Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir Dağ Bisikletçisi Fitness Merkezinde Nasıl Çalışmalı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında atta tarafından paylaşıldı.

1. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba sevgili bisiklet forum üyeleri,

Ben fitness merkezine yazıldım ve orada dağ bisikleti ağırlıklı çalışmaktayım, şu an profesyonel dağ bisikletçileri (Nino Schurter gibi) fonksiyonel eğitim (Functional Training) dedikleri antrenmanları uyguluyorlar, bende elimden geldiğince o şeklide çalışmaya çalışıyorum, mesela Nino Schurter'in yakın zamanda paylaştığı çok çok kısa videoda bunlar var:

https://www.facebook.com/photo.php?v=10152058452718910&set=vb.99210888909&type=3&theater

Videoyu durdurarak izlerseniz daha anlaşılır olur. Mesela ben bu videodakileri yapabilmek için (evet, sadece yapabilmek için bile istikrarlı bir biçimde çalışmanız gerek, tabi bazı basit hareketlerden bahsetmiyorum)
    çalışıyorum şu an plates topu üzerinde diz çökerek durup, ağrılık çalışabiliyorum. Şu videoda (yine Scott Takımının, zaten bakarsanız malzemeler çok benziyor)

hareketler tam olarak gösterilmiş, ve bazı denge hareketleri var ki bu dağ bisikletçiliğinin olmazsa olmazıdır, olmazsa zaten parkurun belli yerinde uçuşa geçersiniz veya çok düşük seviyede kalırsınız. Sadece profesyonel bisikletçiler için veya sadece bisiklet içinde geçerli değildir, her alanda yarar. Neyse, mesela içinde Ondrej Cink ve Thomas Litscher'in olduğu videolar var plates topu üzerinde (yine bu denge konusunda daha detaylı bir konu daha açacağım ileri ki zamanlarda püf noktaları vs. olacak)

https://www.facebook.com/photo.php?v=736646706363402&set=vb.164832786878133&type=2&theater

https://www.facebook.com/photo.php?v=4163473848476&set=vb.338821599521874&type=2&theater

Bu videoda ki hareketler ve fazlasını diz çökerek kendim yapıyorum. Dumble çalışmalarını yine plates topu üzerinde dengede durarak yapıyorum. Mesela şu videoda püf noktasını gösteriyor, ingilizce bilmeseniz bile anlarsınız:

Ben bu videodan öğrendim, bir haftada rahatça üzerinde durabildim, ilk başlarda ellerimi çekememiştim belim filan ağrımıştı :)

Bunların yanı sıra, boyun kası, bel kası vs. tarzı çalışmalar yapıyorum (boyun kası hareketleri basit, ufak bir araştırmayla bulursunuz) Bel kası vs. gibi antrenmanlar yukarıda ki videoda var. Boyun kası çalışmaları videoda yok ama ne kadar önemli olduğunu aerodinamik pozisyonda uzun süre bisiklet kullanan bilir.
    Fitness merkezinde dikey kondisyon bisikletine biniyorum, en kolay ayarda 120 - 135 Kadans arası sürüyorum, süre değişiyor ama en az 15 dk - 10 km sürüyorum. Geçenlerde 66 dk da 50 km yaptım. Su bittikçe sağdaki soldaki abilerden yardım istedim onalarda sağolsun doldurdular :) Dikey kondisyon bisikletinin çalıştırdığı kas grupları farklı vs. diye bazı yazılar gördüm forumda, pek bilgim yok ama fazla bir fark olsaydı bu kadar süre kullanabileceğimi sanmıyorum. Ama Fixed spinning bisikleti de var onu pek kullanmıyorum ama hangisi gerçek bisiklete yakın bilmiyorum, ben göstergeleri ve verdiği bilgi fazla olduğu için (spinningde hiç yok) kondisyon bisikletini kullanıyorum.
    Ağırlık çalışmak için şu uzanarak kullandığımız arka bacak makinesini, oturarak bacağı kaldırdığımız ön bacak makinesini ve alt bacak için olan bilinen ele ağırlık alıp parmak ucunda yükseltme ve parmak ucuna ağırlık takıp kaldırma hareketlerini yapıyorum. Ağırlıksız çömelip kalkma (squat) hareketini hızlı bir biçimde 33 defa 3 set olarak yapıyorum, bu harekette amacım sayıyı ve hızı arttırmak.

Gel gelelim zurnanın farklı bir ses çıkardığı yere, buraya kadar her şey tamam ama ağırlık hareketlerinin sayısı ve yapılış hızı, hangi dönemlerde yapılacağı hakkında bilgim olmadığı için kafama göre çalışıyorum, her bacak hareketi için 25 kere 3 set ve hızlı olarak yapıyorum. Sayıyı arttırmam gerekli mi? Ağırlığı nereye kadar artırmalıyım? Neye göre artırmalıyım? bu sorulara cevap arıyorum. Birde şu kondisyon bisikleti meselesi tabi... Umarım yardımcı olabilmişimdir, tabi bu sorularda cevap bulduğunda her şey daha güzel olacak :)

İyi Forumlar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ocak 2015
  2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Fitness= Vücut geliştirme
    Kondüsyon= Dayanıklılık
    Fixed Spinning Bisikleti= dayanıklılık bisikleti

Keşke dilimize batılı dillerrden gelme kelimeleri sokmasaydık...

Gökhan Semiz ve Emre Keleşoğlu bunu beğendi.
  3. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Burda bir emek var ve sizin teşekkür ediş şekliniz bu mu? Rica ederim...

4. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sevgili ateşli genç kardeşim,
    Emek kavramı ne kadar basit senin sözlüğünde. İnternetten bir vidyo kopyalamak ve kendi yaptiklarını anlatmak emek değil "paylaşım"dır. Emek için birşeyler yaratmak gerekir.
    Ayrıca forumda bir konu açıp ciddi tartışmalar neden olduktan ve herkesi kendine saygı duymamakla suçladıktan sonra artık yapmayacağını söylemene rağmen hala türkçe karşılığı olmasına rağmen batılı kelimeleri kullanmana dikkat çekmek istemiştim. Ama artık anlıyorum ki seni de forumda artık görmezden gelme zamanı gelmiş.

Not: Ayrıca forumlar yazılan herşeyin olumlu karşılandığı fikirlerin onaylatıldığı yerler değil paylaşıldığı, tartışıldığı, beğenildiği ve eleştirildiği yerlerdir. Beğenileri kabul edebiliyorsak eleştirileri de kabul edebilmeliyiz. Eleştiri istemiyorsak fikirlerimizi forumlarda değil yoruma kapalı internet güncelerinde yazmalıyız.

5. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bakın,onu kopyala yapıştır (ki nefret ederim bu savunmadan) bile bir emektir, ayrıca kaç kişinin aklına gelir internetten dağ bisikleti için denge egzersizleri araştırmak? Önemli olan bunu paylaşmak, öğretmektir. Ben 1 tane bile bu alıştırmalar ile ilgili Türkçe kaynak bulamadım, söyleyin kaç kişinin aklına "Dur, Ondrej Cink bunları yapıyormuş bende yapayım" demek gelir? Hatta Ondrej Cink'in kim olduğunu kaç kişi bilir? Dersiniz ki banane bundan, o zaman girip okumazsınız yada okuyup uygulamazsınız, kimse sizi zorlamıyor, ben bildiklerimi paylaşmak istedim. Birde kendi yaptıklarını ne diye anlattın demişsiniz, hiç plates topunun üzerinde dengede durmayı denediniz mi? Ben burada tecrübelerimden bahsedip örneklendirerek anlattım, öğrenmek isteyen zaten öğrenir, kelimeyi çengelle çıkarır yine o bilgiyi alır.
    Yazınızın bazı bölümlerine cevap vermeyeceğim ama bu cevabım olmadığı anlamına gelmez sadece yeri değil. Birde beni görmezden gelecekmişsiniz, ne kadar üzüldüm, kahroldum bilemezsiniz (!).

Not bölümünde yazdıklarınıza katılıyorum, ama ben kötü eleştiri (eleştiri tek yönlü değildir) istemiyorum gibi bir şey söylemedim. Bilakis bunu siz yaptınız ben size burada paylaşılmış şeyleri görmezden gelip, direk nötr bir eleştiri yapmanızı eleştirdim o kadar.

6. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    dayanınıklılık amaçlı antremanlarda spinning bike kullanılır.
    diğeri herne kadar göstergesi falan olsada genel kalori harcama maksatlı kullanımdan daha fazla birşey ifade etmez.
    spinning bike ile pedallama gerçek bisiklete çok yakın karakteristik özellik taşır.
    .
    amaca yönelik çalışmak istiyorsan pilates topu falan uğraşma bence,
    dayanıklılık antremanı yapmak adına oturup 3 saat spinning bike çeviren arkadaşlarım var.
    hedef belirle ve antremanları çok fazla dallandırmadan sade tutmaya çalış,
    sonuçta body building yapılmıyorsa o kadar çeşit antremana gerek yok

FelixTheCat ve atta bunu beğendi.
  7. FelixTheCat

FelixTheCat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fitness = Vücut geliştirme demek değildir. Keşke bu yorumu yaparken doğru kelimeyi bilebilseydiniz. bodybuilding = Vücut geliştirme olucaktı o.

Antrenmanlar güzel fakat birinci videodaki squat hareketi bana eklemler açısından tehlikeli geldi. Yukarıdan uygulanan bir kuvvet var yer çekimine karşın, videoda yer çekimine tepki olarak yapılan hareket çok hızlı ve eklemlere çok fazla yük binmesini sağlıyor. Biraz karışık anlattım fakat eğer squat hareketini çalışacaksanız eklemlere bu kadar yük binmemesine özen gösterin. Sakatlık doğabilir ve bisiklette en çok etkin olan eklemimiz ayak bileğimiz ve dizimiz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ocak 2015
  8. ismail eren

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    hatta squat i tümden unutmakda fayda var. çok riskli bir harekettir çünkü .
    ve bisiklet içinde bir getirisi olacağını pek düşünmüyorum

9. FelixTheCat

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisiklette illaki etkisi var, quadriceps, hemstring ve calf kasları en etkin olan kaslardır bisiklet kullanırken. Squat hareketi quadriceps kasını daha çok geliştirir. Bisiklette gerekli olan kaslardan mıdır? Evet. Fakat videoda gördüğümüz gibi çalışılırsa sakatlanmalar bağ yırtığına kopmasına menisküs'e kadar yolu var. Doğru bir biçimde doğru yüklenmeyle yapılması gerekiyor. Güçsüz bir bacak kasına tutupta kişinin max. ağırlığıyla başlaması saçmalık olucaktır. Ki videoda ağırlık yüzündenmidir bilmiyorum attırma hareketini uyguluyor çok sakıncalı bir hareket bu.

Bu arada dipnot olarak düzeltmek istiyorum. Türkçe olmayan kelimeleri hayatımıza sokmamızla ilgili bir yorum vardı. Üzgünüm fakat fitness sporunda terimleri ne yazık ki Türkçe kullanamıyoruz. B.e.s.y.o. okuyorum, Fitness antrenörlük belgem var. Nasıl ki doktorlar işleri gereği insan vücudunu latince yorumluyorlarsa bizde bu şekilde kelimeler kullanmak zorundayız. Tıp evrensel olarak latince fitnessta evrensel olarak ingilizcedir.

İhsan Tunçel, atta ve ismail eren bunu beğendi.
  10. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:

Artık spinning bisikleti kullanacağım, bu gösterdiğim hareketler profesyonel dağ bisikleti yarışçılarının yaptığı antrenmanlardır. Dağ bisikletinde denge çok önemlidir, bu hareketleri yapmasalar zaten Nino Schurter o manyak whip (hareketin adı bu tam Türkçe karşılığı yok) hareketini izleyemezdik... Yazmayı unutmuşum ama şimdi yazayım, Marty Ashton vs. gibi kişiler de bu hareketleri çalışmaktadırlar. Yoksa o dengeyi sadece bisikletle kazanmaları mümkün değil. Çeşitli profesyonel downhill yarışçılarının hazırlık videolarını izledim ketbell alıp sivri taşlarla dolu kayalıklarda yürüyorlar vs. onlar daha detaylı denge çalışıyor. Bizim fitness merkezinde denge çalışan bir ben varım :)

11. ismail eren

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    squat ile çalışayım derken sakatlananları gördükten sonra quadriceps olsun diğer kaslar olsun, squat haricinde hareketler kullanarak (mesela spinning bike) yapılması bence daha isabetli olacaktır.
    ve benim bazı fitness salonlarında gördüğüm olay maalesef; kişilere aşırı yüklenmeli başlangış yaptırıp, sonra "bak sen bu antremanı kaldıramıyorsun, sana amino asit, protein katkılı sporcu besinleri satalım" gibi bir yaklaşıma giriyorlar. o yüzden o tip aşırı yüklenmeler yaptırılabiliyor bazı yerlerde.
    .
    dipnot: ingilizce konusunda haklısınız. bende elektrik Mühendisiyim, ve mühendislik alanındaki kelimelerin neredeyse tamamı İngilizce. Türkçe karşılık bulamıyoruz birçok kelimeye. artık karşılık aramaktanda vazgeçtik zaten.

bence denge antremanları kondüsyonu üst seviyeye taşıdıktan sonra, yani bir yarışa girip dereceye aynayacak seviye gelince yapılması gerekir diye düşünüyorum.
    çünkü denge antremanları ile performans kaslarının gelişimi ve etkileşimi nasıl olur bilinmez

12. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet, videodaki çalışmayı görünce bende farklı olduğunu anladım. Dün Fitnessta biraz hafif kiloyla başlayıp o şekilde deneyeyim dedim (10+10 birde sopa var o da sanırım 10) 3 set 27 defa yaptım benim bacaklar alışkın olduğu için+kiloyu da hafif seçtiğim için pek zorlanma olmadı ama kiloyu ağır tutsaydım zorlanma olacağını anladım. Tabi amatörler için kesinlikle dediğiniz gibi sakıncalı...

Son yorumunuza kesinlikle katılıyorum. Ayrıca bisiklet üzerinde ki hareketler için de geçerli, mesela whip, bunny hop vs. gibi hareketlerin ismini tam olarak çeviremiyoruz. Bu şekilde kullanmak zorunda kalıyoruz. Ha, bir Türk yeni bir hareket bulur ve adını da kendi koyarsa yabancılarda onu o şekilde kullanmak zorunda kalacaklarıdır yada yeni bir isim bulacaklardır.

13. FelixTheCat

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bahsettiğiniz olayları ne yazık ki fazlasıyla görüyoruz ülkemizde. Hayatında ağırlık çalışmamış kişilerin gelir gelmez ağırlıklarla başlaması da cabası. Ne yazık ki ülkemizde bir sporu 1 hafta yapmak yeterli oluyor onun hakkında prof. bilgiye sahip olabilmesi için. Spinning bike çalışmak tabi ki kaslarımızı çalıştırır fakat daha çok var olan kaslarımızda dayanıklılık üzerine gelişme gösterir. Kas hacmimiz büyümedikçe bir yerden sonra tıkanmalar olacaktır. Squat hareketinin çalıştırdığı kaslar farklıdır, leg press makinasında çalıştığımız kaslar farklıdır. Çoğunlukla ağırlık ya hacim büyütmek için yada yağ kütlesini azaltarak sıkılaşmak ve ideal olan kas oranına çıkabilmek için çalışılır. Ne yazık ki fitness salonlarında bilinçsiz bir çok antrenör ve bilinçsiz çalışan bir çok üye, sporcu var. Son olarak ne kadar prof. sporcu olursanız olun her yapılan hareketin çalışmanın doğruluğu kesin olmıycaktır.

Fitness yada bodybuilding sporunda kelimelerin karşılığı vardır. Fakat söylediğim gibi evrensel olarak squat squattır, fitness salonlarında da çömelme hareketi yapıyoruz denmez.

ismail eren ve atta bunu beğendi.
  14. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Denge antrenmanını (o diz üzerindekini) 1 haftada öğrendim ve herhangi bir performans kası vs. kullanmadım. Tamamen denge, güçle alakası yok o hareketin. Amatörlerin de yapması gerekli, çünkü kimse düşmek istemez ve sadece bisiklete de yaramıyor o hareket mesela buzun üzerinde yağınız kaydığında veya bir yere takıldığınız da düşmemenizi sağlıyor o hareket. Tabi bu misal. Zaten bende yarışa hazırlanıyorum bakalım inşallah bu yaz ilk yarışıma girerim.

15. FelixTheCat

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ertuğrul bey eğer fitness'a yeni başladıysanız ilk 2-3 hafta kendi ağırlığınızla çalışmanızı tavsiye ederim. Dayanıklılık çok tekrarla oluşmaktadır. Eğer ağırlıkla az tekrar yaparsanız kütleyi yükseltmiş olursunuz. Olası sakatlıktan uzak durmanız adına adaptasyon süreci dediğimiz süreç giriyor devreye salonlara ilk başlandığında. Hemen ağırlıklarla başlatılmak sakıncalı bana göre ve öğrendiklerime göre. Kendi vücut ağırlığınızla başlarsanız daha sağlıklı olacaktır.

atta bunu beğendi.
  16. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    1 ay oluyor başlayalı, squat'ı ilk başlarda 3 set 33 kere hızlı bir biçimde kendi ağırlığımla çalıştım. Fitnessa gittiğimde her zaman en az 15 dk bisiklet (120 kadans ortalama) sürdüm sonra spora başladım. Kol için olan hareketleri 3 set 15 sayıyla çalıştım.

FelixTheCat bunu beğendi.
  17. FelixTheCat

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çalışmanızda sıkıntı yok o zaman. Umarım istediğiniz şekilde hazırlanıp yarışmaya katılırsınız

atta bunu beğendi.
  18. Tunç Tuncay

Tunç Tuncay Forum Üyesi

Adı:
    Tunç Tuncay
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ertuğrul Kardeşim,
    Seninde yazdığın gibi profesyonel bisikletçi onlar ve senin yaş kategorin ve bisiklete ne kadardır bindiğin süreye bağlı olarak direk porfesyonellerin yaptığı detaylarla bu işe başlaman benim fikrime göre doğru değildir. Spor ve bilhassa profesyonel spor kişinin kendi kendine video seyrederek ulaşabileceği ve elinden geldiğini yaparak varabileceği birşey değildir. Bunun içinde beslenme idman bilgisi ve bir sürü kişiden destekler alınarak ulaşılan bir noktadır. Bunun için öncelikle kendini güçlendirecek temel hareketler vede bu spora gönül vereceksen basitten daha zora giden bir yol izleyerek ilerlemeni naçizhane tavsiye ederim.

Osman D. bunu beğendi.
  19. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tunç bey,
    Denge, güç, kondisyon, teknik bilgi vs. bunlar detay değil, her yarışa hazırlanan bireyin yapması gereken hareketlerdir. Profesyonelleri bire bir taklit etmek yanlıştır katılıyorum ama o yapılan hareketleri kendinize uyarlamanız en doğrusudur. Bu şekilde profesyonelce çalışmış olursunuz. Zaten yaptıklarım bana tam geliyor, mesela dün, plates topunun üzerine çıkmaya çalışıp, boyumun ölçüsünü aldım. Demek ki diz üzerinde olan pozisyonu daha çok detaylandırmalıyım ve çömelerek vs. alıştırma yapıp en son o ayakta durma hareketine geçmeliyim. Bodoslama çalışan birisi değilim.
    Birde internet gibi bir imkan varken elimizde, neden kullanmayalım? Bilgi almak isteyen internet deryasının içinden o bilgileri çengelle söker yine alır ama bilgiyi almak, öğrenmek isteyen alır. Ben sadece bu videolarla öğrenmiyorum, içinde kendi tecrübem ve okuduğum makaleler vs. de var. Merida'nın bazı sporcularıyla bağlantı kurmaya çalıştım facebook üzerinden ama cevap vermediler, eğer verselerdi sorularım olacaktı ama gerçekten tanınmış sporcular bağlantı kurmak çok zor. Bizde bu yüzden paylaşılmış bilgileri kullanmak zorundayız. Ben kendi kendimin antrenörüyüm.
    Dediğim gibi bunlar profesyonelliğe giden yoldaki ilk adımlar, Nino Schurter'in videosunda (en sonda) dikkat ettiyseniz plates topunun üzerinde squat yapıyor, bunlar aşırı prof. hareketler, ben bu tarz hareketleri yapmak için çalışıyorum artık seviyeyi düşünün :)

20. ismail eren

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    eğer salonda çalışıyorsan Squat yerine Leg Press i öneririm.
    hem ağırlığını kendin istediğin gibi ayarlayabilme imkanın var,
    hemde Squat yaparken bel omurlarına yük bindiği halde Leg Press beli korur ve sadece baldırlara yönelmeni sağlar