Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bir erciyes resimleri bende var

Konu, 'Outdoor' kısmında alpinist63 tarafından paylaşıldı.

1. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    gece 02:30 tırmanışa vakti
    şeytan deresinden iniş
    erciyes zirve 3917 mtlik
    arkadaki bulutlara dikkat
    15 mtlik Türk bayrağının açılması
    en zor rota

2. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Erciyese hiç çıkmadım. Zevkli bir dağ mı acaba merak ediyorum ? Rota hakkında biraz daha bilgi verebilir misin ? 19 Mayısta Erciyese gitmeyi planlıyorum zirve yapmış birinin bilgi vermesi iyi olurdu.

3. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tebrikler ,
    zirvede sanırım 16 kişi kadar varsınız.
    Benim bildiğim kadarı ile biraz fazla bir sayı bu.
    Orası takır tukur dökülür aşağıya doğru.
    elinizi attığnız, yada bastığınız kayalar yuvarlanabilri aşağıya.

aman dikkat.

Tekrar tebrikler.

Aladağlar yada Hasan dağı görebildiniz mi uzaktan ? bazı havalarda bu üç dağ herhangi birinin zirvesinden görünüyormuş. Ben aladağlar Emler tepeden , diğer ikisini görmüştüm .

Gürsel A. bunu beğendi.
  4. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    selamlar,

erciyes yapısı gereği pek sağlam olmayan bir dağ kütlesi, kaya blokları yerine toprak bloklarına saplanmış kayalar şeklinde gözünüze çarpar. sanırsam kuzey buzulundan cıkmayacaksınız. kayak evinden çıkarken 3 tercihiniz var rota için. birincisi sırt hattı, diğerlerine nazaran uzun bir rotadır, hava durumuna göre cok fazla ruzgar yiyebilirsiniz.

ikinci secenek şeytan kulvarı veya diğer adıyla şeytan deresi. zirvenin altındaki hörgüç kaya denen kaya blok çürük oldugundan cok fazla taş düşmektedir. taş düşme sebepleri doğal ve insan faktörleri olarak ikiye ayrılıyor. doğal faktör şöyle, gece taşların arasına sızan sular donuyor ve donmayla birlikte genleşerek taşları yerinden oynatıyor, sabaha karşı donan kütle erimeye başlayınca taş serbest kalıyor ve yuvarlanıyor. insan faktörü ise şöyle, hörgüç kaya yakınlarından gecen grup var ise bu bölgeden taş koparabiliyorlar ve yuvarlanmaya başlayan taşlar oldugu gibi şeytan kulvarına akıyor.

üçüncü seçeneğiniz ise haritadaki adını bilmiyorum ama herkesin bildiği adıyla nesrin topkapı. ismi dansöz gibi kıvrılarak cıktığı için böyle konmuş :) burası çıkış için nispeten daha güvenli şeytan kulvarına göre.

inişler şeytan kulvarından 15 dakikalık çarşak koşuşu ile bitiyor. şayet kalabalık gidecekseniz şeytan kulvarını pek önermem. KAL ile mi gideceksiniz yoksa baska bir grup mu?

şimdilik aklıma gelenler bunlar sormak istedikleriniz olursa eklerim.

NOT: 3800 küsür rakım olduğu için istanbuldan gittiğiniz günün sabahı direkt cıkış yapmayın, hafif mide bulantısı ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz. mümkünse seytan kulvarına doğru cıkan su kanalının orada gece kamp atın ve gece 2-3 gibi en gec cıkın yola.

5. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    doğrudur bende bir çıkışımda aladağlar silsilesini komple görmüştüm zirveden.

Soner Sarihan bunu beğendi.
  6. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    (kaynak:www.aydingun.com)

Sanırım bu resimler sırt rotasından. Çok sevdim bu rotayı boşluk hissi oldukça iyi. Ben vadi çıkışlarını pek sevmiyorum. Sırt üstünde yürümek her zaman tercihimdir manzaradan dolayı.

KAL'lı bir iki mezun arkadaşımla gitmeyi düşünüyorum. Küçük bir grup olcağız. Yani en fazla 2 çadırımız olacak. Belki küçük grup olduğumuz için klasik kamp alanlarından ziyade daha yüksekte bir yerlere kamp atabiliriz. Tabi dağı bilmiyorum sadece varsayımda bulunuyorum. 1-2 çadır alabilecek uygun kamp alanı neresi olabilir sence ?

Bu arada sırt rotasına uzun dedin. Nisan sonu mayıs başındaki kar durumunu düşünürsek elverişli bir havada (sadece zirve çantasıyla) kaç saat alır zirve ?

Kaynak: ytudak
    Açıklayıcı fotoğraflar olduğu için ekliyorum. (İlk resimde sadece küçük zirve gösterilmiş. Büyük zirve küçük zirvenin neresinde kalıyor ? Beni aydınlatabilecek biri varsa sevinirim. Haritada ise tam tersi: sırt rotasında küçük zirve büyüğün arkasında kalıyor kafam karıştı.)

7. scott-scale10

scott-scale10 Yeni Üye

Seviye:
    cıkışı degil ama inişi oldukca tehlikeli özellikle yaz tırmanışları icin! cünkü tamame carşak bir yapıya sahip!

8. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    hasandağına tırmandımm ben.3268 metreydi...
    o yükseklikten demirkazık ve erciyes gözüküyordu...
    çok güzel manzara

9. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    bide genel bi açıklama yapaym bununla ilgili
    27 ekim kayseriye vardık...o gün eksiklerimizi aldık gezdik ve öğleden sonra dağ evine(rakım 1700)...tören saygı duruşu yemek çantalarımızı hazırladk...uyuduk ve 03:00 te tırmanışa başlayacaktık...12 de uyandım ben oturdum,dışarı çıktım biraz 02:00 gibi ekipler hazır(toplam 80 kişi tırmanacaktık)
    4 gruba ayrıldık..şeytan deresinden tırmandık...gece-gündüz sıcaklık değişiminden dolayı çavşak bir yapıya sahipti.sabah 10:00 gibi zirveye vardık(ve bugün 29 ekimdi)..bu tırmanışın amacıda cumhuriyet bayramını kutlamak ve hakkari dolaylarındaki olayları kınamaktı..bunuda gerçekleştirdik..zirveye 74 kişi vardık..istiklal marşı ve saygı duruşundan sonra inişe başladık...şeytan deresinden iniş tırmanışın aksine çok güzel ve zevkliydi...çok güzel bir ortam oluyor..yeni arkadaşlıklar bazende yeni sevgili:):)

10. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    Andaç bu kış sırt hattı rotasına girdik gerçekten hiç boşluk hissi olmayan bir rota ancak yukarda dendiği gibi diğer rotalardan oldukça uzun , tek dikkat edilmesi gereken çıkış saati sanırım biz grubun genel kondisyonundan kaygı duyduğumuz için gereğinden erken bir saatte çıktık bu sebeple tam günei doğduğu sırada sırt rotasının en açık yerinde çok kuvvetli bir rüzgara yakalandık yarım saat bivakta yerde yatmamıza rağmen geri dönmek zorunda kaldık, ama herşeye rağmen çok keyifli bir rota bana göre..Aladağların görünmesine gelince biz gittiğimizde şansımıza hava çok açıktı tüm aladağlar olduğu gibi gözüküyordu akşam bi kaç resim eklerim :)

11. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    siz dağcılık ile ilgileniyormusunuz?

12. Ozan Güven

Seviye:
    selamlar sorunun muhatabı ben isem eğer evet.

13. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Yıl 1995.. Erciyes 3600m.(Fotodaki tanınması zor ama bendeniz oluyor:)

Sırttan buraya çıkıldı..Benimle beraber 2 erkek (Manuel Çıtak, Özdal Güngör),1 kız arkadaş (Ayşe Yurttaş)yaya olarak gelmişti.Buradan dağ evine iniş süperdi..O zamanlar korumalarımız yoktu ama neyse ki tehlikeli "uçuşlar" yapmadım:). Kaskım da japon malı OGK marka...Erciyes dağ evinden Develi'ye iniş de süperdi.. Daha sonra Kapadokya ve Tuz Gölü yaptık. Bu gezi bir çok gazete ve dergide yayınlandı.

Bisiklet: Bir zamanlar ithal ettiğimiz Answer Manitou. Doug Bradburry (İlk Manitou amortisörleri yapan şahıs) tarafından Easton borularla elde yapılmış..
    Sadece kadro-çatal-sele borusu fiyatı 2500 dolar idi. Ful amortisörlü bu bisiklet 10,5-11 kg civarı olabiliyordu. Arka amortisörler arka çatalın içinde..

14. Ozan Güven

Seviye:
    Gürsel abi bu bisikleti yada aynısını Velespit dükkanında vitrinde görmüştüm oldukça etkilenmiştim. Gerçekten o araziyi tanıyan birisi olarak yaptığınız şey gerçekten mükemmel:) tebrik ederim umarım birgün bize de nasip olur.

Gürsel A. bunu beğendi.
  15. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler.. Bu arada bir ekleme yapayım; 5 kez Erciyes küçük zirve, 1 kez de ana zirve (3916 m.) yapmışlığım var. (Bunlar bisikletle değildi:) )
    Diğer bir foto:
    Tırmanıştan önce.. Rota belirlemeye çalışıyorum..

16. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:

evet sizsiniz:) msn aracılığyla konuşabilir miyiz?

17. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Kadir Usta ile birlikte 2004 yılında Downhill parkuru bakmak üzere gitmiştik. Sanırım 3000'e biraz yaklaşmıştık, sonra da indik. Güzeldi.

candede ve alpinist63 bunu beğendi.
  18. maxicef

maxicef Kıdemli Üye

Kayseri Bi orada Bi burada Temmuzda Türkiy
    Seviye:

19. alpinist63

alpinist63 Kıdemli Üye

Seviye:
    tebrik ederim sizi...sizin yaptığınız erciyesi 2 defa tırmanmak gibi...
    biz yürüyerek tırmanıyoruz..siz ise bisikletle..
    diyecek bişey kalmadı artık:)

20. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Elbette. Ama üzerinde çalışılması lazım. Sonra bir sebepten yapılması planlanan organisazyon yapılmadı.