Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir Hamam Böceği Hikayesi(Fare kadar)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında MertAG tarafından paylaşıldı.

1. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bugün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum spor ayakkabılarımı yıkadım balkona bıraktım kurusunlar diye akşama doğru baktım fırtına çıkacak içeri aldım bir bakayım acaba kurumuşlarmıdır diye elimi ayakkabının içine bir soktum sokmamla bir hamamböceği fırladıki ayakkabının içinden elime doğru sormayın kocaman tak evin içinde deli dana gibi dolanıyor sizdeyin 25 ben diyim 50 o desin 75 santim (ziyaa) :) ama bayağı bir büyüktü yani :D sonra ilk korkuyu üstümden atmamla come on dedim come on ve hemen bende silahıma sarıldım raid 2 in 1 kafasına kafasına sıktım arkasından koşturup sonra bi anda ortadan kayboldu acaba ölmüşmüdür yorumları alalım ?

2. dogukan demirbek

dogukan demirbek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    zziyaaaaaaa :) ölmüş olması lazım ama..

3. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ayakkabının içine yumurtaları bırakmışdır falan diye bir daha yıkayacağım valla. Gebersin itoğlu it başka yermi kalmadı arkadaş :D.

4. dogukan demirbek

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    böyle korkunç şeyler hep böyle yerlerden çıkıyor. ama genelde ayakkabı.

bir gün kiraladığım bir odada ilk gecemin sabahıydı. başka kalacak yerim yoktu. hani akrabalar vardı da kimsenin çağırmamışlığı olur da o çaresizlikle kiralanan, kalınan bir odaydı. o kadar kötüydü, o durum kadar. yatak kırılmıştı, yere atılmıştı o yatak. kırılan baza gibi konulan tahtalardı.
    rahatsız bir şekilde uyumuş sabah da iş için kalkmıştım. oda küçüktü ve yatağın üzerine basarak giyiniyordum. birden ayağıma baktım ve ne göreyim?! hamam böceği. yatağın üzerinde geziyor. hemen çok küçük kalan yerlere basarak kıyafetlerimi alıp çıktım. gömleği bile apartmanda giymiştim. bir daha da orada kalamadım. 1 aylık para boşa gitti, Kadıköy Rıhtım bankları beni bekledi. 1 ay. Her gün oralarda kalmasam da 30 günün 20 günü o banklarda yatmıştım. ufak bir titremsi hareket, iğrenme ve terketme isteği o an dünyayı.

o ayakkabının içine elimi sokup o böceğe dokunsaydım bunu hissederdim, yine o banklar olurdu diyarım... aman ziya, aman...

5. Fatih BASAK

Fatih BASAK Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Siz öldürüyorsunuz,ben evde iki farklı tür hamam böceği kolonisi besliyorum. :) tamamen zararsızlar.

ST25i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hacı bıcır bıcırlar nasıl katlanıyon yav :D korkmak değilde tuvalet muvalet nerde pislik varda orda geziyorlar mikrop yani tiksinti oluyor haliyle.

7. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ayakkabıyı odanın bir köşesine koyun. Hayattaysa sabaha içinde bulursunuz. :D

Askerdeyken Doğukan beyin anlattığından beter bir odada kalmıştım Şilopi'de bir üs bölgesinde. Kontraplak tavanda fare olduğunu gördüm. (Üst katta yatıyordum.) Odanın köşesine ağzı açık koyduğum aile boyu Lays poşeti ile o fareyi yakaladım. :)

O kadar ağırdı ki leşini kaldıramadık. Odaya beton döktük. (Ziyaa :) )

8. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hacı bir kerede mersinde teyzem gilin yazlıkta annemin ayakkabısının içine kocaman bir 40 ayak girmişti annem diyor terliğe soktum ayağımı birşey gıdıklıyor bir değil iki değil bir kaldırdı terliği simsiyah 40 ayak annem şok geçirdi tabi 100 kilo adamım üstünde tepindim zorla öldürdüm hayvanı ondan sonra annem daha kapalı terlik ayakkabı bile giymedi :D

9. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hayvan ve hayvancıklarla dost olayım diyorumda sonra yüz bulup yerleşiyorlar :D herkes kendi evine gitsin arkadaş yoksa ben bu oyunu bozarım :D

10. dogukan demirbek

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    abi yemin ederim, kalkıp gidip rıhtımda yatasım geliyor. o derece tiksiniyorum o olaydan sonra. hani kara fatmadan iğreniyorum, fare görsem böyle anlattığınız gibi uyurken ya da yattığım yerin yakınlarında, neler olur bilmiyorum.

11. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yapacak bir şey olmayınca. Aa fare deyip yatıyon dostum. :p

12. dogukan demirbek

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok garip ya. askerlik yapmayınca henüz, çok garip geliyor. korkuyorum...

13. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    DICTYOPTERA familyasından olan bu böcekler yumurta yöntemiyle çoğalırlar .İçinde 35–40 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim ürerler.Yumurtalarını sırtlarında taşıyabilir ve dolaştıkları her yere dökülebilir.Bir defafada 200 yumurta üretebilirler. ve bir yumurta paketinden 35-40 adet larva(yavru) meydana gelmektedir. yumurtaları 18 gün'de yavru olarak çıkar.Çok hızlı ürerler.Üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar,yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamam böcekleri öldükleri anda bile yumurtalarını bırakırlar.Böcek yumurtaları herhangi bir insektisitle ölmemektedir.Bu nedenle ilk ilaçlamada mecut böcekler öldürüldükten sonra yumurtadan çıkabilecek olan yavrular için 20 gün sonra ilaçlama mutlaka tekrarlanmalıdır.

Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılam amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar.

Genellikle geceleri aktif olan bu böcekler ışığa karşı hassastırlar.

Bir Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.

Bütün insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıda kadar.

Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır.

Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler.

Yılda 8-10 defa yumurtlarlar.

Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit edebilir.

Karınlarının arka tarafindan uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54'ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler.

Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

Sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçasi olan bu böcekler, bağırsaklarındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu sebeple de ormanlardaki çör-çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar.

Evlerde,ve dışarıda yaşayan Hamamböceklerinin hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmıştır.Isırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuar hayvanıdırlar.

Hızlı üremeleri, ortalığı kirletmeleri, kötü kokuları ve en azından potansiyel hastalık(Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon) taşıyıcıları oldukları için bir çok böcek kalıcı ilaçlara maruz tutuldukları halde bunların bir kısmına adapte olmayı başarmışlardır.Bağışıklık geliştirebilmişlerdir.

Kanları beyazdır.

Bazı türleri kanatlıdır, fakat uçmaktan ziyade yürümeyi tercih ederler.

Dünyanin en büyük hamamböceği Güney Amerika'da yaşar ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup iki kanat arası uzunluğu da 30 cm civarındadır.

İskeletleri vücutlarının dışındadır.Yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir hamamböceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır.

Bazı türlerde dişiler sadece bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter.

Kafası kopmuş bir hamamböceği 1 hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür.Yüzebilirler, ama ağız veya burunları ile değil de yanlarından nefes aldikları için su yüzeyine doğru yüzerken çok zorlanırlar.

Saatte 4.800 m kadar koşabilirler, maraton rekoru olmasa da boylarına göre çok çok iyi koştukları bilinmektedir..

Hamamböcekleri hakkında bazı sayılar:

6 ayakları vardır. Bir çoğunda 18 eklem bulunur.

40 dakika boyunca nefeslerini tutabilirler.

Hayatlarının % 75 ini dinlenerek geçirirler, bu günde 18 saat demek olur ki, bayağı tembel olduklari anlamına geliyor.

Dünya üzerindeki türlerinin sayisi 5000 civarındadır.

Yaklaşık 320 milyon yıl önce, karbonifer çağda ortaya çikmışlardır ve bu güne kadar görünüşleri çok az değişmiştir.

Ağızları sağa-sola doğru hareket eder.

Yiyeceksiz 1 ay, ancak susuz 1 hafta yaşayabilirler.

Kalbi basitçe valfli bir tüpten ibarettir. Tüp kanı ileri ve geri pompalayabilir. Kalp böceğe hiçbir zarar vermeden durabilir de.

Yavru hamamböcekleri milimetrenin yarısı kadar bir deliğe sığabilir.

Yetişkin erkekler 1.5 mm, hamile dişiler de 4,5 mm büyüklüğündeki aralıklara sığabilirler.

Dünya üzerinde her yerde bulunurlar.

Türlerinin çoğu tropiklerde yaşar, ancak Kuzey ve Güney Kutuplarında da yaşayabilirler.

-32 dereceye kadar dayanabilirler.

Ayaklarındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanırlar.

Koku alma duyuları o kadar gelişmiştir ki ev halkını misafirlerden ayırt edebilirler.

Dişiler feromon denilen bir tür koku salgılayarak erkekleri davet ederler

14. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yok korkacak bir şey. Benim hayatımın en eğlenceli günleriydi askerde geçirdiğim günler. Tamamen olaya nasıl baktığınla alakalı. :)

15. dogukan demirbek

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    abi yapmayın böyle şeyler, valla klavyeye dokunurken bile irkiliyorum. :(

16. Fatih BASAK

Fatih BASAK Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Buyrun bendeki türlerden birisi : http://tinypic.com/r/281sghz/8
    Türü Gromphadorhina portentosa'dır.

17. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Hacı bakamadım bile bu hamamböceği değil bildiğin canavar yav neyle besliyon bunları :D

18. Fatih BASAK

Fatih BASAK Yeni Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kedi maması ve meyve ile besliyorum, hamamböceğine ne verseniz yer.
    Kedi mamasının içinde çeşitli şeyler olduğu için baya bi besleyici.

19. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Cam fanusta falan mı bakıyorsun çok ilginç ?

20. dogukan demirbek

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    metro kaça kadardı ya, rıhtıma gitmek istiyorum da...