Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bir kaç soru

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında chnkrmz tarafından paylaşıldı.

1. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    1. gördüğünüz gibi kendisi bir bisiklet standıdır :D

2. bisiklet standım suntadan yapıldığı için ve sunta da dandik bir tahta olduğu için sağlamlaştırmaya gitmelimiyim. bisiklet 11 kg fazlası var eksiği yok.

3. ilk yaptığım da bisiklet nasıl duruyo diye bez sarmadan koymuştum ve kadronun alt kısmına güzel bi çizik aldı. oraya nasıl bi olay uygularsam çizik belli olmaz. yani yakında belli olsada öyle birisi kadromu süzerken belli olmasın :D

4. bazı alet edavatlarım mevcud. bunların yanında başka bulunması gerekli olduğunu düşündüğünüz şeyler varmı. yani olmassa olmas. olmasada olur olanlara gerek olmayabilir.

5. ön frene ayar çekerken biraz zamanımı aldı. uzatma adaptör yüzünden olduğunu düşünüyorum. acaba sizdede zorlanma oluyormu. yoksa ben mi bişeyleri beceremedim.

6. belki hatırlarsınız. arka balatayı tutan vida yalama olmuştu. her türlü düz tornavidayı çekiçle çakma vs denedik çıkaramadık. bisikletçi abey 2 dk sürmedi. demekki işi bilene verecekmisiz.

7. son sorumuz ve konuyu açma nedenim... " arka teker boşta fazla dönmüyor. balata mı deyiyor diye kaliperi komple çıkarıp denedim ama arka teker az dönüyor. ön teker bi çevirmeye 3 dk dönerken arka teker 20 sn sürmüyor.
    göbek mi temizlenmeli ? yoksa başka bir nedeni var mıdır. ?

2. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    7. Soruya cevabım arka mandalı gevsetıp yenıden ayarlarsanız bosluk yapılabılır ve surtme olmaz gıbıme gelıyor.Tecrübeyle sabittir. ;)

3. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bu akşam onu deneyeyim.

4. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
  5. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    1. Gayet başarılı bir tasarım!
    2. Üzerine daha fazla yük koymadığın ve en alt zeminininden sallanmadığı sürece bir sorun olmaz.
    3. Bisikltçiden patlak bir iç lastik alıp onu keserek genişletip askılara sarabilirsiniz.
    4. Çakı Alyan anahtar seti, ince ve kalın 2 adet 14-15 anahtar. Teker göbekleri için ince ve kalın 2 adet 16-17 anahtar, pompa ve lastik tamir seti, kurbağacık, penseli ve bıçaklı tornavidali bir çakı olabilir seyahatlerde çok lazım oluyor. Bu saydıklarından hangilerini istersen alabilirsin. ( tavsiyem hepsi) zamanla alınır..
    5. İlk defasında herkes zorlanır. Önemli olan cesaretle müdahale edebilmekdir. Zamanla nasıl ayarlaman gerektiğini kendinde keşfedeceksin. Ben rotor ile balata arasındaki boşluklardan ayarlıyorum kesin ve doğru sonuç veriyor!..
    6. Ben söylemiştim.. Ya matkap yada bisikletçi diye.
    7. Bisiklet yeniyse bu normal. Ancak arka tekerde on tekerden fazla olan bir mekanizma var. Ruble! Teker dönerken birde rublenin içerisinde bulunan yaylı tırnaklar teker dönerken çıt çıt çıt çıt çıt çıt diye sesler çıkarır bunun nedeni sürtünmedir!. On teker sadece mil ve bilyelerin üzerinde dönmesinden dolayı sürtünme çok azdır!!. Sebebi bu. Ancak siz el ile çevirirken dahi zorlanma hissediyorsanız durum değişir. Arka göbeği sıkan vidalar çok sıkı olabilir ama düşük bir olasılık çünkü 20 saniye değil 3-4 saniyeden fazla dönmez.. Keyifli sürüşler dilerim..

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    1. teşekkür ederim.
    2. sadece bisiklet koycam bisiklette hafif bişe. ozaman sıkıntı olmaz galiba
    3. şimdilik böyle kalsın onu ilerde yapayım. biraz üşengeç sayılırım. bu standı yapmam bile bir mucize :D
    4. zamanla onları yavaş yavaş almaya başlayayım. ama teker göbeğinde anahtar yeri yok tu galiba. yutubtan da videolu anlatım falan bulamadım. jant "MT 65"
    5. bende boşlukları ayarlayarak yapıyorum. arka freni ayarladım da önü de ayarlıyorum ama alyanı sıkarken ne oluyosa oluyo biraz oynuyo. 20 dk falan uğraştım ama yaptım
    6. ..... :islik: :D:D
    7. eve gidince biraz arka tekerle oynamam lazım. ebubekirin dediği gibi olabilir

7. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Teker gobegindeki vidaları görmek için bisiklete arkadan bak arka çatalın iç kısmında birbirine arka arkaya sıkılmış ince somun görürsün teker milini cevreleyen!. Onlar için.. Ama uzun süre sıkıntı yapmayacağı için (kullanım tarzından dolayı) anahtarları almak için çok acele etmene gerek yok..

8. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    o somunları gördüm.
    hatta arka tekeri kitli tutan pimi açınca tekeri bi çevirmeye fırıldak gibi dönüyor. hafif sıkınca biraz yavaşlıyo tam sıkınca iyice yavaşlıyor tekerin dönmesi.
    ama sürerken beni yavaşlatmıyo.
    bu normal mi yoksa o somonları gevşetmem mi lazım biraz

9. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Somunları gevşetebilirsin ama kontrol ederek!. Gevşet ve tekeri sağa sola salla eğer tık tık yapıyor ve sallanıyorsa test ederek sallanmayana kadar somunları sık..

10. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    anahtarları zamanla alayım da onuda yapayım ben. kurcalaya kurcalaya öğrenecem artık :D

11. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Aynen öyle. Bende ondan dolayı yazdım ya o anahtarları..

12. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    sen bu işleri biliyon ustad :alkis:

13. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Elimden geldiğince..

14. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu Kadar mı Raslantı olur Kardesım :) Soyle bır bakayım dedım Black Decker Setinin aynısı bende var Kilidin benimkiyle aynı Ön camurlugun bile benimkiyle aynı :) ForeveR MTB helal :) Yanlız Arkayada Polisport Camurluk Tak Cross Motorsiklet gibi durur onu unutma Dost ;) Stand 250 tl di bende Senin gibi tahta degilde Demirden kaynattırdım ;)

15. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    arka çamurluğumda var sadece takılı değil. standın dibinde solda gözüküyo.
    ve ForeveR MTB :D

16. Enis Arslan

Enis Arslan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Helal Kardesım :)

17. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    standımda sağlamlaştırmaları yaptım. ama sağlamlaştırdıktan sonra fotoğrafları çekmedim.
    şarjlı tornavide tabancası buldum ve hemen işe koyuldum.
    1. çift taraflı band kullanmama rağmen genede 2-3 gün sonra aradaki parça kaydı ve iki uzun kol birbirine yaklaşmaya başladı. tabanca sayesinde tornavida kullanarak sapasağlam yaptım.
    2. 2 adet L kelepçe ile direğin geri depmesini önledim ve arka tarafına 4 adet daha 5 cm lik tornavide gömdüm. beni bile taşır artık :D
    3. arkadan 2 adet 5 cm lik ekstra tornavide ile parçaların birbirinden ayrılmamasını iyice arttırdım.

ve desinator olarak çalıştığım yerde bolca sahipsik kaliteli kumaş ayarlayarak bisikletin kadrosuna denk gelecek olan yeri daha kaliteli sarabileceğim

tabi bu eski resmi.