Bir Çok Sorum Var Arkadaşlar - Bisiklet seçimi , Uzun Yol , kadro boyu , ekipman , vs

Hasan Ece

Üye
Tepki
29
1- Carraro crs 600 almayı düşünüyorum fiyatı düşerse maddi imkanlarım şuan el vermiyor.. , (link) , sizce bu bisikletten mtb lastiğini çıkartıp hem yol hem arazide kullanabileceğim bir lastik var mıdır? , ve dikkat etmem gereken özel seçimlerim olmalımı ve varsa bunlar nelerdir ?

önce maltepe sahil kısmında kondisyon kazanayım diyorum 3-4 ay , daha sonra uzun yol için rotamı belirlemiş bulunmaktayım ,

2- lastik, yama takımı , alyan seti , anahtar , çakı ,fener , zincir aleti, pusula , düdük , kopan ekipman sabitlemek için plastik aparat , yedek firen ve vites teli , gps , km saati , far , reflektör bant , kask , kask feneri , paça bantı , eldiven , biber gazı , bisiklet aynası , kilit , bunlara ek olarak başka gerekli bir malzeme varmıdır ?

3- bu bisiklet arka ve ön bagaj için demir takmaya uygun mudur ? , ve bu bagaj demirinin özelliği ne olmalıdır ?

4- uzun yol için yanımıza kıyafet alıyoruz abartmamak kaydıyla bunlar ne olabılır ? haliyle yukun azaltılması gerek ,

5- uzun yol için 28'' mi 26'' mi ? boyum 173 , birde bunun kadro boyu var , kadro boyu ile tekerlek boyu arasındaki farklar nelerdır ? , mesela birde 28'' bisiklet bana uygun kadro boyu bulunabiliyor mu bunlar arasındaki farklar nelerdir? verimlilik açısından önemli.

ek olarak sorum olduğunda editleyeceğim , birde hangi soruya cevap veriliyorsa 1- , 5- gibi yazıp cevaplarsak , bu konuyu görüp giren arkadaşlar için daha yararlı olacaktır ,

teşekkür ediyorum
saygılarımla ,

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1-O bisikletten vazgeç öncelikle sana tavsiyem düz maşalı 28" bisiklet olucaktır. 2. el bakmanı öneririm. (Uzun yol arıyorsan)
2-Gerekli malzeme listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsin.
(link)
3-Yanılıyor olabilirim ama göründüğü kadarıyla ön bagaj da arka bagajda takmak için yer yok. Sele borusuna takabilirsin ancak genelde hafif yükler için önerilir.
4-Kıyafet yazın veya kışın çıkmana ve ne kadar süreceğine göre değişir, çabuk kuruyan kıyafetler almanı tavsiye ederim.
5-28" araziyle işin yoksa aksi taktirde o bütçeyle alacağın bir bisiklette jant tellerin sık sık kırılır.
Tekerlek boyu
http://fotki.ykt.ru/albums/userpics/27012/26vs29.jpg
Kadro boyu
http://www.bluelinebikelab.com/images/library/features/lapierre_geo_sensium_11_f.gif
Evet uygun kadro bulur.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
CRS 600 var bende imzamda da yazıyor zaten full caddebostan bisiklet yolunda kullanıyorum. Pişmanım zaten değiştirmek istiyorum.

Hasan Ece

Üye
Tepki
29
@Hakan Can Onrat

cevapların için teşekkür ediyorum , anladığım kadarıyla bana uygun kadroya 28'' tekerlek takabiliyoruz gibi. doğrumudur,

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@Hasan Ece

MTB ve ŞEhir yol bisikletlerinde 26" lastikli modeller var. Gürkan Genç Kron xc 4000 de 26" tekerlek kullanıyor. 55 kilo yük bir de kendisi zor bir yerde ani bir frende kırarım o telleri deyip 28" yerine 26" tekerlek kulandı. Nitekimde doğru yaptığını yollarda bir kaç kez de gözleriyle şahit oldu. Ayrıca bisikletinizin v-fren olduğuna da dikkat edin. ^^

• Beğen
Tepkiler: Abdullah.R

Hasan Ece

Üye
Tepki
29
@Turan Babacan
turan babacan verdiğin bilgi için teşekkür ederim , internet sitesine girip okuyunca da fikirlerim ciddi manada gelişti diyebilirim .

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu ve benzeri sorular taksitle o kadar çok yerde soruldu ve cevaplandı ki, geçmişte defalarca yazdıklarımı oturup yeniden yazmak zor geldi açıkçası. Aslında uzun yol için tavsiyeler listesi şeklinde bir başlık açıp, bisiklet seçiminden malzeme listesine kadar herkes kucağındakileri dökse çok iyi olabilir.

Yol yapmış kişilerin tecrübeleri ve tavsiyelerinin ortalaması, yeni başlamak isteyen kişilere ışık tutabilir. Boş bir zamanımda böyle bir başlık açmayı iş listeme ekledim. Forumda benden çok daha tecrübeli birçok turcu arkadaşlarımız var. Ben ne ki, dün bir bugün iki. Tecrübeli arkadaşlardan biri böyle bir konu açarsa daha yerinde olur bence.

Kısaca sorularınıa değineyim.

1. Bisiklete bakmadım, bilmiyorum. Ama 26" olsun 28" olsun uzun yola uygun akıcı (slick) desenli, patlamaya dayanıklı lastikler var. Schwalbe Marathon veya Maxxis Overdrive mesela.

2. Mutfak evyesini de yanınıza almak için gelen dürtüye direnin. Mesela zincir sökme aparatı, dış lastik, fren ve vites telleri, vs ben almam. Alanlar var. En kötüsü ne olur? zincir kopar, yokuş yukarı ve düzde yürüyerek (yokuş aşağı binerek) en yakın bisikletçiye kadar -en fazla 20km- giderim. Büyük ihtimalle 5 km içinde bisikletçi bulurum. Onbinde bir olacak bir aksilik durumunda 5-10 km yürümemek için onca yükün hamallığını niye yapayım?

3. Bisikleti bilmiyorum. Arka yüklük klasik tur yüklüğü olmalı, 30-40 kg taşıma kapasitesi olmalı. Ön yüklük low-rider tipi olmalı. Hani çantaların teker merkezine yakın bağlandığı türden. Stabilite açısından mühim.

5. Jant büyüdükçe, konfor ve akıcılık artar, sağlamlık azalır. Bunun tersi de geçerli. Stabilize yollara yükle girince arka teker tel kırılmaları yaşamamak için, arka jantın çok telli (en az 36 tel) olması, jant tellerinin çok kaliteli olması, 26" olması, rublenin dar (6-7 yaprak) olmasına dikkat edin. Sıkıntı arka tekerde. Öne kolay kolay bir şey olmaz.