutulur mu? en azından başına gelenin unutmayacağı açık.... anne babasının da....

4. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    3-5 yıl sonra bunları unutursun...
    10 sene sonra komik gelmeye başlar...

Bu tür şeylere girmemekle çok iyi yapmışsın... Bir anlık öfke, gurur gibi duygularla bütün bir ömürü karartmak iyi bir tercih olmasa gerek...

1 anlık ERKEKLİK ispatı için, 1 ömür boyu suçluluk hissetmek doğru birşey değil...

Ayrıca; erkekliğini ispatladığın kız veya erkek arkadaşların sana sadece bir kuru teşekkürden başka ne verebilirler ki!

Bilakis; bu işler hemencecik bitmez. Şimdi karşı tarafta dayak yiyenler daha büyük bir ekip toplayıp diğer gurubun peşine düşmeyecek mi sanıyorsun! Ya bir yerde tek başına kıstıracaklar veya daha büyük bir hesaplaşma sırasında kim vurduya gidecekler.

5. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hayatım boyunca hiç büyük kavgam olmadı. orta okuldaki ufak itiş kakışmalar dışında tabi. ama yaş büyüdükçe ve bu tv deki diziler filmler değiştikçe durum değişmeye başladı. Eskiden kavganın bile bir şerefi vardı. Arasında haklı bir problemi olan 2 kişi uzlaşamayınca kendi aralarında kavga ederlerdi ve arkadaşları onları bi müddet sonra ayırırlardı. Tabi ki bunuda savunmuyorum fakat şimdi ortalık kaypak dolu. Dizilerinde güzel eğitimleri sayesinde bu tip bir gurup kavgasına girip aradan bitane şerefsizin bacağına sırtına ya da böbreğine 15cm lik bi bıçağı sokması büyük ihtimal. Bence en akıllıcasını yapmışsın. Hiç bir şey kaybetmedin. Sakın kendini suçlama.. Bu duyguyu içinden atmazsan bu pişmanlık duygusuyla yarın yine böyle bir grup kavgası gördüğünde "bu sefer kaçmayacağım" diyip kavgaya girebilir belki gözü akan, elmacık kemiği kırılan sen olursun... Anne babalarımız bizi bunlar için yetiştirmedi. Herkesin cezasını herkes kesemez.
    sana benden nacizane bir tavsiye. Hayatın boyunca direk olarak eşine,annene,ailene,namusuna dil uzatılmadıkça sakın ola sakın kavgaya olaya karışma. Maç için , arkadaş baskısı için, kız için girdiğin kavgalar yüzünden başına bir olay geldiğinde sonrasında çok daha büyük pişmanlık duyarsın. Ulen bunun içinmiymiş dersin...Siz o istiklal marşını protesto eden adamları evire çevire dövseniz ne yazar, adamlar vatanpervermi olacak ? yoo

mutlu günler...

Mustafa Tufan ve Ender TURAN bunu beğendi.
  6. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    gençlikte olur..biraz yaşın geçince kavganın ve bu gibi şeylerin ne kadar mantıksız olduğun anlıyor insan..geçim sıkıntısı ,iş stresi , hayat zorlukları derken birde kavga etmeye insanın ne takati kalıyor nede isteği.

7. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    İşte olay budur...

Hanımla ilgilen, çocukların dersleriyle ilgilen, patronun kahrını çek, ay sonu maaşı-faturalara denk getir...

Zaten bu kadar rakiple kavga ettikten sonra nakavt oluyorsun...

Yukarıda arkadaşlardan biri demiş, anne-baba-hanım-kız kardeş-kendi çocuğun... Böyle 1.dereceden yakınına ve aleni bir tecavüz olmadığı sürece aşırı tepki göstermek doğru değil. Ayrıca böyle durumlar da bile devletin polisi var, mümkünse durumu onlara havale etmek lazım...

Şimdi bazı DELİ-KANLI kardeşlerimiz ben ve benim gibi yazanları-düşünenleri küçümsüyor olabilir. ONların görüşüdür ve saygı duyar-geçerim...

Mustafa Tufan ve tolgayalcin bunu beğendi.
  8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Gençlik hayatın en acemi zamanı .Çok şey bildiğini sanıyorsun ama hiçbir şey bilmiyorsun

9. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    kavga etmek erkeklikse,kick boks erkekliği temelidir ozaman :) böyle boş konuşan insanlar anca boş olurlar.ufak tartışma nerelere gitmiş.kavga etmek istemiyorum,birisi beni zorla kavga ettirmeye çalışıyor,kötü durum.en iyisi bu durumlarda olay yerinden uzaklaşmak.arada kaynama sözü uygundur buna.geçmiş olsun yaralanan arkadaşlara.her öğrencilik hayatında olur bu durumlar :D

10. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Böyle kavgalar oluyor sonra meslek liselerinin adı lekeleniyor...

Kavgaya girmemekle iyi yapmışsın, isterse kavgaya girmedin diye seni dövsün yinede karşılık verme.

Ben çok dayak yedim :) Şiddeti sevmem, zaten bu yüzden futbola ve basketbol ile aramı bozdum. Şiddete eğilimin varsa git bir dövüş sporuna başvur ve öfkeni kontrol etmeyi öğren.

11. Mustafa Tufan

Mustafa Tufan Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Tufan
    Seviye:
    Bunu benim için demedin varsayıyorum. :)

12. tevfik saka

tevfik saka Kıdemli Üye

Seviye:
    herkes güzel anlamlı şeyler yazmış bende yazacaktım ama unuttum ya:D ama sakın kavga etme kavga etmek erkeklikse kıck boks erkekliğin kıralı yazmış arkadaş haklıda yani :D valla banada diyorlar ama takma derslerine çalış hiç kimseye söz verme bu gece ben gelemiyom ders yapcam filan de ders yapma isteğin olmasa bile böyle cümleler söyle onları (yerim seni öss kitabı sağolsun :D)neyse konuyu dağıtmıyım :D bence akıllılık yapmışsın hemen uzaklaş öyle yelerden sonra poliste seni alır :D neyse iyi forumlar

13. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Doğru tahmin :) O kavgayı edenlere dedim, yanlış kişilik eki kullanmışım :)

14. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gaziemir Lisesi'nden bir grup, programın başlangıcında okunan İstiklal Marşı'nı protesto etmişler. Ama dediğim gibi ben duymadım. Yine aynı gruptan söz ediyoruz; program boyunca diğer okulları yuhladılar. Başlarında öğretmenleri de yoktu. Kontrolden çıkmış azgın bir kalabalıktılar

anlamadığım durum
    bu grubun başındaki öğretmenleri niye yoktu bu çocuklar neden böyle bir girişimde bulundular yoksa birilerimi bu çocukların beynini yıkıyor
    üzüldüğüm taraf ülkede olaylar bitmiyor 1980 den beri olaylar bitmiyor bunun nedenleri nedir 1980 öncesi de kanlı idi 80 sonrası terör azarak masum çocukları doğudaki köylerde vurdu çocukların bebelerin ne suçu vardı
    kundaktaki bebelere kurşun sıkacak kadar bir insan nasıl böyle zalim olabilir o çocuğun geleceğini bir kurşunla öldüren bir insan nasıl bir insan
    evet ne oluyor bize insanlığımızı bize unutturan nedir
    ülkemde insanlar mutsuz neden çünki aldığı maaş yetmiyor üniversite mezunu genç mutsuz çünki işsiz geçim sıkıntısı içinde bulunan insanların çocuklarıda sıkıntıda sonunda öfke nöbetleri- aç insan hırsızlık yapar bizi yönetenler şunu bilmelidirlerki bu ülkenin ekonomik sorunları çözülmediği müddetçe daha çok kavgalar daha çok terör hareketleri devam edecek devlet ne için vardır devlet insan için vardır o vakit kendi insanının dertlerini çözmek durumundadır insanlarını sadece vergi alırken ve de askerlik hizmetini verirken hatırlamamalı vatandaşının her türlü sağlığından sigortasına kadar vatandaşına hizmet götürmeli evsizler ev sahibi olmalı bir insan ne ister hayattan ekmek aş iş bunlar olmazsa kıyamet kopar bazen bir yerde terör biçiminde patlar beriki yerde gaspta olur ha diyeceksiniz ki ekonomik kalkınma herşeyi halledecekmi evet en azından iş sahibi ve iyi maaş alan bireylerden oluşmuş bir ulusta fazla kavgaların olacağını zannetmiyorum olsa olsa norveçte gördüğüm herşeyi elde etmenin boşluğuna düşme neticesinde intiharlar olabilir dostum üzülme bence bunlar yaşamın cilveleri yaşam aslında büyük bir okul öğreti her an başımıza olaylar gelecek
    son olarak soğukkanlı olmakta yarar var hırsla kalkan zararla oturur gençken yaptığım hatalar aklıma geliyorda şimdi düşünüyorum evet hatalıyım kavgalara girdim

15. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    O kavgaya girmemekle en akılcı davranışı sergilemişsin. Girseydin belki de sen de o sinirle birilerinin gözünü kör edecektin ve iki kıza laf atıldı diye ömür boyu katlanamayacağın bir vicdan azabı çekecektin...

16. mathcup

mathcup Kıdemli Üye

Seviye:
    Hiç takılma böyle şeylere. O yanına gelen arkadaşa da söyle o uğruna kavgaya girdiği kızlar 3 4 sene sonra adını bile hatırlamayacak belki. Bizzat yaşadım bunu lisede uğruna ne işlere girdiğim insan yıllar sonra gördü selam vermedi :(.

. Unutma ki bi pisliğe basarsan ezersin , ancak seninde ayağına bulaşır.

Bu arada dövüş sporlarına yazıl öfkeni kontrol et demek yanlış. Boksa muay thai ye vs baslamış bi adam her zamankinden saldırgan olur. Bi kavga çıksada kendimi göstersem der. Fakat zamanla ustalaşır gerçek anlamda mesafe katederse sokakta kavga etmek çok gereksiz gelmeye başlar. Çünkü diğerleri sıradan insanlardır ve onlara birşey kanıtlamak zorunda hissetmez kendini.