Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir insan vücuduna şiddetli bir darbe aldıktan sonra neden bayılır?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Biraz ilginç bir başlık oldu; ama şöyle açıklayayım arkadaşlar:

Bu sabah işe giderken servisten indiğim sırada bir anlık dalgınlıkla diz kapağımı şiddetli bir şekilde demir kapı koluna çarptım. İnanılmaz bir acı duydum. Ama önemsemedim ve servisten indikten sonra acının geçmesini bekledim.

Bisikletçiyiz ya, acı yok saymaya alışmışız.:D Ama ayakta öylece durup acının geçmesini beklerken bir anda gözlerim karardı ve kendimi yerde bulmuşum. Beni uyandırmaya çalışırlarken kendime geldim. Baygınlık geçirmişim. Ama neden bayıldığıma bir türlü anlam veremedim. Daha ince 2-3 kere başıma geldi; ama 3 tanesinden 2'si kan tuttuğu için olmuştu (bunu yenmeye çalışıyorum), bir kere de açlıktan olduğunu tahmin ediyorum, bu sabah da henüz kahvaltı etmeden yola koyulmuştum. Ama açlıkla ilgisi olabilir mi? Ben sanmıyorum. Belki de psikolojiktir?...Benim tahminim o acıya dayanamadığım yönünde. Ama ciddi söylüyorum, o acıya kimse dayanamazdı herhalde.

Şu anki korkum dizimi sakatlayıp sakatlamadığım ve bunun arkasından başka bir şey çıkıp çıkmayacağı yönünde. Ama dizde bir çatlak oluşsaydı şu an yerimde duramıyor olurdum herhalde, ama bundan da emin değilim, çünkü ya bir şey olduysa ve ben farkında değilsem?...Ama acım fazla sürmedi. Şu an yalnız sızısı kaldı.

İşte böyle arkadaşlar, yani anlayacağınız bugün kafam bayağı karıştı.
    Sizce insan vücuduna böyle bir darbe aldığında neden bayılır?...

2. derya.yildirim

derya.yildirim Kıdemli Üye

Seviye:
    Zuhâlcim geçmiş olsun. Ben de bir kez yaşamıştım bu göz kararmasını. Okuldan sonra aç karınla antreman yaparken olmuştu. Sesler ve görüntü gidip gelmişti. Bence forumdan medet umma ve hemen bi doktora git. Daha önce de böyle baygınlıklar geçirdiysen muayene olman daha sağlıklı olur.

Nevzat KÖSEOĞLU ve Levent Temiz bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:

Teşekkürler Derya'cığım. Onu kesin yapacağım zaten. Ama forumda benzer şeyler başına gelmiş arkadaşların da tecrübelerinden faydalanmak istedim. Bakalım tek yaşayan ben miyim...

Levent Temiz bunu beğendi.
  4. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    walla zuhal hanim gecmis olsun

onemli olan bi doktor kontroludur

tabi belki asiri yorgunlukta var ise ?

5. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bende 15 yaşlarındaydım (neredeyse 10 sene olmuş üff) bisiklet sürerken karşı istikametten gelen ve daha sonra kendisini tartaklarım diye korkan benim yaşlarımda bir çocuk çok hızlı bir şekilde bana çarpmıştı.bisiklerimin freni karnıma saplanmıştı ve bacaklarımda çok derin kesikler oluşmuştu.Ben olayın sıcaklığından önce birşey hissetmedim ama birkaç dakika sonra gözüm karardı ve bayıldım.10 dakika kadar sürmüş.Daha ncede bir kez bayıldığım için check up a girdim.Epilepsi olduğumu öğrendim.Yani kaza bana hastalığımın ortaya çıkmasına neden oldu.Ama ileri düzeyde olmadığı için tedavi görmedim sadece aşırı yoğun duygulardan uzak durmam önerildi.O olaydan sonrada bir kez tekrarlandı şimdi iyiyim...

Levent Temiz bunu beğendi.
  6. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
    Şey biraz kötü bir örnek oldum sanırım böyle pat diye girmişim konuya,telaşa neden olmak istemem canım sen yinede en kısa zamanda bir doktora görün inşallah birşey çıkmaz,çıkmaz çıkmaz ben kritik vallayımda ondan sanırım:)

7. neveragain

neveragain Yeni Üye

Seviye:
    işi sıkı tutup doktora gözükmek tabbi ki mantıklı ama yogun acıdan dolayı bayılma egilimi göstermek de olagan durum bildigim kadarıyla... yani bir nevi savunma sistemi...hissedilen acının boyutu dayanılmıyck hale geldiginde beynin şarteli bi süreligine indirmesi gibi(şok olarak da adlandırılıyo...bu durum)...
    bayılmanın(belli bi hastalıktan dolayı olmayan bayılmalardır kastettigm) temel sebeplerinden irisi de beyine giden oksijenin yeterli düzeyde olmaması...yani aşırı yorgunluk,sıcak hava,psikolojik travma gibi sebeplerle de bayılma durumu görülebilir..
    gecmiş olsun..!

d.berkay bunu beğendi.
  8. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    genelde vucudun ilk verdigi tepki budur, bende birkeresinde ayak bileğimi kırarcasına burkmuştum (çıtıraaaakk diye ses falan bile cıktı). ilk şokla havaya zıpladım 1 dakika sonra falan gözüm karardı. sonra soruşturdum vucudun ilk verdiği tepki bu aynı anda muhtemelen agızda bir kuruluk falan da olur ve soguk terleme bazen gorulebilir. nedenini bilmiyorum tecrubeyle sabittir ;)

9. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Lise de tahtayı silmek için ani bir hareketle kalkarken dizimi çok sert bir şekilde sıranın demir ayağına vurdum. Hiç bozuntuya vermeden tahtaya gittim silgiyi elime aldım ama birden gözlerim karardı ve etraftaki sesler derinleşti. Neredeyse bayılıyordum. Ayakta o şekilde 10-15 saniye civarında dayandım sonra kendiliğinden geçti.

Bu çok normal bir olay. Buna benzer birkaç olay daha yaşamışlığım var. Fakat hiç bayılmadım. Vücudun darbeye bir tepkisi olarak oluşuyor. büyük ihtimalle sinirlerin yoğun olduğu noktalara gelen çok şiddetli darbelerde ortaya çıkıyor...

d.berkay bunu beğendi.
  10. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Benim de başıma geldi arkadaşlar.Daha doğrusu benim yüzümden arkadaşın başına geldi buna benzer bir olay.Birbirimizin üzerinde güç denemesi yapıyorduk .Yumruğumuzu açmaya çalışıyorduk ( can sıkıntısı işte her şeyi yaptırıyor insana :04: ) Avucunu açmaya çalışırken baş parmağını biraz fazla geriye ittim galiba.Acı içinde çekti elini.Şöyle bir eğildi ve gözlerinin karardığını söyledi.Aniden terlemeye başladı ve bir kaç saniye sonra yere yığıldı.Nasıl korktum anlatamam :eek: Bu da ani bir acıdan kaynaklandı galiba Zuhâl ve diğer arkadaşlarda olduğu gibi. :rolleyes: Bu arada, geçmiş olsun Zuhâl.Aman dikkat et servis kapılarına.Hele de otomatik ise eğer...

11. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    öncelikle çok geçmiş olsun.en doğrusu doktora gitmek.bu gibi durumlarda ani atak,heyacan esnasında insan vicudu kanı adranalin ile besler.örneğin bir yerimiz kesildiğinde veya çarpma durumlarında vücut ilk görev olarak beyne acının duyulduğu yerden sinyal göderir.hani hep olayın sıcaklığından anlamadık deriz.öle bişi yok.vicut direk oraya yapıcı olarak kan vasıtası ile onarmaya çalışır.tabi bu sırada kandaki şeker vb....yeteri kadar değil ise buna etken yorgunluk,farkında olmadığımız stress,sinir bozukluğu o anda çok şey ifade eder.dolayısı ile buna çok etken var.en güzeli ufak ci chek-up yaptırman çok doğru olur.

sertel ve d.berkay bunu beğendi.
  12. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Geçmiş olsun , bayılma dediğimiz şeyin ilkel tarafımızdan kalan bir dürtü olduğunu okumuştum bir yerlerde. Büyük bir tehlike vb. ile karşılaştığında vücudumuz pek çok hayvanın ( ilkel tarafımız dediğim budur ) yaptığı gibi ölü taklidi ( bayılma ) yapıyoruz sanıyorum. Arkadaşların verdiği şalter örneği de durumu açıklıyor.
    Bu güne kadar bayılma durumu yaşayan arkadaşlarıma geçmiş olsun.

Acı eşiğim çok yüksek olduğu için hiç bayılmadım ; İki kere kolumu , bir kere ayağımı , bir kere de çenemi kırmama rağmen.

İlginçtir bunların hiçbiri bisiklet ile paraşütle veya dağcılık faaliyetlerimde olmadı. Kolumu kırdığımda kemik dışarıya çıkmak üzereydi ben hariç herkes bayılmıştı evde. :) Ancak bunun ( acı eşiğinin yüksek olmasının ) iyi bir şey olmadığını biliyorum. vücudumuzun uyarı mekanizması olan acı, beynimizin gerekli salgıları ve onarıcıları salgılaması için çok gerekli bir şey.

Tekrar geçmiş olsun.

13. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun Zuhal, en kısa sürede buz kompresi yapmanı öneririm, bayılma konusuna bir şey diyemeceğim, bayılmaya karşı özel bir yeteneğim var sanırım en ağır şeylerde bile son anda kendime hakim olarak bayılmayabiliyorum (!). Onun dışında çatlak olabilir ve farketmeyebilirsin, çatlaklar genelde röntgende çıkmıyor ama ancak emar da görünebiliyor...

14. atoin

atoin Yeni Üye

Seviye:
    beyin şiddetli bir sarsıntıyla lopların ileri geri yapması sonucu beyin sinirlere emir gönderemez ve kroki knock out olayı meydana gelir denge bozulur beyılma görülür çok tehlikeli bi olaydır allah herkesi saklasın

15. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Olay acıya dayanma yada dayanamama değil. Göz kararması ve soğuk terleme ardından daha da ilerisi bayılma durumu gelen darbenin acı vermesi yada vermemesi ile ilgili değil. Darbenin vücudun hangi bölgesine geldiği ile ilgili...

16. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Selam arkadaşlar,

Bugün doktora gittim ve röntgen çektirdim. Çok şükür hiçbir şey çıkmadı. Bayılmanın sebebini de öğrendim: Tamamen mevsim dönümüne dayalı olarak vücut direncinin düşmesiyle ilgili. Zaten onu izleyen gün de üstünüze afiyet grip oldum. Demek ki böyle bir anda dayanma gerektiren güç bir darbeyle karşılaşınca vücut bayılmayla sonuçlanan bir tepki verebiliyor.

Bundan aslında bir yandan da vücudun önemli bir gereksinimi olan C vitaminini yeterince almadığımız sonucunu çıkarıyorum. Çünkü yapılan bir deneyden öğrendiğim kadarıyla vücudundan C vitamini alınan farelerde direkt olarak bünye zayıflaması ve gribal enfeksiyonlar görülmeye başlanıyor.
    Malesef yalnızca insanlar bunu vücudunda sentezleyemiyor; dolayısıyla sürekli dışardan almaya mecburuz.

Bu konuda başka fikri olan varsa bekliyoruz. Herkese sağlıklı günler diliyorum

sertel ve canyon bunu beğendi.
  17. erhana

erhana Aktif Üye

Seviye:

Belli olan şu ki, forumu en azından üç günde bir takip eden tıp mezunu bir üye yok. Zuhâl'in sorusu bir doktor tarafından basit bir-iki cümle ile cevaplanabilirdi sanıyorum. Yok mu kimsenin doktor ve bisikletçi bir arkadaşı? Foruma üye yapalım da gerektiğinde uzman cevabı alalım :)

Zuhâl'e geçmiş olsun diyor, onun sağlıklı günler dileğine teşekkür ediyorum.

18. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bence C vitaminiyle ilgisi yok, yeterli dinlenmemeyle ilgisi vardır bir de stresli yaşam vs ... Zihinsel tutum, sağlığımız hormonlarımız üzerinde hiç bir vitaminin ve ilacın yapmayacağı kadar + veya - durumlara sebebiyet verebilir...

sertel bunu beğendi.
  19. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Enteresandir, 3 ay once kolum kirildiginda once yola yigilip kalmistim. Biri ezmesin diye kenara kactim, sakindim aciyi hissediyordum ama dayanilmaz degildi ve etrafta olan bitenleri gayet net takip edebiliyordum. Ama o sirada kalbim deli gibi atiyordu ve nedenini anlamamistim. Galiba bayilmak uzereymisim, simdi anliyorum.
    Adrenalin ve kan basinci ile ilgili bir durum olsa gerek diye dusunuyorum.

20. Fethi Aktunç

Fethi Aktunç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İki hafta önce kadar yaptığımız bir halı saha maçından sonra çıkmaya hazırlanırken yan sahadan bir çocuğun bileği dönmüş ve içeride oturuyordu ama çocuğun rengi bembeyaz olmuştu.Biraz hava alsın diye dışarı çıkardıklarını gördüm sonrada yerde yatarken gördüm sanırım bayılmıştı..Şimdi daha iyi anlayabiliyorum neden bayıldığını :)

Geçmiş olsun