Bisikletçiyi bisikletçiliğinden bezdiren vatandaş manzaraları

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selam arkadaşlar, hepiniz soktakta,
dışarıda veya herhangi başka bir yerde
kaskınızla, eldiveninizle ve formanızla bisiklet sürmenin ne demek olduğunu az çok bilirsiniz.
Ben Ankara'dan bir bisikletçi olarak yaşadığım sorunları sizlere paylaşıyorum.

Aşağıdaki tavırlardan çektiğim sıkıntılara çare bulacağınızı umuyorum.
Toplum içinde bisiklet sürerken karşılaştığım manzaralar
1Aaaa yarışşş bisikletiiii
2Verde bi tur atıyım
3Abi bana satsana abi bana satsana
4Bak oğlum, abi bisiklet sürüyor
5Koca adam olmuş hala bisiklet sürüyor,töbe töbe
6En fazla 10 km hız yapıyor kask takmış tipe bak
7O ne la karı gibi tayt giymiş
8 Baksana yiğen bende de aynısının biyankisi var
9Nerden aldın kardeş bende alıyım
10Abi 10 lira veriyim bana ver

Malesef yaşadıklarım bunlar, 21.yy da Ankara'nın merkezinde ben bunları duyuyorsam eğer daha az gelişmiş kentlerde bisikletçiler nelere maruz kalıyor.
En iyisi duymamış gibi yapmak.(Ama nereye kadar)

Bunun yanında;
Otoyolda giderken arkadan korna çalan tırları-kamyonları:boese157:
Yolcu almak için bizi ezmeye çalışan belediye otobüslerini:boese157:
Küfredip taciz amaçlı laf atan otomobillerdeki insanları da unutmamak gerek sanırım.:boese157:

Scudo

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
21. yüzyılın ankarasında belediye bşkanımız "ankara bisiklet kullanımına uygun bir şehir değil derken, daha az gelişmiş olarak kabul edilebilecek bir başka anadolu şehrinde belediye şehri bisiklet parklarıyla donatıp toplu taşımayı bisiklete entegre ediyor. ( kayseri örneğin) . ula diye bir yer var muğlada kadını kızı, genci yaşlısı bisiklet kullanıyor. ilin büyüklüğü yada stratejik önemi değil önemli olan önemli olan yaşayanların beyin büyüklüğü dersem sanırım hata yapmamış olurum. saygılarımla.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Bolgi

sen benim demek istediğimi anlamadın ahmet abi ben bisiklet kullanımı az demiyorum ankara da bisikletçiye yapılan saygısızlıklardan bahsediyorum.
örneğin konya da bisiklet kullanımı ankaranın 3 katı heryerde bisikletçi var.
ama konyaya da kask gözlük eldiven takıp tayt-forma giyip gitsen çarşı-pazarda bu şekilde gezsen yukarıda belirtiğim tavırlara maruz kalırsın ben bunlardan şikayetimi dile getiriyorum.......

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
dün bisiklet sürüyordum 2 küçük kızda bisiklet sürüken önlerinden geçttimm
aaaaa dediler bak bisiklet sürüyor dedim kızlar ne oldu neden şaşırdınız
büyüksün ya abla ondan
bisikleti herkes kullanır dedim diğer kız ne büyüğpü geçn daha dedi diğeri ama olsun o büyük dedi :D:D:D
sonrada nazarlarımı değdi ne zincir koptu :(

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Çınar kardeşim olay bisikletçiye değil genel 2 teker kullanan herkese yapılıyor. motorcularda bu tür sıkıştırmalara laflara maruz kalıyor. ama onları motor sesi var! bastırabiliyor.

bizde bisikletten ses gelmesin diye uğraştığımız için haliyle herşeye açık kalıyoruz. ben uludağ'da öğrenciyim. yerde şerit ve resim ile bariz bisiklet yolu diye ayrılmış yolda giderken arkamdan gelen özel yurt'lardan birine ait servis aracının şöförü ne ayak ne geziyorsun yolda tarzında el kol yapıyor. ters istikamet olduğu için bağırsamda sesimi duyuramadım. dönüp kovalayayım yolda yakalayıp durdurmayı düşündüm. yokuş yukarı gidiyordu. yakalamak imkansız.

yapacak birşey yok yani kardeşim. alışacaz. tak kulaklığını bak yoluna. haa trafikte kulaklık arkandan geleni duymama gibi birşeye neden olup güvenlik açısından biraz tehlikeli ama üniversite içinde ben çok sıkıştırma yaşamadığım için sorun yok. trafik yoğunsa kesinlikle müzik aleti taşımıyorum zaten.

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
benim en kızdığım şey şu geç çocuklar aman aman dikkat et düşeceksin yada
ahh ahh bir bisikletim olmadıki süreyim
yada şöyle konuşmalar
ne güzelmiş bisiklet yok oğlum üstündeki daha güzel
aklıma gelener bunlar
bari size bunları demiyorlar

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Cengiz

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@pınar kacakkiz

bayan olmanın her konuda zor olduğunu bütün bayan arkadaşlarıma iyi dayanıyorsunuz diye belirttiğim gibi size de aynı şeyleri söyleyebilirim. hele ki bisiklet gibi bir sporda bayanların ilgilenmesi... neyse başınıza gelenlerden zaten durumun farkındasınız. yaşanmaması dilerim.

• Beğen
Tepki
22
Alışacaklar zamanla, eskiden şortla dışarı çıkmak da sorundu. Şimdi aşıldı, yavaş yavaş alışacaklar. Yabancı memleketlerde bisiklet sürenlerin hepsi kasklıdır orada kask takmadan giyen garip karşılanır. Son yıllarda bisiklet sporuna ilgi ciddi artmış bugünkü hürriyette de haber yapılmış. 1.000.000 bisiklet satılmış geçen yıl.

• Beğen
Tepki
22
@pınar kacakkiz

Klasik mahalle baskısı tipi, kadınlar için problemler oldukça fazla. Ancak erkeklerde durum pek farklı değil. Pazar sabahı bisiklet sürdükten sonra, üzerimdeki kıyafetlerle bakkaldan ekmek ve gazete bile alamıyorum :( yolda duyduklarımı yazmıyorum bile.

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
malesef toplumumuzda bunlara benzer bir çok olayı görmekteyiz.Bence hükümetin bu olaya bi el atması lazım.Farklı çözüm yolları üretilmeli.:in:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@darkness_
teşekkürler dostum ama çözümü olmalı en. sonunda bisikleti camdan atacam diye korkuyorum :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erhan Vançin
evet mahalle baskısından başka birşey değil bu.

ali ayhan cıvıl

Daimi Üye
Tepki
115
sevgili kardeşlerim sizler kask ve tayttan bahsediyorsunuz.......bu ülkede hala artizmisin lan.........diyecekler diye anadolunun yüzde doksanı güneş gözlüğü takmaz .......takamaz.....bütün bunlar ...bizler gibi modern dünyanın insanları çoğaldıkça gerileyip yok olmaya mahkumdur.........kendinize güvenin...ve kulaklarınızı tıkayın bu tip insanlara.....ve bu seviyedeki insanlarıda mazur görün.......herkesin bir çapı vardır.........mazur görün...........

Tepki
22
@Çınar Daş

Kesinlikle öyle, sen yine gençsin senin yaptımı normal karşılanır ben ne yapayım 35 yaşından sonra bu işlere soyunduk altta tayt, kafada kask yollardayız. Allahtan eşim filan çok modern bir kadın.

Bizler doğru yapıyoruz kardeşim endişen olmasın, baskı filan tanıma yola devam.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs165.snc4/37586_409249898771_770838771_4551259_1320973_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs165.snc4/37586_409249893771_770838771_4551258_615084_n.jpg

Bisiklet yolu mu? Nerede bisiklet yolu? Ben öyle bir şey görmedim...

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@ali ayhan cıvıl

Ahmedinejat'ın İran'da yaptığı da gelir yakında. Bütün erkek kuaförlerine saç kesim tebligatı dağıtmış.

Saçlar bundan sonra böyle kesile... diye.

• Beğen
Tepkiler: ali ayhan cıvıl