Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir karmaşanın içindeyim. fikirlerinizi alabilir miyim?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında asidodo tarafından paylaşıldı.

1. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba ben Mert. 21 yaşında, askerliği Ekim ayı içerisinde bitirmiş bulunmaktayım. Fikrinizi şu şekilde almak istiyorum; askerlik bitince iş bulmaya geliyor sıra. Bazı iş bulma sitelerinde 3 gün içerisinde en az 30 iş başvurusu yaptım. İşverenler tarafından görülüyor fakat bir dönüşü olmuyor. 2 haftadır bu durumdayım ve çok zora sokuyor beni. Biran önce bir iş bulmam gerekiyor fakat durum bundan ibaret. Daralıyorum bu durumdan. Ne yapabilirim? Bir fikri olan abilerim, ablalarım var ise fikirlerini belirtebilir mi?
    Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim.

mariokaldato bunu beğendi.
  2. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @mertalc Yıllar önce mezun olduğumda bir heyecanla güzel bir cv hazırlayıp aynı senin yaptığın gibi o sitenin en meşhur olanından başvurular yaptım...Sonuç geneli görüp cevaplamadı ya da kimi mesaj attı...İnanılmaz üzüyor insanı çok iyi anlıyorum...Hasbel kader bir yerde başladım ve insan kaynaklarında şahit olduğum evet o cvler geliyor görüyorlar çıktıları alınıyor ve yetkili amire veriliyor ve genelde ayrıntılı okunmuyor hızlıca geçilip göze takılan kişi aranıyor...Neyse ayrıldım ordan iş arıyorum ama bu sefer taktiği değiştirdim tecrübe ettiğim için :)
    Ben makine mühendisiydim dolayısıyla işim fabrikalarlaydı... Önce ticaret odasının sayfasından firmaların iletişim bilgilerini buldum...Sonra aralarından istediğim yerleri seçtim...Arkasından her firmanın patron ya da en tepedeki adamının ismini öğrendim...Atıyorum Vestel e mi başvuracağım, kim sahibi Ahmet Nazıf Zorlu ama yetkili kim Ömer Yüngül...Koyuyordum büyük gri zarfa cv yi üzerine de güzel bir yazıyla Ömer Yüngül ün dikkatine diye yazıyordum...Ertesi gün takım elbiseyi giyip atlıyordum arabaya gidip fabrika güvenliğine ki takım elbiseli temiz ciddi bir adam arabadan inip bu zarf Ömer beyin kendisine teslim aman rica ediyorum dedi mi emin olun o zarf o adama kadar gider...Bu şekilde bir sürü iş görüşmesi yaptığımı hatırlıyorum ve iş de bulmuştum...Hatta bir fabrikanın yönetim kurulu üyeleriyle iş görüşmesi yapmıştım sırf hepsi merak ettikleri için bunu nasıl akıl ettim diye :)

3. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    @geziniyo Ahahah bayağı bir akıllıca düşünmüşsünüz. Tebrik ederim. Fakat benim bir mesleğim yok. Okumadım da halen açıktan liseye devam etmekteyim ama bu fayda etmiyor. Bir ara Fethiye de fotoğrafçılık yaptım o da öğrenmek istediğim bir alan fakat şuan öyle bir iş bulunmuyor, olsa bile bilgi istiyor ki o kadar da bilgili olduğumu zannetmiyorum. Kimse öğretmez yani bu zamanda hiçbir işi. Yani her türlü arada derede kalmış durumdayım. Bilemiyorum ne yapacağımı. :/

4. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    Yorumlarınızı, yardımlarınızı bekliyorum.

5. Endorfin

Endorfin kendi halinde takılan üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @mertalc İşkura kayıt olun dürüst ve anlaşılabilir şekilde bilgileriniz ve ne iş yaptığınızı yazın.çok arkadaşım iş buldu ve sizden yaşça çokda büyükdüler eğer şu maaşa, şu şartlara çalışırım diye bir düşünceniz varsa işi dahada kendi açınızdan zora sokarsınız bir yerden başlamak lazım.

@mertalc http://ismek.ibb.gov.tr/default.aspx yada buraya bir göz atın burdanda çok ekmek yiyen insanlar biliyorum.

6. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    @Endorfin
    İlginiz için teşekkür ederim. İnternette her ne kadar dolaşsam da demek ki bir şeyler gözden kaçabiliyormuş. İsmek olayını bilmiyordum yarın ilk işim gidip görüşmek olacak.
    Ayrıca önerileriniz olursa yazarsanız sevinirim.

mariokaldato ve Endorfin bunu beğendi.
  7. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    Bahsettiğim iş bulma sitelerinden birinde iş başvurusu yaptım. Cv tam ve önyazı yolladım. İletişim bilgileri olmadığı için ilan hakkında bilgi almak istediğimi yazıp yolladım. Bir mesaj yollamışlar. Aynen şu '' sen önce cv doldurmasını öğren '' yazdığı mesajda yazım hatası mevcut fakat ben düzgün bir şekilde buraya yazıyorum. Açıkçası afalladım. Ne demekti bu böyle? CV tam ve düzgün bir şekilde eksiksiz dolu. Önyazıya göre böyle bir şey yazmış olduğunu düşünüyorum. Buna göre bir yazıyla eleştirebiliyorsa öyle şirket olmaz olsun.

8. Endorfin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @mertalc Bunlara takılma sen dediğim yerlere bir başvur önce gerisi zaten gelecekdir.

9. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    Dediğiniz yerlere başvurdum fakat onlarda da ses yok. Bende mi sorun var? Herhalde büyü falan yaptılar bu kadar bahtsızlık olmaz.

10. Endorfin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @mertalc Kısmet kapalı veya büyü yaptılar bunlar masal ve hikaye bunları düşünme herşeyin bir zamanı var elbet bir yerden bir iş fırsatı geçecek eline.

11. oguzhan koc

oguzhan koc Üye

Seviye:
    Aşağıda vereceğim site avrupa standartlarında bir cv oluşturmanızı sağlar ve ayrıca kendinizi geliştirmeye gayret edin, kendinizi geliştirdikçe özgüven probleminiz olmaz bu durumda genelde başarıyı getirir, bir an önce liseyi bitirin ve açıktan da olsa aynı şekilde üniversite okuyun, ingilizce ve belli başlı bilgisayar programlarına (microsoft office) karşı hakimiyetiniz olsun. Keyfinizi kaçırmayın, insanlar 30'unda hala bu bunalıma girmemiş ve başkalarını sıkıntıya sokar hale gelebiliyorlar. Not: Etrafınıza kulak asmayın, büyü kısmı bizim toplumumuzun bir yarasıdır ve dert etmeye gerek yok, duanızı edin işinizi arayın, insanlara saygılı olun ki saygı duyulan kişi olasınız.

Cv için site: Europass: Özgeçmiş (CV)

Endorfin bunu beğendi.
  12. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    Elbet zamanı vardır fakat askere gitmeden önce de 1 yıl boyunca iş aradım. Elbette her şeyin hayırlısı fakat evdekilere yük olmak var.

Hiç bir şeyde eğitimim yok fakat bir çok şeyi iyi biliyorum. Fotoğrafçılık eğitimini almadım ama biliyorum, bilgisayar eğitimi almadım ama format, donanım, office programlarını iyi biliyorum. Tek başıma Adobe Photoshop öğrendim. İnterneti öylesine değil, araştırmalar için kullanıyorum, sürekli okuyorum. Ama gelelim ki bunların bir sertifikası yok, kimse gel deneyelim de demediği için kanıtlayamıyorum da. Başvurularda yazıyorum ''liseyi açıköğretimden devam ediyorum fakat şu şu programlara, şunlara hakimiyetim yüksektir'' diye, aradıklarına uyuyor ama inceliyorlar geri dönüş yapmıyorlar.

13. Endorfin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Sen bunları yapıyorsan doğru yoldasın 3-4 yer ok demez bir bakmışın 5.yer gel başla der.

14. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    Mutlaka ama 1 haftadır 70den fazla yere başvuru yapmışımdır rahatlıkla. Fakat hepsi inceledi geri dönüş yapan bir tane bile olmadı. Benim derdim de bu zaten. Ben her şeyi geçtim, bildiklerimle alakalı iş geçtim bir mağazada iş arıyorum artık. Birde bende askeriyede aşçıydım zorunlu halk eğitimden belge verildi aşçı çırağı diye onunla ilgili sertifikam olduğu halde, adamın aşçı yardımcısı arıyoruz dediği halde geri dönüşü yok.

15. Endorfin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @mertalc Yılların müzisyeni arkadaşım var grubunu dağıttı harika yemekler yapar ingilizcesi süper şimdi aşçılık yapıyor zaten elide yatkındı.sertifika felan derken yakında basıp gidecek antalya,izmir yada bir başka yere bence sende bu iş üzerinde yoğunlaş her zaman garanti bir meslek yabancı dilde öğrendinmi daha sırtın yere gelmez.

16. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    Orası öyle her daim var olacak bir meslek ama dediğim gibi onun bile başvurularında adamlar geri dönmüyor. Gidiyorum ellerimle dolduruyorum formları tamam diyorlar gerisi yok. Gerçekten bahtsız olarak nitelendiriyorum kendimi. Bu kadar olmaz yani :) Yine de başvuru yapmaya devam tabi ki bulana kadar.

17. Endorfin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Genç dostum yanlış anlamada konuşman ve davranışlarında bir karşı tarafa eksik gelen yada sert bir üslubun varmı? iş görüşmelerine en dandik bir firma bile olsa en azından takım elbise ile ve traşlı olarak gitmen senin yararına olacakdır.

18. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    Yanlış bir üslup, tavır sergilediğimi düşünmüyorum. Normalde ilk tanıştığım kişilerle samimiyetsiz bir konuşma içerisinde bulunmuyorum, bulunamıyorum yapım böyle.
    Takım elbise olayı bende olmuyor. :) Hem şişmanım hem de hoş görünmüyor. Sport daha iyi duruyor bende daha yapıcı bir hal oluyor o zaman.

Endorfin bunu beğendi.
  19. Endorfin

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @mertalc ne yaptın buldunmu iş dostum.

20. asidodo

asidodo Aktif Üye

Seviye:
    @Endorfin Maalesef halen arıyorum. Hiç bir yerden sonuç yok.