Bir Kamuflaj Hikayesi

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@Retro Enthusiast

Evet. Bu haftasonu mesaimiz belli oldu. Hor kullanılmış, vurulmuş çizilmiş bir kadroya sahip triban 3 bisikletimi kamuflaj yeşili kaplama işine girişeceğim nasipse. Öneri ve görüşleriniz varsa dinlemekten zevk duyarım.

Rengimiz şu;
IMG_0405.JPG

1 adet yeterli gelecektir tahminim. Garanti olsun diye 2 adet (40*2=80 TL) plastidip camo yeşil boyamız hazır. Kadroyu üzerindeki tüm aksamdan kurtardım şimdilik. Aynakol sökme anahtarım olmadığı için muhtemelen gazete ile sarıp koruyacağım.

IMG_0399.JPG IMG_0404.JPG

Derin çizikleri daha önce beyaz oje ile rötuşlamıştım. İnce zımpara ile üzerinden bir kat geçip pürüzsüz bir yüzey elde etmeye çaılştım. Plastidip işlemini fasılalar şeklinde yapmak kaplamanın daha sağlıklı olmasını sağlıyor. İnce bir katman, yarım saat ara, sonra tekrar ince bir kat ve tekrar ara ve tekrar bir kat derken sabırla yaklaşık 3 - 3,5 saatimi alacağını tahmin ediyorum.

IMG_0400.JPG IMG_0401.JPG IMG_0402.JPG IMG_0403.JPG

Haftasonu boyama & kaplama işleminde görüşürüz..

Scudo

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
Sonucu bekliyorum, tam bu renkten ben de mtb me yapmayı düşünmüştüm.:)

Tepki
25
İsim
Ulaş T.
Bisiklet
Diğer
Merakla bekloyorum benimde öyle bi projem var

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Malum işe giriştim. Ancak şöyle bir sıkıntı mevcut. Plastidip yetmedi :D

Daha doğrusu kadro beyaz olduğu için 1 kutu daha almam gerekecek. Maşa koyu renk olduğu için daha kolay kapattı. İçime sinmesi ve daha kalın bir kat olmasını istediğim için yarısından fazlasını maşaya harcadım. Ancak kadronun tamamen beyaz olması sebebiyle attığım iki kat yetmedi. Maşadaki gibi bir sonucu alamayacağımı anladığım için bir kutu daha plastidip sipariş ettim.

Hafta içi bitmiş halinin resimlerini bisikleti de topladıktan sonra paylaşacağım inşallah :harika:

• Beğen
Tepkiler: Tuguj

BugraKargi

Üye
Tepki
32
İsim
Buğra Kağan Kargı
Bisiklet
b'Twin
Çok güzel olmuş. Benim de böyle bir projem var fakat marka yazılarının falan kapanmasını istemiyorum. Bunun için nasıl bir çözüm geliştirebilirim ?

• Beğen
Tepkiler: Liberi Spiritu

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@BugraKargi

Maskeleyerek kaplayabilirsiniz sonrasında kaplama yerlerini çıkartıp yazıları koruyabilirsiniz. Ben daha custom bir şeyler yazmayı düşünüyorum kadroya markadan ziyade bakalım.

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin

En son halini aldı. :harika: Btwin dekorasyon setinin mevcut renge en uygun olan yeşilini sahibinden.com'da buldum ve uyguladım. Üzerindeki btwin ön jantı ve tel başlarından çatlamaya başlayan giant arka jantı Race 01 jant seti ile değiştirdim. Salcano yazıları söktüm :islik: Aynı yeşil tonlarda başka bir yazı uygulamayı düşünüyorum jant üzerine bakalım..

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.518
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Güzel iş çıkarmışsınız. :harika:

• Beğen
Tepkiler: Liberi Spiritu

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
@mywashere

Ortamın sıcaklığı havadaki nem vs. gibi faktörler kaplamanın kalitesini direkt olarak etkiliyor. 2. kez bu işlemi uyguluyorum. Çok sıcak olmayan -tabiri caiz ise oda sıcaklığında- ve nemsiz bir ortamda uygularsanız tutunma ve son katlarda oldukça kaliteli bir görüntü ortaya çıkıyor. Aksi durumda pütürlü ve kumlu gibi bir yüzey çıkıyor ki emeğinize yazık oluyor. Sağlamlık konusunda şuradan örnek vereyim; gördüğünüz btwin dekorasyon setindeki btwin orijinal sticker'larından bir iki tanesini yapıştırıp, üzerine plastik bir yüzey düzleme aparatı ile baskı uyguladıktan sonra ''olmadı bu ya'' diyerek çekip çıkartmak suretiyle yüzeyden aldım. Yüzeyde en ufak bir değişim olmadı. Tutunma konusunda sıkıntısı yok ancak yüzey darbe ve çiziklere daha hassas hale geliyor. Yani plastik yüzeyi tırnağınız ile normal bir baskı uygulayarak bile çizmeniz mümkün. Bu açıdan sadece plastidip uygulamak yetmiyor -ki bu noktada da plastidip'in araçlara da uygulanan bkz; (link) devreye giriyor. Plastidip kaplı yüzeye uygulandığında yüzeyi daha pürüzsüz, parlak ve korunaklı bir hale getiriyor. İçindeki formül itibariyle sticker'lara zarar vermeyecek bir yapıya sahip ise alıp onu da uygulamayı düşünüyorum açıkcası.

Tepki
36
İsim
Serkan D.
Bisiklet
Cannondale
@BugraKargi kağıt maskeleme bantları var. herhangi bir yapı markette bulunur. İstediğiniz en'de var. Onunla maskeleyebilirsiniz. Otomotivde bunlarla maskelenir.

Liberi Spiritu

Hüseyin EROL
Tepki
775
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Evet, 9 aylık kullanımdan sonra nihayet plastidip beni değiştir demeye başladı. Bir kaç yerden soyulma ve atma yapmaya başlayınca Plastidipi bugün tamamen söktüm kadrodan. Haftaya kadar fikrim değişmez ise limon yeşili olacak bu bebek.. :ssrtcbya:

Kafamdaki renk tam olarak şu;