Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir Günde 220 km. -1800 Metreye, Zigana'ya Tırmanış-

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında blaxisss tarafından paylaşıldı.

1. blaxisss

blaxisss Aktif Üye

Seviye:
    Son günlerde artan can sıkıntısı katsayım, beni yine uzun günübirlik bi tur düzenlemeye zorladı desem yalan olmaz herhalde. :)

Herşeyden önce güzergahımı huzurlarınıza sunayım...
    Aslında 220 km'lik günübirlik tur size çok bişey ifade etmiyo olabilir. Bir günde 300km'yi devirenler de vardır elbette hatta kendi rekorum da 225 km. Lakin burada önemli olan, deniz seviyesinden 1800 metrelere kadar tırmanmış olmak. Diğer önemli husus da temmuz ayında Zigana Dağı'nın zirvesinde üşümek :)..
    Bir gece öncesinden 3 haşlanmış patates, 200 gram pekmez, yarım ekmek, 200 gram bal ve 3 çiğ yumurta içiyorum. Sabah 4:30 da kalkıp 5:00 da yola çıkmış olmam gerekirken uyuyakalıyorum ve evden çıkış saatim 5:50'yi buluyor. Hemen hemen bir saatlik bir rötar bana çok şeylere mal olacak ama artık geri dönüşü yok. Sabah kahvaltı yapacak zamanım yok gibi zira çok geç kaldım. Hemen 4 yumurta içip alel acele evden çıkıyorum.

Sabah 5:50 evimin önü. Estetik görünmeye çalışıyorum ama nafile, tedirginim.

Sahil Yolu'na çıktım. Güneş bana:'Hayır dert etme yetiştirebilirsin' dercesine o ihtişamlı yüzünü gösteriyor.

16 km sonra Tirebolu'dan Gümüşhane Yolu'na sapacağım. Rüzgara karşı gidiyorum ama sorun değil. 16 km sonra istikametim değişmiş olacak.

Tirebolu'ya varıyorum. Gümüşhane sapağından jet hızıyla bir iki topkek-popkek ve meyve suyu alıyorum. Sabah kahvaltısı niyetine pedal çevirirken mideye indiriyorum.

30 km sonra ilk durağım Doğankent olacak...

Dağın başındaki elektrik direğinin ihtişamı hoşuma gidiyo, durup fotoğrafını çekiyorum.

Resimde gördüğünüz Harşit Çayı. Alakasız bi bilgi ama araya sokuşturayım, Ruslar I. Dünya Savaşı'nda buraya kadar ilerleyip, bu akarsu sınırında durmuşlar.
    Akarsu boyunca pek çok taş ocağı, şantiye mevcut.

Fotoğrafı çekerken hemen sol tarafımda yanan çöplerin çıkardığı duman görüşümü engellese de umursamıyorum, basıyorum deklanşöre.

Yol üzerinde bi petrol istasyonunda durup, biraz içecek alıyorum.

Yol kenarındaki ağaçların oluşturduğu harika atmosfer eşliğinde basıyorum pedala. Alınan haz doruk noktasında..

Derviş amcam kimse, çoook güldürdü beni. :)

Yanımda fotoğrafımı çekecek bi arkadaşım olmadığından sele üzerinden kendimi çekmeye çalışıyorum. Çok ciddi bakıyorum bu arada.. :)

Küçük bi kasabadan geçiyorum. Sonradan öğrendiğime göre adı Eymir'miş.

Yukarıdaki köprü resmini çekmek için durduğumda, yolun karşısında kıraathaneden yaklaşık bi 30 kişi çıkıp bana el sallıyo. Ben de onlara el sallıyorum ama fotograflarını çekene kadar hepsi bi daha içeri doluşuyolar...

Keşke biraz zamanım olsa da şu derelerde balık avlayabilsem. :)

Hem de çoooooooooooooooooooooook... :D

Yol boyunca karşıma büyüklü küçüklü bi çok asma köprü çıkıyo. Estetik duranları kayda alıyorum hemen.

Ve Doğankent göründü. Uzaklardan hidroelektrik santraline zoom yapıyorum. Burası barajsız bi hidroelektrik santrali. Yaklaşık 5 km yukarıdan borular eşliğinde getirilen su, buradan yine borular vasıtasıyla aşağı bırakılıp elektrik üretiliyor.

Nüfusundan da anlaşıldığı üzere kendi halinde mütevazi bi ilçe Doğankent. Yöre halkı Doğankent yerine 'Harşit' adını kullanmayı yeğliyo.

Santralin başında türk bayrağını ve Atatürk siluetini görünce gururlanıyorum her ne kadar bu sistemi japon mühendisler kurmuş olsalar da. :)

Bir sonraki durak Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi.

Yol üzerindeki bu dağı öyle bi traşlamışlar ki koca dağın yarısı yok olmuş neredeyse. Ne kadar devasa bi traşlama olduğunu anlamanız için resmin sağ alt kenarına yakın duran iş makinasına dikkatinizi çekerim..

Şahika manzaralara devam. Karşıma yine harika bi asma köprü çıkıyo. Ormanın rengini alan dere büyüleyici bi hal almış. Görünürde tek bir ev yok. Yollar ıssız tek araba geçmiyo. Saat sabahın 8:00'i. Kuş sesleri eşliğinde çağlayanların çıkardığı harikulade şırıltı, insanı hipnoz edip adeta oraya çiviliyo. Bu manzara eşliğinde durup manzarayı doya doya izlemek geliyo içimden lakin vakit yok pedallamam lazım.

Neredeyse 2 km'lik bi tünel, ancak gelin görün ki aydınlatma namına tek ampul dahi yok. İşin garibi farımın da pillerinin bitik olduğunu o anda görüyor olmam. :D
    Yapılacak pek bişey yok, tüm ihtişamıyla bi yaratığa benzettiğim tünelin, beni yutarcasına açtığı ağzına doğru pedallıyorum. içerisi ürkütücü tek araç dahi geçmiyo. üşüyorum da...:eek:
    Dalga geçer gibi ismi de 'Güvenlik Tüneli'.:boese157:

Tünel çıkışından 100 metre sonra Gümüşhane il sınırına giriyorum. Bu arada tünel içinde karanlıkta yolumu bulmaya çalışırken kolumu duvara sürtüyorum. Kanamıyo lakin biraz acı çekiyorum.

Yol ıssız 10 dakikada bir, tek tük araba geçiyo. Elektrik telleri ve direkleri çirkin bi görüntü oluştursa da, huzur dolu bi yol benim için.

Doğankent'teki hidroelektrik santralinin yaklaşık 5 km yukarıdaki su giriş haznesi.

Güneş yavaş yavaş tepeme çıkmaya başlıyo . Saat 8:30 civarı. Kürtüne yaklaşık 45 dakikalık yolum kaldı. Rakım kaç oldu bilmiyorum ama Kürtün ilçesinin rakımı 610 metre.

Garip ama gerçek, bu köprü halen kullanılıyo.. :eek:

İki küçük tünel çıkıyo karşıma. ikisi de birbiri ardına. Seçim propagandası izleri hala duruyo tünelin masumhane duvarları üzerinde.

İşte bi tünel daha. Kaç metre olduğuna dair bi bilgi levhası yok görünürlerde. Ama tünelin diğer ucunu nokta halinde görebilirsiniz fotoğraftan. Girişteki tek tük yanan ışıklara aldanmayın. Bu tünel de zifiri karanlık.

Yupppiiii!!! Yeterince ışıklandırması olan bi tünele rastlıyorum sonunda.

Neredeyse her 3-4 kilometrede bir, bi tünele rastlıyorum.

Devamı geliyo...

2. kalkmazdüşmez

kalkmazdüşmez Kıdemli Üye

Seviye:
    Yahu bu Karadeniz insanı hakkaten fıkra gibi yaşıyor hayatını
    Gıcık köprüsü yamuk yumuk köprü Güvenlik tüneli v.s....
    bu geziyi bizle paylaştığın için teşekkürler..
    Herzaman için çok gezen bilir (bisikletforumu üyeleri )

Ahmet Teoman ÇON, blaxisss ve sniper bunu beğendi.
  3. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Harika manzaralar var. Çok teşekkürler. Tüneller de ilgi çekici :) İnsanın giresi geliyor. Tabi sağlam bir far ile :D

blaxisss ve sniper bunu beğendi.
  4. whistler

whistler Üye

Seviye:
    vallahi helal olsun, tek başına iyi yol katetmişsin. karadeniz de ayrı bir güzel, her tarafı doğa harikası yalnız o karanlık tünellerden pek haz etmedim, allah korusun ama tek başına iken özellikle daha da korkunç göründü gözüme.

Hasan Hakan Koç, blaxisss ve sniper bunu beğendi.
  5. blaxisss

blaxisss Aktif Üye

Seviye:
    Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi biraz ilerimde. Rakım 610 metre. Arka plandaki dağları kaçırmayıp hemen fotoğrafımı çekiyorum.

Kürtün'e bile tünelle giriyorum.. :)

Burada biraz durup su alıyorum.

Buraya kadar 73 km yol gelmişim.

Olanca ihtişamıyla karşımda Kürtün Barajı. İnsanoğlunun doğaya hakim olma isteğini en güçlü şekilde yansıtan devasa barajların bi numunesi de karşımda duruyo.

Barajın boşaltma kanalları bunlar olsa gerek.

Barajı Özkürtün Tüneli'yle geçiyorum. Bi sonraki durağım Özkürtün olacak. Kürtün-Özkürtün ikilemini merak edenler için ufak bi bilgi; baraj yapılırken devlet, sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan ailelere, şu anki adıyla Kürtün olan ve daha aşağıda kalan araziden ev tahsis etmiş ve para yardımında bulunmuş. Bir kısım ahali devletin ev tahsis ettiği yerlere yerleşmiş, bir kısmı da yerini bırakmayıp özkürtün'de kalmış. Böylece Kürtün-Özkürtün ikilemi başlamış. Ne kadar doğru bilmiyorum, yol kenarında küçük bi çocuk anlattı bana da bunları.

Baraj ağzına kadar dolu gibi. Köylüler barajdan şikayetçiler. Zira oluşan göl iklimi değiştirmiş, sert rüzgarlara neden oluyomuş.

Baraj gölü üzerinde çok sayıda bulunan balık çiftliklerinden bikaç tanesi.

Özkürtün'den fotoğraf makinam için pil alıyorum. Bi sonraki durağım olan Torul'a doğru ilerliyorum.

Güneşin altında sürekli tırmanıyorum. Suyum bitti, yol kenarlarında tek bir çeşmeye rastlayamıyorum. Fotoğrafta arkamı dönüp tırmandığım yerleri alıyorum fotoğraf karesine.

45 dakikadır kuruyorum, su yok çeşme yok büfe yok. Artık yoldan geçen arabaları durdurup su istesem mi diye düşünmeye başlıyorum.

Ve sonunda imdadıma yol kenarında oturup sohbet eden bu iki kafadar yetişiyo. Hemen ayaklarının yanındaki boruyu söküp, su içiriyolar. Litrelerce su içip 10 dakika kadar dinleniyorum. Teşekkürler kahramanlarım, siz olmasanız yığılıp kalmış olacaktım yol kenarına..

Tırmanmaya devam ediyorum. Aşağıda vadide görülen iş sahası, yeni yapılacak olan baraj için.

Güneşin tepemde olduğu bi saatte ki saat tahminen 13:00 civarı, bu tırmanışları yapmak bi ölüm gibi geliyo insana. Üstelik yine suyum bitti ve yine çok susadım.

Anın videosunu merak edenlere. Sizler için youtube'a upload ettim
    http://www.youtube.com/watch?v=HA35g1jfIDg

Sonunda bi şantiyede öğlen yemeklerini yeyip, dışarıda cigara tüttüren abilerime rastlıyorum. Çaresiz su istiyorum. Buz gibi su geliyo içeriden. 5 bardak içiyorum kana kana. Bi kase de yoğurt veriyolar bana sağolsunlar. jet hızıyla mideye indiriyorum. 10 dakika dinlendikten sonra yola devam ediyorum. Sağolun abiler, yoğurdun tadı damağımda kaldı. :)

Sanırım yol boyunca rastladığım en yeni tünel bu. Lakin diğer tünellerde de olduğu gibi bunda da aydınlatma namına tek ampul dahi yok. Üstelik tünel virajlı da. 2 km'lik bi kabus bekliyo yine beni.

Tünel içinde zifiri karanlıkta yanımda havlayıp benden kaçan bi köpeğin sesi tüm sinirlerimin boşalmasına neden oluyo. Artık pedal çeviremiyorum. Her yerim titriyo, arka çakarımın kırmızı ışığı yardımıyla tünelin kaldırımını buluyorum, 2-3 dakika oturup bekliyorum. Tünel çıkışı sinirden arkamı dönüp tünelin içini bir kez daha fotoğraflıyorum.

Yol kenarlarında tek bir bariyer dahi yok. Bi anlık dikkatsizlik sizi bi kaç saniye içinde hızlı bi downhille bu vadilere indirebilir. :D

Anın videosu. Sanırım argo konuşmuşum yorgunluğun etkisiyle, affola...
    http://www.youtube.com/watch?v=Ad3nTDD0uFA

Sonunda ufak bi dinlenme tesisi ve çeşmesine ulaşıyorum. Kana kana içip yola devam ediyorum.

Devamı Geliyo..

6. blaxisss

blaxisss Aktif Üye

Seviye:
    Biraz sonra Zigana Yolu'na sapacağım.

Uçurum korkunç!!! Dikkatli olmam lazım.

Güzel bi manzara görüyorum. Durup fotoğrafını çekiyorum hemen.

Ve Trabzon sapağına geliyorum. Trabzon yolundan Zigana Dağı'na tırmanacağım. Şu anki rakımım tahminen 1100 metre civarında.

Yaklaşık 28 km.lik çetin bi tırmanış bekliyo beni. Ara ara tırmanıdığım yerlerin fotoğrafını çekiyorum.

Bu rampaları güneşin altında çıkmak neredeyse imkansız. Pedal çevirirken dinlenebileceğiniz herhangi bi düzlüğü yok. Sabit bi eğimle sürekli tırmanıyosunuz. 10 dakikada bir, dinlenmek için durmak zorunda kalıyorum.

Bi çeşmenin başında durup dinleniyorum. Zafer işareti yapıyorum ama kolumu kaldıracak dermanım dahi yok. :)

112. km'deyim. Ölüm gibi tırmanışım devam ediyo. Ortalama hızım tırmanış esnasında 10 km.

Trabzon'a 70 km kaldı tabi ölmezsem tırmanırken.

Sıkıcı rampa resimleri koymuyorum artık hepsi birbirine benziyo ama en çok yorulduğum hatta beni bitiren tırmanış bu 28 km.lik tırmanış oldu.

Bu 28 km.lik tırmanışı yaklaşık 3 saatte çıkabildim. Planladığımdan 1 saat geç. Çok zaman kaybettim. Zirveye ulaşınca arkamı dönüp fotoğraflıyorum.

Zirvede 'Köme' adında, pestil ve ceviz karışımı bol şekerli tatlı alıyorum.

İşte köme buna deniliyomuş. İtiraf etmeliyim ki çok itici bi isim olmuş köme. :)

Zigana Tüneli de ayrı bi hegamonya... Doğru dürüst ışıklandırması dahi yok. duvarlarından sular damlıyo. Korku tüneli gibi ama en azından bu tünelden arabalar geçiyo, yalnız değilim.

Zigana Tüneli çıkışında başlayan inişim harika olacak. Bisiklet üstünde çektiğim anın videosu için tıklayın:
    http://www.youtube.com/watch?v=5_2VqoZs4YQ

İnişim bi harika oluyo. Tek sorun çok üşüyorum, zira yayla havası var buralarda...

Gümüşhane'nin o bunaltıcı bitki örtüsünden kurtulup, karadenizimin o harikulade yeşilliğiyle buluşuyorum tekrar.

Gönül isterdi ki bu manzaralı inişimde, daha çok fotoğraf çekeyim ancak yoruldum ve sabah erken kalkamadığım için 1 saatlik gecikmemin üzerine tırmanıştaki 1 saatlik rötarım da eklendi. Hava kararmadan eve dönmem zor olacak gibi.

Bu evde yaşıyo olduğunuzu düşünsenize...

22 km.lik yüksek eğimli inişimi kaşla göz arasında bitiriyorum. Daha zevkine varamamşıtım bile. inişimde ortalama hızım 55 km/sa oluyo. Virajlardan birine de 65 km/sa lik bi hızla girince karşı şeride savruluyorum ancak şans eseri karşı şerit boş olduğundan sorun olmuyo.

Maçka yollari taşli, geliyu sari saçlii.. :)

Artık gözlerim yol kenarındaki güzel manzaraları dahi seçemez oldu. Yetişememe korkusu ve yorgunluk tüm motivasyonumu bitiriyo.

Taş fırın karadeniz ekmeğini merak edenlere...

Hele şükür Trabzon'a giriyorum...

Trabzon'dayım lakin çok geç. Hava kararmadan sahilden 70 km.lik yolu katetmem imkansız. Saat 19:00. Neyse sağlık olsun diyorum ve ağabeyime telefon açıp durumu bildiriyorum. Arabayla yoluma gel diyorum.

Trabzon çıkışına doğru son gayretlerimle ortalama 40 km/sa hızla ilerliyorum. Kalan tüm enerjimi de harcıyorum keza abim yoluma geliyo ona güveniyorum.

Ve şafaktan günbatımına çıktığım yolculuk, Akçabat'ın çıkışında abimin arabasında son buluyo. 60 km.yi abimin arabasıyla katediyoruz. Normalde 280 km. olan parkurun 60 km.si abimin arabasında geçtiği için kendime kızıyorum. Böylece toplamda 220 km katetmiş oluyorum.
    Günbatımı huzurlarınızda.

Bisikletimin MTB olmuş olması, aksesuarıyla birlikte 14.5 kg çekiyo olması, güneşin tepemde beni bitirmiş olması, son günlerde geçtiğim yörelerde artan terör olayları, yol için yanıma kuru üzüm, patates püresi gibi yiyecekler almamış olmam, bisiklet taytı, ayakkabısı ve formamın olmamış olması, evden geç çıkmış olmam ve yolda çok zaman kaybetmem beni en çok etkileyen unsurlardı.

Başka bi turda görüşmek üzere hoşçakalın..

7. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    blaxiss kardeş ya fotoraflar olayların akışı yaşadım sanki o anları öle bi dalmışımki . mühimmatların tam olunca eminim çok daha fazla yollar yapacaksın

ramazanzerey ve blaxisss bunu beğendi.
  8. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Tek kelimeyle harikasın...

ramazanzerey, blaxisss ve sniper bunu beğendi.
  9. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    abi cidden helal olsun tek başına bu yolları yapmak yürek gerektirir.

10. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    +200 km gorunce direk ironmanler yine nereye gitmisler diye merakla tıkladım gozum mesut hocamı aradı fakat goremedim :)

gezi cok olmus anlatım ve fotograflar icin cok tessekkurler...

ahmetadanalı, ramazanzerey ve blaxisss bunu beğendi.
  11. shaq

shaq Kıdemli Üye

Seviye:
    çok gsl resimler bunlar vallaha memleket havası esti ztn gidemedim kaç yıldan beri :D tşkrlr

12. tırt kaptan

tırt kaptan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Muhteşem bir tur olmuş, tebrikler. Büyük bir keyifle ve heyecanla okudum. Şu Karadenizi görmeden ölürsem gözüm açık gidecem. Bu arada gerçekten çok zorlu bir rotaymış bu gittiğin yol. Bizimle paylaştığın için gözümüzü-gönlümüzü açtığın için teşekkürler...

Ahmet Mumcu, ramazanzerey ve blaxisss bunu beğendi.
  13. rahmankarataş

rahmankarataş Bisikletkolik

Seviye:
    süpersin vallah
    o güzelim yerleri bir kez daha başkasının gözünden gördümya
    artık yollara düşme zamanımın geldigi kesinsin
    seni performansından dolayı kutluyorum
    2006 da ziganayı eski yoldan
    süleyman şatır
    cahit turhan
    abilerimle tırmanmışdım
    gercekden yapmış oldugun km
    düz yolda 400km eş deger
    yürekden kutluyorum seni
    teprikler başarılar...

14. msconfig

msconfig Bisikletkolik

Seviye:
    tebrikederim cok guzel gezmissin valla
    en sevdigim yerler karadeniz taraflari
    yillik izinde gelip gezmek isterim bisikletle
    ayagina saglik tebrikler tekrardan

15. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    sevgili kardeşim , bize hiç gitmediğimiz yerleri gösterdiğin için sana binlerce teşekkür. ayrıca böyle bi rotayı göze almakta gösterdiğin cesaret içinde kutlarım seni. Allah pedalına kuvvet versin..........

16. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Paylaşım için teşekkür ederim çok zorlu ve bir o kadarda güzel bir gezi olmuş...

17. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Muhteşem bir gezi. tebrikler...

Paylaşım için de çok teşekkürler .

Bir günde o kadar yol. Hem de tırmanış ..... :)

Süper...

five

18. zence_fil

zence_fil Yeni Üye

Seviye:
    Müthiş olmuş. Bi günde +200 bizede nasip olur inşallah. Henüz kendime ve bisikletime güvenemiyorum o yüzden şimdilik sadece sizleri izlemekle yetiniyorum :))
    saygılarımla

19. memre

memre Üye

Seviye:
    Merhaba,

gezi cok guzel, fotograflar cok guzel. okurken bi an bile durmadım desem yeridir. cok sevdigim karadeniz yollarııı...hey be...

ellerine saglık....cok tesekkurler

20. BuRroM

BuRroM Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir gezi.. Çok güzel fotoğraflar.. Çok güzel yazılar.. Tebrik ediyorum sizi:) Umarım bir gün ben de oralara gidebilirim..